pro typického pařana, který by stejně nevydržel čekat nějaký ten měsíc, než se objeví drivery na jeho novou hyperrychlou grafickou kartu s produkcí tepla postačující k vytopení menšího rodinného domu, aby si mohl zahrát tu novou hru, co momentálně drží rekord v největším počtu polygonů, tak pro takového pařana linux asi nebude -- a proč by měl být, myšlenku free software stejně nechápe a nezajímá ho
jde spíš o to, že když si chceš něco zahrát, tak máš co
IMO máloco, co stojí za to hrát, nejede na i486...
Ehm ... lidem ve firmach jde o myslenku free software a zajima je to? Haha. Mozna tak nadseneho admina, ale jinak zcela jiste pujde o to, ze je zadarmo a to by taky mohlo zajimat ony hrace. Jinak souhlasim, ze hrace linux zajimat nebude a to muze byt jeho velika nevyhoda pro rozsireni do domacnosti (o coz se asi snazi mendrejkove, suseove a podobni, ale bez slusnych her se jim to tak uplne nepodari).
Tecka, vsechno je IMO, takze me nekamenujte.
Tak neco co SPOUSTI win hry opravdu neexistuje. Ale jsou k dispozici implementace win API (wine, winex), ale jsou jeste znacne nekompletni. Ve skutecnosti se daji obcas rozbehnout 2D hry (tusim, ze tu kdysi vysel navod, jak spustit Starcrafta pod winex), 3D vyuzivajici Direct3D, myslim, ne.
Vazne? Ja spise myslel, ze na rozdil od konzoloveho wine je "wineX" s mensi grafickou nadstavbou pro XWindow system, s jejiz pomoci chce windowsakum, kteri jeste linuxu neprisli na chut, a stale ho jen testuji kvuli hram, usnadnit konfiguraci konzoloveho wine (presneji jeho configu, ktery je v textaku) pro pripadne spusteni nejake hry. Obavam se, ze pismeno "X" s DirectX nema vubec nic spolecneho. To jen tak pro vysvetleni... :)
No podla mojich znalosti taky windows nieje prave spolahliva platforma ... matne si spominam na nejake problemy StarCraft vs Win2k ??? Ono je omyl ze na Linux niesu hry, alebo ze ich je malo (aj ked nie tolko ako na windows, to je pravda). Plati stare zname 'Kto hlada najde.' Len je to prave windows, ktory tu ochotu hladat kusok zabija :-)
no jak okynkem diskuze nahlizim do sveta hracu, zda se, ze je rozdil mezi hracem a BFU hracem (ten prvni hraje to, co je kvalitni a ne to, co je nove, kdezto BFU hrac ma vsechno v posledni verzi aby mohl sve offline a online pratele udivovat a aby mohl v diskuzich kritizovat vse, co se alespon o jednu ikonku lisi od jeho desktopu).
Zaverem pozorovani se zda: neni problem prilakat k linuxu hrace, ale je problem prilakat BFU-hrace. Mnozi hraci si jiz cestu nasli, BFU-hraci, kteri zjevne patri do velke skupinu konzumentu, kteri kupuji vetsinu produkce nejnovejsich mobilu, (radoby)znackoveho obleceni atd. a kteri jsou cilovou skupinou vetsiny reklamnich kampani, tak ti si nikdy nenajdou cestu k nicemu, co potrebuje slozitejsi ovladani nez jeden cudlik.
Vzhledem k tomu, ze kriterium, dle ktereho linux vetsinou hodnotime, neni "mnozstvi prodanych kopii", moc bych se nekterymi nazory netrapil :)
Kvuli temto nemyslicim BFU hracum se delaji nove hry, novy HW a podobne a tihleti nemyslici BFU hraci za to utraceji majlant. Neni dost her pro Linux? Neutrati penize za Linux. Neutrati penize za HW, ktery pod Linuxem jede - vyrobci HW nemusi delat ovladace pro Linux a to se do dusledku dotkne i vsech ostatnich. Kazdy segment je dulezity, korporace i hraci. Ale korporace utraceji pomaleji nez hraci.
ale no tak, pro linux existuje treba quake3arena. a doufam ze id soft bude pro linux distribuovat i dalsi sve hry :)
Krom toho, to co vychazi za posledni roky za hry je des. Nic poradneho u ceho by se clovek pobavil. A to mam na mysli hlavne strategie. Treba warcraft3 byl tezka nuda...
Penize samozrejme Linuxari take potrebuji. Branit se rozumne komerci - to by byla samozrejme pitomost. Ale nac ztracet cas s presvedcovanim lidi, kteri o zadnou zmenu nestoji. Dobrou veci je urcite ziskat vyznamnou cast domacich uzivatelu, ale ne za kazdou cenu.
Krome toho - jak v oboru her ty uzivatele presvedcovat ? Nejnovejsi herni tituly na Linux opravdu nejsou. To co se objevi, to je s urcitym zpozdenim. Linux jako takovy za to tezko muze - to je vec vyrobcu her.
Linux se dostal tam, kde dneska je i bez kapesneho gamesniku, navic dneska ho podporuji i vetsi ryby nez nejaka nvidia :)
Pokud se bude linux pouzivat v kancelarich, vznikne aspon poptavka po linux-friendly tiskarnach, scannerech ap. a admin treba z dlouhe chvile napise nejaky ten kousek kodu.
Parani vytvori poptavku po HW ktery vetsinou pouzivamji jen oni sami, navic diky jejich mentalite "naistalovat cokoliv jen kdyz budu mit o 10 vetsi FPS nez Tonda z 8.B" vznikne pro linux akorat vic bugware(tm)
Firma idSoftware se k linuxu stavi velmi, velmi kladne. Vetsina jejich novejsich titulu ma linuxovou verzi. Takze si muzete v linuxu zahrat trilogii Quake I-III a dokonce i Return To Castle Wolfenstein (to je teprve atmosfera....). Pravda, takovy Wolfenstein 3D, Commander Keen a Spear Of Destiny linuxovou verzi nemaji, ale taky jsou to hry vznikle pred rokem '95...
Hry, ktere bych doporucil na dalsi dily serialu: Racer (www.racer.nl), Foobilliard, Mobility, Search & Rescue, a jestli proste potrebujete obcas umrit, tak klidne Unreal Tournament. Klidne je mozne zaradit FlightGear, Freeciv, Egoboo, Freeciv, Flighgear...
zdenda -> Tohle je vostry :)
Btw. pokud vim tak Carmack nebo jak se menuje ten clovek co sam pise kvaaky to snad kodi v linu, nekde sem s nim cet i rozhovory. Ja sem teda touhle recenzi Q2 hodne potesenej, protoze moje oblibeny hry sou ty zabavny ... abuse nil, a q2 je vytanej prirustek do moji usr/local/games sbirky
Jestli chces prejit na Linux kvuli dosovym hram,
tak na to rychle zapomen. Misto DOSEMU bych pouzil DosBox, ale stejne pobezi jen nejake hry a pomalu,
nevyplati se je zkouset rozbehavat.
Vyhody GNU/Linuxu jsou v citelnem dobre navrzenem systemu, nastrojich pro automaticke instalovani balicku ze site, vyborne dokumentaci ke kazdemu programu, ...
Kvuli tomu si nikdo linux porizovat nebude. Chce to spis dostupnost kvalitnich aplikaci na ruzne ukoly. A v tom linux v nekterych oblastech skripe. Ja bch spise zminil to, ze linux je jako stavebnice, je flexibilni a snadno prizpusobitelny individualnim potrebam.<br><br>
S tou dokumentaci to zas tak dobre neni. Spusta softu zadnou nema, treba tento tyden jsem shane gdm nebo rp3.
