Pro nás se Z80 to shánění informací bylo o fous jednodušší:
https://www.databazeknih.cz/knihy/bity-do-bytu-164455
No a lidská kreativita nezná hranic:
https://www.8bity.cz/2021/z80-card-cpm-commodore-c64/
Tu knihu jsem měl vytištěnou na jehličkové tiskárně přímo od L. Zajíčka. Nevím už kolik stála ale dala se od něj takto koupit než pak vyšla jako normální kniha. Vysomroval ji ale na mne jeden Spectrista a tak jsem si ji později z nostalgie jako normální knihu nakonec koupil i když už doma bylo A130XE.
podporu hodin reálného času (v C64 nepoužito)
Není pravda, použíto je. 50 Hz se bere ze střídavého napětí a normálně to funguje :) Sem tam to programy používaj (třeba hodně slavný Geos pokud vím), neb to je přesnější, než když se sem tam IRQ neprovede... Akorát klasický kernal RTC (TI resp. TI$ v basicu) ma v rámci IRQ (adresy $a0-$a2). Když se ale začne používat drive, tak přesnost díky tomu drhne. I toho z CIA nikoliv.
P.
Ad extérní úložiště. Pokud někdo neudělal patche (= zkryplil) programy, drtivá většina vícefajlových her přez podobný HW nejede. Pak jsou ještě takové, kterým stačí přepsat pár vektorů a nejedou vůbec (IDE64).
Naprostá většiná "áčkových" titulů nahraje do drivu svůj program a má custom přenos (obvykle výrazně rychlejší :) Existuje pár karet, co umí kompletní emulaci virtuálního drive - ala 1541 Ultimate, Chameleon a další.
Pokud si chceš zapařit, buď musíš mít drive (a SD2Iec použít na copy) nebo pořádnou kartu nebo hledat zkryplené verze. Často mají vyhozené "loadery" jen aby to na nich fungovalo (což je škoda, kryplit programy).
P.
Mohu případně zapůjčit (mam pár náhradních :) Pařit věci ala Turrican bez originálních loaderů je... Prostě ble. Nebo u dementních cracků čekat na level pár minut, že... Má to své kouzlo (o:
Notabene, praktický žádný novější demo (resp. trackmo) bez emulace nejede. Osobně jsem nepřítel kryplení programů proto, aby fungovali na nějakém HW aneb protože máme jeden "nedotáhnutý" HW, předěláme celej svět okolo... Pak se na drajvu, pomocí LEDky, docela často vyskytujou vzkazy (morseovka, ascii, ...) ke všelijakých hiden partům a pod.
Dokonce existuje regulerní vir (minimálně jeden), který se sám šíří po disketách. Do C64 se dostane úpravou začátku programu (přidá sektor). Takže spolehlivě funguje i na turbech a řadě cartrigů. A do RAM drajvu se dostane z infikovaného programu a při dir se aktivně šíří na další diskety/programy. Slušná mrcha. Pokud si člověk nevšimne drobných prodlev, nebo seeku hlaviček, když je nečeká.... A protože disk se obvykle neresetuje, ....
Jinak prima serie, je fajn číst o C64 :)
P.
Díky za nabídku, ale pořídím pak nějakou vlastní. Aspoň to bude hezké téma na článek, nějaké čistění, údržba...a nechci se vrtat v cizí, navíc bych ji rád do kompletu :-)
Zkusím průběžně nějakou vyčíhnout, teď nevím, jestli už to bylo zmíněno, nebo jsem to mám napsáno v ještě nevydané části, ale hezká by z různých důvodů byla 3,5" mechanika, ale tam ceny na aukcích začínají na 12+ tisících...tak budu vyhlížet klasiku, ty se pohybují v rozumnějších mezích (i když poslední dobou začínám mít pocit, že ty lidi nevědí, kolik si už za to říct...).
Pred ten ten "seriovy port" bych radeji predradil slova "IEC" nebo "IEEE-488" nebo "Commodore " https://en.wikipedia.org/wiki/Commodore_bus
Pod pojmem seriovy port vetsina lidi chape RS-232 a ten je prave k dispozici na user portu (i s podporou v BASICu pres zarizeni cislo #2). Takze rs-232 modemy se pripojovaly k user portu https://www.c64-wiki.com/wiki/User_Port ale chtelo to adapter https://www.c64-wiki.com/wiki/RS-232.
Taky klasicke LPT tiskarny z PC se pripojovaly na user port pasivnim adapterem.