Poměrně rychle padá. ISS má obrovskou plochu, záleží také na aktivitě Slunce a hustotě slunečního větru.
Zde je graf výšky ISS:
http://www.heavens-above.com/IssHeight.aspx?lat=0&lng=0&loc=Unspecified&alt=0&tz=UCT
Ale ona JE ve styku s atmosférou. FURT. To není tak, že 100km je vzduch a pak už nic. Navíc atmosféra má několik vrstev - troposféru, tropopauzu, stratosféru, ionosféru a někdo počítá i magnetosféru. V tom případě je horní hranice atmosféry Země 10k km.
A i samotný plynový obal se mění - s teplotou, sluneční aktivitou,... No prostě furt.
Co je podstatný, tak s rychlostí se zvyšuje oběžná dráha (vyšší odstředivá síla). Na vyšší oběžné dráze je míň zbytkových plynů, takže menší tření a navíc vyšší moment setrvačnosti, takže o to dýl tam ten krám vydrží, ale o to víc energie potřebuje, aby se tam dostal.
Takže ISS při svojí váze a váze těch experimentů nechali co nejníž a je ekonomičtější dotáhnout palivo na korekce, než to celý poslat výš (spotřeba paliva roste s rychlostí kvadraticky).
Tak pro debily, s použitím elementární newtonovských zákonů:
Na kruhové dráze přitažlivé zrychlení == dostředivé zrychlení, tedy
G * M / r**2 == v**2 / r,
tedy v == (G * M / r)**(1/2), tudíž s rostoucí vzdáleností r od středu země (tedy i s výškou) zcela zjevně rychlost obíhajícího tělesa klesá, stejně tak klesá přitažlivá (dostředivá) síla.
Těžko. Pokud přibrzdíte, tak vám klesne setrvačná odstředivá síla a Země si vás rychle přitáhne. Pokud chcete přejít na vyšší oběžnou dráhu tak opravdu musíte šlápnout na plyn. Na udržení se tam pak už stačí rychlost menší. Obvykle se šlápne na plyn po přesně definovanou dobu a pak se šlapat přestane. Tím, jak přecházíte na vyšší oběžnou dráhu, tak vás to samo spomalí. Na plyn se proto šlape právě tak, aby jste po tom spomalení skončil na té správné nové rychlosti, která je skutečně menší, než ta, na které jste začal.
Kde udělal tedy MMN chybu? Zapomněl na věci jako je "gravitační potenciální energie". Což je právě ta věc, která vám "spálí benzín" když šlápnete na plyn. Dokud nezačnete konat práci navíc, tak se prostě výš nedostanete. Brzděním energii opravdu nezískáte.
Jediné, co je tam intuitivně obráceně, je to, že na přechod ze 100km na 150km potřebujete mnohem větší kopanec než na přechod z 200km na 250km. Ve výškách pár desítek tisíc km pak i miniaturní šťouchanec stačí na přechod o stovky km výše. Jeden by čekal, že každý další krok bude těžší a těžší, ale skutečnost je ta, že čím dál jste, tím snadnější to je.
Strč si toho slaměného panáka zpátky do kůlničky – chybu jsem neudělal a na nic jsem nezapomněl. Zpochybňoval jsem konkrétně tvrzení „s rychlostí se zvyšuje oběžná dráha (vyšší odstředivá síla)“.
Samozřejmě, že pro stoupání je potřeba dodat energii, a tedy „šlápnout na plyn.“ Ale šlápnout na plyn neznamená nutně zvýšit rychlost – stoupat se dá i bez zvýšení rychlosti – a zvýšit rychlost neznamená stoupat. Vše záleží na směru síly.
"Není to totiž ve skutečnosti dostředivá síla?"
Tady se zase sešlo panoptikum... Ale pamatuji doby, kdy lidé, co dělali do počítačů, problémy s fyzikou pro základní školy fakt neměli.
Dostředivá síla by mohla být těžko silou setrvačnou. Nebo už jsi viděl mnohokrát, že by se třeba kulička roztočená na stole pod skleničkou dnem vzhůru setrvačností dál motala kolem dokola i po odstranění té skleničky?
Dostředivou silou je v daném případě síla gravitační, setrvačná síla je tu odstředivá. Jejich silové účinky se vzájemně vyruší, čehož výsledkem je jednak beztížný stav a jednak stabilní oběžná dráha.
Ale v dobách mého dětství se tohle probíralo na základní škole.
@Kiwi
Jo? Když točíš kuličkou ve sklence, tak na ni působí gravitace do středu otáčení kuličky skleničce? Ano, z venku to vypadá stejně, ale dochází k úplně něčemu jinému ...
Akorát když si uvědomíš, která síla je ta skutečná a která je zavedena jenom pro teoretický výpočet (tedy vizuálně směr) tak ti dojde, proč se tu hadrkují když tu někdo řekl, že museli brzdit, aby se dostali "nahoru". protože síla tahem k zemi + rychlost je výslednice dolů do určité rychlosti a zakřivení ..... Tak nejprve laskavě zapřemýšlej o tom co kdo píše a nech si kecy o základní škole ...
@Kentan z Montargi:
Jo? Když točíš kuličkou ve sklence, tak na ni působí gravitace do středu otáčení kuličky skleničce?"
Působí na ni reakce stěny skleničky - podobně, jako reaguje židle na tíhu vaší p...le. Když budu točit prakem, tak setrvačná odstředivá síla napíná provázek, zatímco provázek působí na kámen dostředivou silou, která zakřivuje jeho dráhu. Kdežto u družice nemám provázek ani stěnu skleničky, ale gravitační sílu. Co je na tom k nepochopení?
která síla je ta skutečná a která je zavedena jenom pro teoretický výpočet
Která síla je "neskutečná", jenom pro teoretický výpočet? Přestože se setrvačným silám někdy říká síly zdánlivé, není to kvůli tomu, že by neexistovaly, ale kvůli tomu, že nedokážeme identifikovat jejich původce. Jinak jsou samozřejmě naprosto skutečné, o čemž se každý z nás v životě jistě měl tu šanci mnohokráte přesvědčit, mnohdy i s újmou na těle.
Dostředivá síla je samozřejmě také skutečná. Nebo co jste měl na mysli těmi "silami zavedenými jen pro teoretický výpočet"?
Pokud jde o zvyšování oběžné dráhy, tak je samozřejmě naprostý nesmysl tvrdit, že se toho docílí brzděním. Budeme-li vycházet z nějaké kruhové oběžné dráhy, tak brzděním bychom docílili toho, že by se z ní stala dráha eliptická s apogeem v místě brzdění a perigeem na protilehlé straně posunutým níže. Pokud bychom nebrzdili, ale místo toho v daném bodě zrychlili, vyrobíme z daného bodu perigeum eliptické trajektorie s apogeem na opačné straně, posunutým výše. Kruhovou dráhu bychom z ní opět udělali tak, že bychom naší družici udělili ještě druhý dodatečný impuls právě v tomto novém apogeu, čímž bychom i původní perigeum vytáhli do potřebné výšky v závislosti na velikosti impulsu - což je mimochodem taky manévr, jakým se to dělá (tzv. Hohmann-Vetčinkinova přechodová trajektorie).