Prominte, ale to je nepravdivy zvast. Pod kombinaci DosBox DosEmu spustite naprostou vetsinu dosovych her. S tou pomalosti to neni uz vubec pravda, radu starych klasik v pohode hraji v DosBoxu na AMD K6-2 500MHz, coz sam uznate, je na dnesni dobu opravdovy srot. Instalace je trivialni a zprovozneni her taktez. S DosEmu je to slozitejsi, ale take to neni zadna velka alchymie. Pro vice informaci o zprovoznenych hrach doporucuji navstivit http://dosbox.sourceforge.net , asi se budete dost divit, kolik toho bez problemu bezi.
mno.... pomale urcite ne, ... a kdyz si s tim clovek vyhraje (s konfiguraci dosemu), tak tam taky rozbeha ledascos... napriklad naprosto dokonale a bez problemu GP2 a jine. Ale pravda je, ze vsechno asi nepojede (napr. se mi nepodarilo zprovoznit Duke 3D)
... no, a kdyz neco nepojede, tak muzete bootnout rovnou do dosu(ze stejny partisny, jako dosemu)... :) ale hrani DOSovych her asi nebude nejlepsi duvod k instalaci Linuxu, pokud bude jediny, s tim souhlasim :)
Dosbox je momentalne uplne nahovno protoze nepodporuje programy v chranenem rezimu (DOS4GW)
takze na tom nepojede nic psane pro 386 a vys lamy :]. Momentalni jednickou v emulaci je VirtualPC ktere se chysta licencovat Microsoft a je MS only a WMWARE , Bochs je nahovno- toto jsou ale take primo virtualni pocitace na kterych si nainstalujete operacni system a pojede 99% veci. Winex je uplna lamerina neboli wrapper - preklada instrukce windowsu do linuxovstiny - proto je to taky tak rychle. Tento postup je ale viditelne nevyhodny protoze bude trvat stransne dlouho nez rucne zmapuji vsechna volani vyndous, prelozi je a vychytaji je - k microsofti dokumentaci se asi nedostanou hehe. Pripomina mi to lamersky emulator Amigy UAE, kde sice autori asi dokumentaci procesoru maj (a emulujou hardware), ale na to tento projekt bezi uz asi 3 roky tak je funkcnost asi tak 70% tak tu starou 68000 ku asi moc dobre nepochopili nebo neumej programovat :)
Mohli by ste vzdy aj opisat ako sa hra nainstaluje, takemu normalnemu hracovi sa nechce po nete zhanat info citat howto, najlepsie ked na zaciatku clanku vychrlite nejaku postupnost prikazov a poviete co kde a ako ma urobit. Je to dolezitejsie ako informacia ze quake sa hra s mysou a klavesnicou :) (kedze to aj taky average player vie)
Autor mohol v jednom clanku spojit celu trilogiu, kedze opis sa hodi na setky tri (mozno okrem q3, kde nieje singleplayer ako je clovek zvyknuty). Mozno by sa zislo spomenut, ze od uvolnenia zdrojov q2 vzniklo niekolko projektov, ktore ho vylepsuju. Ja som aj nejaky mal, malo to aj pekny instaler, len si uz nespomeniem co to bolo :-) (tak 5-6 mesiacov dozadu).
pro milovniky deathmatche a linuxu muzu doporucit linuxove porty Unreal Tournament 2003 a Quake III Arena. Oboji chodi stejne rychle jako na Windowsech a instalace je stejne snadna. S pomoci WINEX (http://www.transgaming.com) jsem zprovoznil MOHAA a udajne by mel chodit i BF1942. To zas neni tak zle, co rikate.
vzhledem k tomu ze se teto hre venuji uz peknych par let, mel bych par pripominek:
- oficialni web je na http://www.idsoftware.com/games/quake/quake2/
- hra byla vydana v roce 1997 a i pres jeji stari se stale hraje po celem svete (predevsim multiplayer), i v CZ najdete hned nekolik serveru
- v roce 2001 byly uvolneny zdrojove kody enginu pod licenci GPL, diky tomu ted existuje nekolik vylepseni puvodniho engine. viz treba http://www.planetquake.com/blur/
- informace (nejen) z ceske quake2 komunity najdete na webu http://www.quake2.cz
- na QuakeNetu (irc.quakenet.org) nas najdete na kanale #quake2.cz
- pokud chcete videt, jak se to hraje, prijdte se podivat na ProGamers Quake2 LAN Party *Holiday* dalsi viz http://q2.rulez.cz
Prosím, prosím pane odborníku, doporučte mi prosím nějaký skutečně dobrý, stabilní, kvalitní, moderní, výkonný, univerzální, multiplatformní, škálovatelný, síťový, patenty a licenčními spory nezatížený, svobodný operační systém. Pokud nějaký takový znáte, byl bych vám (asi nejen já) velice vděčen...
Ujmu se toho ja:
dobrý - v cem jsou napr Windows spatne? me se dobre zdaji
stabilní - nevim jak Vam, pane, ale me Windows nepadaji, takze jsou stabilni
kvalitní - cim se popise kvalita? Treba tim, ze jsou Windows dobre a stabilni?
moderní - moderni Windows jsou. Podporuji nove technologie, takze jsou i moderni
výkonný - na mem pocitaci mi XPcka chodi velmi rychle, lepe nez ruzne distribuce jak s KDE ci GNOME. Tez hry mi behaji rychleji nez v emulatorech ci Wine.
univerzální - napriklad tak, ze nemam problem s vymenou dokumentu a to co jede vsem okolo me jede take? Windows.
multiplatformní - ja doma nemam sparc ani alphu, Maca ci AUX, takze naco potrebuju multiplatformost?
škálovatelný - ty potrebujes doma delat clustery? Ja ne. Asi pocitas stepne reakce, vid?
síťový - nevim, nemam problemy ani v internetu ani s viry, takze Windows odpovidaji
patenty a licenčními spory nezatížený - ktery patent nebo licencni spor se me dotyka? Nevim o zadnem na Windows, ktery by mi ohrozoval moji spokojenost pri praci a zabave
svobodný - ano, rad mlatim cernochy. Co taky mam napsat na tenhleten otrepany blabol? Kody nepotrebuji, stejne jako ty v nich nic nemenim, ja nemuzu, ty neumis. Jsme tam tom stejne.
Windows vyhovuje.
Pokud jste vaši reakci pojmul jen takto úzce a osobně, odpovím vám také tak.
1.dobrý - celkový souhrn ostatních parametrů, mě vychází špatný.
2.stabilní - Linux je obecně nejen mnou považován za stabilní (v ne-vývojových řadách) od verze 1.0. To samé se dá o Windows tvrdit těžko. W2k na pečlivě vybraném HW (ovladače) jsou vcelku stabilní. Proto jsou první a zřejmě i poslední které jsem si koupil.
3.kvalitní - kvalitativní parametry SW produktu jako: koncepce a funkční návrh, dělení na jednotlivé funkcní bloky nebo komponenty, specifikace a správnost implementace API mezi nimi, stabilita a sofistikovanost API (aby přežilo více než jednu verzi produktu, navíc u prop. SW to výrazně ztěžuje a zvyšuje chybovost jakehokoliv SW třetích stran) a další kritéria SW inženýrství. Windows vzhledem k potenciálu M$ nic moc a Linux z důvodu UNIXové historie na tom také není nejlépe ale otevřenost SRC tomu výrazně pomáhá.
4.moderní - myšleno aktuálnost návrhu OS vzhledem ke stavu vývoje v oboru a úrovně HW. To že jakákoliv blbinka která se na komerčním trhu objeví je podporována ve Win není známkou modernosti ale tržní dominance. Pokud máte na mysli například nové slavné Longhorn UI, tak to není nic jiného než vykrádání letitých experimentálních projektů jako Fresco v kombinaci s některými X11 principy.
5.výkonný - vaše hodnocení výkonu je velice zajímavé. Vizuální rychlost odezvy nativního, monolitického, úzce optimalizovaného, nepřenositelného UI bude vždy trochu jinde než síťově transparentní, distribuované, objektové, multiplatformní UI, kde každé okno nebo i jen funkční komponenta může běžet na jiném počítači s jinou architekturou a OS, kdekoliv na světě a tam kde zrovna sedíte vy se to jeví jako jeden celek (GNOME+X11). Samozřejmě že pro hraní UnrealisticTournament10K^3 nebo Office 200x tohle vůbec nepotřebujete. Ale počítače se občas používají i k jiným věcem. Srovnávat rychlost emulace je irelevantní...
