Jsem rád, že se tu oběvuje článek o jazyku TCL, byl to zajímavý jazyk, i když je dnes už překonaný. Bude poučné si o něm něco přečíst. Nezkušené zájemce o programování ale chci upozornit, že dnes tu jsou modernější jazyky, které jsou užitečnější a které si za svých předchůdců, jako např. TCL/TK vzali to nejlepší a řadu dalších dobrých věcí přidali.
Co se týče TCL, tak většina uvedených vlastností se shoduje s vlastnostmi jazyka Python. Až na pár výjimek, jako je ta podivuhodná syntaxe, která mate začátečníky. Cílem autorů Pythonu je nopak co nejčitelnější a nejběžněji používaná syntaxe. Dále Python stejně jako TCL nemá statické typy (tedy typ sdružený s proměnnou, která se předem musí deklarovat), ale narozdíl od TCL má silné typování (typy jsou sdružené s hodnotou a nedochází k automatické konverzi řetězec-číslo a pod.), takže nemá problémy při zpracování matematických výrazů a podobně. Je to ideální kompromis mezi zachováním dynamičnosti jazyka a typové kontroly pomáhající odhalit řadu chyb v programu a usnadnit tak jeho odladění. Python je také, na rozdíl od TCL, objektový jazyk, umožňuje ale i psát programy procedurálním stylem.
Co se týče TK, tak o něm si myslím, že to je zastaralý, v linuxu ošklivý a těžkopádný GUI toolkit. Nicméně i Python ho používá jako svůj výchozí GUI toolkit (je např. součástí distribuce Pythonu pro Windows), kdyby o něj někdo mermomocí stál. Pro Python však existuje řada lepších GUI toolkitů, jako např. GTK (používá GNOME, Gimp, Abiword, linuxový Firefox a řada dalších aplikací) nebo Qt (používá KDE) a TK se proto v Pythonu moc nepoužívá.