tudíž to nechci.
Virtuální plochy, respektive jejich absence, byly jedním z důvodů, proč jsem migroval z winshitu na linux. Nevidím sebemenší důvod, proč by měl linux winshitovatět tím, že bude nutit uživatelům jakési převratné koncepce jdoucí proti ergonomii a uživatelskému komfortu (viz KDE4 s jeho plasmoidy, jejichž přínos pro uživatele nikdy nikdo nedokázal popsat - opakovaně jsem se na to zde na rootovi jejich propagátorů ptal, odpovědí byly jen nesmyslné bláboly - a reálně znamenaly skok zpět na funkčnost KDE 3.0 nebo ještě níž /KDE 4.4 je co do uživatelského komfortu někde na úrovni KDE 3.2 - 3.4/).
Troufám si tvrdit, že naprosto žádná, sebegeniálněji a sebegeniálnějším programátorem napsaná aplikace typu "správa aktivit" nemá šanci rozpoznat terminálové okno, na kterém dělám pomocí vim a perlu něco s grafikou (a potřebuji tam mít současně s ním otevřený grafický prohlížeč /editor) od identické aplikace, v níž v tom vim a perlu zpracovávám nějaký text a potřebuji mít souběžně s tím otevřený třeba nějaký kancelářský editor nebo prohlížeč pdf (nebo obojí); a případně od situace, kdy výstupem z toho vim je html / xml a potřebuji s tím mít asociovaný příslušný prohlížeč.
Pokud ty "aktivity" nebudou uživatelsky editovatelné jako jsou editovatelné klasické virtuální plochy (jakože recenzent uvádí, že nejsou), pak je to zcela jednoznačně pro uživatele, který nemá počítač na hraní si, ale na práci, krok zpět k výrazně menšímu komfortu a efektivitě práce. A je to tudíž jednoznačný důvod k odmítnutí GNOME3.
Pokud to bude uživatelům násilně vnucováno (= v nových verzích distribucí nebude alternativa), pak se nedivte, pokud na síti najdete větší počet "zastaralých" distribucí, jejichž provozovatelé odmítají upgrade, protože je spojen s většími problémy než případná bezpečnostní rizika.
Asi nechápu. To, co se tady v článku a v diskusi označuje jako aktivity, jsou stále stejné virtuální plochy jako bývaly v GNOME 2. Pravda, jsou vertikální a ubyla možnost této konfigurace. Ale vše funguje po staru, dokonce i klávesové zkratky - CTRL+ALT+šipka nahoru/dolů pro posun a s SHIFTem navíc pro přesun aktivního okna.
Naopak si myslím, že je to změna k lepšímu. Vždycky, když jsem někomu nainstaloval GNOME, tak jsem glorifikoval virtuální plochy a vysvětloval, jak je mají používat. Většina z těch lidí to ale doteď neumí :( Teď jsou ty plochy více viditelné, okna jdou mezi nimi přesouvat intuitivně přetažením.
Naopak, GNOME 3 (resp. GNOME Shell) se mi velmi líbí a moc mu fandím. Naopak jsem vystřízlivěl s Unity :(
Kvalitní názor.
A ad předchozí příspěvek: pokud jste přešel na Linux jen kvůli virtuálním plochám, tak fakt nevím... Sice ve Windowsu nejsou nativně, ale například programem VirtuaWin (který existuje i v portable verzi) se dají krásně přidat. Fungují perfektně. Nastavitelné zkrátky, počet ploch atd. všechno se dá nastavit.
Jistěže jsem na lin nepřecházel jen kvůli tomu. V zásadě mě štvala celá koncepce "my myslíme líp než vy, co chcete vlastně dělat a jak to máte dělat", která se celým mikrosoftím produktem prolíná jako leitmotiv. O to víc mě štve, pokud se podobné tendence objevují i na linuxu.
