Hmmm. Člověk je v první chvíli nadšený, ale pak si uvědomí, jak to nejspíš dopadne:
Vyrobí se pár tisíc kusů a především software – OS – nikdy nebude hotový, nedodělek bude stíhat nedodělek, pořád se bude psát, že příští verze už určitě…Prostě to nikdy nepřekročí hranici, za kterou již nejde o hračku, časem to vyšumí, výrobce se na to vykašle, protože si uvědomí, že v této podobě je to ve větší míře se ziskem neprodejné a za rok, dva po tom neštěkne ani pes…
Rád bych se mýlil, ale pravděpodobnost mé předpovědi je značná. Pokud vývoj distribuce bude probíhat metodou chaosu, kdy nikdo ani neví, čeho se má dosáhnout – to je bohužel u těchto projektů, kde za tím není firma zvykem – nikam se nedojde a půjde jen o experiment a hraní. Přesně na to dojel telefon Neo FreeRunner a toto bude to samé.
Presne tak. Cim driv bude mozno doinstalovat distribuci dle sveho vyberu, tim lepe pro TouchBook. Kdyby se podarilo zkloubit uzivatelsky komfort Ubuntu s danym HW, myslim si, ze by prodejnost razem stoupla. Ale jenom cas ukaze … pokud budou penizky, po vanocich si TouchBook budu kupovat, tak budu moct posoudit sam.
Kazdopadne, dekuji autorovi i redakci Root.cz za clanky o ARM TouchBooku.
To by platilo v případě proprietárního firmware.
Myslím si spíš opak: Pokud se najde alespoň jeden schopný člověk, bude nejnovější Ångström Linux fungovat na TB i za 10 let.
I kdyby výrobce zkrachoval, vývoj Ångström Linuxu půjde dál. Závisí na něm obchodní úspěch jiných výrobců – telefonů, PDA, routerů, průmyslových desek i netbooků. A také má širokou základnu nadšenců, kteří chtějí novější Linux pro své staré zařízení.
FreeRunner podle mne dojel na přílišné spoléhání na komunitu. Software pro něj byl v době uvedení hardwaru v pre-alfa verzi. Jenže problém „jak rozchodit hardware“ zvládlo podstatně méně lidí, než problém „jak vylepšit desktop“. Kdyby výrobce věnoval softwaru větší pozornost, začali by nadšenci doplňovat nové skvělé funkce, a hodnota výrobku by rostla. Takto museli první betatesteři FreeRunneru zařízení teprve dokopat na startovní čáru: rozchodit uspávání, vymyslet, jak z něj telefonovat, jak na čtení GPS.
V tomto vývojáři TB vsadili na jistotu. Beagleboard, na kterém je TB postavený, je odladěný a široce používaný otevřený hardware. Ångström Linux je sice méně odladěný, ale o to šířeji používaný.
Mate trosku zkresleny pohled.
Za vyvojem TB OS (AIOS) stoji prave AI a kompletne ridi jeho vyvoj. Je to ukazka komunitniho vyvoje rizeneho firmou. Vyvoj je naprosto jasne definovan – viz roadmap, ktera se skoro dopuntiku dodrzuje vcetne terminu.
Pokud by vam precijenom AIOS nevyhovoval, je mozno nainstalovat Mer (MAEMO 5) nebo Ubuntu/Kubuntu/Xubuntu/Lubuntu – napriklad KDE 4 uz na tom rozbehnuty byly – nebo jakoukoli z dalsich ARM distribuci – je jich hodne a dalsi se pridavaji. Soucasti, ktere vytovrilo AI primo pro TB jsou obycejne balicky, snadno dosazitelne a doinstalovatelne.
operacny system je postaveny na distribucii angstrom, cize vyvojari od AI do angstromu s velkou pravdepodobnostou iba napisali / upravili drivery a vyrobili novy target (machine / architecture), ak sa tie patche dostanu do mainstream kernelu a budu dostupne pre vsetky distribucie, nebude vobec ziaden problem zbuildovat na to akukolvek distribuciu.
samotna distribucia angstrom sa decentnym tempom vyvija aj sama bez effortu vyvojarov od AI.