Názor k článku Prohlídka GNOME 3: v čem je vlastně tak revoluční? od A.S.Pergill - Je známou věcí, že výrobci profesionálního softu vyrábějí...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 4. 2011 15:19

    A.S.Pergill (neregistrovaný)

    Je známou věcí, že výrobci profesionálního softu vyrábějí záměrně krámy s narůstajícími nároky na hardware (na základě dohody s jeho výrobci), aniž by přinášely nové funkce (částečně to souvisí i s narůstající programátorskou impotencí). Word pro win 7 nepřináší prakticky nic nového oproti wordu 6 (a to raději ani nezmiňuji AmiPro nebo Klasik), akorát ho na počítači s procesorem 80386, 100kHz, 128 MB RAM nerozjedete.
    Jsem toho názoru, že neprofesionální soft a OS, jako je linux, by nemusely mít důvod tyhle naprosto zbytečné (a z hlediska uživatele jednoznačně škodlivé) trendy kopírovat.
    GNOME dvojkové řady dělá prakticky přesně to, co uživatel potřebuje, maximálně je zapotřebí opravit drobné, dílčí chyby. Má docela slušnou ergonomii a neexistuje jediný důvod, proč si zvykat na něco zcela nového, chovajícího se úplně odlišně. A pokud je to "stejné", jak se tu kdosi výš cabral, tak by to mělo jít přenastavit na normální vzhled a funkci (a protože to nejde, je to známka / důkaz toho, že je to zmršenina).
    Nehledě k tomu, že i předchozí "inovace" GNOME byly spíše negativní: Pamatuji ještě GNOME jedničkové řady na RedHatu, které mělo pracovní plochy uspořádané do obdélníka a okno programu mohlo přesahovat z jedné virtuální plochy do druhé. Pak to, naprosto nevím proč, zařízli, přestože zejména na editaci hodně velkých obrázků to byla docela šikovná věc (párkrát jsem to použil).
    Je to úplně stejné jako u KDE: KDE trojkové řady bylo propracované a chodilo jako hodinky; bylo nahrazeno totálním šmejdem, který ani po čtyřech zásadních upgrade nemá z pozice uživatele ty vlastnosti, které měla trojková řada.
    Pokud si nějaký "génius" myslí, že naprogramuje něco lepšího, ať to originálně pojmenuje a hodí do nabídky a uvidí se. Ale ať to necpe násilím uživatelům něčeho, co je zavedené a funguje, kteří o to nestojí a pro které je to jen naprosto zbytečná komplikace, nevyvážená žádným přínosem. Mandriva, která začala nutit jako jedna z prvních uživatelům KDE4, to odstonala v podstatě do klinické smrti. Teď je zřejmě řada na distribucích s GNOME.
    Jinak Canonical by se měla starat o to, aby jim konečně začal chodit zvuk; ne aby musel člověk vždy po pár písničkách / klipech restartovat počítač, protože spadl zvuk. Je to chyba, o které se ví už mnoho let (protože přišli oproti originálnímu Debianu s jakousi krávovinou, kterou začli procpávat, přestože není ani po létech funkční) a nejsou schopní s tím nic udělat, přestože je to bug celá léta známý a kritizovaný na diskusních fórech (buďto to dopracovat, aby to jelo, nebo to odstřelit a dát tam to, co používají jiné distribuce, a co jede).