Flash na ARM v6? Oh honey...
Teď to nemyslím nijak útočně ani zle, ale tím co jste napsal je jasné, že nechápete smysl celého tohoto zařízení.
Toto nemá být další "úplná náhrada za váš domácí desktop". Tohle je taková maličká levná hračka, s opravdu miniaturním výkonem, na kterou čas od času někdo portuje nějakou nečekanou věc a všichni se poplácávají po zádech, "výborně, HDMI video na 700MHz armu za 600!" nebo "skvělé, Quake III Arena".
Z mého pohledu to není nijak praktická záležitost, ani nemá být. Je to hračička. A já se budu těšit, jak si na takové maličkaté nevýkoné hračičce rozjedu Arch linux, zkompiluju DWM, pak to připojím k televizi a budu nadšením skákat "Hele, ono by se to dokonce dalo doopravdy používat!". Já jsem si to nadšeně objednal stejně, jak jsem nadšený z Arduina.
Nehledě na to, že pravý význam tohoto zařízení je dostat počítače, programování, Linux tam, kam by se jinam nedostal = do škol, zájmových kroužků apod. Takže cílem spíš něco jako OLPC, či tak.
Ehm panove, toto zarizeni muze mit MNOHO pouziti...
Namatkou rizeni vzduchotechniky (s pripojenym USB cidlem kvality vzduchu), domaci servrik s OpenVPN jako nahrada omezeneho OpenWRT, pripojeni IP kamer a storing dat na USB disku, vzdalana sprava domu, muzu spustit topeni po inetu hodinu pred prijezdem z dovolene.
Co vas napadne...
Ano, ale myslím, že to nikdy nikdo neprezentoval jako zařízení, na kterém se bude v domácnostech chodit na googlemaps (které teda ve flash nejsou), či různé stránky s flashem.
Jako, za cenu, kterou spousta z nás vyhodí třeba jen za jednu flašku alkoholu je téměř cokoliv, co to zvládá "obstojně", docela terno.
takže fakta pane redaktore:
1.) v článku napsáno: "ale pohyb na stránkách je bezproblémový a plynulý, "
2.) moje rekace - není to pravda: "když kouknu na to video tak spíš utrpení ..."
s čím mají pánové problém? Nerozumíte psanému textu?
Chápu nekritičnost danou zaslepeností z nové hračky, ale vzhledem k tomu, že mám podobných kitíků víc (Beagle, igep, olimex...) a dělám s nimi každý den, tak mě to prostě pobavilo, protože na rozdíl od zdejších nadržených vím co se od toho dá čekat - nejsem překvapen, ani zklamán.
S dostupností je to teď celkem špatné. Pokud se nepletu, tak je na cestě dalších cca 10tis. malin, ale objednávek je jen z EU cca 350 tis. možná víc.
Xjmeno363:
ano, jak jsi "slušně" napsal, tak "uchcávám" pro mě, na mašině, do slova za pár stovek, je tohle prostě "plynulé" ;). Člověk musí být tolerantní a očekávat, že u mikro/nano/pidi počítače, nemůže očekávat žádné zázraky.
Přeci jen, malina je na začátku své kariéry a ještě jí hodně čeká. Teprve až bude mezi lidma, bude to teprve zajímavé.. ;)
Čo to preboha trvalo tak dlho? Dalo by sa to zrýchliť? :-) Dúfam, že nábeh systému to bude vykonávať skôr výnimočne. Viac by ma zaujímala odozva pri zobudení z hibernácie a pri ovládaní bežných činností, prípadne mierne náročnejších webov. Inak za tú cenu celkom zaujímavá vecička.
mam uz objednano par mesicu a zatim mi to nedorazilo. kazdopadne tam pujde arch. na desktopu od boot loaderu do nabehnuti XFCE s login obrazovkou to mam za 10s, debian se tahne na stejnem zeleze o dost dele. tak predpokladam, ze i na raspberry by to mohlo byt sviznejsi s archem nez s debianem. no snad uz to nekdy prijde, je to vecnost ...
tak v patek to odeslo z Birminghamu a v pondeli jsem to mel na stole. paradni vecicka. vyzkousel jsem zatim debian, mam stazeny arch a dneska zkusim OpenOLEC. napajeni resim pres stabilizovany zdroj s vystupem 5V/1.2A (z GESu za 179Kc), takze s napajenim nejsou problemy. chtel jsem 2xUSB do microUSB, ale tyhle kabely delaj jen s miniUSB na konci :( dal se mi to uz redukovat nechce. je to skoda, mohl jsem to napajet primo z TV.
Otazka je jestli je vubec nejaka hibernace mozna. Raspberry Pi nema napr. ani tlacitko na zapnuti/vypnuti. Resi se to prostym odpojenim od napajeni.