6.univerzální - taktéž zajímavá interpretace. Univerzálností myslím, že ten samý OS může dobře sloužit jako základ pro psací stroj, malovátko, hry, síťový server, PDA nebo řízení robota. Win CE Embedded jsou velice vzdálené 2k/XP. Výměna dokumentů by měla být věcí standardů a to bez ohledu na to, kdo co vyrobil. V tomto jsou Win díky ignoranci svých uživatelů bezkonkurenční.
7.multiplatformní - no vidíte. A já třeba SMP Alphu doma mám a to nemluvím o SGI a SUNu v práci. Takže psát jeden zdroják 4-krát (+ Intel) by se mi velice nelíbilo.
8.škálovatelný - clustery zatím ne, ale velice se mi líbí, že Linux běží na PDA, desktopu, serveru i clusteru.
9.síťový - to že umějí komunikovat po síti je od nich pěkné, ale až budou NATIVNĚ fungovat principem popsaným v bodě 5. se síťovou transparencí na základní úrovni OS, budu je též nazývat síťový OS.
10.patenty a licence - ano netýká, protože za kompletně aplikačně vybavený univerzální systém (Win+aplikace) zaplatíte na licenčních poplatcích od 100k kč nahoru. Tak jak by se vás mohlo něco týkat, když už jste přece všem řádně zaplatil.
11.svobodný - když vám to činí potěšení, mlaťte si koho chcete, ale pozor aby se jednou situace neobrátila... ;-) Pokud k OS přistupujete jako k hamburgeru pak zcela jistě ne. Pokud ale trávíte roky vývojem nějakého programu, docela vás naštve když výrobce OS oznámí ukončení či změnu čehokoliv a vy nemáte nejmenší šanci s tím něco udělat. Odkud berete tu jistotu, že já v nich nic neměním ? To že vy nemůžete je pravda, to že já neumím, bych si nebyl až tak jistý... Nejsme na tom stejně. Nesuďte na základě sebe.
Windows nevyhovuje. Linux není vůbec ideální, ale vyhovuje nesrovnatelně lépe.
To na co jsem se autora příspěvku Linux = shit ptal, byla rada nějakého _lepšího_ systému než je Linux (či *BSD abych předešel nejakým flame) a to spíše formou řečnické otázky, protože kdybych takový znal, již ho používám. To že jste to vztáhnul jako narážku na své milované prostoduché Windows je vaše věc. Tak vám na ni odpovídám.
1) Jako tvrzeni hezke, ale je to subjektivni nazor, ktery o nicem nevypovida; zpravidla se pridava aby byl seznam delsi :)
2) Tvrzeni proti tvrzeni. Na kvalitnim stejnem zeleze na stejne akce, rekneme na kancelar ci serveru, budou ty OS oba dva stejne stabilni a stejne dobre je umorim. Kazdy jinym ukolem, ale spatnou. Opet Vase tvrzeni dle Vaseho nazoru, nepodlozene zadnym faktem.
3) Vetsina vyvojaru na MS Vam rekne ze popis MS platformy primo od MS je velmi dobry a ze nejake kody nepotrebuji, dokumentace k jednotlivym technologiim je taky na velmi dobre urovni a celkove se neciti, ze by ten system byl nejak zmateny ci poskladany hala bala. Opet je to Vas nazor, vychazejici z toho, co krici lide prosazujici svoji ideologii; opravdovi programatori pracuji a nevykrikuji nesmysly.
4) Co to je "aktualnost navrhu vzhledem ke stavu HW"? Neco jako principialni bazirovani na mentalite humanich alternativ? Zkuste misto blboleni rici v cem jsou Windows nemoderni a v cem je Linux moderni, ale to asi nedokazete, vidte. Tak 10 prikladu, ale ne kecy jako otevrenost, svoboda.
5) Jiste, nikdo nepopira ze s Linuxu jde udelat cluster; nicmene 99,8 lidi ze 100 si ho doma nebude; zato potrebuji aby klepnuli a pocitac sebou hodil, nevykreslovat tabulku 3x dele. Je super mit akademicky pocit jak mate nabuseny PC a s timhle pocitem se utesovat, kdyz se OpenOffice otevira 38 sekund, zatimco Word 3 sekundy.
6) Univerzalnost a univerzalnost. Znam univerzalni jazyk, Esperanto...presto se radeji budu ucit anglicky. Stejne jako traktor ma spolecneho s osobnim autem jen to, ze ma kola a jezdi treba na naftu, stejne tak musi mit server spolecneho s desktopem to ze je to OS. Nevidim duvod proc honit na stanici to co honim na serveru, kdyz to nese nevyhody pomaleho rozhrani atd. Navic univerzalnost Linuxu? Dovolte abych se zasmal. Zkuste se podivat okolo sebe; staci malinkata zmena v jadre a pulka veci nechodi. To je denni stav.
7) Pak ovsem potrebujete clustery, protoze vetsinou se pisi 4 zdrojaky ruzne optimalizovane. Java a podobne je sice krasny zpusob jak usetrit cas psanim a optimalizovanim, ale cena je za to obvykle velmi vysoka; koneckoncu se zeptejte Macaru a oni Vas zadupou do zeme, maji s firmami, ktere pro ne pisou "jeden kod" na nekolik platforem, hodne zkusenosti.
8) A na hodinkach, a na lampicce a v lednicce. Neni lepsi mit na vylety motorku, na orani traktor a na dovolenou auto? Asi ne. Co na tom, ze je vsude vsechno polovicate.
9) Co to je nativne? Ze to bude v jadru? Proc to ma byt v jadru? Kde to ma byt, aby to bylo nativni? Me to funguje, nestezuju si. A kam to vyvojari dali aby to chodilo co nejlepe, je jejich volba. Chapu ale ze Vy pro svuj akademicky pocit nadcloveka musite mit system ktery ma nativni i prehravani AACcek.
10) Nevim jak Vy, ale ja jsem za svuj os zaplatil 6000 (WinXPprofi) a nic vic jsem MS dat nemusel. Je mi strasne lito, ale asi byste mel absolvovat zakladni skolu znovu, protoze nevite, ze 6000 je mene nez 100.000; ale hlavne ze mate nativni mys.
11) Ok, uvedte stranky kde se seznamim s opravami, ktere jste v nejakem GNU kodu udelal; at dokazete sva tvrzeni. Prosim, jen ne zadne kSuperHyperCalc; neco opravdu zavazneho a smysluplneho, at ten argument otevreneho sw ma smysl.
Proste a jasne: vetsinou tvrdite polopravdy, akademicke veci a fakta, ktera jsou mozna super pro ego, ale na vlastni praci s PC maji jen minimalni dopad.
Mimochodem, Windows mam opravdu rad. Funguji totiz.
Kazdy potrebuje neco jineho. Ja potrebuji krome jineho snadno konfigurovatelny, prehledny, flexibilni system. A to Windows IMO nejsou. Take pod stabilitou si predstavuji neco jineho, nez ze mi to neslitne driv, nez stacim ulozit dokument ve Wordu. Uznavam, ze pro Windows je vic programu a her, ale kdyz si clovek jednou opravdu zvykne na unix, pracuje se mu s Windows IMHO hodne tezce. Pokud vam Windows staci a jste s nim spokojeny, nemate duvod to menit. Pokud ale chcete psat prispevky na server typu root, mel byste mit s Linuxem aspon trochu sirsi zkusenosti. O tom bohuzel vase prispevky nenasvedcuji. A vase "postupovani" bod po bodu svedci o jiste samoucelnosti...
Jak vidím, tak s vámi si člověk užije pěknou křížovou výpravu ;-)
Jen pár drobností...
V mnoha bodech buď nechápete podstatu nebo záměrně argumentujete jak se vám to hodí.
