Vzhledem k tomu, ze prave muj otec dela uz skoro 20 let autorske pravo a to v mezinarodnim ohledu, tak si mohu troufnout rici, ze do tohoto problemu trochu vidim.
Vubec nejde, jak se pise v clanku, o to, ze SCO mlcelo a zaroven distribuovalo sve verze unixu a nezalovalo jine linuxove firmy. To soud zajimat vubec nebude, ptz oni, jako majitele patentovych prav (pokud je vlastni), maji pravo si urcit zmenu obchodnich podminek. A tak jim to pravnici urcite doporuci prezentovat pred soudem. Mohli proste nechat sirit svoji technologii a pak za ni chtit vybirat penize (to same se muze stat s Javou, kterou uplne stejne vlastni Sun a ktery muze za ni zacit vybirat penize, kdyz bude chtit).
Proste tohle je dano patentovym zakonem, ktery dava plnou moc majiteli prav na to, aby sam a kdykoliv zmenil zpusob licencovani svych prav.
Dulezitejsi bude spor s Novelem a potom dokazovani o pouziti jejich patentu. A vzhledem k tomu, ze to byla prave IBM, ktera se soutredila na vyvoj a ktera ma licence od SCO, tak IBM bude muset prokazat, ze vyvojari, co delali na linuxu neprisli do kontaktu s technologiemi, ktere ma licencovane od SCO. Tohle bude asi nejvetsi kamen urazu a tam bude velke dohadovani a mnoho vyslechu a svedectvi tech lidi. V tom si vubec netroufam odhadnout vysledek, ptz tam bude zaviset na soudu a na jeho poradnich organech, jaky z tech vypovedi budou mit dojem.
Doposud jsem zil v dojmu, ze to co je jednou Vami vydano pod GPL (a SCO takto svuj Linux vydalo), tak to "nemuzete vzit zpet" a licenci zmenit. Aspon tak je udajne GLP myslena. Pokud vim tak SUN Javu pod GPL nevydal. Cetl Vas pan otec GPL ?
Druhou otazkou je co z toho vyvodi pravnici v zemi kde Micro$oft nema monopol a nechova se monopolisticky.
UNIX SV nikdo pod GPL nevydal
SCO se nesoudi kvuli sve distribuci linuxu, ale protoze podezira vyvojaze linuxu, ze se prilis nechali inspirovat zdrojovym kodem UNIXu. jeste jednou: UNIX SV neni napsan pod GPL.
SUN Javu pod GPL nevydal, ale pokud by nekdo napsal Lavu (radek po radku opsanou od Javy) a vydal toto dilo pod GPL, tak by mohl SUN tohoto plagiatora zalovat a projekt Lava by byl pochopitelne ohrozen.
Ano, Sun uz to nekolikrat udelal. Napr. kdyz utocil na GNUJSP a to proto, ze proste implementovali nektere veci mimo specifikaci. Stejne nyni utoci na JBoss, ktery neni J2EE compliant a Sun patrne pristoupi k zalobe, ptz JBoss se tak prezentuje, ale neprosel pritom certifikaci Sunu. To, co pisete, uz se mockrat ze strany Sunu stalo. Je to proste monopol na Javu a cokoliv s ni souvisi.
Vzdyt je to logicky - ta afera JBoss vs. Sun je to samy, jako kdyby Linux o sobe tvrdil ze je Unix (coz nesmi). JBoss totiz pouziva ochranou znamku J2EE, kterou ale muze ziskat jen v pripade ze podstoupi J2EE testy (ktere jsou za penize), tak jako ostatni J2EE produkty jako Weblogic nebo WebShere ... v pripade komercniho produktu by slo o normalni kradez ochranne znamky. Tak proc se chova Sun k JBossu spatne? Protoze jim zadarmo nechce dat ochrannou znamku? A proc treba Linux nechtej ochrannou znamku Unix?
Co je to za nesmyslny pojem to monopol na javu? Java patri Sunu, ale to je vsechno. To jako by MS mel monopol na windows a pan Pisvejc na pisvejcovi parky a Dell na pocitace Dell. Nelze mit monopol na neco, ale na nejakem trhu, tedy treba trhu operacnich systemu nebo kancelarskych baliku. Ne na Windows nebo MS Office.
Java patri do skupiny VM (virtualnich stroju), mezi nez se da s trochou sikovnosti nacpat i w9x (resp ta trochu 32-bitova nadstavba nad DOS).
Je sice asi fakt ze Sun ma monopol v oblasti VM, ale na Javu ma patent a ne monopol. Kdyz nekdo napise neco co bude makat stejne jako java, ale nebude to java (stejne jako kdysi bios PC), pak na nej sun nebude mit zadny vliv dokud nezacne se slovem Java delat nedovolena alotria, ale to jen tak btw...