Nicmene spotreba je u modelu B 3.5 watu, takze si myslim, ze neni ani zase takovej problem nechat ho bezet furt. Ocekavam, ze moje PCcko zere vic i v hibernaci.
Žeby se projevila největší výhoda GNU/Linuxu (konzole a možnost intuivně udělat naprosto cokoli vč. hibernace)?
Když to má hromadu pinů, tak určitě nebude problém jedním zařídit, aby se odpojilo napájení. Zapínání by bylo horší a muselo by se asi řešit externím obvodem - třeba tlesknutím, IR diodou (reagující na stisk tlačítka ovladače) a podobně. Ale to jen hádám, třeba je to jednodušší než to vypadá ;)
Odpojovat napajeni uplne, v pripade hibernace by asi nebylo to nejlepsi... Ztratil by se obsah pameti a r-pi by se uz tezko probralo. Setrit energii lze ale teoreticky ruzne. Muze se odpojit usb radic, tim padem i ethernet, ktery je skrze usb pripojeny, muze se zastavit interni oscilator / krystal apod... Navic na GPIO piny lze navazat preruseni a tak by se treba dalo zarizeni prez ne probrat.
Vychazim teda z toho jak je to u Atmelu ... toto je samozrejme neco uplne jineho a i kdyz koukam na 700 strankovy referenci manual k ARM1176JZF-S informace k tomuhle tam nejak nevidim ...
Napr. Atmel lze uspat tak, ze zere v radech mikroamper, kdyby bylo mozne neco takoveho u Raspberry-PI ktere nekdo bude pouzivat jako multimedialni box u televize, bezici rekneme 20% casu, (5 hodin denne) porad by to byla uspora 35kW hodin rocne... Jestli je 80-90 korun dulezitejch posuzovat nebudu...
Blbost to je krom nejjednodušších osmibitů. Ale tenhle Broadcom chip má propracovaný úsporný režimy, takže bude žrát maximálně nějakou desetinku wattu, což je skoro zanedbatelné (pokud se to nenapájí přímo z baterie). Už jen Ethernet/USB bude mít daleko větší spotřebu než samotný procesor. A ty spínaný zdroje za pár korun mají taky mizernou účinnost a v klidou můžou brát klidně víc než celý Raspi :)
To je zase dalsi co neumi cist fakturu od prodejce, tj. opomene ti rici hafo dalsich polozek (napr. cenu za distribuci) a pak ti napise "ja mam jenom 2,5kWh". Ma kulove, celkove ma fakturu, kde to bude vice, ale to ti nenapise, bo je king...
P.S. v ceniku je Aku elektrina za 1.6, bez dane, bez zapocteni distribuce atd. Takze nakonec to nikda nedostane za 1.6.
..přišla faktura... nic ve zlým, jen se musíte postarat:-) já mám elektřinu od Čezu za 4,92 s DPH, je to součet silové el, distribuce a já nevím čeho, prostě konečná cena eTarifu. Je to stejný jako s bankou, některá vás s úsměvem okrade o 1500 ročně a jiná vás nejen neokrade, ale zato, že u ní máte peníze ještě zaplatí.
3,5W - hm, uvědomujete si, že ztráta na napaječi bude vyžší? Tzn, pokud použijete spínaný zdroj řekněme 5V/1A pak při nějakých nW bude účinnost v... a nejspíš to co ušetříte protopíte. Muselo by se úplně odpojovat napájení na primáru a živit to třeba z F kondu, po dosažení kritického napětí zapnout napaječ a dobít kond, pak odpojit.
No kvôli šetreniu enegrie je to asi zbytočné.
Teoreticky by to mohlo byť napájané priamo z USB televízora, no ten čas štartu je žalostne dlhý ak by sa to malo používať ako video centrum zapínané spolu s TV. Predpokladnám, že ten boot trvá dlho kvôli pomalej SD karte, kde je prenos okolo 8 MB/s. Pri bootovaní z rýchleho USB by to mohlo byť lepšie no rýchlejše ako 35-40MB/s na USB2 to asi nebude. Neviem ako sú na tom pamäťové karty a či je možné do toho zariadenia strčiť nejakú kartu s prenosom aspoň 50-60MB/s.
Najlepšie asi bude toto neriešiť a nechať to trvalo zapnuté.
Mas spatne pristup, tady to je jenom "1w" to si reknes u dalsich 10-15 pristroju a da ti to +-500 za rok. Osobne nevidim davat Cezu, Eonu ci jinemu prodejci ani korunu navic kdyz me to stoji stlaceni jednoho tlacitka na vypnuti.
