Není to zbytečné už jen proto, že to zvyšuje přehlednost kódu, což je značně pádný důvod. Přehlednost a srozumitelnost kódu je jeden z nejdůležitějších aspektů programovacího jazyka. Také jsem psal, že bez toho byste těžko rozlišil víceřádkové podmínky.
Python je inovativní jazyk a také zavádí ty nejlepší myšlenky, které se kde objevily, je-li to výhodné a podporuje-li to jeho cíle být snadným, přehledným a efektivním jazykem. Každý jazyk si jde svou cestou a snaží se přinést něco výhodného, za co stojí ho používat, proto různé jazyky vznikají, na tom není nic špatného. Krom toho, Python není první jazyk, který používá dvojtečky na konci podmínek, jestli se nepletu, umí to i PHP jako svou alternativní syntaxi a má to myslím mnohem hlubší kořeny (modula? nechce se mi pátrat). Rozhodně je to srozumitelné a čitelné, dvojtečky se ve stejném smyslu používají i při zápisu lidských jazyků, takže je to pro laika imho intuitivní záležitost.
Představte si situaci ... Šlo by automaticky o horší jazyk? Ano, bezpochyby šlo. Kdyby Python používal závorky jako C, pak by trpěl závorkovým peklem jako C. Když programátor v jazyce C zapomene napsat závorku a má rozsáhlejší kód s více zanořenými bloky, jazyk není schopen zjistit, která závorka to vlastně chybí, vypisuje nesmyslná hlášení a programátor musí chybu pracně odhalit sám, což začátečníkům dělá potíže, vzpomeňte si na své studenty VBA, že by to museli řešit (nemusí VB také nepoužívá závorky). Python oproti tomu chyby lokalizuje přesněji, čímž programování dělá rychlejším a efektivnějším (efektivnost = náklady = cena produktu). Krom toho závorku na konci bloku v něm nemůžete zapomenout napsat, tuhle zbytečnost Python odboural.
Osobně jsem byl vždycky proti takovým "jazykovým buzeracím" Považujte za buzeraci nutnost psát závorky a rázem si Python oblíbíte :-). Ušetří vás třeba také psaní středníků na konci příkazů, další kratochvíle začátečníků. Věřte, že Python tohle všechno zavedl proto, aby ulehčil práci progrmátorům, nepro efekt, aby se odlišil.
Python se inspiroval řadou známých i neznámých jazyků, vytáhl z nich ty nejlepší myšlenky a přetavil je do kompaktní podoby, do podoby jazyka Python.