@j: Buď té lásky a mých komentářů si vůbec nevšímej a pokud možno na ně ani nereaguj. Já se snažím vůči tobě o totéž od té doby, co tě tu na rootu potkávám. Cokoli jiného by totiž byla naprostá ztráta času.
@Kiwi
Hele, do totálního fyzikálního rozboru se pouštět nehodlám. To opravdu ne. ale pokud na těleso působí gravitační síla, tak těleso musí mít reakční sílu - a reakce na ni je odstředivá síla (při tom otáčení, pro volný pád to neplatí samozřejmě ....). U kuličky je to jedno, protože tam je vzdálenost daná tou sklenkou nebo provázkem do středu třeba, tam proti sobě působí reakční síly a tak se uvažuje jenom ta odstředivá už jenom jako reakce (ne reakční) když se to počítá ve škole zjednodušeně. Hraje tam roli i rychlost, případně zrychlení, kdy výsledná setrvačná síla je vlastně součet těchto vektorů .... Nevím jestli to říkám správně, už je to fakt nějaký ten pátek, spíš nějaký ten rok, rád se poučím, ale řekl bych že to tak je. K přesdstavení si toho efektu mi to dávalo větší smysl takto, popsal jsem tu ideu níže. Ale bez záruky, nejsem kosmonaut ani astronom, takže je to k diskuzi samozřejmě ...
Ale ten manévr o kterém mluvil jsem pochopil tak, že když vlastně zažehneš nebo co, tak se ti dráha změní na eliptickou a když pak prolétáš jakoby tím vzdáleným koncem elipsy od země tak brzdíš, abys zůstal tak daleko a netáhlo tě to zase na tu dráhu která je blíž pokud bys držel rychlost a tím se vlastně bržděním změníš konec té elipsy a dostaneš se výše .... Nevím jak často se to provádí nebo kdy přesně ano a kdy ne, ale takto jsem to pochopil a tam právě podle mě hraje roli ta dostředivá síla.
@Kentan z Montargi:
Ale ten manévr o kterém mluvil jsem pochopil tak, že když vlastně zažehneš nebo co, tak se ti dráha změní na eliptickou a když pak prolétáš jakoby tím vzdáleným koncem elipsy od země tak brzdíš, abys zůstal tak daleko a netáhlo tě to zase na tu dráhu která je blíž pokud bys držel rychlost a tím se vlastně bržděním změníš konec té elipsy a dostaneš se výše
To těleso se na té eliptické dráze chová tak, že nejvyšší rychlostí prolétává perigeem a nejnižší má v apogeu samo, zcela přirozeně, kvůli zákonu zachování momentu hybnosti. Neboli družice na eliptické dráze směrem k apogeu postupně zpomaluje a na dráze k perigeu naopak zrychluje a kolem Země vždy prosviští maximální rychlostí. Je to podobný efekt, jako když se krasobruslař roztočí kolem své osy rozpažený a pak připaží, čímž se rychlost jeho rotace zvýší - a naopak, samozřejmě.
V apogeu má družice nejnižší rychlost tak nějak kvůli platnosti zákonů mechaniky, není třeba jí tu rychlost zmenšovat brzděním. Naopak - chceme-li tu její dráhu z eliptické změnit na kruhovou, tak v tom apogeu, tedy vzdálenějším bodě, ji musíme ještě urychlit, protože kruhová rychlost odpovídající dané vzdálenosti je vyšší než eliptická.
Základem je si uvědomit, že se těleso na eliptické oběžné dráze nepohybuje konstantní rychlostí, jak by si třeba někdo mohl myslet. Příkladem jsou třeba komety, které kolem Slunce prolétnou tak, že je stihneme pozorovat pár dnů, ale většinu času stráví v té vzdálenější části své eliptické dráhy - nejen kvůli tomu, že je vzdálenější, ale že se tam ta kometa pohybuje výrazně pomaleji.
Mimochodem, na tom efektu zrychlování při letu směrem k perigeu (nebo přesněji k periapsidě) je založen kosmický manévr zvaný gravitační prak - urychlují se jím sondy, aniž by k tomu bylo třeba motorů.
2Kiwi ... Tady se zase sešlo panoptikum... Ale pamatuji doby, kdy lidé, co dělali do počítačů, problémy s fyzikou pro základní školy fakt neměli.
To mas pravdu, ty totiz o fyzice nevis zhola nic .... zadna odstrediva sila neexistuje. Tecka.
Kdyby sis ty troubo do ty sklenice dal dostatecne hmotnou vec, ktera by generovala dostatecne velkou pritazlivost, tak tu sklenici vubec nepotrebujes a ta kulicka tam porad bude litat. Jenze ona ve skutecnosti nebude litat, ona bude ve skutecnost porad a setrvale padat. Stejne jako libovolna druzice.
Druzice (a ta kulicka) nedopadne na zem jen proto, ze celkovej vektor zrychleni nemiri smerem k zemi.
A to, ze tam zadna odstrediva sila neni, si muzes vyzkouset uplne jednouse, otoc tu sklenici dnem vzhuru a sleduj, co se s kulickou v klidu bude dit ... spadne co? Nic ji nahoru k tomu dnu nepudi ze?
1. Já jsem reagoval na tvrzení "pokud chtěli dohonit cokoliv na vyšší oběžné dráze, museli brzdit, místo toho aby "šlapali na plyn"".
2. Z této vaší reakce soudím, že jste asi na začátku napadal tu věc v závorce. V tom případě se omlouvám za křivé obvinění, v tom máte pravdu. Ono je tam trochu matoucí to, že se vlastně bavíme o dvou různých rychlostech. Jedna rychlost je ta, kterou musíte mít na to, abyste se na danou oběžnou dráhu dostal. Druhá rychlost je ta, kterou musíte mít, abyste se na ní udržel bez konání další práce. Zatímco ta první s výškou roste, ta druhá s výškou klesá.
3. Zda stoupám nebo klesám pochopitelně závisí na vektoru rychlosti. Když to vezmu na plný plyn směrem do středu planety tak stoupat nebudu. Jinak šlápnutí na plyn znamená vždy změnu rychlosti. Ještě neumíme působit silou tak, aby to nevyvolalo změnu hybnosti. A s ohledem na Newtonovy zákony to vypadá, že ani nikdy uměl nebudeme. Můžeme tak maximálně slovíčkařit a bavit se o tom, že když budeme působit silou přesně tak velkou, jako je gravitace, tak těleso bude pokračovat v přímočarém rovnoměrném pohybu bez změny rychlosti. Takhle přesně regulovatelný motor ale dnes vyrobit neumíme.
Jenze z kazdy druzice driv nebo pozdejs neco odpadne, posledni stupne raket sou defakto taky svyho druhu druzice ... a tyhle vsemozny zbytky, klidne o velikosti v radove mm (klido staci i kousek laku), tam muzou litat desitky let, pricemz i takovej pidikousek pri ty energii jakou ma, prorazi trup cehokoli s cim se setka.
