Právě že o tu roztříštěnost jde. Například C-čko by už mělo být dost dlouhou dobu standardizované. Ale který překladač je dnes standardní? Dobře, blíží se tomu GCC, ale pouze při použití k tomu určených knihoven a při zadání -c99. Zrovinka dneska se na Rootu objevila zprávička, že byl přidaný nějaký patch do zdrojáků jádra, takže to nepůjde přeložit na starších překladačích. Takže je to buď v knihovnách, nebo v samotném jazyku. (a už vůbec nemluvím o překladačích na signálové procesory, kde je například "char" třicetidvoubitový :- - co na to říká norma, zejména ve spojení s operátorem sizeof() a funkcí malloc()?). Podobné je to v Lispu, kde je již dost dlouhou dobu standardem Common Lisp.
Ano, Guile je implementace Scheme, ale Scheme není zas nic jiného než "akademický" Lisp, tj. některé rozšafnosti s Common Lispu tam chybí a na rozdíl od běžných Lispů je zde přesně řečeno, kdy se provádí tail-recursion (já vím, že je to maličkost ale potěší).
S tím Pythonem se ještě domá podívám, co přesně to píše. Akorát si pamatuji, že mě to připadlo legrační. Samozřejmě knihovny pro GTK (i Qt) mám, teď jde o to, jestli na sebe sedí verze. Určitě poreportuju, už jen proto, že si to chci opravdu vyzkoušet.