Dříve jsem používal Kde. Když ho zpomalili a zkomplikovali, přešel jsem na Gnome. Bohužel nedávno zpomalili a úplně změnili i tohle prostředí, takže jsem nyní na xfce. A jestli dojde k dalšímu "vylepšování" i na xfce, asi zkusím lxde, nevypadá vůbec špatně. Já mám prostě rád rychlá a jednoduchá grafická prostředí. A to, že si člověk může vybrat, je obrovský klad Linuxu.
Ja jsem presel z opacneho konce - pouzival jsem IceWM, perfektni, vsechno nastaveni v textu, ovladani slo tak daleko, ze jsem volil, ktery program se pousti ikonizovane nebo kde bude jeho okno. Nezvladalo to ovsem nekolik dulezitych drobnosti a ziskal jsem pocit, ze development je na konci.
LXDE neumim konfigurovat, jedine, co jsem nasel je zahadna cesta
/etc/xdg/lxsession/LXDE/autostart
kde si davam veci do startupu za pomoci zavinace. Ma nekdo nejake config triky? Zaznelo tu openbox?
o nastaveni openboxu existuje jedna super stranka: http://urukrama.wordpress.com/openbox-guide/
ja som siel cestou Gnome > XFCE > LXDE > OpenBox
OpenBox som si ale vyladil tak, ze je oproti LXDE 100% lepsi :-).
Nepouzivam v nom ziadne panely, iba "visibility" [1] na zobrazenie virt. ploch a ikoniek aplikacii na nich a "trayer" ako systemovy dock... na vsetky najcastejsie aplikacie mam nastavene klavesove skratky, a zvysok spustam cez "gmrun". Kalendar, cas, baterku, siet a nejake dalsie informacie vypisujem cez "conky" na plochu a mam este vlastny skript na hlasenie stavu baterie [2]. Ovladanie hlasitosti (aumix) a prepinanie klavesnic (setxkbmap) mam na klavesovych skratkach. Na spravu rozlisenia obrazoviek mam "ob-randr" [3] a na prepinanie hd monitora a ntb lcd mam zasa vlastne skripty (xrandr) tiez nastavene na klav. skratky. Na samotne nastavovanie siete mam wicd (spustany bez appletu v systrayi), na locknutie obrazovky klav. skratku na "i3lock". Na snapshot obrazovky klavesova skratka namapovana na "scrot" a na nastavenie pozadia plochy "feh"....
...snad som na nic nezabudol :-D
Pomocou klavesy a kolecka mysi mozem menit transparentnost okien (xcompmgr + transset-df), a celkovo, na najcastejsie akcie (maximise, close a pod.) mam niekolko variant (cisto klavesnica / jedna z lavych klaves + mys / kvazi mouse gesture)...
zistil som, ze tie panely mi vobec nechybaju (na 13" monitore je to aj vyhoda, nemat ich) a pomaly rozmyslam, ze sa zbavim aj dekoracii okien :-)
skusal som aj nejake tiling wm, ale este som si ich nestihol vyladit tak, aby boli minimalistickejsie a zaroven pouzitelnejsie ako moj Openbox, tak som zatial zostal pri nom.... :-)
takto mi to vyhovuje, pretoze mam velmi rychle prostredie, schopne fungovat aj na slabych strojoch, velmi dobre pouzitelne, rychlo ovladatelne, zeruce minimum RAM. A akonahle som si zvykol, mozem povedat ze aj produktivnejsie ako predosle klasicke prostredia :-)...
Co sa tyka casu, ktory mi zabralo kym som sa s tym pohral na svoj obraz, tak to bol cca tyzden luskania wiki a navodu. A neskorsie evolucne zmeny na rc.xml, vzdy ked ma daco dobre napadlo. Ale vysledok stoji zato.
ak by niekto mal zaujem, poskytujem konfiguraky [4], mozu urychlit nastavovanie :-)
[1] http://code.l3ib.org/?p=visibility-python.git;a=summary
[2] http://pastebin.com/wFAqJPxA
[3] https://github.com/whiteinge/ob-randr
[4] rc.xml: http://pastebin.com/taB1st24
autostart.sh: http://pastebin.com/PG5Z0VrA
menu.xml: http://pastebin.com/pRTkGcy0
Mě nepřijde, že by KDE nějak zpomalili. Přechod na KDE4 byla sice na první pohled rána do hlavy, ale naštěstí se to pár kliky dá uvést do stavu konzistentního s tím, na co byl člověk zvyklý ze trojky. A hlavně mi maximálně vyhovují jeho aplikace, jmenovitě kmail, krusader, amarok, kate, akregator, bez klipperu si nedokážu už desktop předtavit, akorát místo konqueroru už používám chrome. Díky bohu, že alespoň tohle prostředí zůstalo konzistentní.
potom, co zmršili KDE a Gnome.