Nejhorsi to je prave na nizkych obeznych drahach, coz sou mimo jiny prave ty, pouzivany pro pilotovany lety. IIS ma nejakych +- 400km. Takze jestli tohle ma 500, tak to driv nebo pozdejs nejakym zpusobem bude trebas prave drahu IIS krizit*. A vzhledem k tomu, ze to nema pohon, tak uhybat musi IIS.
Me proste neprijde jako dobrej napad vynaset druzeci jen proto, aby kazdej kdo ma do prdele diru mel vlastni. Pokud wiki nekeca, tak tam trebas bordel z vanguardu 1, vystrelenyho 1958 (=60let) bude litat jeste dalsich 200.
*Jasne ze zalezi na zvoleny draze a k tomu naruseni dojit nemusi a nejspis nedojde, jenze se klidne muze stat ze se to s necim srazi, a draha se vyznamne zmeni. Pripadu kdy IIS menila drahu kvuli vesmirnymu bordelu uz par bylo.
Az na ten detail, ze vychazis z predpokladu, ze obezna draha je kruh, coz neplati prakticky vubec nikdy. Obezna draha je prakticky vzdy vetsi ci mensi elypsa, a vzjemna rychlost dvou teles ktera se potencielne muzou srazit je vsechno mozny, jen ne nepatrna.
Ostatne, nahod si KSP a vyzkousej si to.
Az na ten detail, ze vychazis z predpokladu, ze obezna draha je kruh, coz neplati prakticky vubec nikdy. Obezna draha je prakticky vzdy vetsi ci mensi elypsa, a vzjemna rychlost dvou teles ktera se potencielne muzou srazit je vsechno mozny, jen ne nepatrna.
Tak u druzice bude typicky draha co nejblizsi kruhove, podle toho, jak se soudruzi strefili. + Samozrejme odchylky zpusobene Mesicem a Sluncem a dalsimi, podle jejich pritazlivosti. Tezko rici, k jakym relativnim rychlostem tam muze dojit.
"Tak u druzice bude typicky draha co nejblizsi kruhove"
Jop.... to urcite, jako trebas ... ceskoslovenska druzice Magion 1 ... Apogeum 1764 km, Perigeum 406 km, to je skorem cisej kruh zejo ... +- 200%.
Naopak, kruhova draha je pro vetsinu vyuziti spis nevhodna. Ta ma smysl tak mozna na GS, pro trvaly zaveseni nad nejakym bodem. Ve vetsine pripadu se chce, aby se druzice priblizovala k zemi na co nejmensi vzdalenost, pri vhodne navrzeny draze a vhodnym sklonu k rovniku to pak muze behem par (desitek) obletu z blizka nafotit/oscanovat/... vyznamnou cast povrchu..
Jop.... to urcite, jako trebas ... ceskoslovenska druzice Magion 1
Typicky neznamena vzdycky, ze jo. A kdyz chci zkoumat magneticke pole a ionosferu, tak asi ma smysl mit druzici na elipticke draze, na druhou stranu me nenapada, k cemu by to bylo u spionazni druzice, druzice navigacniho systemu nebo druzice komunikacni/televizni.
Ty Kurde! Jakože by se slovenský výzkumný kosmický program dostal na přední stránky světového tisku, když by SkCube sestřelila ISS? :D
Jinak zde přikládám další, kvalitní studijní materiál o českém a slovenském kosmickém výzkumu.
Dobrá otázka.
Úplně jednoduše. Naprostá většina wifin "svítí" při zemi, v oblacích moc uživatelů nebude, takže stačí "nahoru" mířit dostatečně směrovou anténou - takže poměrně velkou parabolou, která "neuvidí" na wifiny u země, zatím co družici chytne bez problémů.
Podobná věc, jen "opačně" se bežně používá po Praze - stále ještě dožívají kamery městského kamerového systému, které mají analogový bezdrátový přenos v pásmu 10,7-11,7 GHz, tj. tam co běžné TV satelity. Takže stačí být na dobrém místě, vědět kam otočit anténou a mís úplně obyčejný přijímač pro analogové satelitní TV vysílání, a vidíte obraz z kamery někde na křižovatce. A navzájem si nevadí, protože antény těch co nechtějí koukat na obraz z křižovatky ale na satTV jsou otočené "do oblak", tím pádem nikdy nezachytí obraz z kamery ...
Viz diskuze pod http://www.kosmonautix.cz/2017/07/skcube-statecne-bojuje-s-problemy/
Pro mě z toho plyne poučení, že Slováci jsou na tom co se týče závisti a kydání špíny ještě hůř, než Češi.
Takto, zasadny problem so skCUBE je ten, ze zatial co univerzity a vyskumne ustavy na Slovensku stradaju a maju problem ziskat peniaze, tak niekto si zalozil tuto organizaciu SOSA, ktora nema kredibilitu a nema kapacity, ale dostava dotacie od statu (bez sutaze) vyssie nez univerzity a vyskumne ustavy, ktore kredbilitu a kapacity maju. Preto sa tu hovori o tunelovani.
A vysledkom je iba tato druzica, do ktorej sa nalialo niekolko stoviek tisic Eur, od viacerych statnych zdrojov, ak nie milionov (prestal som to v urcitom bode sledovat) co je mnohonasobne viac, nez kolko taketo minisatelity naozaj stoja.
Takze nie, to nie je o zavisti. To je o tom, ze vdaka tymto veciam v tom ludia nevidia viac, nez len dalsi pokus vyzmykat zo statu peniaze. Ti chlapci, ktori to budovali to mozno myslia uprimne, bohuzial to co je okolo nich smrdi.
Ten prispevok na fb som nedocital do konca, pretoze to prirovnanie k mlademu olympionikovi kriva na obidve nohy, kedze su nadmieru podporovani statom.
Ach jo. Psal jsem viz ta diskuze, protože přesně to tam bylo řešeno, dokonce několikrát.
"SOSA, ktora nema kredibilitu a nema kapacity, ale dostava dotacie od statu (bez sutaze) vyssie nez univerzity a vyskumne ustavy, ktore kredbilitu a kapacity maju. Preto sa tu hovori o tunelovani."
Ano. Nemá kredibilitu, chybí jim ISO standardy a posvědcení, zvládli jen satelit vlastními silami navrhnout, vytvořit pro něj operační systém a magnetickou stabilizaci, pak ho postavit, otestovat a vyslat na orbitu.
Kredibilům se to samozřejmě nelíbí, protože to ukazuje, jak moc jsou k ničemu. Mimochodem autoři do toho "tunelu" (jehož výsledkem je kus technologie na orbitě, která vás Slováky řadí mezi státy s vlastní družicí) nalili taky vlastní peníze a celé roky vývoje v podstatě za nic, ba naopak, váš národ na ně teď ve velkém veřejně plive.
To o soutěžích o dotace jsem nepochopil. U vás se o dotace na družice soutěží? Bylo s kým soutěžit? Když požádám jako zemědělec o dotaci na pastvinu pro kozy, taky o ní musím soutěžit? Nemusím. Stačí mi prostě splnit podmínky.