P.S. 500 je pro me jedna SD karta do fotaku kterou mit muzu a nemusim...
Opravte si specifikaci modelu A. Už je to dooooost dlouho co na raspberrypi.org oznámili, že model A bude mít 256 MB RAM (viz např. FAQ).
nic proti, ale s tvojí logikou by člověk nonstop jen prc*l a jakákoliv jiná činnost by byla považována za projev nelidství a zoufalství ... žili bysme dodnes v jeskyních a byly bysme líní rozdělat si oheň, připravit jídlo nebo i jen nabrousit lovnou zbraň protože lepší je přece trávit veškerý volný čas horizontálními pohyby pánve :-)))
ne fakt, nic proti sexu, ale takový komentář vypotí jen opravdový hňup.
Muzete prosim upresnit par informaci, ktere jsem se v recenzi nedocetl?
*Zvlada to plynule prehravat pouze H.264 video, nebo vsechny mozne AVI, DivX a podobne rozsirene formaty?
*Jak se to chova v prohlizeci s nejakou narocnejsi strankou (a tim nemyslim root.cz). Napr. Facebook.com, nebo youtube.com. Je mozne si na youtube pustit video?
*Jak velke problemy tomu dela flash. Nevytuhne cela stranka na jedne male reklame?
Na FarmVille se radeji vubec neptam :-)
*Kdyz se Raspberry Pi pripoji k televizi pres kompozitni vystup (do SCARTu), jak moc spatne to vypada?
*Zkousel jste GPIO?
Dekuji za upresneni.
> Zvlada to plynule prehravat pouze H.264 video, nebo vsechny mozne AVI, DivX a podobne rozsirene formaty?
zvladne to +- len to co je licencovane na hw dekodovanie - http://www.raspberrypi.org/archives/592 . Ten procesor sam o sebe je dost slaby, tusim nieco ako p3 300Mhz - takze aktualne mozes dekodovat tak mpeg2 video 320x240.
to asi nepriamo odpoveda aj na ostatne otazky - ked to das na 1080p telku, asi bude mat ten procesor celkom co robit s renderovanim webov, nedajboze s flashom...
"Two licensed codecs will be provided at launch, MPEG4 and h.264. Codec licences have quite an impact of the cost of the device which is why there are only two at this stage. There are non-licensed Codecs such at MPEG2, VC1 etc, but for the moment they will not be accelerated by the GPU."
Takze bezne DVD, tedy MPEG2 720x576 asi plynule prehrat nepujde :-(
Tohle je právě dost zmatečná informace a vůbec nachápu, co vlastně zalicencovali. Píšou, že mají MPEG4 a h.264. Jenže h.264 je podmnožinou MPEG4, konkrétně MPEG4 Part 10.
Takže je jisté že to umí H.264. Ale co je ten druhý MPEG4? Může to být licence na kontejner, na zvuk, nebo třeba na MPEG4 Part 2, což jsou ty všechny možné DivXy, XviDy, 3ivXy a pod. A nebo vůbec na nic, mají třeba jen jednu licenci na H.264, ale nazvali ji oběma názvy, aby to vyznělo, že mají zalicencované dvě věci. :)
Nevím jakou verzi XBMC jste tam měl, ale titulky samozřejmě umí a s příslušným pluginem dokonce automaticky stahovat.
Samozřejmě musíte mít nastaveno, že je chcete a musíte je tam mít. I pokud se nejmenují „správně“, tak při přehrávání se dá vybrat libovolný soubor.
To video mimochodem velmi pravděpodobně nebude HD, tedy 1080p/1080i ale jen 720p…
Raspberry není multimediální centrum na video nebo browsení nebo dokonce Flash, to zase někdo nemá tušení která bije. K televizi se daleko více hodí standardní HTPC z běžné produkce.
Smyslem Raspberry je takové to domácí hraní, například na inteligentní domovní instalace, alarm, zabezpečení, automatizace a další hračky.
Zase na takovyhle veci je to trochu kanon na vrabce a ma to zbytecnej prebytek vykonu, protoze to vpohode zvladne obslouzit zabezpecovacku celyho mesta. Na druhou stranu, v domacich podminkach se mnohem snaze a lepe pracuje se seriovym/paralelnim portem, kterej to nema vubec.
Me osobne by vyhovovala krabka klidne o fous(ci dva) vetsi, ale s alespon 2ma eth portama, s sata portem ...
Přebytek výkonu to mít musí, abys mohl používat běžné věci z Linuxu, jistěže by to specializovaný hardware zvládl s 1000x menším výkonem.
Sériový port to má, dokonce rovnou převedený do úrovní TTL/CMOS a to je ještě lepší.