Co se tyce javovskeho softu, nebo vyvojoveho softu, tak tam nema myslim monopol nikdo na nic, protoze vyrobcu je hodne, ale mozna ze v nejakem proprietalnim reseni bude mit nejaky vyrobce navch, nebo bude treba jedinym, ale obecne to rozhodne neni sun.
Ze ktereho UNIXu ? Nebot unix jako takovi neexistuje, to je jako vlastnit prava na abstraktni stenu. Nebo definici domu. Jinak muze nekdo nechat patentovat dum a pak vsem co maji sedlovou strech bude vyhrozovat a krive je pomlouvat ze jsou zlodeji.
Linux kopiroval z free/net/open BSD, nebo spise ex. vyvojari kteri pisi kod jak pro BSD tak pro Linux. Ze SCO Unixu nikdo nic neopsal, nebot by to v linuxu nefingoval, ponevazd SCO Unix je notne zastaraly a nedalo by se to adaptovat na linux.
Ale urcite vim ze linux ma fci main, ma dokonce cykly for do while ..... a kdyz se podivam na tyto fce, muzu tvrdit ze jsou stejne jako u SCO, coz je jaksi logicke viz C
z UNIX system V. je pravda ze linux ma vic z BSD like unixu, ale ma take spousty vlastnosti unixu v.V a SCO ma pravdepodobne duvod se domivat ze techto vlastnosti bylo dosazeno zkopirovanim zdrojoveho kodu SCO UNIXu, ktery je cistou odnozi UNIX v.V. zatimco linux je bastl mezi petkou a BSD.
ja osobne nevim jestli vyvojari linuxu pouzili neco z kodu SCO unixu, ale rozhodne nechapu proc by to nemelo fungovat. pokud muzete toto tvrzeni necim podlozit, muzete jej spolu s dukazy ze kod SCO je neadaptovatelny na linux zverejnit a muze byt po kauze.
ja presne nevim jak je to v programovani, ale asi to bude podobne jako u jinych umeleckych del (program je ze zakona bran jako umelecke dilo) a napriklad v hudbe (ktera se zapisuje podobne jako zdrojovy kod programu) je jesne definovano plagiatorstvi. pokud skladba obsakuje tri a vice taktu stejnych jako skladba puvodni, jedna se o plagiat.
Vase tvrzeni "dokazte tvrzeni ze vyvojari nepouzil kod z SCO UNIXU" mi silne pripomina tvrzeni "dokazte ze nemate zbrane hromadneho niceni". Jak muze nekdo dokazat ze to ci ono neprovedl ci neskryva ???
Abychom se nedockali tvrzeni typu "vyvojari ukradli kod z Unixu, ale zamerne jej pozmenili tak, ze jej v Linuxu neni mozne nalezt". Zni to sice absurdne, ale ohledne udajnych ZHN v Iraku co je zatim nikdo nenalezl jsou podobne veci jiz slyset a jsou mysleny vazne.
A zatimco se kolem Linuxu objevuji doposud nijak nepodlozenen dohady (soud se potahne budou odvolani), rozjizdi se reklamni kampan na Windows Server 200N (za N si dosadte prave aktualni verzi, reklamni argumenty jsou vsak stale stejne, jako obvykle se zase zduraznuje bezpecnost). Nahoda ?
dekuji ze jste mi potvrdil absurditu prizpevku na ktery jsem reagoval.
v nem pisatel tvrdil ze kod SCO UNIXu je naprosto nepouzitelny pro linux, pokud pro toto tvrzeni existuje MATEMATICKY DUKAZ (nehledam jestli je pouzit stejny rukopis, nebo otisky prstu na klavesnici) pak je pripad vyresen a SCO se muze jit klouzat, ale podle me takovy dukaz neexistuje, imho kazdy kod muze byt nejakym zpusobem pouzit, minimalne jako insiprace k tomu jak to udelat lepe.
jeste z jineho uhlu pohledu at me nechytate na slovicku dukaz:
kdyz napisu program ktery bude cist standartni vstup, vyhleda v nem cisla a ty potom secte dohromady.
a muj kamarad napise program ktery prijme vstup a na vystup posle text se zmenou "Ahoj" na misto "Av goa".
tak asi tezko muzeme tvrdit ze jsme opisovaly. jeden jsme psali hrusky, druhy jabka.
predchozi pisatel tvrdil ze SCO pise jahody a Linux je postaven na tresnich. ja vtrdim ze nevim na cem stavi linux, ale nedokazu tak kategoricky vyloucit jahody.
je to jasne?