"A vysledkom je iba tato druzica, do ktorej sa nalialo niekolko stoviek tisic Eur, od viacerych statnych zdrojov, ak nie milionov (prestal som to v urcitom bode sledovat) co je mnohonasobne viac, nez kolko taketo minisatelity naozaj stoja."
Ne, není. Řešil jsem to už v odkazované diskuzi, srovnatelné projekty bývají realizovány za ceny kolem půl mega euro, což je přibližně i cena SK cube: http://www.skcube.sk/financovanie/. Stát na to dal 315k€ a z toho 100k€ bylo za vypuštění. Těch půl mega je navíc BEZ PRÁCE, kterou autoři odvedli během dlouhých let.
Ceny v řádu desítek tisíc euro jsou za hotové modely, které nepřinášejí naprosto nic nového a zcela určitě neobsahují magnetickou stabilizaci a RTOS a pozemní stanici a team lidí a ..
Rozdíl mezi vysláním vysílající kostky ze supermarketu a vlastního vědeckého přístroje bych čekal, že bude zřejmý každému.
"Takze nie, to nie je o zavisti. To je o tom, ze vdaka tymto veciam v tom ludia nevidia viac, nez len dalsi pokus vyzmykat zo statu peniaze. Ti chlapci, ktori to budovali to mozno myslia uprimne, bohuzial to co je okolo nich smrdi."
Sledoval jsem to dlouhodobě a o závisti to je. https://web.archive.org/web/20170630223606/http://www.astro.sk/docasne/sosa/vyjadrenie_AsU_SAV.pdf není nic jiného, než závistivý brekot. A ty kecy o tom, jak by takovou družici zvládly postavit děti a jak to běžně v cizině stojí desetkrát míň (což je kardinální blbost, viz například http://www.bbc.com/news/world-africa-40538471), co to je jiného než závist?
Jediné relevantní námitky, které jsem viděl byly:
Ad 1; Autoři zveřejnili hrubý rozpis. Očividně nemají žádnou povinnost zveřejňovat účtenky, ostatně proč taky. Výdaje se ospravedlňují dotačním komisím, ne veřejnosti. Pokud máš podezření na podvod, kontaktuj policii.
Ad 2; Ano, nemají. No a? Nejsou tu od toho vydávat publikace (o čem proboha, když projekt ještě neskončil?) získávat citace a certifikace. Jsou tu od toho postavit a vypustit satelit. A to udělali. Až bude cílem posílat do vesmíru publikace, tak určitě zaboduje i zbytek Slovenska, v jejich psaní už musí mít určitě praxi.
Ad 3; Je to neozkoušená nová technologie. K poruše došlo během vypuštění a / nebo radiací. Poruchy ve vesmíru nejsou nic zvláštního, to se prostě stává, speciálně když jde o nový projekt. Nedokáží a nedokázaly tomu zabránit ani giganti jako USA a USSR s miliardovými rozpočty. Satelit navíc navzdory haterům pořád funguje a vysílá data, porouchané jsou jen některé části.
Osobně naprosto nechápu, co to sakra jako národ děláte. Máte partu mladých lídí, kteří dokázal co nikdo ve vaší novodobé historii před nimi. A místo aby jste je podporovali a snažili se aby se co nejvíc zapojili do medializace a vzdělávání na ně pořádáte skoro celonárodní lynč.
S projektem nemám nic společného, jsem jen nadšenec do technologie, ale stydím se za vás. Doufám, že až konečně z té vaší zadele světa vypadnou, místo aby se tam dál snažili, tak je jinde přijmou s otevřenou náručí.
Osobně naprosto nechápu, co to sakra jako národ děláte. Máte partu mladých lídí, kteří dokázal co nikdo ve vaší novodobé historii před nimi."
No, a to je asi to co u nich spousta lidí nemůže skousnout. Úspěch a výjimečnost se přeci neodpouští ani u nás v ČR, v SK je to zjevně ještě o dost horší. Projevuje se tam taková ta hnusná mentalita typu "Slušnej člověk by měl makat v kolbence od šesti do šesti, občas zajít na pivo a čučet na fotbal, občas zanadávat na politiku, a nemít moc peněz. Kdo dělá něco jinak je určitě zloděj nebo hajzl, a musíme mu to dát pořádně sežrat".
A jak se zdá, na slovensku je buď debilů s touhle mentalitou víc, nebo jsou podstatně víc slyšet ...
No, a vzhledem k tomu že tu dotaci dostali, tak asi posouzen byl, ne? Tady máš přímo text smlouvy, kde je jasně řečeno, že jde o dotaci a jaké má podmínky: http://www.crz.gov.sk/?ID=2047641&l=sk
Pokud máš důvodné podezření, že bylo s jejím čerpáním něco špatně, obrať se na policii.
"To o soutěžích o dotace jsem nepochopil. U vás se o dotace na družice soutěží? Bylo s kým soutěžit? Když požádám jako zemědělec o dotaci na pastvinu pro kozy, taky o ní musím soutěžit? Nemusím. Stačí mi prostě splnit podmínky."
To je tak když se míchají jabka a hrušky. V zemědělství jsou dotované určité oblasti činnosti. Tam skutečně stačí zažádat, splnit podmínky a na dotaci máte nárok. Věda ale není zemědělství, žádná plošná "dotace na družice" naštěstí neexistuje. Můžete žádat o grant. To ale předpokládá, že představíte projekt a s ním pak soutěžíte v konkurenci mnoha dalších. Na grant automatický nárok nemáte.
http://www.crz.gov.sk/?ID=2047641&l=sk
cituji:
„Zmluva č. 0735/2015/SVŠVaV o poskytnutí dotácie zo ŠR prostredníctvom rozpočtu MŠVVaŠ SR na zabezpečenie podporných organizačných, technických a administratívnych činností v oblasti vesmírnej politiky a financovanie projektu prvej slovenskej družice“
Že se to jmenuje dotace, neznamená, že je to něco nárokového jako v zemědělství. Je to vylobovaná záležitost - účelová dotace. Podobné dotace poslanci rádi rozdělují při porcování medvěda při schvalování státního rozpočtu. To se pak můžeme dočíst o dotaci na modernizaci sportovní haly ve volebním obvodu dotyčného.
Tak pokud by to začínalo jako vědecký projekt, tak ok. Ale pokud vím, tak to začínalo jako projekt pár nadšenců, kteří na to později neměli, tak požádali o dotaci. A úředníci shledali, že by to asi bylo dobré dodělat a poslat do vesmíru, tak na to ty prachy odkývli.
Můžeme tu filosofovat o smysluplnosti státních dotací, ale pokud už mají existovat a pokud se mají na něco vynakládat, tak tohle mi nepřijde, jako špatný, nebo drahý projekt.
Uvediem ta do problematiky financovania a dotovania na Slovensku. Nie je to tak davno, co tu preletel obrovsky skandal okolo vyziev a financovania/dotovania vyskumnych programov a ustavov.
Ministerstvo skolstva rozdelovalo okolo 300 milionov na vyskum a vyvoj. Univerzity a vyskumne ustavy mali dostat 0. Nulu. Nie par milionov alebo par drobnych. Nulu. Vsetky do jednej. Ich projekty ministerstvo zamietlo. Urcite chapes, ze je asi velmi velka nahoda, ze by vsetky univerzity a vyskumne ustavy na Slovensku nevedeli spravne napisat projekt.
