Taky se mi JavaScript líbí, škoda, že ho nemám na straně serveru (je nějaká volně dostupná implementace kromě věcí od IBM a Netscapu?).
Dobře, tady se rozcházíme v pohledu na to, co je překladač a co interpreter :-) Sice potom nevím, co jsou to Pascalovské a Javovské kompilátory ale dobře, dá se to chápat tak, že bytekód je určitým nekompatibilním procesorem interpretován. Opravdu má Python bytekód vytvářen tak, že je to pouze předkousaný zdroják? (mám zde na mysli rozdíl mezi tokenizovaným Basicem a opravdovým Pascalovským a Javovským bytekódem).
U Tcl je možná jak interpretace, tak i překlad do bytekódu (http://www.tcl.tk/software/tclpro/compiler.html). Každý přístup má své výhody i nevýhody - ostatně právě proto jsou skriptovací jazyky vymyšleny, aby obešly některé nevýhody kompilovaných jazyků. Python v případě interpretace pracuje podobně jako Tcl, tj. zpracovává vstup řádek po řádku (a interně si dělá nějaký mezikód), přičemž však věci jako eval() nebo $a$b nelze dopředu přeložit, podobně jako v JavaScriptu.
Benchmark jsem zatím neudělal ze dvou důvodů: málo času odpoledne a neexistence Tcl na pracovním počítači (teď nemyslím interpreter, ale kompiler). Málo času=děti, cvičení, články na Root, jeden menší projektík mimo práci :-)