Názor k článku Programovací jazyk TCL od Pavel Tišnovský - "Ten jiný styl myšlení je právě to, co...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 8. 2005 8:42

    Pavel Tišnovský
    Zlatý podporovatel
    "Ten jiný styl myšlení je právě to, co se mi na Lispu líbí nejmíň. Dám radši přednost jazyku s normálním stylem myšlení, protože v tom umím myslet a dobře programovat. Za jiný styl myšlení má u mě Lisp mínus. Ale jsou i jiná kritéria, která by mě mohla přesvědčit."

    <Rýpnutí>Přiznám se, že tuto odpověď jsem od Vás (konkrétně od Vás) nečekal. Budete souhlasit s tím, když provedu v předchozím odstavci substituci :s/Lisp/Vim ? Protože i tento zcela jistě skvělý textový editor mě před cca osmi lety donutil zcela změnit styl myšlení i u tak banální věci jako je pořizování a editace textu. A teď jsem tomu rád a nelituji času a úsilí, které jsem do naučení Vimu vložil (začínal jsem někde mezi trojkovou a čtyřkovou verzí).</Rýpnutí>

    Pokud máte čas, mrkněte se na stránku http://www.paulgraham.com/avg.html (Beating the Averages) - nejlépe vytisknout a přečíst si někde v klidu u pivečka:-) Je to opravdu zajímavé čtení a mimochodem Python je tam hodnocen poměrně dobře. Jo Paul Graham patří mezi lidi jako Larry Wall či Guido van Rossum. V tom článku je také zmíněno, proč nemá smysl na pár řádcích ukazovat výhody Lispu - programátor uvyklý na jiný (=méně výkonný :-) programovací jazyk prostě myslí v tom svém jazyku.

    A když už jsem u těch odkazů, doporučuji také http://www.paulgraham.com/diff.html (What Makes Lisp Different).

    Rozumějte mi, já nikoho nepřesvědčuji, aby v Lispu opravdu programoval, ale myslím si, že kdo zná Lisp, bude programovat lépe i v dalších programovacích jazycích. Pravda však je, že pokud bych bral v úvahu pouze to, co nám o Lispu říkali na škole, taky by se mi nelíbil (tam jsme brali pouze začátek, který je krušný). Já jsem měl to štěstí, že jsem dělal v AutoLISPu už od AutoCADu 10 (jel i na mé 286), takže jsem se ho "musel" naučit a také toho, stejně jako v případě Vimu, nelituji.