Peniaze namiesto nich mali ist sukromnym firmam, ako liehovar, upratovacia firma a podobne, z ktorych vela robilo vyskum iba na papieri. Nie zdanlivo na papieri, ale naozaj na papieri, pretoze mali napriklad 7 zamestnancov, sidlo v sope a podobne.
Tieto peniaze sa nastastie stopli.
A to nie je prvy takyto pripad na Slovensku v poslednej dobe.
Takze sa naozaj nemozes cudovat, ze ludia zacnu byt velmi alergicki, ak sa objavi projektik maleho vedeckeho vyznamu s obrovskym financnym krytim zo statnych penazi.
Ano, ten kto do toho trocha vidí, rýchlo rozpozná kadejaké podivné čachre za týmto projektom. Tu nejde o závisť, na projekte pracovalo kopa šikovných ludí, ktorí ale boli potichu odsunutí dozadu, keď sa dalo kdekade vystrkovať a hádzala sa na nich špina, keď sa dačo nedarilo. Ten komentár človeka zo SAV je viacej ako pravdivý, v SR je kopa ľudí, ktorí sa podielajú na rôznych aktivitách súvisiacich s kozmickým výskumom (prístrojová technika, materiály atď.), ale toto bolo prezentované tak, ako keby okrem skCube nič iné neexistovalo. Nechcem tu podrývať, ale kopa peňazí sa tam vytrepala na kadejaké nezmyselné wokshopy a prezentácie, pritom sa dala značná časť družice vyklikať na e-shope https://www.cubesatshop.com/ a mohli sa sústrediť naozaj na riešenie nejakého podstatného problému, čo je vlastne účel týchto družíc.
„Ten komentár človeka zo SAV je viacej ako pravdivý, v SR je kopa ľudí, ktorí sa podielajú na rôznych aktivitách súvisiacich s kozmickým výskumom (prístrojová technika, materiály atď.), ale toto bolo prezentované tak, ako keby okrem skCube nič iné neexistovalo.“
No, a za to může kdo? Že by novináři, kteří konečně narazili na prezentovatelný projekt?
Jinak ten komentář je naprosto dementní brekot uražené ješitnosti, který byl radši stáhnut.
„Nechcem tu podrývať, ale kopa peňazí sa tam vytrepala na kadejaké nezmyselné wokshopy a prezentácie, pritom sa dala značná časť družice vyklikať na e-shope https://www.cubesatshop.com/ a mohli sa sústrediť naozaj na riešenie nejakého podstatného problému, čo je vlastne účel týchto družíc.“
Tak určitě. Bože. A místo skCUBE by se jmenovala satshopCUBE.
Přijde mi, že asi vážně nechápeš, o co tam šlo. Koupit si družici z eshopu a pak jí nechat vypustit je naprosto bezcenné. Může to udělat kde kdo. Cenově bych na to měl i já (bez vypuštění) a naprosto nic by to nikomu (včetně mě) nepřineslo.
To o co šlo je popularizovat stavbu družic na slovensku a získat know-how ze stavby, které se bude hodit když chceš postavit něco víc, než kostku 10x10x10.
Když ti to dělá takové problémy, představ si to, jako kdyby postavili auto. Zcela vlastní výroby, od rámu po vnitřnosti a nacpali ho vlastní elektronikou a rádiem. A to auto by bylo 10-100x dražší, než trabant. A lidi, místo aby to ocenili, by měli kecy ve stylu:
„Ale vždyť jste mohli koupit trabanta přece!“
„Jak to že stavíte auto, vždyť v něm nemůžu jezdit“
„Jaký má smysl něco vymýšlet, když se tady dá objednat kostra auta i s motorem?“
„Kde jsou účtenky“
„A bude levnější chleba?“
Jde o to získat znalosti a schopnosti, vyškolit lidi a dokázat, že to jde. Nemáš vůbec tušení, kam to povede, třeba z toho bude automobilka, nebo zakázkový vývoj pro armádu, nebo jen inspirace pro všechny ty kluky, co chtěj postavit auto, nebo družici. Cesta je cíl, snahou je vytvořit proces.
Kecy na to, že někde v eshopu se dá koupit kostra s radiovým modulem za desítku tisíc euro jsou jak kdyby učitelé studentům říkali, že nemusí dělat žádné práce a testy a že si je místo toho můžou koupit online v eshopu. Je to naprosto nesmyslná zkratka a brutální nepochopení cíle.
Co jste jako Slováci zatím předvedli, že u vás nikdo snahu neocení. Tak se nedivte, až příští Musk půjde pracovat do Čech, nebo ještě víc na západ.
Prečítaj si poriadne, čo som napísal. Poznám osobne ludí, ktorí na tom projekte pracovali a nechali to tak, pretože sa tam varili kadejaké súkromné kšefty a prachy sa míňali na kadečo, kde išlo hlavne o súkromnú slávu podaktorých ludí. A totálne si nepochopil, že nebudem asi pracne vývijať overené veci, ktoré si môžem kúpiť za zlomok toho, čo by ma stál vlastný vývoj - podla teba asi keď chcem spraviť rádio, tak začnem ťažbou piesku na výrobu kremíku. Napísal som jasne, že ak ten projekt mal mať nejaké uznanie a hodnotu, tak sa mali sústrediť na nejaký partikulárny problém (praktický, vedecký, pedagogický ... ) - je ich viacej ako dosť, z hotových/zakúpených vecí si poriadne naštudovať všetko okolo kozmických technológií a hlavne nie sa pchať podaktorým politikom do prdele. Takto vynachádzali vynájdené a zlepili dačo, čo nemalo ani hodnotu sputniku a ešte sa to aj tak po chvíli potentovalo. Tento projekt si nezaslúži nijakú slávu, šlo len o kopu rozflákaných prachov ktoré skončili bohviekde, bez ohladu na to, či slovák alebo neslovák.
„Prečítaj si poriadne, čo som napísal. Poznám osobne ludí, ktorí na tom projekte pracovali a nechali to tak, pretože sa tam varili kadejaké súkromné kšefty a prachy sa míňali na kadečo, kde išlo hlavne o súkromnú slávu podaktorých ludí.“
No, super. A podal jsi podnět k prošetření? Napsal jsi svému ministrovi stížnost? Sepsal jsi o tom článek do novin s důkazy a výpovědmi svědků?
Co můžeš říct konkrétního, než „jedna paní povídala“? Co jsi kromě hejtu v diskuzi udělal k napravení zločinu a křivdy, která se ve světě podle tebe stala? Nebo se svou pasivitou podílíš na zločinu?
„podla teba asi keď chcem spraviť rádio, tak začnem ťažbou piesku na výrobu kremíku“
To jsem psal kde? Naopak spousta lidí má hlášky, že rádio už je vyrobené, tak nic takového vyrábět nemáš. Někdy i doslova mají kecy na radiový modul a řídící počítač.
