Moc nechapu, jak tomu ten akumulator pomuze. V budouci verzi s GSM to dava smysl. V aktualni -- jak? Rekneme, ze primitivni utocnik vynda tavnou ci nozovou pojistku v skrince (ktera je, snad i z hlediska predpisu, vzdy pristupna zvenci -- nekteri mene stastni maji pristupnej i elmer s hlavnim jisticem). Pokud DSL/WiFi router nema taky nezavisly akumulator, pak snad jedina rozumna vec, ktera by sla udelat, je, ze majiteli server Angeeho firmy zburcuje mobil s tim, ze Angee nepinga. Bylo to mysleno takto?
Ke kteremuzto zaloznimu napajeni by pak sel pripojit i Angee, zeano. Zkratka verze s aku a bez GSM mi stale nedava mnoho smyslu ;-)
(Proti projektu nic nemam, RL znam a je to prima typek, firme fandim a jen uzasle ziram, kolik byli schopni na napad vybrat penez, je to urcite uznamenanihodne dilo.)
ona uz je norma PowerOverWifi? ;) jestli dobre koukam tak Angee nema ethernet a i kdyby mel, tak porad plati stejne jako s ups, ethernet nemusi byt uprostred hlavni mistnosti ;) pak samozrejme je tu fakt ze naprosta vetsina lidi pouziva ethernet pouze k pripojeni modemu a veskere zarizeni pripojuji vyhradne pomoci wifi...
Pokud jsem to dobre pochopil, GSM modem je teprv ve stadiu uvah pro budouci modely. Pochopil bych kombinaci GSM + vestavena baterka -- dovede (s nakou pp.) odlisit vypadek pevnych siti od vloupani. Pak bych pochopil, kdyby stavajici verze bez GSM poskytovala v soucinnosti se servery firmy varovani pri mrtvem pingu. (Ale tazi se, je to tak?)
K cemu je ale verze s vestavenou baterkou a bez GSM, to mi unika, neb pripadu, kdy nejde proud a jde net bude v domacnostech dost malo.
Komerční přestávka.
Zrovna o víkend jsem přemýšlel, že bych rád doma čidlo zapomenuté zaplé plotýnky (už 2x jsem zapálil kuchyň) za rozumnou cenu. Nejdřív jsem kouknul na Alzu, hned ji zas vypnul a napadlo mne koupit RPI Zero za 5$, teplotní čidlo za 60 Kč a nějak vyřešit napájení. Překvapením bylo, že Zero za cenu alespoň blížící se k 5$ rozhodně nekoupím. Nicméně rozhovor s někým, kdo řešil podobnou věc s řešením DIY a ne za 500$ bych bral.
jenze mit cely linuxovy pocitac na blbe hlidani teploty je opravdu nevhodne. at je linux dobry jak chce, vzdycky tam bude prilis moc zbytecneho softwaru, ktery se muze po letech provozu seknout, delat chyby atd. z toho duvodu se na takove hlidani pouzivaji male mikrokontrolery. a pro vas asi bude nejvhodnejsi nejake arduino, tech navodu na pripojeni teplotniho cidla a vystup na nejaky pipak je hromada, viz prvni odkaz na googlu:
https://www.pubnub.com/blog/2015-01-09-diy-arduino-alarm-triggered-by-temperature/
Nejsem vyrobce, nevidim duvod proc bych to mel delat ;-).
Pisu jen to co jsem vypozoroval (kdyz se vyplo dlouho varene jidlo) a prijde mi to jako rozumne. Ta sklokeramika ma cidla teploty na ruznych mistech (uz jsem ji opravoval, takze jsem ji mel rozebranou). Rozhodne to neni to same jako plynovy varic, nebo elektricka plotynka s jednim bimetalem. Tam chapu, ze pozar neni nejmensi problem.
A co kdyź trpím obscesí, takže nevěřím, že jsem kamna/sporák/vypínač/cokoli vypnul a takřka denně se vracím po zaknutí znovu domů zkontolovat vypnutí? Teplotní čidlo dostupné z internetu/telefonu/webu by snad pomohlo....ale máte pravdu, to možná i ten indukční sporák za cenu Angee :)
No bodejt. Ja mam misto toho krasnou ctyrplotnu nefunkcni a kamos taky. Estetika na max, akorat neseje, no. Nemyslel jsem to sice s tema ctyrma plotnama uplne vazne, ale dost mozna si 1-2ks koupim, uz ta rekonfigurovatelnost rozmisteni ploten v ruznych sektorech pracovni plochy a lepsi chlazeni maji neco do sebe.
Kupte za 200,- NODEmcu, do něj přes USB nahrajte ESPeasy, připojte čidlo teploty DS18B20 za 30,-,
do routeru ( třeba Turrise :o) nebo domácího serveru nehrajte Domoticz a můžete si třeba i vizuálně naprogramovat odeslání výstražného mailu ( a odtud SMS ) při překročení teploty.
Dokonce to může podle mobilu připojeného k domácí wifi poznat, že jste doma a v tom případě nic neposílat.
Dodělat k tomu další vychytávky jako detekci úniku vody atd. nebo díky integraci s programem Motion jednoduchý alarm už bude další věc, až vás to chytne :o)
Ten Motion je opravdu kus vybornyho napadu -- takova podstatou jednoducha vec a jak ucinna.
