HP (jestli se nepletu) se vice drzi Ubuntu, maji nake PC/notebooky/servery pro ne certifikovane, i kdyz se tim moc nechlubi. Ale docela dobre podporujou u sveho hw print/scan v linuxu.
Na druhe strane, HP ve svych radach Envy/Omen/Pavillion/ProBook uz masivne nasazuje cpu Ryzen rady 4000, tam Dell nejak preslapuje na miste (prej maji jenom jeden nakej gaming-model, usporne verze 4000U nenasazuji zatim vubec). Zrejme jsou za tim "nadstandartni" vazby na Intel, nebo co. Ale kdyz budou jeste chvili otalet, ujede jim vlak, protoze i Lenovo uz notasy s cpu Ryzen4k nabizi...
Bohužel nabídka NB s Ryzeny 5/7 4000H(S) je poměrně marná, pokud člověk nebude porovnávat jen výkon CPU/GPU tak to je většinou něčím do****, že by nedůvěra v nákupní sílu zákazníku, nebo produkty AMD nebo ty "nestandardní" vztahy s Intelem?
V českých obchodech se konečne objevil Omen, ale na to že by AMD HW měl být levnější než-li konkurence tak jsou ty startovní ceny oproti Intelu dost přepálený, navíc tedy 15ka bez numerickýcho bloku to je taky pro mně stopka,...
Dell s tím svým G5 SE 2020 v CZ radčí ani není, ale jestli to opravdu vyhřívá pres 100 stupňů Celsia, tak to si taky radčí nechám ujít, navíc se mi to zdá jako takový ošklivý káčátko,...
Pak tu máme jediný Lenovo Legion, který je teda napárovaný s docela slabou 1650, jenže z nejakýho důvodu tam je nějakej pochybnej panel,... v prospektech jsou (pro zahraničí) značený dva úplně stejně jeden 60Hz a druhej 120Hz v CZ je ten 120Hz jenže v konfigurátoru Lenova je ten 60Hz dražší takže čuju nějakou čunárničku
No prostě je to v tomhle segmentu míň naprd než-li před rokem, ale stejně to vypadá, že je to marnost nad marnost, už na jaře jsem odložil nákup, tak nevím jestli to udělam ještě jednou a počkám na pozdim/zimu nebo jestli pořídím nějakej Intel, bohužel bych se svým workloadem docela profitoval s 4800H
Myslím si, že to je opravdu velká setrvačnost. Intel měl roky v oblasti notebooků prakticky monopol, výrobci s ním mají nějak nastavenou spolupráci atd. AMD bude ještě nějaký čas trvat toto prolomit.
Dalším aspektem může být to, že v segmentu notebooků pro vývojáře je preferovaná Nvidia kvůli Cudě. Ne, že by GPU od Nvidie s chipsetem od AMD technicky nešlo, existují takové notebooky, ale tradičně se Nvidia kombinuje s Intelem. Navíc by se vytratila výhoda AMD v podobě CPU a GPU od stejného dodavatele.
Neplatí, pokud se omezíme na opravdu velké hráče. Existuje totiž řada malých výrobců, kteří se na Linux specializují, jako např. Slimbook, System76, Tuxedo Computers,... Mezi velkými výrobci to je ale momentálně jen Dell a Lenovo. HP některé své počítače certifikuje pro vybrané linuxové distribuce, s námi třeba spolupracuje certifikaci pro RHEL, takže podpora Linuxu je do určité míry zajímá, ale zdaleka to není na úrovni Dellu nebo Lenova.
Nicméně podobně na tom donedávna bylo Lenovo a tlak ze strany Dellu nakonec způsobil, že se do podpory Linuxu obuli víc než samotný Dell, takže je možné, že se k něčemu časem dopracuje i HP.
Poptávka po noteboocích s Linuxem totiž roste a taky je tam ten multiplikační efekt v tom, že firma, která má jen část zaměstnanců na Linuxu, je schopná kvůli špatné podpoře Linuxu změnit dodavatele notebooků pro všechny včetně zaměstnanců na Windows. Špatná podpora Linuxu tak pro výrobce může paradoxně znamenat i ztráty prodejů zařízení s Windows.