To, ze to je pod GPL lincecni vubec nic neznamena. Autorsky zakon nic takoveho jako GPL nezna a je pomerne problematicke GPL pred soudem obhajovat, to jen na okraj (ono, ze si napisete licenci podle sebe je uplne jedno, neni nadrazena zakonym normam a ty proste sdilene dusevni vlastnictvi neznaji).
Ale to jsem odbocil. Jak uz bylo napsano, SCO nevydalo svoje technologie pod GPL. A i kdyby to udelalo a melo je patentovane, vubec nic to nemeni na tom, ze muze zmenit obchodni pristup. Z pohledu patentoveho zakona maji plne pravo zmenit obchodni strategii. GPL by se tykalo pouze kodu jako takovych, ale uz nejde aplikovat na patentove pravo. Tam proste nejde sdilet patenty v ramci komunity, to preste zadny zakon na svete neumoznuje.
Tak to me zajima, Caldera vydalo kernel s vlastnimi patchi pod GPL. Dotud je to jasne. Nekdo (treba pan Vondracek z jizniho mesta) se pustil do prace a po pul roce vydal vlastni verzi kernelu, postaveneho na GPL licencovanem kernelu firmy SCO(Caldera se mezitim prejmenovala z5). Vydal jej logicky pod licenci GPL. Dotud vse jasne. Ale co povi onen otec na to ze original najednou z nicehonic GPL neni? Je prace pana Vondracka uderem pulnoci ilegalni cinnost? Je jeho kod ilegalni? To je hovadina, aspon muj selsky rozum mi neco takoveho rika.
Pokud se pletu, tak nam vazeni kamaradi linuxaci nezbyva nez se stat pred zapocetim dalsiho programovani pravniky. A pravnici, vy se klepejte protoze jestli zacnouy pravo delat lide s prumernym IQ oz 20 bodu vetsim nez mate prumerne vy, tak vas zacnou pouzivat pri stavbe chodniku jako dlazdeni, protoze nic jinyho neumite a ted budete mit vzdelanejsi konkurenci. Ale tenhle scenar se snad nastesti konat nebude, protoze by byl nedostatek programatoru.
No asi vy holt patrite mezi ty pravniky ;) Ale budiz. Vite, spis mi prijde, ze chcete presvedcit sam sebe, ze je to jinak, nez zjistit skutecny stav veci. Pravni systemy jsou svinstvo, to snad vime vsichni a to, ze tohle neni reseni tak proste je. Takze bud tu chceme najit pravy stav veci a nebo se chlacholit tim, ze tohle proste nejde, ze to nemuze byt. Ono hodne spatnych veci na svete jde moc dobre a nikdo se nepozastavuje nad nelogicnosti a nespravnosti. Zel tenhle svet neni raj a pravo neni dokonaly rad, to vi kazdy pravnik a muj otec prave velmi dobre. Proto by vam k tomu rekl jedine a to, ze proste by jste u soudu prohral. Jestli je to ci neni logicke neni podstatne. V zakonech selsky rozum nefunguje.
To co tvrdis je nesmysl, bud tvuj otec nevi o cem mluvi a nebo nevis ty o cem mluvi tvuj otec :-). SCO muze zmenit obchodni podminky pro svuj kod, treba od ted hned a kazdy kdo si ho od ted od nej vezme se tim musi ridit, ale SCO to nemuze udelat zpetne. Je to jako s cenou zbozi, muzu rict, ze od ted je moje zbozi desetkrat drazsi, ale nemuzu rict, ze je desetkrat drazsi od zacatku minuleho roku a zazalovat sve byvale zakazniky, ze mi dluzi penize :-)).
Ja si tu pisu s tatarama? O kousek niz jsem jasne tohle napsal a napsal jsem to i zde. Nejde o nejake zdrojaky, to je jedno. Jde o PATENTY a autorska prava!! Doprcic co to za idioty dela pro OSS? S vama bych chtel obchodovat, ptz byste mi podepsali cokoliv, kdyz si neuvedomujete rozdil pojmu. A tohle je priklad idiotu, kteri proste misto aby premysleli racionalne nad resenim, tak se akorat snazi neco si namluvit.
Mylis si dojem a prujem.
1. Zisti si, aky stary je UNIX
2. Spytaj sa otca, po kolko rokoch expiruju patenty
3. K tomu GPL - pokial nie je platna, mozes robit presne to, co ti urcuje Autorsky zakon, t.j. pouzivat dany program, ale nie distribuovat. Ked ho chces distribuovat, musis suhlasit s GPL, ktora ti da potom pravo na distribuciu. GPL vychadza z AutZ, ale dava ti urcite pravo naviac, pokial suhlasis s urcitymi podmienkami. Pozri si tie podmienky.
