Java se používá v extrémně konzervativních prostředích - banky, finanční instituce, korporace. To už samo je drobet "zdegenerovaná prostředí". Občas člověk nevěří vlastním očím, co vidí, uším, co slyší. Ve všem je tam snaha o stabilitu (což je pochopitelné) a o průměrnost (což až tak pochopitelné není). Na prvním místě jsou peníze, minimalizace rizik, nikoliv invence, originalita.
Všechny pokusy o napsání systémového sw v Javě se zrovna moc nepovedly - jeden čas se zkoušely sloupcové databáze psát v Javě - aktuálně se moderní databáze (nové databáze) píší v C++, případně GO.
Co se týče Graalu - nevidím žádné velké nadšení - je to asi dobrá věc, ale cílí pouze na Java komunitu, a ta z velké části vydělává peníze způsobem co nejvíc peněz / co nejmíň práce - co nejméně rizika, a nevídím žádnou jinou aktivitu než od tvůrců projektu - ono se zase o velkou novinku nejedná. Když se bavíte s lidma, tak lidi, co dělají v Erlangu, Elixiru, Go jsou mnohem víc zapálenější - mají chuť něco dělat - Javisti typicky generují peníze.
Ani náhodou netvrdím a ani si nemyslím, že tu za deset let Java nebude. Bude tu - za deset, za sto let. Ta saturace je ohromná, a je tam synergie s korporátním prostředím - takže dokud budou korporace, tak tu bude Java. Ale dost by mne překvapilo, kdyby se v Javě dělaly zajímavé projekty, jejichž cílem by bylo cokoliv jiného než vydělat peníze.