„Napísal som jasne, že ak ten projekt mal mať nejaké uznanie a hodnotu, tak sa mali sústrediť na nejaký partikulárny problém (praktický, vedecký, pedagogický ... ) - je ich viacej ako dosť, z hotových/zakúpených vecí si poriadne naštudovať všetko okolo kozmických technológií a hlavne nie sa pchať podaktorým politikom do prdele.“
To je validní názor, který uznávám, ale nesdílím. Nějak se začít musí a ideálně to chce nabírat zkušenosti postupně, ne hned začít vymýšlet robotická vozítka a kdesi cosi, když jsi ještě nevypustil ani „pípač“.
Jinak všimni si jedné věci - oni to dokázali. To jejich strategii dělá automaticky validnější a tvé názory irelevantními, protože jsi sám žádnou družici nevypustil. V soutěži „jak se na to musí“ tedy vedou na plné čáře.
Jak chceš ufinancovat stavbu a vypuštění akademické družice bez toho, aniž bys do toho tahal stát a politiky mi není úplně jasné, ale rád si to poslechnu.
„Takto vynachádzali vynájdené a zlepili dačo, čo nemalo ani hodnotu sputniku a ešte sa to aj tak po chvíli potentovalo. Tento projekt si nezaslúži nijakú slávu, šlo len o kopu rozflákaných prachov ktoré skončili bohviekde, bez ohladu na to, či slovák alebo neslovák.“
S tím nesouhlasím. Je pěkné, že pár zemí na světě je schopno stavět pokročilé kosmické satelity a sondy, ale co je ti to platné jako Slovákovi? Nákupem akorát podporuješ zahraniční korporace, vyvádíš peníze a jen zhoršuješ svojí situaci, protože přicházíš o kvalifikované lidi.
Kdyby bylo cílem něco konkrétního, například co já vím, meteorologický satelit, tak námitku uznám. Ale tady bylo cílem (podle tvůrců i podle dotace) propagovat vědu a získat knowhow. A to vážně nákupem neuděláš.
Bystroushaak, potlesk. A neboj, nie vsetci Slovaci su taki zavistlivi, ako tito co tu hlasno prskaju v diskusii.
Aj ked SKcube som do detailov nesledoval, tak v case ked SOSA ako zdruzenie len zacinala, tak som chodil na portal kozmonautika.sk, vtedy sa este o druzici nic konkretne nehovorilo, a cielom tych chalanov bolo dostat Slovensko do ESA... a pravdepodobne len vdaka tym chalanom doslo k tomu, ze sa ten proces rozbehol (Slovensko sice este plnohodnotnym clenom nie je, ale ten proces bezi a snad sa to casom dotiahne). Clenstvo v ESA umoznuje slovenskym instituciam podielat sa na vesmirnom vyskume (z coho mozu profitovat nielen veda a skolstvo, ale v konecnom dosledku i komercne subjekty). A za tuto niekolkorocnu aktivitu ti chalani nedostali ani gros.
Pritom by to mala byt robota tych "kredibilnych vedeckych institucii" participovat v medzinarodnych organizaciach. Lenze pravda je taka, ze v SAVke su zabetonovani dinosauri este z totaca, robia velke prd, a stoji to cele tiez nemale peniaze. A podla mna odtial vietor fuka, particka nadsencov ukazala, ze sa to da ked sa chce, a tym dala frcku do nosa celej suite slavnych vedatorov, ktory tam desatrocia len hniju na svojich stolickach a pre krajinu nerobia vobec nic (pritom su statom plateni). Takze to stekanie zo strany "kredibilnych" je len klasicky zufaly obranny manever zaby na prameni...
Tvoja reakcia je hodne schizofrenicko-komická v tom, že v podstate robíš presne to, čo vyčítaš časti kritikov tamtoho projektu...
Tzn. povrchné paušalizujúce kydanie ("zabetonovani dinosauri este z totaca, robia velke prd, ..."). Ano, v SAVke určite sú aj takí ľudia, je tam ale aj množstvo ľudí, makajúcich niekedy aj 12h denne a robiacich špičkovú vedu s výsledkami, ktoré sú vedecky neporovnateľné s nadšeneckým projektom typu skCUBE (pričom ja naňho nemám vyhranený názor, beriem, že sa dá v niektorých aspektoch hodnotiť pozitívne, prezentácia zo strany SOSA mi ale prišla a dodnes príde hodne nadnesená).
A kedy si bol naposledy na tej prehnitej dinosaurej SAV ? Veď nemás ani elementárnu predstavu, čo tam ľudia robia, s takýmito výrokmi im mentálne nesiahaš ani do výšky podrážky. Máš vôbec prestavu o tom, že v ČR a SR existujú skupiny ľudí, ktorí sa profesionálne zaoberajú konštrukciou a výrobou celých prístrojových celkov pre satelity, optika rongenových teleskopov kolegov z ČR patrí medzi najlepšie na svete. Nemáš ani tušenie, aké technológie boli pre toto vyvinuté a koľko to stálo námahy - a ty máš odvahu takéto čosi porovnávať s dilenantsky vedeným a sfušovaným projektom za nehorázne prachy daňových poplatníkov ? Moje námietky sa netýkajú ľudí (o.i. mojich známich z univerzít), ktorí na tom SKUTOČNE pracovali, zadarmo, vo voľnom čase, s minimálnym rozpočtom, bez prístupu k certifikovaným komponentom pre vákuum, radiáciu, teplotný rozsah, ale tunelárov a análnych politických horolezcov, ktorí sa na ich chrbátoch viezli - zdá sa ti napr. 80000 euro za workshopy a prezentácie málo ? Akú vôbec ten projekt mal hodnotu - okrem teda toho, že si pár politikov turbovalo péra - z odstupom doby absolútne žiadnu. Vlastne jednu mal - zase sa ukázalo, ako sa dá aj akákoľvek vznešená myšlienka s pomocou dobrých kámošov použiť na rozkrádanie verejných zdrojov.
"zdá sa ti napr. 80000 euro za workshopy a prezentácie málo ?"
Z čeho to číslo vychází? To píšeš, jak kdyby to byla nějaká konkrétní položka, ale jediné co jsem našel v téhle výši je:
"Zabezpečenie podporných organizačných, technických a administratívnych činností v oblasti vesmírnej politiky"
Tam přitom není na prezentace kromě služebních cest ve výši 3600€ nic. Všechny ty finance padnou na platy (31k3€), zdravotní pojištění (~11k€), materiálové výdaje (11k€), služby (18k€) + dalších 20k€ na plat obsluhy.
To může znít hustě, ale někde si musí pronajímat prostor a tak podobně. A když si to rozpočítáš na rok, a team lidí, tak to na mě působí přiměřeně. Například já dělám za přibližně podobný plat jako těch 31k€ a tady není řečeno, pro kolik je to lidí. Vůbec bych se nedivil, kdyby to bylo třeba pro dva / tři. V programátorské branži je to ještě relativně nízký plat, a to ani nevyrábím družice a neprogramuji RTOS.