Tvůrci dister nebo i tvůrci wm mají nějaký svůj pohled na svět. A podle toho tvoří svoje distra nebo wm a dávají je (většinou) zdarma k dispozici. Rozdíl mezi windows a linuxem je v možnosti volby. Pokud se ti nelíbí rozhraní windows máš v 90ti % smůlu. Na linuxu si můžeš vybrat. Změníš wm, distro uděláš si své distro. Tendence z windows se na linuxu neobjevují v globálu, max. v jednotlivých distrech. Vždy je tu možnost volby.
Tak si nech ty blbý kecy.
Nemáte tak úplně pravdu.
KDE4 se objevilo prakticky ve všech distrech, takže migrace na nějaké distro s KDE3 jednoduše technicky možná není (minimálně ne bez oželení novějších programů, bezpečnostních záplat apod.).
Přesně z tohoto důvodu jsem před rokem a něco migroval na GNOME, a teď se zde zase objevil jakýsi shit, který je násilně, bez možnosti alternativy, procpáván do všech dister.
Jistěže existují odlehčená prostředí, jenže s těmi jsou problémy (neumějí např. automount USB disku apod.) a znamená to zvykat si na další, naprosto odlišnou ergonomii desktopu. Nehledě k tomu, že nikde po předchozích zkušenostech nevidím jistotu, že to, na které přejdu, po nějakém roce nějaký kretén zase totálně nerozmrví.
To už bychom si mohli každý napsat své desktopové prostředí (a nejlépe k tomu i vlastní verzi jádra, aby nemohlo kleknout na nějakých systémových službách).
Je mi líto, počítač mám na práci, ne na to, abych co chvíli pátral, co tam nějaký ambiciózní "génius" pomrvil a jestli se to dá nějak napravit.
Pokud jsou to "blbý kecy", tak sorry.
Co Xfce4?
Po zakoupení nového notebooku loni v létě jsem instaloval testing Debian (lenny se nechytal) a bylo zcela rozhozene gvfs jako integrální součást Gnome. Takže jsem přemýšlel jaké prostředí použít. KDE 4, děkuji nechci, KDE mi nikdy nevyhovovaly, takže to chtělo něco jiného. Přešel jsem na XFce4 a jsem spokojený. Vypadá to podobně jako Gnome, fungují tu standardní věci jako v Gnome. Takže teď už by asi Gnome fungovalo správně, ale nemám důvod se vracet. Gnome 3 asi vyzkouším, uvidím.
Díky za typ.
Problém vidím v tom, že se mi v Debianu 6 vůbec nepodařilo najít nějakou uživatelsky dostupnou možnost přepnout do jiného grafického desktopu než je GNOME (i potom, co jsem je nainstaloval). Tedy, předpokládám, že pokud by člověk strávil pár měsíců studiem dokumentace a pak přepsal polovinu konfiguračních souborů, tak by to asi šlo, ale v Debianu 5 je to otázka jednoho kliknutí v přihlašovací obrazovce.
Jinak Xfce, co je na Ubuntu, i to, co je na Debianu 5 (verzi z hlavy nevím), bohužel nemá automount USB disků a flashek. Nevím proč, očekával jsem, že takovou věc bude zajišťovat jádro systému, a ne desktopové prostředí.
Přiznám se, že do advanced options jsem nelezl. Nicméně u pětky taky ne, a ta možnost volby různých grafických desktopů tam implicitně byla. Prostě šestka je krok zpět proti pětce. Nehledě k tomu, že žádný BFU do advanced options taky nepoleze. Nainstaluje si default a pokud mu to nepojede, tak to smaže a ukradne si windows.
A abych pravdu děl, tak mě vlastnosti té šestky natolik znechutily (přeskakující zvuk, prakticky nefunkční video), že nemám chuť ji znova zkoušet abych nakonec se slušnou pravděpodobností zjistil, že je to rozdrbané někde jinde, a že typ desktopu na to nemá vliv.