Po přechodu z Gnome2 mě zaskočila jako nováčka jedna věc: Automatické připojeni flashdisku (nebo i CD/DVD) neproběhne, ale ve složce "Moje dokumenty" se po jejím rozkliknutí objeví připojené zařízení a je třeba na ně kliknout, aby se připojil na něm umístěný souborový systém (z téhož okna se i odpojí).
Potom tam nefunguje klávesa "PrintScreen", ale musí se spustit nějaký grafický program a snímek obrazovky provést z něj. Protože tuhle činnost provádím asi jednou za měsíc, možná i méně často, tak mě to nechává chladným.
nautilus na lightweight prostredi je vrazda, pouzivam pcmanfm a ten podporuje autoplug taky, je ale rychlejsi :) A na screenshot neni snad nic lepsiho nez stary dobry scrot, staci si nabindovat treba v xbindkeys nebo rc.xml snimani pres PrtSc a pohoda, opravdu skvele prostredi, kdo ma rad lightweight prostredi a nema uz tolik casu na konfeni, tak urcite doporucuji
Superrychlý 2panelový filemanager pro X? Jedině Worker http://www.boomerangsworld.de/worker/
Zkuste vlézt do nastavení PCManFM, něco tam změnit a uložit.
Pak v .config/pcmanfm (nebo xfce/pcmanfm?) najděte konfigurační soubor a projděte jej. Někde je tam klíč sort (order?) s číselnou hodnotou jako parametr. Tak to změňte. Řazení se možná týkali i dva klíče. PCManFM si prostě nepamatuje volbu provedenou přes GUI...
Sorry za zmatečnou nápovědu, LXDE jsme před pár dny opustil ve prospěch Xfce (ano, patřím k ex-GNOME bloudivcům), takže si to pamatuji jen matně.
Případně zkuste googlit v tomto duchu.
Evidentně je to bug v PCManFM, ale těch při hledání svatého grálu potkávám tolik, že už nemám sílu je hlásit vývojářům...
Ja nechapem, ako moze niekoho vzrusovat, ze ma vyuzitie pamate radovo v stovkach mega (sto, dvesto) namiesto 300 ci 500 a pritom ma pamat 8 giga :D. Nechapem zmysel toho nekonecneho zostihlovania desktopu z pohladu vyuzivania pamate. Ved ked si kupim pamat 8 giga tak to chcem asi vyuzit. Co pocitate nieco pre NASA ze potrebujete kazdy MB? Ak by som mal 8 giga ram tak hned idem do kde4 alebo gnome3.
Ja pouzivam xubuntu, v chrome mam 15+ zaloziek nonstop, otvorene nejake ide, chat, zahram si nieco medzi tym, mam 2 giga ram a volneho vzdy tak 200 - 300 mega. A som uplne spokojny a vsetko je rychle, lebo nepouzivam efekty, vsetko je rychle, lebo kvoli tej ramke je aj tak vacsina veci nacacheovana ... To, ze nabootujem a mam obsadeneho 350 namiesto 100, no to mi fakt zily netrha
Kdyz jde vsechno rychle, tak asi neni moc co resit, jinak se ovsem priklanim k autorovi, ja hledam jednoduchost, odezvu a funkcnost a prijde mi, ze maly wmanazer udela-li svou praci, je vhodnejsi z duvodu mensiho poctu zavislosti, vetsi prehlednosti, mensich nakladu na provoz, vetsi predvitatelnosti. Jsem koneckoncu s lxde spokojen, davam ho vsude.
Tak samozrejme, ze to ma aj svoje klady a pozitiva. Tiez som zastancom prehladneho systemu. Ale nestoji mi to za ten cas piplat sa v tom a nastavovat to. Pocitace su tu pre nas a nie my pre ne a kym to nie je pokazene a som s tym spokojny, tak nic neopravujem (co sa it sveta tyka). Tiez som svojho casu nahanal megabajty a strazil si software, ako pribuda povinnosti a casu ubuda, tak to uz zacina byt druhorade. A preto tu je nieco ako Lubuntu :)
Souhlas. Mám 4GB a KDE4 (samozřejmě proprietární driver). Opera s desítkami záložek, vývojové prostředí, file manager a konsole, slovník a další drobnosti a využití je vždy kolem 40%. Dalších asi 40% paměti si Linux libovolně využívá na diskové cache a buffery.
