Stačí použít obyčejný kabel bez e-markerů, který jeden z CC drátů nemá vůbec zapojen. Problém je pouze s elektronicky značenými kabely pro výkon > 60 W, které používají třeba MacBooky.
Oprava stávajících RPi 4 není možná - propojení kontaktů je přímo pod konektorem, takže není kam chybějící rezistor přidat.
Pokud máte lepší vybavení (mikroskop, slušná páječka) a cit v ruce, oprava možná je, ale nebude to vypadat moc hezky:
Musí se odletovat a nadzvednout nožka USB-C konektoru (A5) a přes odpor ji spojit se zemí. Mně se osvědčilo buď "utopit" SMD odpor 0805 na štorc v anodě TVS mezi USB a HDMI a na propojení použít lakovaný vodič cca 0.3mm pro jistotu ještě vložený do teflonové bužírky, nebo (poněkud méně nápadné) přiletovat odpor 0402 jedním koncem k zemi některé součástky v okolí konektoru a velmi tenkým drátkem ho spojit s A5. Stejně tak dobře ale může posloužit i odpor s drátovými vývody, ovšem v nějakém tom miniaturním provedení. A kdo se necítí na nadzvednutí nožky, může shodit celý USB konektor, proškrábnout spoj a osadit nový konektor + přidat odpor.
Zeptám se rovnou: Co tento zdroj? Zkoušel jej někdo? Případně jak jej jednoduše otestovat - připojit k němu všechny usbčkové harddisky, co doma najdu?
Původní verze Raspberry Pi neměla 512 MiB RAM, ale pouze 256 MiB.
Zdroje:
* https://en.m.wikipedia.org/wiki/Raspberry_Pi#Hardware
* Moje první Raspberry Pi (neveřejný zdroj)
Nevite, jestli nebude nejaka aktualizace Pi Zero? Pro me je zajimavejsi nez dospele B, na druhou stranu mi na nem moc nechybi. Mozna ten USB-C konektor a dualband wifi by se hodily, PCI-e linka nebo USB 3, druhe jadro a 1GB pameti. Nebo ponechani vykonu a snizeni spotreby by bylo mozna zajimavejsi.
Celkove mi ale prijde, ze Zero W je jeste uzitecnejsi nez dospele B.
Autorovi by som len odkázal toľkoto:
Keď vyšla verzia 2B, tak som neváhal a kúpil. Bolo to pomalé, ale myslel som si, čo asi môžem čakať od malého ARM. Nakoniec to skončilo tak ako som plánoval, domáci server. Potom som to zrušil, lebo som nevedel upgradnúť na nový Raspbian, mal som len dúhu. Vtedy som ešte nevedel, že to vie prečítať len FAT32 a zrejme som tam podstrčil niečo iné nechtiac. Dnes mám aj 4B, nahradilo mi to 2B, na ktorom už žiaľ nebeží ani Java a z 2B bude herná konzola. A pointa? Ak budete čakať, nebude to pre vás nikdy dostatočné. A tá 4B je skutočne rýchla ako bežný počítač. Skúšal som skompilovať emulátor, ktorý som kedysi naprogramoval. Na Win7 mi to ide na 1200 % na maxime a RPi 4B zhruba na 700 %. O 4B sa hovorí, že vie nahradiť počítač. Neveril som, že je to také rýchle, ale skutočne je. Neoplatí sa čakať. Ja plánujem kúpiť ďalšie 2. Jeden ako počítač a druhý manželke do kuchyni na recepty.
Problemom Rpi 4 je ale prehrievanie. Mam na CPU nainstalovany maly pasivny chladic a na plny vykon dokaze ist asi 1 minutu, potom sa po dosiahnuti teploty 80 C kvoli prehrievaniu znizi frekvencia z 1,5 GHz na cca. 1 GHz.
Na monitorovanie teploty a frekvencie som si napisal tento maly skriptik:
#!/bin/bash
while true
do
temp=$(vcgencmd measure_temp | cut -d '=' -f2)
clock_hz=$(vcgencmd measure_clock arm | cut -d '=' -f2)
clock_mhz="$(( $clock_hz / 1000000 ))"
echo ${clock_mhz}MHz $temp
sleep 5
done
mam takovy ten radiator case viz treba https://www.ebay.com/itm/293160646186 a chladi paradne
Co je ale asi zajimavejsi je ze pri spustenem cpuburn-a53 se ten skript on MartinX drzi po patnacti minutach kolem 77C na 1900Mhz a na case se neda udrzet ruka takze odvod tepla je dost dobry. Case temer doleha na procesor, dovolil jsem si ale mezi dat dostatecne tlusty ctverecek poskladaneho alobalu pro lepsi kontakt.
Ja som mal k skrinke prilozeny maly 30mm ventilator, ale vzhladom k tomu, ze bol bez regulacie "natvrdo" pripojeny na 5V a vydaval zvuk "startujucej stihacky" tak som ho hned odpojil. Pokial nie je Rpi 4 vytazena naplno, tak sa teplota drzi na 60-70C. Na moje pokusy s RPI 4 to bohato staci a ako domaci server pouzivam HP Microserver s radovo vyssim vykonom, ktory prakticky nepocujem.
Jaký je problém s Javou na 2B? Javu 11 jsem tam rozjel bez problémů (s trochou tuningu i na to 1B, ale bez JITu, tedy pomalu). Javu 13 by tam teoreticky taky neměl být problém rozjet – článek https://bell-sw.com/announcements/2019/09/12/JDK-JavaFX-Video-Preview/ sice zmiňuje Raspi 4, ale je to pro 32bit ARM, takže teoreticky nevidím důvod, proč by to nemělo jet na Raspi 2B.