Jakože, já tě fakt nechápu. Když jsem dělal v národní knihovně na systému pro evidenci ebooků, tak byl roční rozpočet kolem 4M (~155k€) na team lidí, kde jsme reálně něco dělali asi čtyři, zbytek shrábnul peníze za to, že se k tomu jednou měsíčně vyjádří. Ve státní správě dochází k plýtvání a k neefektivitě všude možně a určitě by se toho dalo najít hodně, ale tenhle projekt mi podle všech dohledatelných informací přijde přiměřeně v pořádku. Ta částka kolik to stálo je v podstatě zanedbatelná a byla by zanedbatelná, i kdyby byla o řád výš.
V podstatě jediné námitky co jsem viděl byly v nějakém slovenském deníku, kde ovšem nebylo nic konkrétního, a pak od toho youtube debila s vizáží kedlubny, co někdo nalinkoval sem do diskuze. A pořád nikde nic konkrétního. Přijde mi fakt zajímavé, jak si tu trochu hejtu všichni s radostí vezmou za vlastní a mají jasno.
Já bych fakt nerad působil zaujatě, takže ti dám ještě jednu šanci - můžeš jasně a stručně vypsat, co na tom projektu podle tebe bylo zkorumpované a špatně?
"A kedy si bol naposledy na tej prehnitej dinosaurej SAV ?"
To je vyborna otazka! Vies, ked vsetci rovesnici, ktori sa cerstvo po skole snazia robit vedu, nakoniec skoncia v sukromnych firmach, castokrat v zahranici, a vsetci rozpravaju podobne pribehy (a to pritom z roznych vednych odborov), tak akosi nemas chut take veci dalej analyzovat: Zacem bukvy, vsjo jasno...
(Len pre istotu: To neznamena, ze vsetci so pracuju v SAVke zu zli. Ale ked zaby na prameni sedia na klucovych miestach, tak potom ti schopni ludia sa k nicomu poriadnemu nedostanu.)
Slovensko mohlo byt v ESA uz dlhe roky, lenze to by tie fasa vedecke kapacity museli preto aj nieco urobit. Keby nebolo SOSA, tak by sa pravdepodobne doteraz nic v tomto smere ani nezacalo. Skolstvo a veda su na Slovensku dlhodobo podfinancovane aj preto, ze "akademici", na to dlhodobo prdia - pretoze na tej urovni to uz nie je len o tom, robit si nejaky vyskum, ale aj urobit mu patricne PR a cez to potom presvedcit vladu, aby peniaze na vyskum dala. Ale ked je slovenska veda dlhodobo "neviditelna", tak je prva na rane ked vlada potrebuje zaplatat diery v rozpocte a nieco zoskrtat. A toto je bohuzial dlhodoba situacia, netreba nazerat dovnutra SAV, aby to clovek videl.
Takze, mozno mam o instituciach ako SAV svoje predsudky, lenze ked to zvonku vyzera rovnako naprd ako to vyzeralo pred rokmi, akosi nemam dovod mysliet si, ze vnutri doslo k akemusi zazracnemu obrodeniu.
To, ze neslo 100% z dotacie na tuto SKcube len do hmatatelnych veci, ale nieco aj na ine cinnosti (spominal si prezentacie, workshopy), povazujem za normalne a logicke. Mozno sa ti nezda vyska, ze sa na tom niekto prizivil - no, mohlo sa stat, ale take veci sa deju aj inde (myslim tym nielen na Slovensku), podstatnejsie ale je, ze sa nakoniec nieco urobilo. A hlavne by to mal byt len zaciatok, prvy milnik, nabratie skusenosti (aj tych s prizivnikmi) a nabuduce by to mohlo byt lepsie. Lenze ked to budu ludia kritizovat ako celok, tak mozno uz ziadne nabuduce ani nebude - a budeme zas tam, kde sme aj boli.
Je to úspěch, motivaci a nadšení chápu. Navíc kdo z vás to má? Až na ty veřejné peníze. Ale stejně jsou to drobné v porovnání s tím, co se vyhodí/rozkrade jinde pouze drobné.
Co z toho ale Slovensko má? Pár osob, možná škol, z toho má nějaké zkušenosti a reference. Stát ani věda z toho nemá nic, protože podobných družit ce ročně vypouštějí stovky a v porovnání s velkými družicemi je to jen hračka. Zajímalo by mne, zda se autoři podobných projektů za veřejné peníze společnosti nějak odvděčí. Nebo odjedou pracovat za velké peníze do zahraničí?
Minimálně by veškerá dokumentace a zdrojové kódy měla být public domain, protože až se třeba za 5 let někomu bude chtít úspěchy zopakovat, proč by se to mělo platit (a vynalézat) všecko znovu?
Ale ono je to bohužel stejné i pro studenty jiných oborů, kteří za státní peníze vystudují a pak se i s diplomem sbalí a jedou pracovat za hranice. My pak platíme celej život daně, sociální a zdravotní a pak se nedočkáme operace.
Chvála těm, kteří zde zůstanou i těm z východu, kteří se zastaví u nás a né až v německu, nebo ještě dál.
Tak operace se dockate, az sem pusti doktory ze Syrie. Tedy minimalne do doby, nez i jim dojde, ze zivot je prilis kratky na to, aby ztraceli cas v nasem vytunelovanem bordelu, kde musi slouzit dlouhe prescasy, jednak proto, ze je malo doktoru, jednak proto, ze by jinak meli tak na slanou vodu a tvrdy chleba.
jj, chtel bych delat doktora ... trebas v Usti ... tam vrazdej pacose rengenama ... a doktori chodej do prace na desatou, od dvanacti do dvou sou na obede a ve tri koncej. Ze prehanim? Spis jeste optimisticky predpokladam, ze neco delaj aspon mezi tou desatou a polednem. Nevim teda co, protoze pacosum se nevenujou zcela urcite. Ti si budou operace delat svepomoci. Nafasujou kudlu a slepak si vyriznou pred zrcadlem.
Viď napr. https://sk.wikipedia.org/wiki/SkCUBE a tamojšie ref., konkrétne:
https://web.archive.org/web/20170819153917/https://directory.eoportal.org/web/eoportal/satellite-missions/s/skcube
https://svetelektro.com/clanky/druzica-skcube-je-dokoncena-782.html
https://svetelektro.com/clanky/prvy-stvrtrok-skcube-na-orbite-898.html
https://www.fei.stuba.sk/buxus/docs/2015/autoreferaty/Slacka_autoref.pdf
Tento SK projekt dopadl. Sehnal peníze a umožnil jejich utracení. Ale výsledek je, družice lítá (jestli něco dělá z článku patrné moc není).
Kdysi tu byla podobná aktivita v ČR, která ale zůstala čistě amatérskou.
Projekt CZCUBE.
Z tohoto ukončeného projektu zůstala pozemní stanice, která je dodnes funkční.
http://www.czcube.org/cs/stanice/index.html
Dá se přes Internet koukat co naměřila a ovládat.
Nejen kdysi, se slovenskou družicí letěla i česká: https://cs.wikipedia.org/wiki/VZLUSat-1
Pobavilo mě to o testování na balónech:
"Naučili jsme se spoustu věcí o stavbě hardware, který musí vydržet vakuum a radiaci a neselhat."
versus
"Pak přistává na padáku. Protože to je obvykle několik set kilometrů vzdušnou čarou, je součástí zařízení také mobilní telefon, který se přihlásí do sítě a pošle svou polohu."
