No byla to hezka doba, ale dnes uz je to jen srot, ktery tak leda zavazi doma, vyhral ten, kdo jej prodal, dokud to melo jeste nejakou hodnotu.
Elektronike se obecne moc nehodi na investice, nebot se sama casem kazi bez ohledu, zda se pouziva ci ne, kdo si touzi zahrat nejakou starou hru, ci pustit stary program, ma moznost pres emulator, ale na praci uz to neni ... dnes uz jsou i chytré hodinky vykonejsi nez tohle ...
Veteránské auto je taky šrot? Asi byste to nechtěl říkat někomu, kdo si několik let doma renovuje takový kousek. Se starými počítači je to stejné (v jednodušší a menší formě). Ty počítače mají narozdíl od dnešních své osobité vlastnosti (dalo by se říci charisma). Není to jen o spuštění hry v emulátoru. A jak se má elektronika kazit i vypnutá? Pokud nemá třeba baterii, tak většina součástek nemá důvod se "zkazit" (když to celé nestrčíte shnít rzí do promočeného sklepa.
Krom baterek se kazí elektrolytické kondenzátory. Zaprvé vysychají, takže ztrácí kapacitu a nefungují, jak by měly. Zadruhé rády tečou a elektrolyt poleptá co se dá. Doporučuje se vyměnit elyty (tzv. "recaping").
A původní zdroj taky může selhat -- na výstupu se neobjeví 5 V, ale mnohem více. Lepší je použít nový zdroj místo původního.
Občas odejde nějaký čip, typicky ten, který se už nedělá. To ale bývá většinou důsledek zapojení pokaženého zdroje.
Youtube je plný videí restaurování starých počítačů včetně Atari 800XL. Na zlepšení vzhledu se používá metoda nazvaná "retrobriting", která spočívá v odstranění zažloutnutí na dílech z ABS působením peroxidu vodíku, TAED (tzv. aktivátor perkarbonátu sodného), tepla a UV.
Ručně očištěné PCB od koroze se dokonce finálně myjí v myčče nádobí. Nevěřícně jsem zíral, jak se z ohavné, korozí olezlé desky vyloupne motherboard jako by vypadl z výrobní linky.
Retrocomputing zažívá poslední dobou velký boom. Nejen původní staré stroje a emulátory, ale existují i projekty, kde původní je HW plně zrekonstruován v FPGA, viz např. projekt MiSTer.