Diký opět za skvělý článek! Ze svého testování musím říct, že na holém C64 s jednou disketovkou mi tedy GEOS přišel dost nepoužitelný, protože disketovka je pomalá (ačkoliv tedy GEOS obsahuje nějaké turbo pro nahrávání) a paměť moc malá, pořád se něco přihrává a jde to ztuha. Ovšem pokud člověk použije rozšíření paměti REU s nějakou rozumnou kapacitou, třeba s 256kB, hned je to úplně jiný level, GEOS to využije jako simulovanou disketovou mechaniku a práce s ní je pochopitelně bleskurychlá. Samostatná kapitola je práce s mechanikou 1581, kde médium má 800kb, takže lze nahrát všechny GEOS diskety na jednu jedinou a hned je to znát.
S TOSem a Workbenchem bych to moc nesrovnával, ty jsou jednak mnohem rychlejší, jednak využívají vyšší rozlišení (to je hodně znát). Doporučuji ale vyzkoušet GEOS na C128, kde je verze pro C128 mód 640x200, to je hned lepší, no a stejně zajímavé je vyzkoušet verzi pro Apple II, pracující taky s jemnější grafikou (a větším množstvím RAM, pokud je tedy k dispozici).
Díky za reakci. Je pravda, že odezvy jsou někdy línější, ale když vezmu v potaz, co na takto omezeném HW běhá, tak není moc prostor ke stížnostem.
Srovnání s TOSem a WB je myšleno jen ve způsobu inicializace takového OS, samozřejmě se jedná o úplně jiný level platformy.
128 nemám, do budoucna by se mi líbil, ale aktuálně další HW nenakupuji, protože se mi zdá, že prodejci inflaci promítají i do bazarových cen starých počítačů + se čtyřměsíčním prckem mají časové i finanční (vůbec v dnešní době) prvky pozměněnou prioritu :-) Aktuálně se snažím spíš zpracovat to co mám, v těch chvílích, kdy se tomu mohu věnovat. Teď mám rozhozenou A1200, na které je pár oprav, a rád bych ji dostal do výstavního stavu. K tomu mám tip na novou metodu retrobrightingu, do které bylo třeba něco málo investovat, tak doufám, že se osvědčí. No a v záloze mám pořád počítač, který byl druhým kusem sbírky, a stále se na něj nedostalo - Didaktik Gama. Ten si zatím nechávám v záloze, protože by to mohla být zajímavá kombo série se Spectrem (které zatím nemám).
Jinak pro zajímavost (jestli to někoho zajímá) čtenáři, kteří už nestíhají vnímat, co se mi doma předvádí na výstavce, tak je to - Atari 800XL, Atari 1040 STFM, Commodore 64-II, Amiga 500+, Amiga 600, Amiga 1200, Didaktik Gamma a PMI-80.
...ale když vezmu v potaz, co na takto omezeném HW běhá, tak není moc prostor ke stížnostem.
To pak nestačí paměť ani na ty stížnosti... To znám. Na gymnáziu jsme měli učebny spravované přes Novel. Ten běžel na nějakém velmi obstarožním PC, v nějaké velmi staré verzi záplatované jak jen se dalo - jakákoliv další záplata nebo novější verze vyžadovala už lepší HW. No a občas na monitoru běžel spořič obrazovky - v ASCII art-u tam jezdil had. Problém byl v tom, že většinou ten had nejezdil, protože pro něj nebyl dostatek volné RAM a jen to vypisovalo chybovou hlášku.
Mimochodem, jak byl starý, tak byl děravý. A spolužáci tam měli několik backdoorů, takže když se občas dostal do nějakého blbého stavu (například když se nešlo přihlásit), tak za nimi chodila profesorka s prosbou o pomoc...
Zdroje, joysticky, myše, rozšíření RAM pro A500, fastloader cartridge pro C64, SD/USB úložiště...něco už se mi samozřejmě doma válí :-) Většinou ale příslušenství nutné pro provoz. Ty různé nice-to-have věci jsou nespočetné, ale člověk musí mít soudnost. Mám dost různých platforem, a nemůžu mít sety specialit pro každou. Mít jeden vymazlený počítač, tam by to pak bylo něco jiného.
Za odkazy děkuji :-)
Chystá se A1200, poslední z Amig, která se mi zatím dostala do rukou. U ní mám zatím začátky a nejnutnější komponenty/součástky na servis/doplnění, mám tam několik nápadů, co by se dalo provést, ale spousta z nich naráží na vyšší finanční náročnost a méně času kvůli prckovi. Budu hledat nějaký vhodný průsečík :-) Ale na dvanáctistovce bych si chtěl nechat záležet, to je taková moje životní TOP v počítačích, tak bych nerad něco zanedbal.
Hmm, to je poprve co GEOS vidim s malym e jako GeOS. Je to zkratka takze vsechny velke, i na screenshotech to jde videt jak se to pise.
Viz taky https://en.wikipedia.org/wiki/GEOS_(8-bit_operating_system)
Na Commodore Plus/4 byl portován GEOS 3.53 v angličtině a němčině (Markt&Technik). Spolu s FDD 1551 byl samozřejmě svižnější než s FDD 1541. Jenže Commodore Plus/4 neměl DAC a proto se nedala připojit myš C1351 (teoreticky bylo možné napsat ovladač pro přídavnou zvukovou kartu SID Card). Škoda, že GEOS nebyl dodáván přímo v ROM místo nepoužitelného kancelářského balíku 3+1. ;-(
https://plus4world.powweb.com/software/GEOS_3_5
https://plus4world.powweb.com/hardware
https://en.wikipedia.org/wiki/Commodore_Plus/4
To by byla skvělá featura pro Plus/4, mít plnohodnotný GEOS startující z ROM (i pro C64). Bohužel by to asi dost výrazně zvýšilo cenu počítače, pravděpodobně daleko za akceptovatelný limit. Paměti byly drahé, a počítače si vystačily s desítkami kB paměti ROM. A GEOS jako takový by potřeboval stovky kB, nejlépe něco kolem 1MB.
Ale právě 64kB ROM je značně málo pro GEOS, jeho základní balík je na 170kB disketě, a tam třeba není geoCALC, ten by musel být sólo. Takže ROM by musela mít tak odhadem aspoň 300-400kB (s tím megabajtem jsem se asi trochu nechal v předchozím příspěvku unést), aby se tam vešel základní balík GEOS aplikací + systémové rutiny. To už je na tu dobu značná velikost ROM, a nebyla by levná. O RAM ani nemluvím, GEOS se dá používat na základních 64kB, ale pro zmíněný svižný běh by to rozšíření bylo vhodné. Obávám se, že takto našlapaný osmibit by už byl cenově neakceptovatelný.