Já myslím že tak byli homologované všechny zařízení které se prodávali. Možná to nebyla jen homologace pro telefonní linku ale obecně momologace prostě že to splňuje nějaký parametry elektrický. Neříkalo se tomu "cept"? Ale bylo to na všech výrobcích které se přivezli z Německa po revoluci nebo které se zároveň prodávali v Německu.
Ja zajimave jak se o tom neda nic vygooglit ;-)
Logo samo problem neni https://en.wikipedia.org/wiki/Deutsche_Bundespost ale nic vic jsem o tom nenasel, ale potvrzuji ze to bylo na vsem co se zapojovalo do telefonni zasuvky, na telefonech, na faxech, modemech. CEPT se to nakonec jmenovat mohlo, ten vydaval standardy aby se daly telefonni site propojit napric evropou - https://en.wikipedia.org/wiki/European_Conference_of_Postal_and_Telecommunications_Administrations
Koukal jsem, dokonce se prodávaly modemy s logem Amiga (což byly běžně vyráběné modemy, jen dostaly jiné logo):
https://bigbookofamigahardware.com/bboah/product.aspx?id=632
Koukl jsem na několik diskuzí po internetu, a všechny se poměrně jednoznačně točily okolo běžného kuchyňského octa (díky jeho zásaditosti).
Já už jsem ze školy nějakou chvíli pryč, ale předpokládám, že stále platí ocet = kyselina octová = není to zásadité ani omylem.
Když se dívám na Wiki, tak ocet má pH 2,9. To už jste to měl raději olízat (pH 6,5–7,4 :-)
Jj, ve všech octech je kyselina octová a je to slabá kyselina. V akumulátoru bude asi naopak zásada a tak ocet tu zásaditost zneutralizuje.
Docela se k tomu hodí, protože kyselina octová je těkavá a beze zbytku se vypaří, takže nezpůsobuje další korozi. Korozivní a žíravé účinky mají totiž jak zásady tak kyseliny. Netěkavá kyselina by tam způsobila časem paseku v podobě další koroze :)
Tu poznámku o zásaditosti jsem zahlédl vícekrát, tak jsem to tam dal jako poznámku. Nechávám odstranit, je tedy chybná a navíc celkově zbytečná. Děkuji všem za upozornění.
Mne chemie vždy k smrti nudila (a platí to doteď, když jsem teď si dohledával připomínky co je zásaditost a kolik Ph má ocet, tak jsem u toho skoro usnul). Mne bavila fyzika - páky, stroje, obvody...chemii jsem na ZŠ vždy jen přetrpěl. A je to vidět, nepamatuju si z ní nic.
12. 5. 2021, 06:27 editováno autorem komentáře
Pokud to byla Ni/Cd/Co baterie s tekutým elektrolytem, pak obsahuje jako elektrolyt hydroxid sodný. Na zvětralé zbytky oxidů železa, kobaltu, kadmia a niklu může být i kuchyňský ocet jako nejdostupnější kyselina ideální čistidlo.
Já bych tam naopak tu pasáž o čištění octem ponechal.
https://www.sbsbattery.com/PDFs/SDS-nickel-cadmium-pp-containers.pdf
https://en.wikipedia.org/wiki/Nickel%E2%80%93cadmium_battery
Lehce odlišných vlastností Ni-CD/MH jsem si vědom. Nicméně vzhledem k tomu, že je tento článek přímo navrhován komunitou Amigy, navíc "řízení" nabíjení je nulové, měl by tam být pouze odpor (nezkoumal jsem schéma, vycházím z informací, které jsem někde četl), který za provozu stroje pouští do akumulátoru velmi nízký proud (v jednotkách mA), tak se jedná jen o velmi primitivní nabíjení, kterému je rozdíl mezi podobnými niklovými články celkem ukradený. Vzhledem k tomu, že provoz počítače je mnohem nižší, než za doby jeho plného využití a o něco vyšší kapacitě, je jeho přebití prakticky vyloučeno.
Navíc jak jsem zmínil, nabíjecí proud je tak nízký, že je spíš na rozhraní udržovacího/nabíjecího proudu. Amiga by měla dávat cca 5mA, nabíjecí proud použitého aku je 8mA, udržovací 2,4-4mA.
Navíc nevím, co pro to víc udělat - 100% kompatibilní náhrada se nevyrábí (Ni-CD těchto parametrů jsem nenašel). Přebudovávat nabíjecí obvody se mi nechce, je to zásah, o který nestojím, navíc si nemyslím, že tím něco zásadního získám.
Ohledně napálených cen ve specializovaném obchodě - to není jen záležitost počítačů.
Jako rybář jsem třeba zažil to, že v rybářských potřebách měli "rybářskou stoličku", která byla úplně stejná jako "kempingová stolička" v jednom velkém sportovním obchodě, akorát ta s názvem "rybářská" stála cca 3x tolik.
Tak samozřejmě je to všude, u aut vám zase prodají jejich „značkový" olej, což je olej, který se bežně vyrábí a prodává (pod jinou běžnou značkou), ale protože tam je logo automobilky, tak šup s cenou nahoru. Hlavně to poznáte u garanček, kde nemáte možnost výběru - chcete záruku? Tak vysolte u nového auta pravidelně cca 6-8 tisíc za základní servisní drobnosti, jinak sbohem.
Sice starší téma, nicméně nové PCB lze koupit na https://www.tindie.com/products/bobsbits/a500-amiga-500-replica-pcb/
Zajímavá stránka k tématu je https://www.amigapcb.org/index.php#