Ty hry které MS dodával s Quick Basicem (pamatuji ještě v starém dobrém MS DOSU ) byly tuším tři. Jednou byla zmiňována Gorila, pak Nibbles a tu třetí si už nepamatuji. Já jsem hrával právě Nibbles :)
Mimochodem, vzpomínám si, že v té době jsem někde ( asi na netu) splašil jednoduchý ale hratelný šachy v Basicu. Kolik to mělo elo netuším (já konec konců nejsem žádný Kasparov), ale docela jsem se s tím vyřádil. :-)
Ono s Basicem se daly dělat kouzla, že by dnešní lidé odkojení C/C++, Pythonem, PHP a pod nevěřily. Svého času vycházela v jedné řadě Amaterského rádia zelená příloha, kde se daly najít nejrůznější příklady zajímavých programů, stejně tak v ABC nebo VTM občas i v Téčku… :) Blbý bylo jen, že pokaždé to bylo psáno v jiné verzi Basicu, tak si to člověk musel přepsat – což byl občas docela hlavolam. Občas, když už nevím co roupama tak jen tak pro zábzvu skouším některé ty programy přepsat do C :-D
Já jsem neřekl, že ne (konec konců já přecházel z Basicu rovnou na C a vzápětí na C++, se kterým dělám už dobrých deset let. A na Basic jsem nezanevřel doteď – v Gambasu například testuji prototypy funkcí a pod… ), ale že v porovnání na tehdejší možnosti a zároveň jednoduchost jazyka Basic a hardware, se s ním daly dělat dnes težko uvěřitelné věci… ;)
To zcela jiste ano, ale to porovnavate dva zcela rozdilne jazyky. Jeden, ktery se vleze spolu s interpretrem, zakladnimi knihovnami a vlastne i debuggerem (viz napriklad prikaz TRON) do cca 8 kB ROM nebo RAM, kdezto obludny C++ si mnohdy nevystaci ani s 8 MB a nektere nejmenovane jazyky jdou jeste o rad-dva vyse ve svych narocich. Cecka (asi ne C++) sice pro osmibity existuji, ale ten klasicky postup EDIT-COMPILE-RUN je bez disku velmi neefektivni.
Druha vec je preklad BASICu do bajtkodu (tokenizace) – ten je obecne mensi nez prelozeny strojak, takze pro stroje s malo RAM se BASIC skutecne hodi (nebo take zminovany FORTH, ktery ma v bajtkodu pouze adresy instrukci, nikoli samotne instrukce a navic implicitni adresovani operandu).
Součástí MS-DOSu 5 byly celkem čtyři demonstrační programy pro QBasic, z toho dvě hry – GORILLA.BAS a NIBBLES.BAS. Další byl jednoduchý peněžní deník MONEY.BAS a nakonec program na odstranění přebytečných čísel řádků ze starších GW-Basicových programů REMLINE.BAS. Zdrojáky všech čtyř (prý je M$ uvolnil jako open source :-D) se dají najít třeba na téhle stránce, dokonce jsem při googlení narazil na IBM verzi GORILLAS.
Autorem těch Goril je údajně Bill Gates osobně, hádám že to asi bude jeden z posledních programů které napsal na sklonku své programátorské kariéry, prý poslední program na jehož vývoji se aktivně podílel, byl GW-Basic… Gorily byly docela zábavné, ale ještě úchvatnější je Gatesova ukázková hra z MS-DOSu verze 1 DONKEY.BAS, která byla součástí demoprogramů pro tehdejší žhavou novinku IBM-PC. Tady je k vidění, má tam i několik dalších prográmků z té diskety (jednostranná 160 KB – obsahovala kompletní MS-DOS 1 a dvanáct basicových „bonusů“), třeba MUSIC.BAS.