Jeste poznamka...mozna zkuste mene sledovat americke filmy o skvelych pravnicich jak vyhravaji u soudu a zkuste nekdy zajit na preliceni u nasich soudu nebo i treba v nemecku. Bude vam na zvraceni a budete mit pocit, ze zijeme ve stredoveku a budete prosit, abyste k soudu nikdy nemusel. Fakt pravo je jen nesmyslne oznaceni pro nelogicke a desne striktni normy, ktere jsou urcene. A autorske pravo je desne slozite a patri k nejhorsim vecem v pravnim systemu (odrazi nekolikaset lety vyvoj a nikdo nemohl nic driv tusit o GPL licenci ;) ). Proste nemel byste u soudu sanci a vyhral by ten, kdo by prokazal svoje dusevni vlastnictvi. Proto jsou timto neprimo ohrozeni vsichni uzivatele OSS, ptz pokud nekdo zacne tvrdit, ze v te aplikaci je jeho kod proti jeho vuli, ze to treba zamestnanec ukrad a nebo zneuzil firemni know-how, je to v pytli a projekt se muze zakopat. Je to neco jako kdyz si koupite auto a ono je kradene, seberou vam ho a nikdo se s vami nebude vubec bavit a nic nedostanete. Totez plati i zde a zde dava mezinarodni pravo jasnou normu. Neni to nic o tom, co by se mi libilo, tak to proste je a my se musime naucit s tim zit. Jinak nevim co vic s tim delat.
Ja nevim, ale podle me je to jasne. Pokud je v Linuxu opravdu cast kodu, ktera pochazi z Unix v5 a SCO ji spolu se zbyvajicim kodem Linuxu distribuovala pod GPL, pak je pod GPL i ten kod z Unix v5. Pokud totiz po dlouha leta distribuovala tento kod a tvarila se, ze je to GPL a najednou si vzpomene, ze to GPL neni, ma smulu. Nejen ze porusuje licenci GPL, ale take dusevni vlastnictvi vyvojaru linuxu, kreri s timto kodem nakladali jako s GPL a treba na nem postavili svou dalsi praci.
Kdyz neco jednou distribuuji pod GPL, uz to nejde vzit zpet. Maximalne by mohli zacit nove verze sveho kodu distribuovat pod jinou licenci, ale co uz jednou jako GPL uvolnili, zustava jim stale.
Podle me by meli vyvojari Linuxu podat na SCO nejakou hromadnou zalobu. Zazalovat by ji mely take omercni firmy zabivajici se Linuxem.
1. Jsou u nas nebo v Evrope platne softwarove patenty?
2. Jaka je jejich sance pote, az se Nemecko a Francie (treba kvuli SuSE + Mandrake) rozzlobi?
3. Prosil bych uvest priklad patentu, ktery by mohl zlikvidovat vyvoj linuxoveho jadra a veci okolo.
4. Muze se vztahovat dany patent i na *BSD Unixy?
5. Jak souvisi problem patentu s tim, jestli vyvojari Linuxu prisli do styku s licencovanymi technologiemi SCO?
6. Je GPL uplne bezzuba, nebo je bezmocna pouze proti patentovanym technologiim?
7. Jsou programy psane pod GPL chraneny autorskymi predpisy? Pokud ano, je mozne, ze SCO pri styku s GPL programy mohl porusit autorska prava autoru ext2fs apod.?
Na pomoc si muzete povolat sveho otce. Ale prosim o pokud mozno co nejpresnejsi odpovedi, ne dojmy, zapisky ze soudni sine nebo nejaky FUD...
Pokud budou skutecne pravni nejasnosti a ne pouze dohady, doporucil bych redakci pozadat o clanek treba pana Matejku nebo Moce. Myslim, ze by to mohlo byt zajimave.
Jestli jsem Vas dobre pochopil:
1. Mam-li firmu a koupim od druhe firmy kod s tim, ze si ho casem klidne muzu predelat, pak me ta firma od ktere jsem ho koupil zazaluje - protoze puvodni produkt je treba zalozen na jejim patentu a tim padem i muj produkt. PRITOM MAM S NIMI SMLOUVU O TOM ZE DOTYCNY PRODUKT MOHU MODIFIKOVAT? Ona mi to s klidem ani nemusi rict, ze maji patent. A ja jaksi sklapnu kufry? Protoze maji pravo porusovat vse k cemu se vuci me zavazali?
