Pokukoval bych po něm jakožto vývojář, který v něm chce dělat projekt. Ne jako vývojář, který chce psát překladač Ady pro nějakou novou platformu. Ona ta robustnost znamená i to, že taky samotný překladač funguje deterministicky a obsahuje minimum "implementation specific features", jimiž se standard C jen hemží. Takže chápu ty striktní požadavky. U kritického SW je to ale nezbytné. Pokud nejsou, řeší se to dodatečně různými MISRAmi, Sonarquby apod., ale ani s těmi to není žádná hitparáda robustnosti a bezpečnosti.
Pokukovat po Adě bude v nejbližší budoucnosti pořád někdo, přinejmenším kvůli tomu, že kritický SW několika významných amerických institucí a několika soukromých společností, zabývajících se vývojem řídícího SW pro jaderná zařízení, se v ní píše stále. A kód pro ně připravují i subdodavatelé. Ostatně Ada se u nás, pokud vím, vyučovala např. na jaderné fakultě ČVUT.
Otázkou je, proč bych měl pokukovat po Rustu, když mi nenabízí nic, co bych už v nějaké podobě někde neměl k dispozici nyní. Buď chci retardovaně jednoduché C, a tedy nechci Rust, nebo chci něco lepšího - a tedy se táži, proč bych to měl hledat zrovna v Rustu, když už to bylo realizováno a praxí ověřeno jinde a nejspíš lépe.
Na to, proč v Rustu nebudu a ani nemohu hledat nástroj k vývoji robustních, kritických aplikací, sis také odpověděl sám - standardu Ady nikdy nedosáhne a ani takové ambice nemá.
Prostě pro ten jazyk nevidím žádné uplatnění. Samozřejmě je mi to fuk, že má někdo touho ho vymýšlet. Považuji to za takovou mánii. Spoustu lidí možná taková věc už někdy v životě napadla - vytvořit svůj vlastní programovací jazyk, aby ji nakonec nikdy nerealizovali a věnovali se něčemu užitečnějšímu. Čím více jste za život různých jazyků potkali, tím více vám připadá jako volovina vymýšlení dalších, které dohromady nepřicházejí vůbec s ničím novým. Nemohu si pomoci. To je jako by někdo v současnosti pojal nápad postupně nahradit angličtinu nějakým newspeakem, "jinou" angličtinou, jen s fonetickým pravopisem, bez nepravidelných sloves a s několika náhodně vybranými gramatickými jevy navíc, vypůjčených tu z románských, tu ze slovanských jazyků a řádně očesaných.