Do C lijí velké peníze a energii především lidé odkojení unixy. A pak embedded věci.
Do Ady lije velké peníze ministerstvo obrany USA. Takže sice nebude nikdy přehnaně rozšířeným jazykem, ale bude jazykem, který určité obory budou potřebovat - a tak ho budou vyvíjet, udržovat, vylepšovat.
Python a Perl - tyto dva jazyky udělaly velkou chybu, že bez vážných důvodů došlo ke zpětně nekompatibilní změně syntaxe. Oba jazyky to v rozšíření poslalo hodně dolů. Oba jazyky to udělaly v době, kdy jejich používání šlo strmě vzhůru - a tato akce zastavila jejich růst a strmě poslala v rozšíření dolů.
Python je ale příma jazyk, který udělal to, co málokterý jiný - umožňuje supersnadné nakládání s abstraktními datovými typy. Tak jednoduché, jaký má málokterý jiný jazyk. Pak nemá kryptickou syntaxi jako C/C++, jako D, jako Perl, jako řada jiných - a proto nejspíše přežije. Protože podobně jednoduchý a mocný skriptovací jazyk - těch moc není.
Ovšem možnost stát se významným a hodně rozšířeným jazykem si zničil přechodem z Pythonu 2 -> Python 3. Možná nejde ani o ten přechod, ale Python ho udělal v nejblbějším možném čase, který člo vymyslet. A navíc Rossum protahoval celou nejistotu kolem přechodu na velkou řadu let. Tím ho efektivně zrušil z mainstreamu.
Perl ovšem bude neustále klesat. Bude tu ještě dlouho, ale neustále sešupem pomalu dolů.