Díky moc za další parádní článek.
- Na mém prvním Atari 800XL bylo málo cínu na PCB také. Vypadá to, že to mohl být standart - viz https://www.wudsn.com/productions/atari800/thecart/atari800fix/atari800-fix-pcb.jpg A možná i proto existuje https://ezcontents.org/atari-800xl-pcb-remake
- Ta zažloutlá krabice by si renovaci zasloužila. Také se na to chystám. Snad v létě..
- Na svém prvním Atari 800XL jsem měl membránovou klávesnici, to jsem kdysi (bohužel!) prodal a pak koupil verzi s klávesnicí co máte vy. Nefunkční tlačítko jsem prohodil s tl. HELP stejně jako vy. :-)
Ja som sa s krehnutim ale stretol. Moze vzniknut pri agresivnom bieleni peroxidom s vysokou koncentraciou. Ono staci na bielenie slaba koncentracia peroxidu, kludne aj lekarsky 3%, podstatna je doba na slnku, resp. pod zdrojom UV ziarenia, kedy sa uvolnuje atomarny kyslik a teplota - cim teplejsie, tym rychlejsie sa peroxid rozklada a uvolnuje kyslik. Z mojej skusenosti - pouzil som neriedeny 30% peroxid a druhykrat riedeny asi na 15% (1:1 s vodou). Rychlost bielenia bola rovnaka, ale v koncentrovanejsom peroxide tenke plasty skrehli - konkretne klavesy z klavesnice. Hrube plasty z krytu pocitaca su uplne v poriadku.
Vypadá to, že není plast jako plast - viz https://www.classic-computers.org.nz/blog/2013-01-15-retr0bright-only-temporary.htm Já do toho jdu i za cenu rizika, že se žloutnutí vrátí. A i když věřím, že vliv na vlastnosti plastu bude, nevěřím, že to zkřehne tak, abych musel s krabicí zacházet opatrněji než před tím. Jestli je někdo zvyklý do počítače třískat, pak je opravdu lepší na veterány nesahat.
Za designéry mluvit nemůžu, ale tipoval bych, že jim zůstalo místo na tlačítko, tak je tam dali a nechali na tvůrcích SW, aby je využili podle svého. U "jednoduchých" aplikací se s nápovědou nikdo nemazlil a s "složité" aplikace byly tak velké, že by se nápověda stejně nevešla do paměti. Samozřejmně by se mohla dohrávat z diskety, ale aplikace byly vyráběné tak, aby byly pokud možno identické při nahrátí z kazeťáku, disketovky nebo běžely z cartridge. Takže jsme zase u velikosti dostupné RAM.
Nebo jinak - asi předběhli dobu. Dobrý nápad, ael za daných podmínek nerealizovatelný.
To ano, ale zároveň tady dokáži vyměnit kteroukoli součástku s obyčejnou páječkou a odsávačkou - to u SMD už ne.
A hlavně má povrchová montáž v kombinaci s ROHS cínem na svědomí obrovské množství mrtvých zařízení - kolik jen grafických karet a NTB bylo vyhozeno kvůli povolení spoje při povrchové montáži...
Mám 2 Atari 800XL bohužel obě bez původního zdroje. To mé jsem půjčil a vrátilo se bez něj a druhé ze zaniklého ATari klubu již bylo bez zdroje. Když jsem je skoušel přes zdroj 5V/3A, tak obě víceméně fungovaly. Pak jsem zřejmně změnil polaritu napájení a Atari již nešla vůbec - pak jsem jim více času nevěnoval - prokrastinoval jsem s nima více než dva týdny. :). Je pravděpodobné, že jsem je oddělal úplně nebo by oprava mohla být banalitou? Tak jenom doufám, že by mohla odejít vstupní dioda nebo nějaká ochranná pojistka (je tam vůbec?). Nevěděl by prosím o tom někdo víc a mohl by si kvalifikovaně tipnout? ;)
Jestli jste opravdu prehodil polaritu +5 V na napajecim konektoru, tak to vypada dost blbe. Kdyz se divam do schematu (http://www.atarimania.com/documents/Atari%20800XL%20Service%20manual.pdf strana 38), vidim za napajecim konektorem jen filtraci napajeni, a potom jde vse hned na cipy (+5A, B, C). Vyrobce usetril par centu za rpp diodu a vy ted muzete pouze doufat, ze svizne odesly jeden dva cipy do zkratu, a tak svou smrti ochranily dalsi. To by byla klika. Ale ta prace s tim...