Zeptal jsem se na nazory pro novy Gnome-Shell na jednom serveru a tam nakonec vyslo najevo, ze Gnome-Shell je velmi prizpusoben touch-screenu (dotykove obrazovce - at uz na desktopech nebo na iPadech-like nebo jinde).
Kdyz se na tu praci v shellu podivam, je to fakt. Prepinani oken pres aktivity a zobrazeni vsech oken v nem, startovani aplikaci (pouze ikonovy pohled), pretahovani oken aplikaci na desktopy, velky titlebar kazdeho okna vcetne velikeho tlacitka pro zavreni okna, absence vetsiny funkci praveho tlacitka mysi zname z Gnome 2.xy atd.
Co myslite?
Je to možné, ale je to jen ukázka nepromyšlenosti celé téhle věci, protože touch-screen má naprosto jinou ergonomii než normální PC (dokonce i notebook). Navíc většina lidí dělá na podobných zařízeních naprosto jiné typy práce než na PC (nedokážu si představit, že bych na něčem takovém psal delší souvislý text, když si na to i na tom notebooku musím připojit klasickou klávesnici).
Je to prostě nesmyslný úlet a pokud na to jako uživatelé nezareagujeme, tak nám to bude vnucováno a čeká nás migrace k jinému grafickému prostředí (protože tohle bych na počítači mít nechtěl).
Jak jsem psal výše. Migrujte. Mně se líbí novátorský přístup lidí z Gnome. Osobně na destopu používám a.w.e.s.o.m.e.wm a na notebooku gnome2. Zkusím Unity a Gnome3 a pokud se mi nebudou líbit pořád tu je xfce, lxde a mnoho dalších. Nikdo nám nic nevnucuje, ale nabízí. To je ten rozdíl.
Asi to opravdu skončí migrací, protože pokud si zvykat na kompletně odlišnou ergonomii, tak na něco pořádného a ne na nedodělaný a nepromyšlený bastl.
Zatím mě od toho odrazují technické věci typu: Na počítač připojím USB disk, GNOME ho najde, xfce nikoli (jak na Ubuntu 9.x, tak na Debianu 5.x). Ruční připojování z rootovské konzoly bych asi zvládl, problém je spíš v tom, že se každé tohle zařízení připojuje trochu jinak (a příslušné parametry příkazu mount bych musel na nějakém zařízení s GNOME nebo KDE zjistit a mít to někde ke každému disku nebo flešce poznačeno), takže by to bylo složitější než ruční připojení diskety. Protože přenáším data mezi počítači poměrně často, je to docela problém.
V momentě, pokud mi někdo nabídne plně funkční desktopové prostředí, tak na něj přejdu.
Jinak s tím "nabízením" taky nemáte pravdu: Debian 6 vnucuje GNOME, a to tím způsobem, že i když tam nainstalujete jiný desktop, třeba xfce nebo blackbox, tak není uživatelsky dostupná možnost do něj systém přepnout (na Debianu 5 a Ubuntu 9 i na Mandrivě je možnost volby desktopového prostředí v přihlašovacím menu). Mj. proto šel taky do týdne pryč.
K Ubuntu: Nechal jsem si ho na ntb. nainstalovat odbornou linuxovou firmou, zatím chodí upgrade programů a záplaty, takže celkový upgrade na 10.x neřeším. Až podpora skončí, vyčistím ntb, dám ho do firmy a budu chtít Debian (pokud v něm budou ovladače intelácké grafiky, v 5 nebyly, proto to Ubuntu), pakliže tam nepůjde tak asi vyšší verzi Ubuntu.
K Debianovi: Přeinstaloval jsem D6 na počítač, kde byla nějaká Mandriva (asi 2006). Nedalo se pouštět video ve fullscreenu (v žádném playeru) a v kterémkoli hudebním playeru zadrhával zvuk, asi jako když přeskakuje gramofonová deska (opět bez ohledu na druh playeru - zkoušeno asi 5 - a zda se jedná o mp3, ogg, mid nebo mod). V nastavení playerů to není (už proto, že to dělají všechny), v mplayeru (se kterým jsem si hrál s různými kombinacemi nastavení celý den ) se mi podařilo vynutit fullscreen, ale za cenu toho, že obraz jel asi 3x pomaleji než zvuk. Našel jsem pak nastavení, kde to nědělalo, ale tam se zase obraz roztáhl na celý monitor, bez ohledu na původní poměr stran (nicméně to považuji za důkaz, že je v systému nějaké "kurvítko", které to přehrávání blokuje).
Považoval jsem za vhodné zjistit, zda to dělá v nějakém odlehčením prostředí, doinstaloval jsem fluxbox, nicméně jsem zjistil, že ten shit neumožňuje nastartovat nic jiného než GNOME (Debian 5 i Ubuntu 9 mají v přihlašovacím menu volbu z přítomných grafických prostředí). Ani konzultace s odborníky, ani editace konfiguračních souborů (po vzoru Debiana 5) nepomohly, to GNOME je tam prostě natvrdo jako jediná volba. Takže to šlo po týdnu do háje a nainstaloval jsem tam Debiana 5 (byť s potížemi, protože mají nějak zablokované servery, takže se to kousne při instalaci s hláškou "snažíte se instalovat z nedůvěryhodného zdroje"; muselo se to instalovat kompletně off-line a pak teprve připojit k netu). Nicméně vše jede naprosto bezproblémově i pod GNOME. A u té verze 5 asi zůstanu dlouhodobě, bez ohledu na "stáří" nebo "zastaralost", protože nehodlám mít na počítači bezcenný shit, na kterém se nedá nic přehrát.
Právě že vnucuje!
Generace nedouků, které je od školky vštěpováno, že jejich idiocie je ctností, již zestárla a svou neomalenou drzostí se dostala do vývojářských týmů. Tam svůj nevkus a ignoranství vtělila do fašistického Gnome. Gnome 3 je jednoznačně produktem dnešních Hitlerjugend.