Někteří vývojáři mají dostatek fantazie na rozdávání. Jedním z nich je i Tim Schafer, veterán z LucasArts, ve kterém pracoval na herních legendách jako jsou první dva díly Monkey Island. V roce 2005 vydal pod záštitou studia Majesco Games i nyní recenzované Psychonauty. Ti totiž, díky akci Humble Bundle, byli po dlouhých sedmi letech konečně portováni i na operační systém Linux.
Psychonauts je skákačka zkřížená s akční adventurou, ale celá hra by klidně fungovala i jako interaktivní animovaný film. Svět, do kterého se ihned po spuštění hry vrhnete, je neskutečně propracovaný a atraktivní včetně postav, jež na svých cestách potkáte. Každá z nich má nejen svůj unikátní vzhled, nepočítám-li nepřátele, ale i charakter. Nejedná se tedy jen o bezduché loutky pohybující se v zajímavém prostředí. Po chvilce vám budou připadat jako živé bytosti. Mají své sny, obavy, a hlavně unikátní mysl.
Psychonauti se vám dostanou do hlavy
Psychonauti jsou jedinci, kteří se dokáží dostat člověku do hlavy, a tím myslím doslova. Kromě toho dokáží pouhou silou mysli zapalovat předměty, levitovat nebo sestřelit nepřátele telekinetickým útokem. Jejich schopnosti se musí cvičit už od raného dětství, a proto je pro nadané děti zřízen výcvikový kemp. Vaším avatarem se stane chlapec jménem Razputin (zkráceně Raz). Ten se tak moc touží stát psychonautem, že utekl z domova a vyrazil do tábora trochu načerno. Instruktoři jsou ale zodpovědní, a tak obratem zavolají jeho rodičům. Ti si ho jedou vyzvednout, ale až za pár dní, a tak může Raz podstoupit alespoň základní výcvik. Vše by bylo OK, kdyby nenastaly drobné komplikace.
Víc ze zápletky vám už neprozradím. Příběh je totiž plný zvratů a otázek, které vás budou táhnout v postupu hrou dál. Vše ale nestojí jen na něm. Hratelnost se postupem hry neustále dynamicky mění. Za celou dobu se mi nestalo, že bych hodinu dělal stejnou činnost. Běžné skákání a mlácení nepřátel je prokládáno závody nebo zápasy s bossy. Pokud si ale budete chtít odpočinout, můžete se jen tak toulat rozlehlým kempem, sbírat bonusy a povídat si s ostatními postavami. Ty vás překvapí kvalitními dialogy a humornými hláškami.
Realita vs. mysl
Svět v Psychonautech by se dal rozděl do dvou rovin. První je realita a další mysl nějakého jedince. V realitě se většinu času pohybujete po výcvikovém kempu a jeho přilehlém okolí. Mysl každé postavy se ale zásadně liší. Když se do nějaké dostanete, uvidíte kousek jeho osobnosti a můžete odhalit část z jeho životního příběhu. Tyto vzpomínky jsou někdy docela temné a autoři vám je předkládají pomocí černobílého komiksu.
Grafická stránka je komiksová. Hra vypadá jako nějaký animák od Pixaru. Většina postav má výstřední oblečení a obrovská kukadla. Výhodou je, že je od sebe na první pohled rozeznáte, a i když je hře pomalu víc než 7 let, vypadá pořád úžasně. Nemůžete očekávat žádné pokročilé grafické efekty, ale za celou dobu jsem si snad ani jednou neřekl: „Fuj, to vypadá opravdu šeredně a staře.“ Vše hýří barvami a level design některých úrovní je opravdu úchvatný.
Dabing vdechl postavám duši
Další úžasnou věcí je dabing postav. Každá má svůj originální hlas a nejedná se o žádné monotónní čtení textu, jak jsme občas z her zvyklí. O to větší je pak škoda, že hudba obsažená ve hře je strašně nevýrazná a okolí také zrovna nehraje plejádou zvuků. Při hraní jsem používal kvalitní sluchátka a vlastně to bylo celkem zbytečné, neboť mé uši nepociťovaly takovou slast jako mé oči.
Do této doby jsme Psychonauts spíše jen chválil, ale i tady se objevuje několik neduhů typických pro daný herní žánr. Sem tam budete bojovat s kamerou. Ta je místy velmi neposedná a je celkem obvyklé, že vám postavu zastíní nějaký předmět. Dále se jedná o někdy nedostatečný popis úkolu. Sem tam se mi stalo, že jsem vlastně nevěděl, co po mě autoři chtějí, a dlouhé desítky minut jsem bloudil.
Závěr a konečné hodnocení
Přes tyto drobné neduhy je ale Psychonauts opravdu skvělá hra, kterou si zamilujete. Herní doba se pohybuje kolem krásných 20 hodin, pokud si dáte na čas a sbíráte předměty k odemčení opravdu velkého množství bonusů. Psychonauts byl sice součástí akce Humble Bundle, ale dá se pořídit i na Ubuntu Software Centru za nádherných 9,99 dolarů. Za tuto cenu dostanete opravdu výtečnou hru, která i po letech přebije některé nejnovější AAA hry.
Výhody
-
Propracovaný herní svět
-
Příběh a humorné dialogy
-
Herní doba
-
Hratelnost a herní prvky
Nevýhody
-
Hudba a okolní zvuky
-
Kamera