Já tady nekřičím, jen jsem měl nutkavou potřebu reagovat na VAŠI křiklavou obhajobu Windows, ke které jste svůj román vztáhl.
Ta "aktualnost navrhu vzhledem ke stavu HW" znamená polopaticky například Nextstep/Motorola 68030 kdy CPU bylo naprosto neadekvátní schopnostem a úrovni OS, nebo naopak MS-DOS ci Win 3.11 na Xeonu...
MSDN s hromadou ukázek a obrázků je krásná věc, zkuste si ale podle něj vyrobit třeba nějaký silně nestandardní "kernel space" WDM ovladač tak aby fungoval spolehlivě na jakémkoliv stroji. Je to opravdu zábavné.
Linux jako psací stroj nepoužívám, přotože jsem nucen komunikovat s lidmi jako vy, kteří za standard považují jakýsi nespecifikovaný binární objekt s příponou *.doc či *.xls častokrát ve tvaru, že si s ním OOO neporadí. Oprava Word startuje 2,5 sekundy, asi máte service pack starší 48 hodin ;-)
Pokud vás baví dělat jednu věc několikrát a pokaždé jinak, buďte rád. Mě ne. Já si svůj banální ANSI C/Posix odpovídající zdroják napíšu a odladím jednou a přeložím maximálně s drobnou korekcí kdekoliv od PDA po NUMA monstrum.
Jak vás napadlo že by mělo být přehrávání čehokoliv v jádře ? Aby bylo možno systém nabourat falešně zazpívanou melodií ? Nativní neznamená že by mělo být cokoliv součástí jádra, je to o tom že systém už svým návrhem s danou funkcí počítá a její využití je snadné.
Při své kalkulaci jste pozapoměl na Word který vám startuje 3s. To máme dalších minimálně 8,5k kč Office SBS OEM a tak dále dle oborového zaměření.
Polopravdy a uhýbání od podstaty věci tady předvádíte vy. Když vystrčíte hlavu ze svého duhového wokýnka zjistíte, jak velký dopad tyto věci mají.
Děkuji za příjemnou duševní relaxaci při rozhovoru s vámi ;-) navíc jsem se ujistil, že fanatici jsou i tam za woknem...
1. no comment
2. umoris UNIX !SMYSLUPLNYM! ukolem? Umoris ho jako normalni user a ne jako root? Netvrdim, ze to nejde :-) ale nejsem si jist, zda vis jak. Vetsinou se ti to nepovede omylem ale tvrdou a cilenou praci.
(Neplet si Linux a obri superbaliky vznikle v zoufale snaze ukazat wokennim luserum, "ze to taky umime")
3. kod M$ jsem nevidel a nechci ... podle toho, jak se to chova bude dost strasny.
4. neco, jako, ze veci, ktere patri k sobe jsou u sebe a ty, ktere nepatri jsou jinde a neovlivnuji se ... nekdy se tomu rika navrh systemu ...
5. proc by bezna triclenna rodina nemela cluster ze tech pocitacu? nebo treba ze dvou a Xterminal ... nebo jeden poradny stroj a 3 xterminaly ... usetri se za HW ...
Word je pro masochisty a OOfice je vlezdoprdelisticka portace Wordu pro tytez masochisty ... clovek s mozkem pouziva odpovidajici veci (pokud o nich vi). Pouzivat Word na psani textu je jako orat pole termonuklearni bombou.
6. universalnost je o tom, ze se jedna vec nepise 6x blbe, ale jednou poradne a funguje to dobre vsude.Kdyz s tim neumis, pouzivej stabilni radu a pokud mozno distribucni kernely.
7. to je ukol kompilatoru ... o tom, jak funguje gcc na Alphach se bavit nebudeme :-)
8. kdyz to neni polovicate, tak proc ne ... a to neni.
9. ja nevim, ktera prasarna ma v kernelu i GUI ...
10. jak casto za svuj OS platite 6000? kazdy pulrok? rok?
11. stejne to nepoznate, tak co na tom?
Mimochodem windows z hloubi duse nesnasim a radsi bych delal i s HP-UXem, MINIXem, nebo SCO, nefunguji totiz, chovaji se nedeterministicky, kazda verse navic uplne jinak a jednoduche veci se musi delat slozite a slozite - s vyjimkou nekaolika mala vyjmenovanych - nejdou vubec.
add bod 5.
EHM tak 38 sec... to je skutecne zajimave, prosim vas jakou distribuci pouzivate??? Ja momentalne Gento 1.4 a me kompletni zavedeni OO trva necelych 12 sec... Nevim jestli to bude tim ze mam 1300 Celeron a 512 Ram... No ale tim to nebude ja bych typoval chybu ve ... Pokud ovsem pouzivate Sitdows XP Prof tak prosim je to mozne...
Souhlasim s autorem ze W2k jsou asi neljepsi co Microsoft vydal... Daji se na mem skvel pripravovat aplikace pro celou rodinu Win OS... A to nemluve o tom ze pri naszeni Win Xp a kompilatoru VC ++ nebo # se stavaji aplikace nestbilnimi na Win 9x, nekdy dokonce nejdou spusti vubec, i pri dodrzeni Win 32 Api, je to zajimave co?
1/ dobry je subjektivni pojem, pro tebe je dobry, pro me ne, nema smysl se o tom bavit;
muj nazor je, ze v necem jsou windows lepsi, nez linux (podpora unicode, predinstalovane fonty -- priznejme si to, je to stale nedostacujici), ale kdybych to mel nejak reseit, tak radsi pockam, az to bude v linuxu, nez kvuli tomu instalovat windows
2/ nonsense, nemel o tom, cemu nerozumis; windows rozhodne nejsou stabilnejsi nez linux; jiste se najdou vyjimky, ale at pouziju linux na workstation nebo server muzu cekat uptime (to je doba nepretrziteho provozu, bez rebootu) radove v mesicicha nehrozi, ze by se system choval jinak pokazde, kdyz k nemu sednu
3/ vetsina vyvojaru na MS, tedy presneji vsichni, ktere znam, mi rekli, ze programovat ne windows je utrpeni -- dokumentace neni dostatecne kvalitni, chyby v implmentaci nejsou sto opravit, prave proto, ze nemaji kody; znam firmy, ktere delaji rozsahle systemy pod windows a stale je to tezke penize
4/ aktualnost navrhu asi bude, ze system v dnesni dobe nebude uz nepouziva 16bitovou adresaci, ber to jako priklad a nenimrej se ve slovickach; co se tyce podpory hw, jsou na tom windows a linux stejne bidne, i kdyz kazdy jinak -- u linuxu nekdy trva, nez se objevi drivery nebo podpora nejakeho subsystemu, u windows je to sice drive (aby ne, za to si prece zakaznik plati), ale nezridka v zalostne kvalite
5/ jestli je pro tebe skalovatelnost = cluster, tak jsi ponekud jednoduchy
6/ vyhoda unoverzalnosti v myslenem smyslu spociva v tom, ze se clovek muze naucit ovladat jednu vec poradne, nez deset blbe; analogie s dopravnimi prostredky -- rizeni, vsude je volant, brzda, plyn;
ano, je hodne lidi, kterym nevadi, ze necemu nerozumi "tak uplne dobre" a je to jejich vec, jenze to pak po nich nekdo musi obvykle spravovat a to uz jejich vec neni
7/ multiplatformnost indikuje dobry navrh OS a ten je zase zarukou toho, ze systemu necekane nedojde dech; nevim, proc do toho porad motas clustery, neco se proste optimalizovat vyplati, neco ne; co se tyce javy, tomu nerozumim, za co je cena vysoka ? vysoka v cem, ve vykonu nebo financich ?
8/ ukaz mi traktor, ktery jde zmacknutim knofliku zmeni na jeep ..., coz u sw jde; reci o polovicatosti jsou jen takovy ten obecny blabol, kdyz uz nevis, co bys rekl, ale nadechl ses k odpovedi a vsichi se divaji, co reknes, ze ?