Žena dostala minulý rok HP Spectre 13" x360 a uspávání začalo fungovat až s Fedorou 31. Já teď čekám na letošní HP ENVY x360 13" a úplně se děsím, co tam nebude fungovat. Je to nový hardware, takže na nějaké opravy, pokud budou nutné, budu čekat pár verzí jádra. Bohužel podobně vybavených alternativ moc není, takže to risknu. Moc díky za inside informace.
Klávesnica a displej sa dajú pripojiť aj externe (a pri viac menej stacionárnom použití to aj robím), CPU nie. Čo sa týka váhy, tak tam, okrem pár extrémov, je to väčšinou OK. Konektivita súčasných notebookov je stále horšia, našťastie, E495 Thinkpad je na tom celkom dobre, je tam aj Ethernet aj USB-A konektory.
neda se to rict ani tak univerzalne jako si napsal ;-)
ja pouzivam notebook v terenu a doma, kde sice nekde mam dock a/nebo monitory, ale klavesnici pouzivam vsude pouze tu interni v notebooku, u jednoho provizorniho "stolniho" desktopu pak mam v usb totoznou klavesnici jako mam v notebooku, aneb bezkonkurencni 7rada Thinkpad <=?20...
Už jsem viděl pár lidí, kteří používají tu "jako notebookovou" klávesnici u normálního počítače, takže tomu věřím. Ale moc tomu nerozumím... pro mne je jakákoli notebooková klávesnice utrpením, takže si moc nedokážu představit, že bych ji dobrovolně používal tam, kde nemusím. Ale proti gustu žádný dišputát...
to je prave to zda mas NB s kvalitni klavesnici, nebo s "utrpujici", ja mam Thinkpad T420s a T430s(s klavesnici z T420s) kde ta klavesnice je bezkonkurencni a tedy protoze by pro me bylo utrpenim pouzivat u desktopu jinou, mam tam tu samou(v CZ rozlozeni), ne "jako notebookovou" ale fakticky (interne) tu samou :-)
myslim ze kazdej kdo chce notebook pouzivat jako notebook a ne jako desktop, pripadne proste ho pouzivat primarne v terenu, tak ho zajima interni klavesnice, kvalita, rozlozeni atd... pokud ale patris k tem co notebook pouzivaji primarne jako desktop s externi klavesnici, chapu ze je ti ukradene jak vyrobce zprzni interni klavesnici :)
to je prave to zda mas NB s kvalitni klavesnici, nebo s "utrpujici", ja mam Thinkpad T420s a T430s(s klavesnici z T420s) kde ta klavesnice je bezkonkurencni
Vůbec ne. Ty "dokonalé" a "bezkonkurenční" Thinkpady jsem samozřejmě zkoušel taky (ano, ty staré) a je to sice trochu lepší, ale proti skutečné klávesnici je to pro mne pořád utrpení. Rozdíl mezi špatnou a dobrou notebookovou klávesnicí je pro mne zanedbatelný oproti rozdílu mezi jakoukoli notebookovou klávesnicí a normální PC klávesnicí. Pokud to ale někomu vyhovuje nebo dokonce vyhovuje víc než normální klávesnice, budiž mu přáno. Jen je pro mne prostě obtížné si to i jen představit.
pokud ale patris k tem co notebook pouzivaji primarne jako desktop s externi klavesnici
Nepatřím, spíš naopak. Doma nebo v práci používám notebook jen výjimečně. V podstatě jsou to tři situace: (a) update a synchronizace dat, (b) různé testy, na které se ten notebook z nějakého důvodu hodí, (c) telefonní nebo videohovory, na které v práci potřebuju jít do zasedačky, abych nerušil ostatní. (To poslední naštěstí není moc časté a teď to odpadá úplně.)
Ale znám dost lidí, kteří to tak mají, protože je pro ně praktičtější mít jeden notebook než dva desktopy (a k tomu dost možná stejně ještě notebook). Proto jsem psal, že různí uživatelé mají různé modely využívání notebooku - a proto i různé priority.
Taky jsem čerstvým majitelem a narazil jsem ještě na jeden problém: nefunguje (úplně dobře) thunderbolt.