Je to nejrychlejší laptop, s jakým jsem kdy pracoval, přesto, že má jen 5400rpm disk.
Snazim se timto vyprovokovat mistni ctenare k nejakym tipum/trikum s lxde. Kde uz jinde by se to melo probirat, na tohle byl root.cz vzdycky to spravny misto. Autostart jsem zminoval vyse, chybi mi vylozene nejaky NETmeter histogram (jako je CPUmeter), nebo ovladani spoustenych oken.
Vidim u sebe
.config/lxpanel/LXDE/panels/panel
.config/lxpanel/LXDE/config
.config/lxsession/LXDE/desktop.conf
/etc/xdg/lxsession/LXDE/desktop.conf
/etc/xdg/lxsession/LXDE/autostart
ale krome posledniho nevypadaji na nejake velke konfigurovani
Tak co?
Kromě CPU jsem žádný slušný applet do LXPanelu neobjevil. To byl hlavní důvod, proč jsem nasadil Conky a když je třeba, spouštím system monitor. Taky se mi nezdá, že by v uvedených souborech bylo něco extra nastavitelného. Mám sice na panelu nějaký applet na síť, ale není tam graf, jenom číselná hodnoty Přijato-Odesláno a informace o MAC a IP
obapps - http://sourceforge.net/projects/obapps/
Moznost nastaveni souradnice umisteni aplikace, force/forbid focus, maximalizace etc
obtheme - http://xyne.archlinux.ca/projects/obtheme/
Detailni konfigurace vzhledu.
Oboje klikatka, nicmene kdyz se mrknes jaky soubory ti to prepisuje, tak najdes i jak to delat rucne.
~/.config/openbox/lxde-rc.xml
Nataveni zejmena klavesovych zkratek.
Samozrejme vse vyse predpoklada lxde na openboxu.
jednu najdes v gentoo overlays a druhou v bugzille, nicmene netusim jaka je presne integrace sab vs emerge, ale predpokladam, ze emerge de zcela normalne pouzit.
http://gpo.zugaina.org/x11-misc/obtheme
https://bugs.gentoo.org/show_bug.cgi?id=322311
Vyzkoušel jsem hned zde uvedené apikace - scrot a worker. Scrot funguje bezvadně ( včetně napojení na XBindkeys ) a určitě s ním nahradím xfce4-shooter. Worker mě teda naopak vůbec neuchvátil a myslím si, že bych raději volil MC...
Urcite by som Gnome-shell nezatracoval ;-) Ja som presiel na oboch domacich pocitacoch (Thinkpad X300 a Intel C2D E6750,8GB RAM, Geforce8800GT...) zo Slackware+Fluxbox na Fedora15+Gnome-Shell (Slackware+Fluxbox som pouzival cca 4 roky). Neviem si tu zmenu vynachvalit. Jedinu vec ktoru som si upravil, bola minimalizacia okien po kliknuti pravym tlacitkom na hornu listu okna. Tych veci na ktore som si musel zvyknut bolo viac ako len ine GUI - ale stalo to za to:-) Gnome 3 je na Fedore naozaj stabilne a funguje bez problemov. Uz sa tesim na F16+Gnome3.2.
no, skusam to namiesto kde4, hlavne kvoli eclipse (resp. ibm RAD), pretoze v KDE sa mi nepodarilo rozumne nastavit velkosti fontov v eclipse, vsetko je tam jednoducho velke (hlavne medzeri v strome pri zobrazeni tried a pod)
celkom sa mi paci, az na jeden problem, popup info (tusim sa to vola indicator?) s informaciami napr. o novom maily (thunderbird) sa zobrazi fontom tak 25px, na ruzovom pozadi a so zltym pismom. Nestretol sa niekto s takym bugom?
Nic proti autorovy, ale netusil jsem ze budu cist takove perly i zde:
"Je asi jasné, že by se to možná nechalo nějak vyřešit,..."
Clanek je asi super, ale kdyz toto slysim, ci vidim, nemuzu to nejak pochopit.
To by se to jako nechalo ladem? Nebo by se to jako na objednavku nechalo opravit?
Nechci tady byt za "grammar naci", treba mi to nekdo osvetli.