Ano, to je přesně dáno použitím decimálního základu pro exponent a ne základu binárního.
Dneska se všude používá binární základ exponentu (podle IEEE 754), takže atárko je vlastně jeden z mála počítačů, co ten výpočet zvládnou bez chyby. Viz například pokus v Pyhtonu, co počítá s typem double:
>>> 10.2-10.1 0.09999999999999964
PS: takže vlastně z pohledu použití Atárka to byla dobrá volba - byl to počítač pro běžné lidi, ne pro odborníky na numerické výpočty.
Já jsem měl VB docela rád - na tlustého klienta pro databáze to bylo docela šikovné. Člověk se ale musel smířit s určitými omezeními a používat určitý styl programování. Nesměl si moc vymýšlet - a některé vynálezy od MS jako inteligentní db komponenty byly peklo.
Na co vzpomínám s hrůzou byl vbscript. Byl to brutálně zkriplenej VB, ale díky němu se dala automatizovat MS Exchange nebo Outlook (bez náhrady). To bylo zvěrstvo. Na Linuxu byl Perl 4 - a Windows měla vbscript. Potom už VBA byl úplně jiný level, ale za krvavé peníze. vb.net už pak byl zdarma.
Já s VB naposledy dělal v VB6, to byla taková stálice (a ve státní správě jsem na něm udělané appky viděl ještě docela nedávno - pořád tam snad řeší, jak instalovat vbrun60.dll do nových windows :-).
Ona tam fakt byly zvěrstva, například přepínač pro volbu, jestli pole číslovat od nuly nebo od jedničky (OPTION BASE ...). A když se sešlo víc programátorů ... my céčkaři číslující od nuly a další zvyklí číslovat od jedničky, nebo někdo řešil komunikaci mezi VB a nativní částí, to už začínalo peklo.
vbscript - souhlas!
Kdysi v jedné firmě, kde jsem dělal, měli napsanej docházkovej systém ve vbscriptu a to nechceš vidět :-)
Asi každý máme jinak nastavený práh bolesti :-). OPTION BASE byla drobnost - ale takové ON ERROR RESUME NEXT byla chuťovka.
Občas nedovedu pochopit, jak i renomovaná firma vypustí úplnou sr... Asi Pán Bůh dbá na rovnováhu světa :-)
vbscript byla reakce na Javascript. Asi museli zareagovat rychle a v tom stresu jim přeskočilo, nebo si řekli, že to stejně nikdo nebude používat (ale přitom neměli alternativu). Tou dobou měli vymazlené VBA. MSOffice byl kvalitní produkt, nepadal - byl rychlý, nepotřebovalo to ani tolik paměti. Ale vbscript versus cokoliv je nepochopitelný. Nevím jestli to byla pravda, říkalo se, že autor vbscriptu napsal vbscript za noc.
"Asi každý máme jinak nastavený práh bolesti :-). "
jj může být, uznávám. Já už nehledám ten jediný "správný" jazyk, ale vadí mi, když někdo někam přidá vlastnost, která prostě už z principu může způsobit problémy a to na mnoha úrovních - už to, že když se někdo zeptá "proč mi tento kód nejede", byla typická doplňující otázka na OPTION BASE, protože jinak se chování nedali správně zjistit.
Takové věci, které svádí k chybám, mají snad všechny jazyky (C-líke nevyžadující příkazové bloky...), jde jen o to, do jak velké míry.
Tehdy se teprve hledaly koncepty, a chyběly zkušenosti - Microsoft a i další firmy řešily dost věcí metodou pokus / omyl. Vznikalo tolik věcí naráz. Od známého jsem měl přístup k MSDN, a to se nedalo stihnout přečíst. K tomu Visual Basicu - začínal ještě s ODBC, a pak tu byla smršť RDO, DAO, a až pak ADO. Byla to taková puberta :-)
Je to balanc na straně potřeb a náročnosti na zdroje.
Podobně můžete řešit, že znaky by měly být kódované ne přes UTF8, ale přes UTF16 nebo UTF32.
Když to programujete, tak byste měl tato omezení znát, stejně jako je třeba znát omezení Decimalu a dalších datových typů.
8. 4. 2021, 12:51 editováno autorem komentáře
Vesmír je celočíselný ;-)
A na to ostatní holt musíš použít správný jazyk: https://www.root.cz/zpravicky/ibm-predstavila-prekladac-cobol-pro-linux-na-x86/
:-p
Ale popravdě mě to docela zajímá. Z některých výsledků KT by mohlo plynout, že by mohl být diskrétní (tj. všechny veličiny jsou kvantovány), někteří se ale tváří, že diskrétní veličiny "existují" ve spojitém časoprostoru (a já jsem v tomho laik, který se ztratil někde ve třetí nebo čtvrté přednášce Kulhánka o KT :-) - a to má ty nejlepší materiály a umí vysvětlovat!)
[1] https://www.youtube.com/playlist?list=PLYYRBJzen2aBkGYEnLdGIlJbEa2nOEcBf
To se nám to tu pěkně zvrtlo.
S tou spojitostí časoprostoru bych to neviděl tak růžově. Ani bych se nedivil, kdyby byl spojitý i diskrétní zároveň.
Jako nejpravděpodobnější nejspíš stejně vychází, že je to tu "jen" simulace.
Takže, můžeme si tu na pískovišti z hvězdného prachu snít "vědecky přesvědčivé" teorie o fungování světa, ale nezavíral bych dveře před všemi těmi vílami, démony (ani těmi Maxwellovými) a polomrtvými kočičkami, aby nás pak úplně nevykolejilo, až admini nahodí pár instancí nové verze vesmíru.
Těžko říct, ono se také může časem ukázat, že celá kvantová fyzika byl jen další flogiston a všechno je úplně jinak.
A než zase přijde nějaký nový veleobjev, jako je aktuálně "hypersíla třetí rodiny", tak si můžeme myslet třeba to, že hodnota se v našem vesmíru projeví pouze když se k nám ve vícerozměrném prostoru natočí tou správnou stranou. Nebo nějakou úplně jinou blbost.