9/ ne, nativne znamena, ze to bude systemu vrozene, cili to bude nabizet jako svoji intergalni vlastnost a nebude to do nej potreba doplacavat hromadou utilit; nechapu, k cemu by os mel umet prehravat nejaky zvukovy format, dalsi blabol ?
-- doporuceni, kdyz necemu nerozumis, mlc :<
10/ a windows za sets tisic ti ptipadaji kompletne aplikacne vybavene ? to tam urciite za ty penize mas i kancelarsky balik, prostredi na vyvoj sw, program na upravu obrazku, komprimacni programy, servery a klienty pro ruzne protokoly (jsou i jine nez http) ...
11/ neco dostatecne zavazneho ? treba velin atomove elektrarny nebo ridici jednotku resuscitacniho zarizeni ne ? mimochodem akademicke vzdelani neni na skodu, zkuste se zeptat nekoho, kdo ho ma, mezi akademicke veci totiz patri znalosti architektury operacnich systemu a casto i shcopnost se smysluplne vyjadrovat
Ja mam windows taky rad, kdyz funguji, nebyva to bohuzel moc casto. Linux rad nemam, ten funguje porad a to je desna nuda, nemuzu se radovat, kdyz to zrovna dela, co ma ;>.
Za prve jednu vec - otrodoxni linuxak je komunista (chce sireni zdarma vsem), je brejlatej nebo aspon spatne vidi (protoze jako silenej informatik cumi do monitoru 24 hodin denne treba v rozliseni monitoru 20x10) je to tlustoch a bedarista (viz bod 2). Tim mame za sebou otazku rasismu a osocovani. Zadruhe linux je uplne nahovno, ze.. protoze: jak je komunisticky tak si v nem kazdy dela co chce a proto kdyz mam nejaky problemek s nejakym programem tak co muzu se jit bodnout zadna zodpovednost technicka podpora nic... Jestli chcete obhajovat linux ze je "nativni" bez oken tak to je ubohe prave zas zadna odpovednost a je jasny ze kdybysme valili v DOSu tak tam bude taky mene mista pro bugy protoze to samozrejme bude jednodussi- podle dvou axiomu je to tak ze za 1.kazdy program lze zkratit na jeden radek 2.v kazdem programu je chyba = veta : "Kazdy program se da zjednodusit na jeden radek a vnem je chyba". Dal jen zkratkovite: miluji neprehlednost linuxu a unixu vubec -> proc by se nekdo sral s nejakym inteligentnim nazvem a popisem programu-> program se nainstaluje z nakeho balicku bude menovat ghjkffy a bude nekde v usr/bin/ententky/ atd a ted smoulo hledej dokumentaci a zjistuj k cemu ten genialni program vubec je... Muj pribeh linuxu doma-> Hral jsem si s Knoppixem na CD .. trosku pomale, ale OK "streamove" cteni CD je good parada..ale asi by to chtelo disk to hrabani na CD trosku vadi...btw vytahnuti CD = neodvratitelna smrt systemu,obecne pokud nastane jakakoliv hardwarova chyba ci cteni poskrabaneho CD (ne samotny linux)->smrt, jako windows zadnaa STABILITA (windows naopak podle mne zaseknuti cd pri cteni prezijou a dokazou se z toho nekdy i vybabrat), tady proste linuxak rekne ze linux jede 100% stabilne na 100%stabilnim hardware, ale to stejne by se dalo rict o Win a ukazte mi 100%stabilni hw. Nicmene dal -> instaloval jsem na disk 2gb Debnian z Knoppixu , prvni vec samozrejme bordel v ovladacich -> original Nvidia ovladac i s instalatorem a KDE "spravcem harwaru" samozrejme nejde nainstalovat a musi se instalovat rucne - kompilace,rucne zaneseni do "Autoexecu" spasna hlaska ve FAQ po restartu ktera me pobavila: "Jestlize ovladac po nejede, ale pritom nehlasi chybove hlaseni jste na dobre ceste ho rozjet" + zas nake rucni prepisovani konfigu, pak nakonec ten genialni ovladac jede ale ouha nejde nastavit frekvence monitoru, vycentrovani nic -> nvidiackej ovladac totiz trosku posunuje obraz {na analogovym monitoru to zlobi} wokna {KDE} nic nezmeni protoze hackly ovladac nevidi a pri zmene nastaveni nahodi stary ovladac parada :) {pak stejne porad ukazujou 640x480 x 8mi barvach ci co at uz je rozliseni jakekoli no nic} ..objevil jsem genialni programek, ktery dokaze stelovat obrazovy vystup a centrovat obraz, tento program sice ukazuje vsechny mozne i nemozne horizontalni a vertikalni frekvence, ale je natolik User friendly ze neni schopny kyzene nastaveni ulozit takze je potreba je opsat!! a rucne zmenit opet v konfigu. Bozi. Konecne jelo Opengl, zvuk mi sice v OPENAL porad nejak blbnul (zvuky moc potichu) ale ta strilecka s raketkou Galaxian co co uz bezela. Nicmene ouha zachvili jsem zjistil ze system potom co nekolikrat prepinam rozliseni z root konzole do oken apod vytuhne natvrdo KO. AT ZIJE STABILITA. Pak restartuju a co cert nechtel nejede KDEdialer na pripojeni modemu. Protoze sem linuxovy zelenac tak jsem samozrejme nevedel co s tim. System pri normalnim uzivateli ne root hlasil ze modem neni pripojenej cico. No proste jsem po prolejzani diskuznich for zjistil ze ne jak jedni tvrdili ze zustal nesmazany soubor LOCK a zarizeni je nedostupne, ale ze uzivatel bezny user nema proste najednou k tomu dialeru prava -> potes koste jakym zasahem osudu jsem pri restartu prisel o prava? (kdyz sem prava prepsal tak to este jednou prepsalo po radnem restartu bez zaseku znova->asi jsem se zblaznil, pak uz to bylo ok) Pak me popadla takova manie neco updatovat ze sem furt jak blazen stahoval nake nove a updatovane baliky ve vidine nejakeho vylepseni, neceho uzitecneho, stability, toho ze mi snad pojede normalne zvuk {sb live} a vubec ze zvedavosti proc co v tech silenych horach stokrat dene updatovanych baliku je kdyz se tak vehementne updatujou. Verze openoffice navysila z 1.02 na 1.03 huraaa stahovat hned .. Seka se uplne stejne normalni word dokument to neotevre pada jakmile padne uz ji bez restartu systemu nerozbehnete. Mile genialni Kde 10xbugu jak windows nejdou korektne nastavit ani podelane velikosti ikon (vyberu male jsou velke), genialni prohlizece milonte verze ktere nedokazou ukazat jedinou stranku se spravnym fontem velikosti a rozlozenim. No po par dnech saskovani mi ochotny KDEpackage manager nabizi zase naky update a ony to samy knihovny velkeho KDE verze snad 3.012 misto stare 3.011 OHOHOO jake vylepseni jaky pokrok UPDATE YES. Program jen trosku nesmele rika ze instalaci novych verzi knihoven prijdeme automaticky o stare programy verze 3.011 no v pohode to je jasny pak se natahaj novejsi verze OK to se da pochopit. Nejdriv se stahuje nakych bratru 20 mega pak se to teda jeste nesmele ptat chcete mazat -> jo no problem {instalacni program vi co dela ne? spolehame na nej :) ->kde soubory fuc -> a najednou si to zada restart. Rikam si restart ne to vypada blbe vsak to smazalo to stare KDE jsou tam jen ty novy knihovny to prece pak nepojede... Spravce balicku me dal nepusti porad trva na tom ze chce restart. Rikam si on asi neni tak uplne blbej on ma nekde nakou kes {ha blbe} on to nak da dokupy jako windows pri samo instalaci prece mi to jen tak nesmaze KDE WOKNA {KDE maze KDE) Verim v boha, modlim se restatuju. HAHAAA hlupaku skoncils LOOSERE dostali sme te. KDE jsou fuc haha jen prikazova radka a nake loosersko ICebox ci co. Vsechny pokusy o to rozchodit pripojeni po modemu z prik radky=futile.ha mas stesti este ze sis stahl predtim jakejsi