To vypadá, jako že běžná spotřební elektronika s radiací a vakuem problém nemá :)
„Jednak financovanie. To na co peniaze sli odmietaju zverejnit.“
Máš to rozepsané v jednotlivých smlouvách (http://www.skcube.sk/financovanie/), kde je to specifikované. Například v http://www.crz.gov.sk/?ID=2047641&l=sk máš na konci tabulku.
Kdyz vidim, jak se tu zastupci z rozvojove zeme rozciluji nad tim, jak tento satelit byl tunel, nedalo mi to a podival se do tech postovanych materialu. Decka, nezlobte se, ale je to k smichu. Castka 150 tis. EUR, tedy cca 3750 tis. CZK je v kontextu statniho rozpoctu miziva castka. Takove vydaje jsou na urovni vyslani jedne zahranicni delegace, jejiz prinos je stejne diskutabilni jako v pripade tohoto satelitu. Nemluvim o dalsich vydajich rozpoctu, jako jsou ruzne kulturni a propagacni akce, kterych je rozpocet plny. U tohoto satelitu existuje alespon prinos v tom, ze se na tom nauci lidi, kteri pak muzou jit delat veci na profesionalni uroven a rust, protoze maji reference a zkusenost. Ze to nema vedecky prinos je diskutabilni, vyse kdosi postoval, ze jeden z autoru na tom postavil dizertaci. Pokud toto neni vedecka prace, pak nevim.
Jen pro srovnani. Nedavno nase vlada koupila za temer pul miliardy korun veprin, ktery se zboura.
Je az komicke, ake naivnosti tu v diskusii hovoria niektori laici.
Kto co i len trochu pozna oblast vedy a vydkumu vie, ze je kde sutazit o peniaze. V grantovych vyzvach APVV mozete podat akykolvek vyskumny zaner. Aj teraz je otvorena vyzva. A su aj dalsie moznosti, napriklad PECS vyzvy.
Je uplna naivita povedat, ze nebola sutaz o druzice. Boli APVV, boli PECS vyzvy. A boli v nich financovane aj projekty kozmickeho vyskumu.
Na slovensku pride kazdorocne ci do VEGY ci do APVV, do kazdej osobitne viac nez tisic projektov. Predstavte si, ze by vsetci chodili lobovat za politikmi. Mali by ste vidiet tu nezmyselnost, viditet tu snahu obist system a hladat lahsiu cestu. Financovanie skcube poburilo vedecku komunitu na slovensku. Takto sa to nemalo robit.
A pobouřilo to vědeckou komunitu proto, že parta "vědecké komunitě" neznámých lidí něco dokázala ?
Nebo proto že na to dostali peníze ?
A nemohlo to být prostě tak že žádná z otevřených výzev prostě nepasovala na to co potřebovali financovat, tak si řekli o to co potřebují ? A co je na tom špatně, pokud lidi kteří rozhodují o přidělování těch peněz přesvedčili o tom že je dobře je zafinancovat, a projekt dotáhli do zdárného konce ?
Námitky že se jim to porouchalo neberu, protože se jim to jednak nesesypalo úplně, sonda stále něco dělá, navíc to že ne všechno jde podle plánu k tomu prostě patří ...
Nezda sa ze by nieco dokazali.
Vypustit cubesat nie je technologicky ani vedecky uspech. Prijmat telemetriu, to je tak na studentsky projekt, nic technologicky zaujimaveho.
Porovnajte si to s modulom SAV na Rosette, ci s zapojenim sa SAV do BepiColombo misie. Vedecka komunita na slovensku opakovane upozornuje, ze z vedeckeho hladiska ide o bezvyznamny projekt.
Ako technický projekt to IMHO úspešné je. Navrhovali tam viacero zaujímavých prvkov sami, a aj zmenežovať niečo podobné nezvládne len tak hocikto "zo základnej školy".
V každom prípade, stavať to nad doterajšie úspechy slovenského výzkumu a vývoja v danej oblasti* mi príde, slušne povedané, ako úsmevné reči tínedžerov.
* napr.: http://uef.saske.sk/okf/pristroje/
"Na slovensku pride kazdorocne ci do VEGY ci do APVV, do kazdej osobitne viac nez tisic projektov. Predstavte si, ze by vsetci chodili lobovat za politikmi. Mali by ste vidiet tu nezmyselnost, viditet tu snahu obist system a hladat lahsiu cestu. Financovanie skcube poburilo vedecku komunitu na slovensku. Takto sa to nemalo robit."
Třeba by pak ze Slovenska byla družicová velmoc ;)
Pǎni vedci zo AsU SAV by si mohli uvedomiť že kozmonautika v začiatkoch bola postavená na tom že vedci boli schopní zmanipulovať politikov na to aby im vyčlenili miliony vymenou za dosiahnutie vojenskej prevahy a politickej propagandy. Ak by Korolev nebol schopný natlačiť politikom kaleraby do hlavy, tak by sa nekonal žiadny Sputnik, Lajka, Gagarin atd. von Braun to isté, pomer cena/ničivá sila V2 bol mizerný a cesta na Mesiac bola snaha prekonať šok zo Sputnika. Ale dokazal ukecať nackov aj amikov.
Čo je špatné na snahe obísť skostnatený systém ? Mali by im gratulovať že dokázali vybabrať zo systémom a vytiahnuť z politikov nejaké peniaze. Ak sú v SAV by mohli byť inteligentní ludia, prečo nepoužívajú inteligenciu aj na to ako získať na svoj výskum čo najviac peňazí hoci aj neštandardnými cestami ? Prečo napríklad ustav experimentalnej psychologie spolu so sociologmi/politologmi nevyužije svoje znalosti k vytvoreniu pre politikov/verejnosť príťažlivej kampane k financovaniu nejakého projektu SAV ?
Ak ich baví skromny život pripomínajuci kláštor kde môžu v ústraní vypisovať kopu byrokracie clanky do zbornik bezvyznajmej konferencie v Hornej Dolnej aby ziskali nejake kredity, sedíte v X rôznych komisiach a zašívať sa celý život, a až potom môžete teoretizovať/robiť nejakú vedu, tak to je najma ich problém. Svojim obmedzeným pristupom vytláčate schopných, ambicióznych a inteligentných doktorandov v lepšom prípade do súkromného sektora na slovensku, v horšom prípade do zahraničia.
Sú ludia (napr aj ja) ktorí namiesto hľadania spôsobov ako sa to nedá (štátny sektor) hladaju spôsoby ako sa to dá (súkromný sektor), a následne chcú za svoju prácu aj primeranú odmenu (peniaze, uznanie iných atď)
Dúfam že kredibilni vedci zo SAV dodavajú vedecké prístroje pre zahraničné satelity aj z iného dôvodu než je nízka cena práce na Slovensku. Aby to nebolo tak že v skutočnosti sú SAV na konci reťazca (keďže asi v ESA neboli pokial SOSA nezačala do toho rýpať) kde im hodia nejaké drobnosti.