Těžko, musel by se prokázat úmysl. A krev upuštěnou žilou by si stejně Intel vynahradil v dalších letech. Tyhle korporace, s takto velkým významem, už jistým způsobem žijí nad státy a jejich zákony, protože de facto samy určují měřítko pro posuzování situací. Víc tipuji, že zákazník dostane možnost mít vysoký výkon za cenu menšího zabezpečení (což např. na vlastním serveru nevadí), nebo počítat s tím, že bezpečnost ubere kus výkonu.
"A krev upuštěnou žilou by si stejně Intel vynahradil v dalších letech. "
To asi těžko. Pokud by tomu tak bylo, tak by intel v opačném případě záměrně nemaximalizoval zisk, což lze asi těžko předpokládat.
"Tyhle korporace, s takto velkým významem, už jistým způsobem žijí nad státy a jejich zákony, protože de facto samy určují měřítko pro posuzování situací"
Že se to zrovna Applu teď daří, a to bych řekl, že to zpomalení byla naprosto korektní reakce na problém.
Ale aby bylo nějaké odškodnění, tak by to IMO muselo buď fungovat odlišně od oficiální dokumentace, nebo by se muselo prokázat, že o tomto typu útoku věděli a nedbali, nebo že se to chová nějak jinak, než by se dalo za normálních okolností očekávat. A tak nějak bych řekl, že ani jedno z toho splněno není.
To zanedbání, může být jedině v rovině pokud se zjistí, že o chybě věděli, že ji tam mají a dlouhodobě ji ignorovali až do času, kdy na tu chybu přišel někdo jiný. CPU s jistou úrovní bezpečnosti provozu viz např. ISO 26262. To už tady dávno máme. Chyby v CPU jsou běžné jak jsem se zmiňoval i u úplně jednoduchých cpu.
U složitějších CPU jako jsou Intel, AMD, se mnoho věcí dolaďuje microkódem. Bohužel ne vše dokáže vyřešit.
Mnoho oprav chyb v Intelu dostáváte průběžně jako v rámci záplat OS.
viz např. https://downloadcenter.intel.com/download/27337/Linux-Processor-Microcode-Data-File
This microcode data file contains the latest microcode definitions for all Intel processors. Intel releases these updates periodically. These microcode data files correct processor behavior as documented in the respective processor specification guidelines.
U jednoduchých CPU existují problémy např. jako:
Function: CPU may be halted if a conditional jump is followed by a rotate PC instruction
Description: If a conditional jump instruction (JZ, JNZ, JC, JNC, JN, JGE, JL) is followed by an
Address Rotate instruction on the PC (RRCM, RRAM, RLAM, RRUM) and the jump is
not performed, the CPU is halted.
Workaround: Insert a NOP between the conditional jump and the rotate PC instructions.
Hlavní problém je v tom, že SW vývoj je už tak daleko od HW resp. CPU, že si neuvědomují co se tam děje.
No, ono také záleží jaký SW na tom vlastním serveru provozuješ. pokud jsi měl nebezpečný SW oddělený nějakou virtualizací, firejali-em a podobně, tak ti ve světle nových skutečností ani vlastní server nepomůže, leda že by byl odpojen od světa. Uvažuju útoky jako krádež privátního klíče.
Mimochodem, privátní klíč na cizím serveru ( VPS ) vidím jako problém i bez těchto dnešních novinek. Stačilo by kdyby si provozovatel udělal snímek paměti a prohledal jí že ?