2. Pokud ma Microsoft patentovany jen maly kousek kodu jadra Windows muze uderem 8 postavit vsechny jeho uzivatele mimo zakon, tim ze rekne - Zmenili jsme podminky, od teto chvile nikdo tento patent nesmi vyuzivat. My urcujeme jak se s nasimi patenty bude zachazet a to kdikoliv!
Jestli tyto dve veci plati pak je to docela silene. Ja myslim, ze jste se dopustil omylu. GPL preci udeluje pravo uzivateli modifikovat program. Pokud firma vlastnici patent udeli komukoliv pravo modifikovat jeji kod zalozeny na tomto patentu, tak to snad plati. Ne? Pritom stale vlastni patent a pokud by se objevilo uplne jine dilo zalozene na jejim patentu muze si s dotycnym vest spory.
To by pak SCO vedome LHALA svym zakaznikum (mezi nimi i vyvojari jadra - taky treba uzivatele jeji distribuce) - tem se pisemne zarucila, ze kod mohou modifikovat. Neruci snad SCO(vyrobce) prave za to ze se jeji kody mohou modifikovat, kdyz to o nich pise v licenci?
To by jsme pak byli tak trochu v Kocourkově
Vaše argumenty mají jednu zásadní díru. Nejedná se o čské právo ale o americké právo. Nikdo se nesnaží soudit u Pražského městského soudu, ale u federálního soudu někde v USA. A tam jak známo platí jiná pravidla a GPL jako ostatní EULAovité licence tam prostě platí. Ostatně již proběhl soud, kde byla GPL jako legální licence uznána,byť to nebylo řečeno naplno.
Být to v Čechách, tak si s GPL pochopitelně nikdo neškrtne, ale ono v Čechách s našimi zákony si vůbec moc inteligentních věcí neškrtne ...
Po pravdě řečeno ... já se domnívám, že komerční a jiné licence typu EULA, které se mnohé softwareové firmy snaží protlačovat i v ČR, mají jisté právní nedostatky. IMHO si protiřečí s některými jinými Českými zákony.
Je klidně možné, že upravená GPL je více v pořádku, než většina komerčních EULA licencí. A díky za informaci, opravdu mne potěšila.
Za cely zivot jsem videl kolem dvaceti americkych filmu, z pravniho prostedi asi tak jeden nebo dva. Mimoto se nase cast rodiny soudi s vlastnikem jedne ctvrtiny domu o to ze do toho domu kde nam patri tri ctvrtiny vubec smime a dodnes nemame klic, cele to trva vic nez 6 let. Cili u ceskeho soudu jsem jiz byl.
Ze zakony jsou bordel generovanej na zaklade uplatku panu pravniku bandou hajzlu co si rikaj poslanci je fakt. Ze kdyby nase zakony zacaly davat smysl, byla by vetsina pravniku (mozna vcetne Vaseho otce) bez prace, dlazdilo by se s nimi, pracovali by jako otroci, protoze vetsina z nich by se noveho zamestnani neumela chopit (museli by pracovat a premyslet u toho, ne jen omilat paragrafy, kterym casto sami nerozumi), to je taky fakt.
Ale na druhou stranu, kdyz nekdo nekoho zabije, tak si obcas jde sednout, kdyz nekdo ukradne min, nez potrebuje na uplatky, taky si jde sednou. Strucne trochu to funguje a kdyz ma clovek penize, tak pro nej. Cili vim ze kdyz by M$ zazalovalo kohokoliv, vyhralo by. Nicmene za penize a ne za pravo, a za to se lide vetsinou msti. M$ si nemuze dovolit nemit sve webove stranky v provozu, proto to neudela. A myslim, ze SCO dopadne spatne pokud vyhraje kvuli takove nesmyslnosti jako spatny zakon.
Na druhou stranu jsou zeme kde to funguje jinak a kde kdyz se soudi dva bohati, vetsinou jeden druheho koupi, a tam se nas pribeh odehrava a ja doufam ze dobre dopadne.
Jedna varianta bude ta ze se ukaze ze SCO do sveho UNIXU narvalo kusy z linuxoveho kernelu, sbali kram rekne sorry boyz a provede merge s M$. Druha mozna varianta je ta, ze SCO este M$ nepatri, nedela to tedy pro jeho FUD, a pokud se nahodou ukaze, ze kernel obsahuje kusy unixu, mohla by SCO koupit IBM a jeho zdrojaky uvolnit pod GPL komplet. Obe jsou dobre, spatna neni protoze kdyztak je tu FreeBSD, ktere je stejne userfriendly jako BFUlinuxy a SCO mu muze rict maximalne tak to ze okradlo ono BSD, ne naopak.