okenni GKdialer z gnome ci odkud. HURAA on vsak nejede. ucty se nastavii v jakemsi config programu ale pri vytaceni to vzdycky zdechne.Aha ono to asi chce takovou tu volbu necekat na oznamovaci ton pri vytaceni ktera se u modemu nastavuje aby to jelo na soucasnych dratech. JEnomze to tady NIKDE NEEJNI a nejde to nastavit. Este sem si matne vzpomenl ze existujou naky ATX prikazy pro rizeni modemu tak jsem pak vystrachal nekde prikaz kterej to zapnul a dal ho do toho konfigu (kterej je potom vlastne celej k hovnu a muze pouzivat jen ATX prikaz kdyz takovou zakladni vec nepodporuje a jine trapne nastaveni jo} a huraa na net stahovat KDE. jenze ouha pri nekoncenem updatu se nejak popletly verze ci co proste posahanej updetaovaci program nechce zbytek kde stahnou protoze tvrdi, ze verze nesouhlasi i kdyz je posledni a chceme tu (stejnou) posledni. no tak aspon tu starou zpatky ne? protoze byla stara verze instalovana z cdcka tak o ni ten instalator nema poradne potuchy, nezna jeji verzi a vubec ->proste neni schopnej ji spatky nainstalovat. NO PROSTE KONEC VYSMECH VSECHNO VNIVEC TYDEN V CUDU ---> SMAZAT A NAZDAR. amateri zustanou amatery at zije zabugovany ale opravdu v ramci moznosti fukncin Windoze
co se to zase vynorilo za diskusi v docela neskodnem serialu o linuxovych hrach?? :)
Ani softwarovy svet neni cernobily a pravda je tradicne nekde mezi najradikalnejsimi nazory. Nemyslim si, ze hanit proprietalni model vyvoje sw je vhodne. Naproti tomu neskryvam svoje sympatie s modelem OSS. Pred mekolika lety (cca 5+ ... ackoli uz tenkrat linux silne vystrkoval drapky) bylo blahove si myslet, ze nejaky ten linux muze v takove mire konkurovat propietalnim systemum. Dnes uz to tak blaznive nevypada a jasna dominance na poli internetovych serveru, pri clusterove kompilaci, anebo i v jinych soucasnych uspesnych aplikacich, kde jeste nedominuje (vedecky vyzkum, filmova produkce, IS, vladni sektor, skolstvi) je snad jiz dostatecne jasnym dukazem i pro ty nejvetsi zabednence, ze GPL/Linux coby vazna konkurence nejen existuje, ale dokonce jiz trhu serveru dominuje ... a navic JE stabilni, JE pouzivany v oblastech, kde bez draheho propritalniho systemu drive nebylo mozno existovat, JE skalovatelny, JE univerzalni ... pro jeste vetsi zabednence nabizim hmatatelny dukaz na adrese http://news.netcraft.com/archives/web_server_survey.html
... tolik na poli serveru - tam myslim jiz neni o cem diskutovat (ackoli bych rad pogratuloval MS k windows 2003, jelikoz se podle me vedle DOSu 5 a Windows 2000 jedna o ten kvalitnejsi OS z jejich klavesnic), tam trh rozhodl a GPL k tomu nepotreboval miliadry $ na reklamu, vyvoj, ani dogmatickou retoriku. Promluvila prosta funkcionalita.
Na trhu klientu to jeste pro linux a OSS neni tak ruzove, takze si nemyslim, ze je vhodne se poustet do nekonecnych a nesmyslnych diskusi typu "kdyz ve W. kliknu tam, je to lepsi nez v X" anebo "tohle mi pod W nikdy jeste nespadlo", "Linux je proste nejlepsi", "3 vteriny vs 20 vterin" ... Je to neproduktivni debata, ktera nema vitezu ani porazenych a sve misto ma v krcmach a na forech pro pubescenty. Rozhodne nema co delat na root.cz. V soucasne dobe ma Ms jasnou trzni dominanci a je tedy v jistych ohledech urcite lepsi (to, ze Linux neni komercni a ze DOPOSUD http://www-3.ibm.com/e-business/doc/content/ondemand/tvspot.html (spot prodigy) nemel ani procento marketingove sily jako Ms neni alibi pro OSS!!! to je trzni fakt. Kazdy o svoje misto pod sluncem bojuje svymi zbranemi a OSS komunita nema zadnou omluvu, zadny duvod k fnukani) - Windows zabiraji vice nez 95% trhu s klientskym OS, a to ma vahu, kterou nikdo jednoduse nesmete ze stolu pouhymi argumenty, i kdyz casto opravnenymi. A ti z vas, kteri tvrdi, ze trzni podil linux nezajima, nemohou linux srovnavat s windows, protoze aby bylo mozne srovnavat 2 libovolne veci, musime je srovnavat na zaklade vsech srovnatelnych kriterii. Nemuzete se rozhodnout proste ignorovat nejdulezitejsi hodnotici kriterium uspesnosti proprietalniho softwaru - tedy trzni podil, podle ktereho je Ms nejlepsi vyrobce klientskeho OS na planete. Tak to konecne spolknete a pochopte, ze abychom si mohli hrat, musime se hrat na jednom piskovisti.
Jasne si vzpominam na den, kdy jsem si poprve instaloval linux. Bylo to tusim v roce 1993 a byl to strastiplny zazitek. Sehnat nekomercni Xkovy ovladac pro moji uzasnou 128bitovou Number 9 Imagine 2 bylo nemozne, rozchodit nejnovejsi sound blaster predstavovalo praci na 3 dny a instalaci sitove karty jsem ztratil jen 2 dny. V podobnem duchu se sunula instalace 3 tydny, na konci kterych jsem mel skoro funkci OS. Priznavam, ze tenkrat jsem o Linuxu nevedel nic, ale tam jsme byli prece vsichni. Po par mesicich snazeni jsem se opet s tezkym srdcem vratil k DOSu (tusim)6 a Windows 3.11, protoze v te dobe jsem si zivot bez snadne kompatibility s ostatnimi a predevsim bez Sierrovskych adventur nedokazal predstavit.
Od te doby ale uteklo hodne vody a dnes tu mame distribuce, ktere lze skoro bezproblemove nainstalovat bez hlubsich znalosti vnitrniho fungovani systemu tak, ze i zacatecnik muze datlovat kompatibilni dokumenty, posilat maily a brouzdat po internetu. Ja uz opet na linuxu jsem a spokojenost na me strane nezna mezi. Open Office mi sice moc neprirostl k srdci (snad dalsi verze), a tak vetsinou pod linuxem pracuji s (nutno dodat ze legalnimi) Office XP. A proc by ne? Povazuji Office XP za lepsi produkt nez Open Office, tak na to mam pravo. A smazte ten vyraz opovrzeni ze svych tvari! Jinak si nemuzu vynachvalit jednoduchost a funkcnost Gnome a krasu a kontrolu distribuce Gentoo.
Spokojenych uzivatelu je dnes jiz spousta, ale nez presvedcime alespon 5% trhu, bude to podle me trvat jeste minimalne 3 roky. Pak uz ale bude realtimovy kernel, Gnome, KDE, a snad i Xfree budou o nejeden milovy krok dal a stejne jako na trhu serveru zacnou mluvit cisla a nebudeme jiz muset zbytecne plytvat internetovymi megabyty na naprosto zbytecne a nekonecne diskuse. Linux se stane zralym klientskym operacnim systemem pro kazdeho a opravdu kazdy bude moci uchopit sve instalacni dvd anebo z libovolneho OS spustit instalaci internetovou. Ziska bez nutnych, dnes jeste pro zacatecniky obcas velmi komplikovanych, zasahu do instalace plne funkcni a nakonfigurovany system, ve kterem se ihned vyzna. Timto se omlouvam, snad stale mensimu, mnozstvi linuxovch zabednencu, ale podle me opravdu zadna distribuce pro BEZNEHO uzivatele jeste neni v instalacni a konfiguracni fazi tak zrala jako windows ... bohuzel ... ZATIM
... nezbyva, nez se tuto dobu tesit a pomahat ji jak muzeme ... a ze nam k ni dal MS do roku 2005 (coz podle MS kalendare ma byt rok Longhornu) dostatek manevrovaciho prostoru? Nezbyva, nez ho vyuzit k dotahnuti maxima linuxich sroubku a vpalit svetu mezi oci konkurenceschopny OS operacni system, ke kteremu s trochou nadsazky jiz nepotebujete vlastniho administratora ...
