>> Navíc se zuby nehty držíte předpokladu, že od začátku víte jak to bylo a jak to dopadne.
Ale kdepak, to mě vůbec nechápete. Strany sporu by měly být pouze obeznámeny o tom, že mají možnost uzavřít dohodu, kterou soud bude respektovat, pokud se nebude vymykat dobrým mravům. Pokud se však neshodují na uznání zavinění, proběhne standardní soud.
Dále zde hovoříte o "nevině" - ale tento pojem se týká pouze trestního práva a trestního stíhání. Já hovořím o civilním soudu, tedy kdy poškozený žaluje o odškodnění. Tam se neurčuje vina, ale pouze příčinná souvislost a odpovědnost. V praxi totiž trestní soud nenajde konkrétního viníka (např. spadlého mostu ve Studénce), tedy konkrétní osobu, která by měla dostat trest. Ale v civilním sporu je dost pravděpodobné, že firma, která most stavěla, by dostala povinnost nahradit škodu a nemajetkové újmy poškozených.
A propos, v praxi, policejní vyšetřovatel naprosto běžně nabízí podmínečné zastavení trestního stíhání výměnou za přiznání a odškodnění, i vysvětluje, co následuje, pokud se vinen necítíte a proběhne soud. To, že někomu nabízíte možnost není totiž žádné vyhrožování. Když možnost nevyužijete, následuje běžný, objektivní soud, ve kterém Vám nijak nepřitíží to, že jste se nepřiznal.