Jediné zařízení thunderbolt co mám je dellovská dockina - a když ji připojím, tak na ní nejdou USB3 porty (třeba ethernet ale kupodivu jo); když se to zapne s odpojenými porty a vše se připojí až po startu systému (což je to, co člověk chce dělat s dockinou ...), tak to jde - až do uspání nebo vypnutí Fedory .. a pak zase nanovo. Na fóru jsem našel, že snad pomůže upgrade BIOSu, to časem vyzkouším, ale zatím mě to nepálí ... jedu přes USB ...
Nevím jestli Tě to nějak potěší ale mám stejný problém :-)
XPS 13 9360 - Ubuntu LTS 20.04
Až příliš často si s dokinou W15 a notebookem hraji než se připojí externí
monitory.
Vždy musím dodržet správný postup odpojení/připojení než notebook uspím...
Nejdříve odpojit od W15 a až následně uspat.
Zpět nejdříve zapnout a až za chvíli připojit W15.
No není nad to když se zapomeneš :-)
Už pár let jsem se díval po noteboocích a myslel jsem si, že mě už nic moc nepřekvapí a budu dál dělat na staré Tecře. Pak jsem našel vyložený zázrak:
https://www.lg.com/de/notebooks/lg-17z90n-v.aa77g
Váha skoro stejná jako jako XPS 13, ale 17" displej, větší baterka, klávesnice s numerickým blokem, rozumný formát a rozlišení displeje, rozumný procesor, 2 sloty M2, dost portů, atd. Pro mě ideální pracovní stroj, přitom byl relativně laciný - 1400 EUR bez daně za konfiguraci s i7, 16 GB RAM a 1 TB SSD. U nás to sice neexistuje, ale objednat z Německa není problém.
Právě že H-procesory nebo dedikovanou grafiku vyloženě nechci, s výkonem nemám problém. Ohledně Linuxu je spousta článků, ale zatím jsem se k tomu nedostal.
Je tam jeden problém, a sice že považují hrábnutí do vnitřností uživatelem za ztrátu záruky. Ve všech konfiguracích jsou možnosti ohledně disků a paměti stejné - 2 sloty pro SSD (1 volný) a 8 GB paměti na desce + případně druhý slot 8-16 GB (v téhle nejvyšší konfiguraci osazený 8 GB). Kdyby tenhle problém nebyl, dá se koupit mnohem levnější I5 s 8 GB RAM a dle potřeby tam přidat dalších 16 GB + dle potřeby druhé SSD. Takhle jsem musel jít do té nejvyšší, která jediná má 16 GB.
TVL, sem ani nevedel ze LG dela notebooky. A nevypada vubec spatne! 17" a hmotnost ~1.35kg, to je opravdu skvele. Skoda jen te napevno pripajene pameti...
edit: tak ted nevim jak je to s tou pameti. Na amazonu nekdo chvali, ze clovek muze pamet rozsirit. V jinem obchode sem nasel ze je tam napevno...
9. 7. 2020, 12:04 editováno autorem komentáře
>ze bys pak mela neodiskutovatelne pravo (treba i po vraceni puvodni baterky) reklamovat telefon?
Ano, ale cokoliv potenciálně způsobené výměnou nemusí být uznané jako záruční oprava. Což je v případě toho mobilu prakticky cokoliv.
Ale pokud po někdy po doplnění RAM odejde display, výrobce to těžko ukecá.
Důležité je, že výrobce dle zákona nijak nesmí omezit záruku: Typické „warranty void is seal is broken“ v rámci zákonné záruky neplatí.
no koukam ze to ma aspon sroubky, i kdyz se musi odlepit gumove nozky, sice pak tu vanu musi pacit nozem protoze ma navic "packy" (nechapu proc kdyz je tam hromada sroubku to neni bez pacek), nasledne uz je dostupne v pohode vse, nicmene porad muze jit o to, zda vyrobce to povazuje za uzivatelsky rozebiratelne, resp. kdyz by na tom notebooku nebyli sroubky ale musela bys to "vylamovat" rovnou nebo dokonce jako u toho telefonu vzit fen/horkovzdusku... u telefonu by se tako dalo rict: protoze to nema sroubky rozeberu s fenem, jen sundam lcd, nebudu sahat na dalsi krytky, kabely, boardy, interni sroubky, ram, cpu na nic, jen tam nalepim nove lcd, kdyz by pak odesla ram, ukecala bys ze si rozebrala jen lcd a ze to chces resit v ramci zaruky?