Distribuce JSOU zrale az dost.
Slackware jsem poprve rozchodil tak, ze jsem nainstaloval komplet vsechny baliky z instalacniho CD (3 GB dat). A vsechno fungovalo. Bez jedineho zasahu. Strcim do notebooku wifi kartu (ORINOCO) a hle, samo ji to najde a nakonfiguruje IP adresu z nejblizsiho wifi DHCP serveru :) Dnes uz umim plnohodnotnou distribuci i s kancelarskymi baliky nacpat do 190 MB ... (viz http://www.slax.org)
Konfigurovat nic nepotrebuji, protoze je vse nastavene tak aby to fungovalo, GUI clickaci konfiguratory jsou zbytecne.
Ten kdo s pocitacem zacina (a nenese si spatne navyky z windowsu) zvladne instalaci linuxu stejne dobre/spatne jako instalaci cehokoli jineho.
pokud vim tak je to zhruba nastejno, mozna linux verze o neco min ale to bude zalezet spis na ovladacich grafiky nez quakovi.
jinak u Q2 (aspon u mne) nejde o desitky FPS ale spis o stovky. diky vyzralosti engine ;) mam napr ja prumerne 300-400 (mereno pomoci 'timerefresh' v konzoli). s 35 FPS by to asi byla bida :)
taky zalezi na nastaveni (configu). nektere ukazkove (i muj) muzete stahnout na www.quake2.cz
Autor je nadseny z efektu, ktere jsou prinejmensim 7 let stare -- osvetleni steny od letici strely bylo jiz ve Quake I (prinejmensim) a to byl prosim primy konkurent Duke3D (1995-6, v DOSu). Temahle hrama nikoho na Linux proste nedostanete.
Dale, hry ve Quake enginu jsou velmi strohe. Mozna je to dano tvurci levelu, ale vse je vzdy reseno texturami na misto polygonu, srovnejte s Unreal enignem nebo Lithtechem (AVP2, NOLF). Jedina zajimava hra, postavena na Quake enginu je podle me Half-Life (ma byt postaven na vylespenem Quake I eng). Quake 2 nevypada realisticky -- na stenach nezustavaji "diry" po strelach ani krev, a fysika rozpadu potvor je takova divna...
Dale my pripada, jakoby autor clanku videl poprve v zivote 3D strilecku (viz. neni urcena pro slabe povahy). Muzete mi rict, kdo s ctenaru roota nikdy nevidel krev? Ti ostatni (tak 10- let), to stejne nectou. A mimochodem, je krasne ze mate stereo zvukovku (cca. 1990), Q2 (ve Win) totiz zadny prostorovejsi zvuk nenabizi.
tomas
tomasi mozna jsi nepochopil ze to neni (jen) o grafice nebo zvuku, ale predevsim o hratelnosti. proc myslis, ze UT2k3 v poctu hracu neprekonal Q3 a dokonce snad ani UT, ktere se i bez velkych dotaci hraje snad porad vic nez UT2k3?
k idsoftu - jejich herni engine vzdy prinese spoustu novinek a vylepseni a ve sve dobe je vzdy skoro bez konkurence (i kdyz posledni roky je tu po Q3 trosku mezera). Q2 v tom nebyl vyjimkou, neni to tak dlouho co vychazely hry delany v upravenym enginu Q2.
Ano znam, napr. Star Trek, ale graficky nic moc. Dalo se to hrat, ale nebyl jsem okouzlen (jako napriklad starym Unrealem).
Sam jsem douhodobej paran UnrTournamentu (prvniho, taky uz 4 roky starej), a jako primy konkurent Quake 3 se to neda srovnat. UT jsem hraval na Cyrix 233 PR na Voodoo Banshe, kde mi Q3 (s podle me daleko horsi grafikou) proste nejel.
Me IdSoft grafikou (technologii) ohromil naposledy u DOOMa coz je 8 let. Podle me IdSoft ma nyni pocit (i Futuremark -- 3D Mark), ze kdyz je na karte nejaky dalsi efekt (efekt, ne technologie, tak musi byt vsude. Architektura her s pouzitim obycejnych polygonu, textur a svetel vypada daleko lepe (NOFL), nez, kdyz vsude vsechno rotuje, vlni se a zari. Napriklad voda v UT2003 je proste hnus.
A poucka -- vetsi fps == vetsi hratelnost neplati.
tomas
Ne, tak to není. Pokud je někdo ortodoxním playerem počítačových her, tak pro něj linux jako platforma je nepoužitelná. Troufám si tvrdit, že na linux existuje cca 0,5 % her z počtu her co je možné hrát na Windows a to tomu ještě možná fandím. Tvrdit, že Linux nabízí portfolio her stejné nebo podobné jako Win je pošetilé a zavádějící pro případné zájemce. Jistý čas se blýskalo na lepší časy a to díky firmě LokiGames http://www.lokigames.com, která se zabývala portováním her na linux z win.
Bohužel firma začatkem roku 2002 zbankrotovala. Nicméně její práce dokazuje, že na linuxu lze vytvořit a hrát stejně náročné hry jako ve win prostředí, ale co je to platné, když není zákazník.
Důležitá poznámka: většina her od LokiGame není v současné době dále podporována to znamená, že nové patche, které jsou nutné kupříkladu na multiplayer nejsou k sehnání respektive neexistují najsou podporovány původním tvůrcem hry (win verze), vyjma několika vyjímek. Budete se muset spokojit s tím co lokigames do doby sveho konce vydala. Smutné, ale takový je realný stav.
Hovorit o hrach v linuxe,
ale predsa len je tu 1 hra, co za to stoji :
BZFlag.
Asi 10 rokov stara hra, ale stale super myslienka a hratelnost (3d online strielacka tankov).
No ale nastastie existuje aj pod Win,
pretoze s tym akcelerovanym "OpenGL" co maju XWin
to ide o nieco pomalsie a dokonca to vyzera aj o nieco horsie (vo win su proste neviem preco krajsie aj tie chabe efekty). (Kedysi som to porovnaval na TNT2 vo win aj linuxe a rozdiel bol znacne viditelny)
Lze pouzit libovolnou mezinarodni embosovanou platebni (Check Card) nebo kreditni kartu (Credit Card), a to za predpokladu, ze banka neblokuje platby pres internet. Takto objednane zbozi je procleno a je k nemu pridano ceske DPH. Celkova cena je tedy souctem ceny zbozi, postovneho, balneho, DPH a cla. Bohuzel DPH polozka je tak vyznamna,ze ve vetsine pripadu jsou celkove naklady vyssi nez nakup zbozi v ceskem kamenem obchode...
ja navhrhujem aby tu niekto napisal nieco o wolfenstein enemy territory. povodne to mal byt datadisk k Return to Castle Wolfentein, ale z nejakych dovodov to vypustili zadarmo a nepotrebuje to k spusteniu RTCW. takze je to vynikajuca nova hra (engine Quake 3...) a bezi zadarmo, a ako je u id softu zvykom tak ide aj na linuxe...
Ja bych jenom doplnil novou multiplayer hru Americas Army Operations (AAO), ktera je nabizena zadarmo (je vyvijena pro americkou armadu jako propagacni material), jedna se o HOODNE kvalitni multiplayerovou hru a hlavne je soubezne vyvijena jak pro Windows, linux a se zpozdenim i pro MacOS.
