Pokud vezmu počítači používané v práci, tak jednoznačně vede Lisp (konkrétně AutoLISP) a Java. Pouze dva tady máme C-čko a Tcl, takže vše je relativní (jo zapoměl jsem na JavaScript, ten mají v prohlížeči i sekretářky :-).
S tou kompilací vs. interpretací: program v Pythonu je před svým spuštěním zkompilován do svého bytekódu - je to tak? Nebo je v paměti přímo zdroják? Lisp není už z principu kompilovatelný (bohudík za takový jazyk :-), proto se opravdu kompiluje pouze do nějakého bytekódu, nikdy se z něj nedá udělat čisté .exe (jedině s přibundlovaným interpreterem Lispu, což se taky docela často děje). Když jsme u toho Tcl, tak to je vyloženě interpretované řádek po řádku (viz Vaše problémy s přenosem ze schránky). Má to samozřejmě své výhody i nevýhody.
> But, I guess my question boils down to, why is not Python a compiled
> language?
The unhelpful answer: it is! It compiles to a high-level bytecode.
See other replies for info about compiling to a lower-level
instruction set...
> How can I decompile a python PYC file to see the source?
You cannot. .pyc files are bytecode, and you can only disassemble them
into a representation of bytecode. That's not as low-level as
machine-code, but it's not Python code either ! See the 'dis' module on
how to disassemble.
Toto byl v minulosti docela problém s AutoLISPem, kdy si firmy programující v něm své nadstavby chtěly chránit zdrojáky. Řešilo se to pomocí různých "začmodrchávačů" kódu, vždy však šlo o Lispovský zdroják (ty nadstavby mnohdy stály více než celý AutoCAD).