Na normální práci (beach office pár měsíců v roce) je pro mě delší dobu použitelná konfigurace 15" NB + přes USB připojený další 15" panel, takže 2xFHD.
Pár firem u pár modelů umí udělat slušné neslyšné chlazení, ale většina ne, proto cpát extra výkonný procesor a grafiku do NB podle mě nemá cenu, systém to stejně neuchladí. Výdrž na baterku pro mě není kritická, u tohoto baterka 80 Wh a slibovaných 17 hodin je pro mě až moc, bohatě by stačila polovina.
9. 7. 2020, 13:08 editováno autorem komentáře
Ahoj. Děkuji za recenzi. Koukal jsem na klávesnici a vidím, že klávesy Home, End, PgD a PgU jsou skryty pod Fn. Osobně mi to přijde jako hodně nepohodlné, protože musím použít obě ruce abych mohl jednu z těchto kláves použít. Navíc jedu v KDE pod F12 mám vysouvací terminál Yakuake. Podotýkám, že kde to jde tak preferuji pracovat s VIm ovládáním. Ergonomie klávesnice je pro mne důležitá a toto rozložení mi nevyhovuje. Jak to vnímáte ostatní?
Mohu se zeptat autora jakou praci na ntb vykonava? Prekvapuje me vyber ceske klavesnice :-)
Jinak osobně zvažuji pořízení 15 palcové varianty (pokud tedy vůbec bude?), neb jsem zvyklý na starší 14 palcový ntb s většími rámečky a spíše ocením větší displej než menší tělo.
Mimochodem manželky ntb (Thinkpad) se takto nevypíná už řadu let, od doby, kdy jsem vyměnil HDD za SSD, má mě za to moc ráda :D, ale prostě nepomohlo nic. Někdy se vypne, někdy ne.
9. 7. 2020, 12:12 editováno autorem komentáře
vyhoda ceske klavesnice kterou take musim mit i kdyz nepisu cesky :-) je to ze ma ANSI rozlozeni, tedy dvouradej enter, alternativa by byla nemecka, svedska, atd coz pro me neni alternativa protoze tam nejsou anglicke popisky :)
u hromady Thinkpadu problem s vypnutim sem nikdy nemel, takze to bude jiste tim tvojim SSD (pouzivam Intel, Transcend a WD), btw: jakej je to SSD? a pro zajimavost i Thinkpad?
Tak ja to vim zase jen kvuli tomu ze vim ze ANSI rozlozeni je to co hledam :-)
U ISO klavesnice pravidelne klepu do ty klavesy vedle misto do Enteru.
Pokud to teda neni klavesnice s hybridnim Enterem, ale ty se u notebooku zase tak casto nevyskytuji (i kdyz ta co je v clanku je i tak o neco sirsi, nekde na puli cesty).
Jablecna ISO ma sirsi cast Enteru stejne sirokou jako je normalni klavesa a uzsi cast je skoro polovicni sirka normalni klavesy coz je fakt peklo: https://support.apple.com/library/content/dam/edam/applecare/images/en_US/keyboards/czech_notebook.png
to vymejslel asi jenajek iNteligent ;-) ja mluvil o poradne klavesnici, kde enter i ta spodni/uzsi strana je porad sirsi nez normalni klavesa :-)
https://notebook.cz/clanky/recenze-notebook/2011/lenovo-thinkpad-t420/10.jpg
Tohle neni normalni/standardni klavesa, je sirsi nez ma byt. Ale to je vlastne dobre :-)
Standardni ISO Enter ma byt v sirsi casti siroky 1.25x sirky standardni klavesy a ve spodni/uzsi casti ma byt siroky 1x sirka standardni klavesy.
Jabko to zuzuje (asi na 1x a 0.75x) coz fakt musel bejt matros co snupali.
Ale koukam ze relativne casto se dela (taktez ne uplne standardni, ale na pouziti urcite prijemnejsi) velikost 1.5x a 1.25x.