Napad s deaktivaci pri mobilu v dome vyhlasuji pitomosti dne. Kvuli takovejmhle radoby "funkcim" se cast veci pouziva pitome (vzpominam na vola, co v jednom staveni usoudil, ze v spajzu se bude rozsvecet dvernim spinacem), nekde to vylozene zpusobi bezpecnostni pruser. Priklad: sousedce nahly poryv vetru strhne saty, vy to bez vetsich rozmyslu utikate srdnate resit, zatimco na plotne syci omeleta a la Breznak. Vitr vraci uder a zabouchne vam dvere. Samoalarm nezabere, protoze telefon s otevrenou SuperJidlo.app je porad na miste. Vy mate zkazeny zbytek dne, protoze frikulinsky arduberry system nemohl osvedcit sve kvality umele inteligentnim samozhasenim a musel jste misto nej volat Inklemo.
Takže podle Vás je reálnější varianta, kdy než vyběhnu zachraňovat onu sousedku, sice zapomenu vypnout vařič, ale NEZAPOMENU aktivovat systém ochrany oznámení překročení teploty plotýnky?
To je pitomost dne zase podle mne. Uživatel chtěl mít možnost kontroly teploty na dálku, ne vypínání sporáku. Jinak aktivace, deaktivace na základě přítomnosti mobilu v domě mi nepřijde až tak zcestná.
A pokud zapomenu mobil doma nebo zjistím, že mi ho ukradli, tak z nejbližšího počítače můžu přes webové rozhraní systém nastavit tak, aby na tento mobil nebral zřetel.
Doplneni: nejsem hasic a neodhadnu dopad, nicmene i tak se mi zda, ze retezec cidlo teploty => vypinani je trochu divnej; asi by to chtelo hlavne poplach. Vypinani by melo smysl, jak uz bylo receno, odvozovat spis z nenuloveho odberu v pripade nepritomnosti. Nepritomnost se sice pri zbrklem opusteni obydli resi blbe, ale porad neni neresitelny z "telefonni budky" nekam zavolat, poslat od cizich lidi SMS s kodem. Nebo natukat na bytovem zvonku morseovku.
Pro chudaky s bytem, kde neni vic, nez 1 zvonkove tlacitko k dispozici, se ta jinak spis prezita telegrafni abeceda hodi. R. 2004 jsem si nabusil velejednoduchej morse detektor do AT90S2313, fungovalo to paradne i pri dost mechanicky nevhodnym zvonkovym panelu, takhle nas do konspiracniho bytu v nejmenovanem francouzskem meste chodilo nekolik, vc. navstev (klice drahy a z Cech jsem si privezl krom rance buchet prave tech par dratu a Atmela).
Fujtajbl, takovych chybejicich interpunkcnich znamenek. Uz jen pouziti nahlasovaciho formulare by zabralo pul hodiny...
Dobrovolně si domů nainstalovat dalšího velkého bratra - skvělý nápad- zrovna včera jsem poslouchal risky bussiness (podcast) kde říkali tvůrci fitbitu jak přišli na to že chip co měl dělat AES vůbec nefungoval a jiné strašlivosti v SDK i hw komponentech. Je sice pěkné šifrovat ale bez kontroly upstream komponent je to k ničemu
...bezpečnost dat jednotlivých uživatelů uložených v cloudu...
Takže ne "Internet of Things", ale "Internet of our server". Lezu po zdi z takových zařízení, protože s několika desítkami takových se musím domlouvat a tahat z nich alespoň jednoduchá data - je to krajně obtížné (reverzní inženýrství) a nespolehlivé (změny). Navíc je zde riziko, že za pár měsíců firma krachne a z hlídače je těžítko.
Jiná poznámka: Nesekla se redakce s rubrikou?
Supr otřesnej článek. Chybějící diakritika, nesmyslné věty ve kterých chybí nebo přebývají slova. No a pan TT je suprovej pozér, který na celkem jasné otázky dává neurčité odpovědi jak vystřižené z učebnice pro ekonomku. Další zbytečný startup, kolem kterého se vytvoří "tým" lidí, kteří udělají spoustu zbytečné (markeťácké) práce, přitom by jich stačila třetina a fungovalo by to stejně dobře. pokud by o ten produkt byl zájem...
Btw. nějak nechápu to, že v jednom odstavci pan TT odpovídá, že audio se analyzuje v zařízení a o pár řádků dál píše "Například audio je sdílené s naší konverzační platformou v cloudu pouze pokud uživatel Angee osloví pomocí fráze “HeyAngee”." -- tak jak to teda je, posílá se to nebo neposílá do cloudu?
Tak ber to z praktického hlediska. Všichni investovali do IoT "aby byli ještě blíž", protože mají starost o tebe a tvůj život, no a už to začíná jak se smartfonama: Koho zajímá, jaká je tam dobrá klávesnice, nějaká standardizace HW nebo bezpečnost? Hlavně poloha, účet a telemetrie . . . .
Šlo by tu bezpečnost trochu více rozepsat? Z rozhovoru mi to připadá jako pár buzzwordů rozházených do souvětí ("TLS", "privkey", "pubkey"...)
- Jak se zachází s privátním klíčem? Jak je chráněn? Jak dochází k přenosu privátního klíče z mobilního zařízení na Angee?
- Jak chráníte metadata? A jaká metadata jsou vlastně přenášena mimo Angee?
- Jak jsou chráněna uživatelská data?
- Jaká další data kromě "HeyAngee" a videonahrávek jsou přenášena na server?
Osobně se domnívám, že pokud nebude existovat možnost, aby taková zařízení mohla běhat bez "serverové" části od dodavatele, nebo tato serverová část bude open-source (dtto pro firmware0, který bude auditovatelný a spustitelný na vlastním železe, tak se dostaneme akorát do fáze Mirai^2.
Připomíná mi to https://cocoon.life/. Tam je to dotažené trošku dál.