Tedka dalsi nazor: Vsimnete si, na cem bezi vetsina hernich serveru pro multiplayerovy hry. Je to Linux, pripadne sem zazil i FreeBSD, windows objevite jen mimoradne.
Nevim, dnes jsem si v kombinaci
Xfree86 v. 4.2 + WineX 3.1 rozjel
Morrowind, Baldur's gate 2 vcetne datadisku Throne
of Bhaal (mam tu novou platinum edition) a Anachronox (starsi hra, ale mam ji hodne rad.)
http://www.transgaming.com/dogamesearch.php?order=working&showall=1
na tomto url se muzete podivat jake hry tam bezi. Btw. vyplati se kouknout do fora, protoze dost her, ktere tam maji napr. 0 uz cekaji na 5 (nejvyssi), protoze nova verze WineX to poresila.
Pro zajemce, tech her bezi hodne moc a transgameri
pracujou jak vztekli, takze neni problem, rozhodne
je spousta her na spickove urovni. (nehlede na to, ze u spousty se chysta linux verze -- neverwinter nights apod.) Navic pro zacatecniky udelali transgameri interface point2play, coz zvladne i 6. lete dite.
Vojto, nikdo Te nenuti hrat hry na linuxu. Tady jde IMHO spise o lidi, kteri v linuxu travi vetsinu casu a kvuli "blbym" hram museji bootovat do windows. Jsou lide, pro ktere neni linux vubec na nic a jsou lide, kterym to co na linuxu bezi staci. Az si toto jednou vsichni uvedomi, tak skonci vecna Linux x Windows valka.
HK
Každy se tu rozplyva nad krasami linuxu, windowsarum vykladate jak moc trpi... pak prijdete domu a neco si konfigurujete nebo kompilujete na tom vasem brutalne vytuningovanem linuxu ktery podava 100x vysi vykon nez Win.. stejne ale frcite v textovem rezimu a hrajete Q2 - to je podle me pohrdani a hloupost :) ucite se to rok ovladat a nakonec to ovladate zhruba stejne jak ste kdysi ovladali windows.. :) kdyby ste meli co na praci tak se na nejakej linux normalne vysere...
Jak jste prisel na to, ze "frcime" v textovem rezimu? A vy jste si nikdy na Windows Q2 nezahral?
Ja ososbne pouzivam Linux prave z toho duvodu, ze mam co na praci. A mimochodem - vubec nejde o to, jestli "linux" ovladam podobne, jako jsem kdysi ovladal windows. Vam se to ale tezko vysvetluje, kdyz evidentne nic jineho nez windows neznate. Linux vam vrele doporucuji. A nebojte se, kdyz jste si poradil s necim tak neprehlednym a neprizpusobivym jako je windows, zkonfigurovat Linux pro vas bude zachvili uplna hracka ;-)
to stim textovym rezimem bylo trochu ironicke samozrejme.. ;) ale jinak znam cloveka ktery v tom "frci".. ja jedu na winech uz celkem dlouho a mam je celkem zmakly.. samozrejme zde je otazka na jake urovni - na te uzivatelske.. nejakymu programovani a kompilovani nerozumim, ale na to winaly ani nejsou delany ze.. verim ze z hlediska technologii je u linuxu z ceho cerpat.. ale nadruhou stranu linux ma podle me z ceho cerpat od M$ co se uzivatelskeho prostredi tyce.. winy sou co se ovladani tyce uplne easy...
Caute vsetci,
za tento prispevok ma tu asi roznesiete na vsetky strany, ale co uz...
Podla mna najvacsi problem je v tom, ze na linux neexistuju piratske hry. Povedzme si to na rovinu: kolko ludi ma na to, aby kazde dva tyzdne vyhodilo do eteru 2000 korun? (ci uz SKK alebo CZK, to je jedno), alebo kolko taka nova hra stoji..
A vsetky keci o tom co vsetko ide na wine a na wineX, ktory je mimochodom plateny (ok, okrem CVS ak sa nemylim, ale komu sa s tym chce babrat) by som zhrnul asi takto: to malo originalnych hier co mam doma mi ako - tak pod wine ide, ale drviva vacsina tych ostantnych (ak nie vsetky) nejdu. Takze by som to zhrnul asi takto: ked sa bude piratcit aj na pre linux, a ked bude instalacia hier pod linuxom vyzerat ako pod windowsami (vid install half life pod wine - to je parada), tak potom sa stane windows totalne irelevantnym OS. Ale dovtedy, hry jedine pod windows 98.
p.s. a nechcem pocut nic typu ze quake 3 mi ide atd.... ano ide. ked si za to dal plnu cenu a nie cenu prazdneho media :-)
Problem je,ze prave tenhle pristup je to nejhorsi co muze byt,protoze linuxovy trh neni tak silny aby utahl krome platicich hracu i takove jako jste vy. A to ze vy nemate pristup k tem hram zdarma nerika nic o jejich dostupnosti/nedostupnosti pro komunitu. Snadnost ziskat hru pro linux stejna,oproti windows tu naopak nejsou vychytavky na kontrolu CD media (cd key ale u nekterych her je).
Co se tyce instalace,videl jste nekdy nejakou instalaci takove hry od Lokigames? Nebo novejsich her ktere prave instalator od loki pouzivaji (at uz Majesty gold od linuxgamespublishing nebo napr. Enemy Territory)? Myslim,ze vic graficke to vubec neni potreba.
Do budoucna uvidime jak se bude hram na linuxu darit,snad uz nebude dalsi pripad "vytunelovanych" lokigames.
Je krasny sledovat absolutni aroganci Windows uzivatelu ale zas maji v necem pravdu. Pokud neprovadi administraci systemu nebo neprogramujou, tak verim ze jim i vyhovujou at se stara programator a to ze si rve vlasy ho uz nezajima. Jde hlavne o to dostat tam soft. A myslim ze v tomto pripade by jim vyhovoval i linux (kdyby byly schopny akceptovat ze ikonky vypadaji trochu jinak). Protoze dnesni nastroje pro instalaci jsou uz dosti pokrocile (viz rpm install popr. yast v suse), nehlede na komercni soft pro linux, ktery ma uz vetsinou graficky instalator. Jde jen o to ze nezaplatite 6000 Kc ale daleko mene a dostanete o mnoho lepe softwarove vybaveny OS pro bezne uzivani.
Ja jsem prevadel nasi firmu o 40-ti zamestancich kompletne na linux a vysledek? usetrily jsme statisice za licence a administrace ma daleko sirsi moznosti. Ten kdo si to jednou vyzkousi administrovat server nebo klienty uz vetsinou nechce nic jinyho a widows se mu zacne stavat nesrozumitelny a je to pak opruz. A protoze se mi uz nechce vyhazovat penize za prazdny OS, mam i doma linux a jsem rad ze existuji hry ktere jsem hral driv pod win a muzu je hrat i nyni pod linuxem ale zas nemusim mit kazdou novinku ale myslim ze i ty novinky budou pribyvat.
WineX je funkcni - ovsem bezproblemove rozchozeni pouze komercni verze (nutno se zaregistrovat $5 za mesic, minimalni subsciption je na 3 mesice). Pouzivam jej na hrani Warcraft3. WineX ho preklada do OpenGL a je znatelne rychlejsi nez na windows XP. V XP pri vetsim poctu jednotek na obrazovce 25+ bylo zpomaleni dost znatelne (P4 3.3/GF4200/512). Ostatni hry jsem pod WineX netestoval - zadne nemam. Jinak Q2 jede uz od roku 1998 pod linuxem pamatuji si, ze se to rozchozovalo jeste pod RH linux 5.1 :D.
Q3 engine hry ... bez problemu. Nektere Linux hry nejsou vubec spatne - Racer, FooBiliard, TuXracer ;), FlightGear, Never Winter Nights, SC3000. Problem je, ze mnozstvi techto her je celkem mizive a tak je linux vhodnejsi pro HC hrace her, ktere maji port pod linux ... viz Q2/Q3/CS(WineX) ;)