Jenze ono je to asi jak se vyrobce vyspal. Treba zeny Dell ma ISO Enter 1x a 0.75x (t.j. shodne jako ta jablecna klavesnice).
Nasel jsem i ANSI Enter:
Standardni ma byt siroky 2.25x sirky standardni klavesy, ale dela se (hlavne u notebooku) i sirka 1.75x standardni klavesy.
9. 7. 2020, 22:47 editováno autorem komentáře
kde si ty ?x rozmery cerpal? me od oka prijde ten v t420 ze je naopak ta norma :-)
https://en.wikipedia.org/wiki/ISO/IEC_9995
Já mám s "ISO" rozložením problém v tom, že klávesa Enter u něj začíná dost daleko od základní prstové polohy, takže je těžší na něj malíčkem dosáhnout bez narušení polohy ostatních prstů pravé ruky. Když jsem si objednával služební notebook, tak jsem bohužel zaškrtl "česká", protože jsem netušil, že to znamená nejen české popisky (které se můžou hodit, když u něj bude sedět někdo jiný), ale právě i "ISO" místo "ANSI".
Osobně mám úplně nejradši takové to rozložení, které není ani "ISO" ani "ANSI" (dvouřádkový enter do "L" a backslash vedle backspace v horní řadě), ale to jsem na notebooku neviděl už tak dlouho, že si nejsem ani jistý, jestli vůbec někdy ano.
Nepřestává mě udivovat, že má někdo jasnou představu, jak klávesnice prostě musí vypadat, a jinak je to naprostá blbost.
Rozumím, že různí lidé mají různé zvyky a někdy se těžko mění, ale to je asi tak vše. Rozhodně se představa jednoho člověka o pořádné klávesnicí nemusí shodovat s představou druhého. Třeba moje představa vypadá spíše https://github.com/adereth/dactyl-keyboard , v ploché variantě by to ± mohlo být i v notebooku.
A nějaké standardy? K čemu jsou? Ty vznikaly před spoustou let a jsou spíše ovlivněny dobou zvyku než současnými potřebami. No, vlastně jsou dost ovlivněny i psacími stroji – nejen QWERTY, ale třeba i posuny řad (staggering). A klávesy, které nebyly na psacím stroji, jsou prostě tam, kde bylo místo. To zřejmě platí i o tvaru enteru, který v dvouřádkové podobě byl zřejmě navržen jako výplň zbylého místa.
protoze nelze poznat na koho si reagoval, pokud na me, tak ja chapu ze nekomu muze vyhovovat neco specialniho, neco co "bori" zazitosti, nicmene ja psal co za jedine a normalni povazuju pro sebe :)
pokud ti slo treba o ten nepomer vysky u vlevo a nahoru, priznavam ze nechapu komu by to mohlo vyhovovat a zaroven to nevidim jako okecatelnej kompromis, protoze kdyz by vyrobce udelal vlevo/vpravo stejne vysoke a mel to celkove v obracenem T, tak tim neovlivni velikosti zadnejch jinech, jako kdybych psal ze ma up/down udelat stejne vysoke jako "vse" ostatni kdy by samozrejme pak musel neco jineho nekde zmensit...
nebo to power tlacitko na klavesnici, to take nechapu jak nekdo muze povazovat za normalni, misto toho aby vyrobce proste pridal na bok separatni tlacitko, to uz je sice neco navic z pohledu oklestene "moderni normy" ale aspon by clovek nezmacnul to nedopatrenim kdyz by chtel smazat znak pred klavesy delete ktera na tom miste u tech dnesnich (bez pwr btn) klavesnicich bejva :-)
Asi se na některých věcech shodneme, nešlo mi ale až tak o to, jak bych si na notebooku představoval třeba šipky, spíše o tu formulaci – sto lidí, sto chutí, není tu objektivně nejlepší cesta, jak ten komentář vyzníval.