Neviem uz kde som to cital, ale SCO sa nesudi kvoli patentom, tie vlastni NOVEL, ale kvoli vlastnemu obchodnemu tajomstvu, s ktorym jaksi situacia vyzera inak ... ako moze byt nieco obchodne tajomstvo, ked to vystavim na oci kazdemu, a potom vsetkych zazalujem ze to videli? Napriklad recept na Coca-Colu je obchodne tajomstvo, ale nikto mimo vedenia firmy ho doteraz nevidel ... tomu hovorim obchodne tajomstvo .. ale nie verejne dostupne zdrojove kody. Asi by mal prebehnut sud, ktory SCO jednoznacne prehra, a potom nech ich Velka Modra kupi za mizernu cenu, nech su radi.
Tohle ale je sporne a nema cenu Novel resil. SCO koupila ta prava od Novelu, ale nikdo z nas tu smlouvu necetl a nema cenu zde spekulovat, jak je napsana. To jsou jen plane dohady a uplne na nic.
To, ze neco zverejnite neznamena, za tim ztracite prava. Naopak, mate je porad stejna a dela to tak mnoho firem. Asi nejznamnejsi je RSA nebo IBM, ktera zverejnuje svoje objevy a sifrovaci mechanizmy a PKCS, ale ma je chranena bud patentovou ochranou a nebo pod autorskym zakone. Presne to neznam, ono je totiz cca 230 moznych zpusobu ochrany dusevniho vlastnictvi a ja proste nejsem pravnik, abych to definoval. Kazdopadne pokud skutecne maji ta prava od Novelu, je velmi vysoka sance na uspech minimalne v utoku na IBM. Rozhodujici bude tedy spor SCO a Novel.
Clevece vy jste matlak.
SUN muze chtit penize za novou verzi javy, nikoliv vsak za soucasnou.
SCO nevlastni jedinne pravo na Linux, ani na POSIX ... a tudiz vse co rika jsou jen kecy, nebot nejde dokazat kdo od koho co prebral.
A pokud vim tak free/open/net BSD SCO nevlastni, a BSD licence umoznuje vzit cokiv z BSD a dat to pod GNU nebo uplne uzavrit.
Matlak jste vy a zjevne nemate vubec tuseni o pravnim kodexu a jak funguje. To, co popisujete jsou jen implementace, ale ne to, co se tyka patentoveho a dusevniho vlastnictvi. Nema cenu to komentovat, jste idiot a tem je treba se vyhnout a nebo je nechat at se namelou treba u toho soudu. Podobnych samolibych blbecku jsem diky otci u soudu videl vic nez dost a dost je presel smich pri vyneseni rozsudku.
paneboze, kolko mas rokov? 12? ta prezyvka na to ukazuje, este ze nie si "Neo"... prestan tu rozsirovat rozumy, ktore spadli niekomu (tvojmu otcovi?) zo stola a nenadavaj ludom do "samolibych blbeckov". Bud nech diskutuje tvoj otec (mozno sa nieco dozvieme, mozno sa nieco dozvie on), alebo radsej mlc
No a vy mi muzete vite co. Jdi si tykat soudruhum nebo do te materske. Kdyz ten blbec napise pitomost, tak mu napisu, ze je blbec a totez plati zde. Dejte se do jedne rady. Kazdopadne je mi to jedno. V OSS komunite jak se zda delaji totalni idioti, co vubec nemaji zadne ani zakladni pravni vzdelani. Ja take nejsem pravnik, ale minimalne jsem se zajimal o to, jak to funguje, abych dokazal podle toho reagovat, ptz aktivne vyvijim v OSS, tak abych jednal legalne. Vite co, jde si za pravnikem, zeptejte se na to a uvidite co vam rekne! FAKT zkuste to, pokud nejste jen blbeckove, co kecaji do fora a vubec nic o tom nevi!
Proboha člověče nedrž se jen svejch naučenejch pouček! Uvědom si následující řadu. SCO vlastní určitá práva vzhledem k Unix System V. A vyvyjí se tady Linuxouvej kernel. Vycházejme z velmi nepravděpodobného předpokladu, že někdo vezme kód který si nárokuje SCO a použije ho do Linuxu. Tento krok je napadnutelný, ale poté dojde k tomu, že SCO (Dřívem Caldera) vezmi Linux kernel a stvoří vlastní distribuci OpenLinux. A vydá jí pod GPL!!! Od této chvíle je i kód, který byl jak tvrdí SCO ilegálně přidán do Linuxu naprosto legálně pod GPL, protože jeho údajný vlastník SCO ho naprosto dobrovolně vydal pod GPL!!! SCO tím, že svoji distibuci vydala pod GPL (a stanovila tím podmínky pro její užití) řekla, že i tento kód je kryt GPL. A nemůžo to vzít zpět. A GPL je právně vymahatelná - stejně jako jakákoliv jiná licence - pokud by nebyla, mohu klidně používat SCO UnixWare jak se mi zlíbí - protože jeho licence má stejnou právní hodnotu jako GPL. Měl by ses vzpamatovat.
