HP (jestli se nepletu) se vice drzi Ubuntu, maji nake PC/notebooky/servery pro ne certifikovane, i kdyz se tim moc nechlubi. Ale docela dobre podporujou u sveho hw print/scan v linuxu.
Na druhe strane, HP ve svych radach Envy/Omen/Pavillion/ProBook uz masivne nasazuje cpu Ryzen rady 4000, tam Dell nejak preslapuje na miste (prej maji jenom jeden nakej gaming-model, usporne verze 4000U nenasazuji zatim vubec). Zrejme jsou za tim "nadstandartni" vazby na Intel, nebo co. Ale kdyz budou jeste chvili otalet, ujede jim vlak, protoze i Lenovo uz notasy s cpu Ryzen4k nabizi...
Bohužel nabídka NB s Ryzeny 5/7 4000H(S) je poměrně marná, pokud člověk nebude porovnávat jen výkon CPU/GPU tak to je většinou něčím do****, že by nedůvěra v nákupní sílu zákazníku, nebo produkty AMD nebo ty "nestandardní" vztahy s Intelem?
V českých obchodech se konečne objevil Omen, ale na to že by AMD HW měl být levnější než-li konkurence tak jsou ty startovní ceny oproti Intelu dost přepálený, navíc tedy 15ka bez numerickýcho bloku to je taky pro mně stopka,...
Dell s tím svým G5 SE 2020 v CZ radčí ani není, ale jestli to opravdu vyhřívá pres 100 stupňů Celsia, tak to si taky radčí nechám ujít, navíc se mi to zdá jako takový ošklivý káčátko,...
Pak tu máme jediný Lenovo Legion, který je teda napárovaný s docela slabou 1650, jenže z nejakýho důvodu tam je nějakej pochybnej panel,... v prospektech jsou (pro zahraničí) značený dva úplně stejně jeden 60Hz a druhej 120Hz v CZ je ten 120Hz jenže v konfigurátoru Lenova je ten 60Hz dražší takže čuju nějakou čunárničku
No prostě je to v tomhle segmentu míň naprd než-li před rokem, ale stejně to vypadá, že je to marnost nad marnost, už na jaře jsem odložil nákup, tak nevím jestli to udělam ještě jednou a počkám na pozdim/zimu nebo jestli pořídím nějakej Intel, bohužel bych se svým workloadem docela profitoval s 4800H
Myslím si, že to je opravdu velká setrvačnost. Intel měl roky v oblasti notebooků prakticky monopol, výrobci s ním mají nějak nastavenou spolupráci atd. AMD bude ještě nějaký čas trvat toto prolomit.
Dalším aspektem může být to, že v segmentu notebooků pro vývojáře je preferovaná Nvidia kvůli Cudě. Ne, že by GPU od Nvidie s chipsetem od AMD technicky nešlo, existují takové notebooky, ale tradičně se Nvidia kombinuje s Intelem. Navíc by se vytratila výhoda AMD v podobě CPU a GPU od stejného dodavatele.
Neplatí, pokud se omezíme na opravdu velké hráče. Existuje totiž řada malých výrobců, kteří se na Linux specializují, jako např. Slimbook, System76, Tuxedo Computers,... Mezi velkými výrobci to je ale momentálně jen Dell a Lenovo. HP některé své počítače certifikuje pro vybrané linuxové distribuce, s námi třeba spolupracuje certifikaci pro RHEL, takže podpora Linuxu je do určité míry zajímá, ale zdaleka to není na úrovni Dellu nebo Lenova.
Nicméně podobně na tom donedávna bylo Lenovo a tlak ze strany Dellu nakonec způsobil, že se do podpory Linuxu obuli víc než samotný Dell, takže je možné, že se k něčemu časem dopracuje i HP.
Poptávka po noteboocích s Linuxem totiž roste a taky je tam ten multiplikační efekt v tom, že firma, která má jen část zaměstnanců na Linuxu, je schopná kvůli špatné podpoře Linuxu změnit dodavatele notebooků pro všechny včetně zaměstnanců na Windows. Špatná podpora Linuxu tak pro výrobce může paradoxně znamenat i ztráty prodejů zařízení s Windows.
Žena dostala minulý rok HP Spectre 13" x360 a uspávání začalo fungovat až s Fedorou 31. Já teď čekám na letošní HP ENVY x360 13" a úplně se děsím, co tam nebude fungovat. Je to nový hardware, takže na nějaké opravy, pokud budou nutné, budu čekat pár verzí jádra. Bohužel podobně vybavených alternativ moc není, takže to risknu. Moc díky za inside informace.