Zmínka o Dactylu pak byla trošku provokace – chtěl jsem ukázat, že lze řešit i větší věci než rozměry několika málo tlačítek. (Což nic nemění na tom, že by to bylo na notebooku fajn.)
kristian.bouska [...] Nevím teda jestli se tomu dá říkat ThinkPad :-) touchpad děs
prave, to je presne ono "Thinkpad E540" neni regulerni(kvalitou) Thinkpad, ale je to lowend rada Edge kterou se za Thinkpad jen vydava ;-)
ad SSD, nevim zda to bylo 850 EVO nebo jeho predchudce, ale vybavuju si matne ze s tim problemy byli a resil je (ten jiz zminenej) FW upgrade, nevim zda problem s vypinanim, nebo "jen" problem se spomalovanim
pokud bych prehledl ze se to prestalo vypinat po vymenen SSD ale mohlo to byt souhra s zaroven povysenym jadrem kde treba byla upravene/pridana/zrusena vyjimka pro tvuj HW na zpusob pouzitej pri vypinani, muzes zkusit pridat jadernej parametr reboot=
s volbama z: acpi,bios,kbd,pci,efi,tripple,cold,warm
a odzkouset zda s nejakou to nezacne vypinat ok :-)
btw: vyjimky na hw jsou dohledatelne tady:
https://git.kernel.org/pub/scm/linux/kernel/git/stable/linux.git/tree/arch/x86/kernel/reboot.c#n145
Pokud obětujete caps lock nebo pravý alt (ideálně obojí), lze české znaky (a jako bonus i spoustu dalšího – různé pomlčky, výpustky, ±, ‰ a další) doplnit – vizte CShack.
Samozřejmě je to i o zvyku. U mě byl vývoj (cs QWERTZ –> cs QWERTY –> CShack) hnán mj. snahou relativně sladit layout na Linuxu (volná ruka), telefonu (QWERTY napevno) a občas nějakým Windows (česká QWERTY je o dost jiná než QWERTZ a nebyl jsem admin).
Pokud píšu naslepo a přepínám 4 klávesnice (CS-EN-IT-RU), tak nezbývá, než se spolehnout na standardní rozložení a občas si nějaký speciální znak připomenout. Na popiscích v tomhle případě nezáleží, stejně na to člověk nekouká.
U notebookové klávesnice je samozřejmě potřeba vybrat nějakou kvalitní, na nějaké speciální řešení u některých kláves si člověk zvykne. Důležitější je, aby si na to zvykl mozek a klávesnici při delším psaní nevnímal.
Jinak pro mě ideální jsou ergo-klávesnice (třeba MS Natura KB 4000), ale nijak zvlášť netrpím ani na NB.
K recenzi musím poznamenat, že spoustu popisovaných inovací obsahuje už model 9370 z roku 2018, konkrétně:
Klávesnice je tedy opět změněná, opět je patrná inspirace klávesnicí od Apple. A pak samozřejmě nový displej a kamerky v horním okraji víka, což je v aktuální situaci velmi dobrá věc.
Trochu mě mrzí, že v nejnovějším modelu odebrali další USB port. Třeba můj externí monitor potřebuje USB-C s DP Alt mode, ještě jsem neviděl hub, přes který by jej bylo možné zapojit. Takže ho musím připojit přímo.
Když do druhého portu zapojím zdroj, mám všechny porty obsazené a to jsem vlastně ještě nic nepřipojil. Dá se to řešit malým replikátorem který má PD passthrough, takže přes něj jde připojit zdroj. Dva takové mám a oba při průchodu napájení vydávají podivné zvuky (tzv. coil whines). Ostatně těmito zvuky trpěly i právě starší generace XPS 13.
"Klávesnice je tedy opět změněná, opět je patrná inspirace klávesnicí od Apple"
Tak Apple uz, nastesti, tuhle zrudnost opustil a vratil se k "Tcku". Myslim ty kurzorove klavesy.
Dodnes, t.j. uz ctyri roky, delam prehmat kdy misto sipky dolu mackam sipku nahoru a misto sipky nahoru klepu do shiftu (a pak se divim proc se nic nedeje). Jako tohle rozmisteni sipek se fakt nepovedlo.
Přešel jsem na XPS 13 (2020) také ze 2-3 roky starého modelu, který už mi výkonnostně nestačil. Výkon je super, ale mám problém s větrákem. Kdykoliv se rozjede, i jenom na minimum, tak docela nepříjemně bzučí. Máte to někdo podobně nebo jste s větrákem spokojeni? Měl bych ho reklamovat nebo zavolat support?