Hele zalez draku do jeskyne a tam si klido ver temhle ptakovinam. Pokud to nevis, coz zjevne nevis, tak zajdi za nejakym pravnikem a zeptej se. Nemusim se opakovat. Kazdopadne soud neni drbarna ala diskuze, kde by se kdejaky radoby pravnik ukazal, jak vse umi vyresit na par radcich. Ja jsem jasne popsal rizika, ktera plynou z toho, jak je definovane mezinarodni pravo ohledne patentovych zakonu. Ty zjevne vis vic nez pravnici na to specializovany a nebo zijes v te jeskyni, kde si ctes o tomhle pohadky a nevis jak to je v realu. Zjevne to druhe a doporucuji: vrat se do jestkyne a zij v bludu!
Tak za A) Ja na tebe neutocim, ale rozume se ti snazim vysvetlit tvuj omyl. Takze ty kecy o jeskyni si nech. Jestli proste nevis jak dal tak se tady na to vykasli a nenavazej se do lidi, ktery jsou k tobe slusny.
za B) Jestli neco vis o pravu, tak taky mozna vis, ze je pro nej dulezita logika. Od reckeho "ho logos" tedy slovo. A ja tady logicky ty slova rozebiram. BTW patenty jsou fajn ale jsou veci ktery proste jinak udelat nejdou, for cykl je porad for cykl a napadat kod linuxu ze porusuje patenty??? Koukni se na BSD. Free/Net/Open BSD pouzivaj stejny technologie jako linux. A pokud SCO tvrdi ze linux pouzil jejich kód, kterej patentovat težko de, tak ho neměla vydávat pod GPL. Jestli to chceš dál řešit, napiš mi mailem, rád ti to vysvětlim, teď nemam čas.
No tak Vam, nevim. Vzpamtujte se takove prispevky jsou snad pod uroven.
1. Zajima me predevsim, zda-li je softwarovy patent primo na nejaky kod (radek od radku). Nebo na obecny nejaky princip.
2. Zda-li se v zalobe SCO skutecne jedna o patenty.
3. Muzu pokud mam patent vydat dilo, na nem zalozene a podepsat smlouvu se svym zakaznikem na to ze si ho muze upravovat a rozdavat dal. A pri tom tato smlouva bude realne nespochybnitelna. A muj zakaznik se na ni bude moct spolehnout.
Je spousta serveru, kde si kazdy muze zalozit vlastni diskuzni forum, napr. moderovane a vybrat si mezi blbecky ty, co mu tam budou reagovat. Obecnym zvykem na forech je tykani. Je mi uplne jedno o cem tu diskutujete (kdyz uz si vazne prejete vykani), ale co vidim je to, ze to nejak nezvladate. Zkuste se pred kazdou reakci projit a utribit si myslenky. Vyhnete se tim nadavkam, ktere naopak v diskuzich obecnym zvykem nejsou. Napriklad u me (a bude vam to asi jedno, coz s tim souvisi) jste si tim vytvoril image nesnasenliveho a hadaveho a nemam chut dal cist vase prispevky.
Je obvykle ze si lide komunikujici spolu prosternictvim internetu tykaji a nejsou na to haklivi. Je to jednak proto, ze kdysi byla tato komunita natolik uzavrena ze se stejne znali osobne, druhak proto ze je tento zpusob vyjadrovani mnohdy uspornejsi a presnejsi, tretak proto ze je to tak na netu zvykem a malokde se to pokousi nakej mamtak menit.
Ja proste povazuju za normalni, ze kdyz prijdu na irc kanal, a neznam osobne (nebo o tom nevim) nikoho z lidi tam, ze pokud se jich budu na neco ptat, nebo oni me, budeme si tykat. Tyka se to tedy v mem pripade predevsim odbornych konferenci a kanalu, ne tlachacich, takze jsem mozna nepochopil kam patri tahle. Nebo Vy?