U letošního modelu zatím v pohodě, ale u toho z roku 2017 jsem musel větrák měnit dvakrát. Byl jsem ale ve firmě jediný, nikdo jiný s větrákem problém neměl. Jestli se vám zdá, že je hlučnější, než má být, a máte ProSupport, klidně jim zavolejte, ať pošlou technika. Ten to ani nezkoumá. Rovnou vymění kus za kus.
krasny kousek. Jak na tom bezi asi OpenBSD?
Taky zacinam uvazovat o obmene notebooku. Taky se rozhoduju mezi Lenovem a Dellem. V praci mame Lenovo (s Windows 10). Zarazilo me, jakou spolehlivost ukazuje CZC....12% poruchovost je opravdu dost. A tech notebooku Lenovo jsme do firmy dostali spoustu a kluci co je chystali a rozdavali mi potvrzovali, ze necekane mnoho jich melo problem uz jako uplne nove a slo na reklamaci.
Takze se priklanim k Dellu...
tak koukam ted na CZC a ta spolehlivost je ted uvadena lepsi....
https://www.czc.cz/lenovo-thinkpad-t495-cerna/267886/produkt
Docela me to odradilo. ThinkPad pouzivaji vyvojari OpenBSD, takze na nem obvykle funguje vse naprosto spolehlive. Nicmene na Dellu jsem nemel s OpenBSD zasadni problemy
S tou spolahlivostou je to take otazne. Vo firme mame asi 10ks XPS notebookov(rocnik 2018) a vsetky do jedneho mali nejaky problem. Od baterie az po skoro komplet vymenu HW. Bolo s nimi kopec problemov. Nastastie su este v zaruke.
Teraz do firmy ziaden XPS notebook nesmie.
Problemy mame este s Apple macbook pro, tiez je s nimi dost problemov. Vsetko verzie s touch barom. Starsie verzie su bezproblemove.
S najpocetnejsimi Dell Latitude alebo Lenovo Thinkpad nemame v podstate ziadne problemy.
Když mi před třemi lety vyměňoval technik větráček z předchozího XPS 13, říkal, že jsou to jedny z nejporuchovějších modelů od Dellu. To platí pro ultrabooky obecně. Tím, jak je tam všechno namačkané v mnohem menším prostoru, se projevují závady, které se u větších notebooků ani neprojeví. Např. obvyklou neduhou XPS nebo Macbooků bylo vypouknutí touchpadu kvůli nafouknuté baterii. Toho si člověk nemusí u notebooku, kde je vevnitř víc místa ani všimnout.
My máme v týmu asi 10 XPS (13 nebo 15) a ta problémovost je srovnatelná s prémiovými řadami Thinkpadů (X a T). A když má člověk ProSupport... Kolegovi minulý týden přestalo startovat XPS 13 z roku 2017. Druhý den do malé moravské vesničky, kde bydlí, dojel technik, vyměnil celou základovou desku a vyřešeno.
To mi připomíná svého času oblíbený neduh menších kompaktních digitálních fotoaparátů: příliš mělký stativový závit, který v kombinaci s plastovým krytem a maximálním využitím prostoru uvnitř snadno skončil fatálním poškozením.
Za menší rozměry se holt vždycky něčím zaplatí a není to jen vyšší cena a absence konektorů (to, že se nenajde místo nejen na RJ-45, ale už ani na normální USB, je docela absurdní), ale právě i ty technické komplikace.
Mně odešel po asi 4 letech Latitude E7440. A ještě tak blbým způsobem, že zřejmě jen elektrostatickým výbojem shořel GPIO pin embedded controleru, kterým se detekuje připojená nabíječka. Je to celkem běžná závada, protože na cestě signálu od nabíjecího konektoru je spousta ochran, ale na druhé cestě přes dokovací konektor není ochrana vůbec žádná. A dokovací konektor je přitom na těle notebooku trvale odkrytý.
Řešením je přepájet daný embedded controler, ale to je jen pro fajnšmekry s potřebným vybavením a umem. Pro nás ostatní je to nerentabilní oprava výměnou základní desky (na které je připájený CPU).