Druha vec na kterou jsem si za ta leta zvykl je az neprirozena slusnost vyjadrovani vetsiny fundovanych osob, neni to veta do vetru, je to napis, ktery bude k precteni treba i za dvacet let. Nicmene s prezdivkou matrix v tomto ohledu neni co resit :)
A jinak jsem taky rad chodil v dlouhych cernych kabatech, cernych brylich a vysokych botech asi 9 let a "Vubec to nema co delat s tim filmem", ale stejne jsem musel sve zvyky prehodnotit, abych si nepripadal jako idiot. Tobe to zrejme nevadi... P.S. Cedulka na krk jiste napravi formalni nedorozumeni, ale idiot budes stejne... :-)
Pletete páté přes deváté a zavádějící jsou především Vaše tvrzení. Klíčovým problémem je fakt, že SCO mlží a zatím se jednoznačně nevyjádřila, v čem spočívá údajné porušení jejích práv a o jaká práva se vlastně jedná. Zatím střídavě tvrdí, že jde o copyright (tj. autorská práva), patenty, nebo o jiná smluvní práva. Tyto tři případy je nutné rozlišit a nemůžete je házet do jednoho pytle.
Pokud se jedná o copyright (Novell ovšem tvrdí, že k převodu copyrightu nedošlo), zde bych viděl hlavní argument zastánců Linuxu v tom, že sama SCO distribuovala tento kód pod GPL, čímž jej defakto uvolnila pro libovolný produkt s licencí GPL. Licence GPL je takto formulovaná a je samozřejmě platná a právně vymahatelná. Pomíjím fakt, že je vysoce nepravděpodobné, že by se v Linuxu takový kód skutečně nacházel.
Pokud by šlo o patenty (jejich převod ale Novell opět popírá), je situace odlišná. SCO by musela dokázat, že je výhradním vlastníkem příslušných patentů, že jsou platné a že konkrétní část Linuxového kódu tyto patenty porušuje. Pokud by to dokázala, mohla by začít vybírat licenční poplatky, nicméně vývojáři by pravděpodobně zareagovali a příslušné části kódu nahradili vlastními. A je vysoce pravděpodobné, že příslušné patenty platí pouze ve Spojených státech.
Pokud jde o jiná smluvní práva, ty mohou mít vliv výhradně na osoby, s nimiž SCO příslušné smlouvy uzavřela. Dvoustranná smlouva nemůže mít přímý právní dopad na třetí osobu, která ji nepodepsala. SCO tedy může za porušení smlouvy žalovat pouze toho, kdo tuto smlouvu uzavřel. Takže se může soudit s IBM, ale výhrůžky běžným uživatelům Linuxu jsou z tohoto kontextu zcela bezpředmětné.
Co se týče Javy, tak KDOKOLIV může implementovat JAKÝKOLIV ze standardů JCP 2, tedy i Javu samotnou, nebo kompletní J2EE (viz http://jcp.org/en/introduction/faq).
Tvrzení, že Javu úplně vlastní Sun a že za ni může začít vybírat peníze, když bude chtít, je úplný nesmysl. Drží samozřejmě příslušné ochranné známky a copyright na svůj kód, může přestat nabízet svoje SDK či knihovny zdarma, ale nemůže bránit třetím vývojářům implementovat jednotlivé technologie a dodávat je za libovolných podmínek (pokud při tom neporuší jeho copyright nebo práva k ochranným známkám).
Spravne oznaceni techto systemu (tzv derivatu) je SVR4 / System V release 4. Driv byl este taky onen system I (nikdy se tak nejmenoval) a po nem uz oficialne system III. Pokud je mi znamo tak zadny system II nebo IV neni, takze pouzivat oznaceni verze je velmi zavadejici, zvlaste kdyz je verze dana spise tim release N, nez onim V ktere tu s nami je prez desitku let.
Rozdily mezi generacemi techto systemu v nasi zemi asi tezko nekdo zhodnoti, protoze do roku 89 tu nebyl zadny hadrware schopny provozu jakehokoliv unixu, nicmene se da rict ze System III je neco jako DOS a System V neco jako NT, tudiz to neni verze ale naslednik. Predchozi veta je hodne nepresna a nema nic spolecneho s podporou multitaskingu (podle M$ oficialne zavedenoho az od verze XP), ani interface, ale snazi se vysvetlit ze je mezi temito systemy opravdu velky rozdil.
Ano, ale co se tyce stroju vyrabenych ve vychodnim bloku, nebyly behu unixu schopny, protoze u nich dochazelo k tezkym HW vypadkum casteji nez jednou denne. Tolik prednaska predmetu UNIX na fel CVUT.
Je pravdepodobne ze tu nejake byly (treba jeden nebo dva, rozhodne do deseti), ale pracovalo s nimi tak malo lidi, ze dnes tezko najdem nekoho kdo by je presne porovnal.