Místo paralelního portu to má GPIO a to je na hraní ještě lepší.
Plnohodnotný sériový a paralelní port připojíš přes USB.
Presne, ja potreboval neco co malo zere, ale zaroven dokaze prehrat MKV (pisu texty na pocitaci a pritom misto radia sleduju film ci serial). Pro me osobne ideal.
Malo to zere, film prehraje, mp3 taky, OpenOffice se zda taky na tom pojede, tak co resit. Bude to "psaci stroj" s 24"monitorem...
"Někdo" má tušení které bije.. ;). Jinak se plete i vy.. Smyslem Raspberry Pi, není ani to jak píšete na domácí hraní. Raspberry Pi, je určené hlavně do škol, aby se seznámili s programováním, linuxem atd..
Všechno ostatní, je jen vedleší produkt toho co s ním jde dělat.
zaplatil jste o vánocích?
to je divné
jelikož tehdy nebylo rozhodnuto o spolupráci s farnellem a RS(všichni se tvářili že to bude přes jejich eshop Raspberry Pi nadace)
a farnell mi strhl peníze až 2 dny po mailu že to odeslali (ve skutečnosti asi odeslali ve stejný den jako bylo datum platby)
http://www.eurogamer.net/articles/df-hardware-raspberry-pi-review - tady je docela podrobná recenze RasPi, nejvíc se to asi hodí na video (s trochou sekání se na tom přehraje i to obří Samsung Oceanic Demo), běžný 1080 video to dává v pohodě (zkoušeli taky v XBMC), divx/xvid by taky měl jít v cajku, problém bude akorát s nějakýma míň populárníma formátama co ten grafickej čip neodakceleruje a procesor na to stačit nebude. Dál zkoušeli Quake III a ten celkem šel, ale problém je málo paměti a způsob jakym se sdílí a pak zkoušeli i ten browser (Midori) a tam to bylo nejhorší - žádný HTML5, Java ani Flash (a ten Flash tam pravděpodobně nebude nikdy, ten zbytek se časem snad dodá), takže YouTube nepude. Navíc si stěžovali jak to je pomalý (desktop neni akcelerovanej, i obyčejný přesunutí/maximalizace okna trvá dlouho a neni to plynulý, ale očekává se že to do budoucna vyřeší).
Jedine co je na Rapsberry zajimave, je marketing, je nevidany.
ARMy jsou jiz vice nez deset let pozoruhodnou hrackou. Kdo chce muze si bez cekani poridit Beagle board, AR.Drone nebo rozebrat svuj domaci router ci chytrejsi telefon. Linux bezi na vetsine z nich a instalce (nejaka ta mala distribuce) je dostupna. Vykonem to sice neni zadny zazrak - pro bezne ARM plati zhruba rovnice 1MHz je 1 VAX-MIPS (see wiki/google - bezne ARM jadro A9). Pro srovnani muj desktop (4 jadra) ma celkem cca 57000 VAX-MIPS a Atom N550 (bezny kousek) ma celkem asi 5000 VAX-MIPS. Takze sami muzete odhadnout co od ARMu cekat = bez hw kodeku neni moc vykonny.
ARMy dnes nedosahuji ani vykonu Atomu (proto se taky Intel chytre zbavil Xscale/ARM projektu pred nastupem Atomu). Prijdou ale lepsi, vykonnejsi a to budou jini sekaci... Zalezi hlavne na frequenci jadre ARMu - palnovane jadro A13 dela 2.5 VAX-MIPS na MHz. Pri frequenci 300MHz toho moc neuvarite, musite se podivat na vice jadrove ARMy (4 jadra) a na freq. nad 1000MHz, jinak je to proste hracka pro kalkulatory. Ze na tom bezi linux? ale prosim vas bezi i na osmibitech :) (starsi clanky na root.cz).
Cena? podobny komercene prodavany board je bezne asi za 2k Kc, Raspberry asi 650,- (prez distribucni kanal). Je ta cena nizka? Ne, je asi tak realna, zhruba sedi... Cena je predevsim za vyvoj, cipy pameti + CPU a pcb, coz neni pri seriove vyrobe moc. Jde hlavne o to prvni navrh draze vyrobit, vyladit a pri torse stesti muzete druhy, treti redesign chrlit za maly peniz. Pro kopie vyroba pcb je nekolik dolaru (u stovek kusu je cena pcb asi 5-10$), procesor stoji nejak tak podobne... osazeni a pocukrovat zbytkem soucastek voala a Rapsberry je na svete za 20-30$. Vyrabet si jeden takovy ARM board znamena nekolik desitek tisic korun za masky PCB a osazeni. Trapeni s prvnimi chybami... ale od deseti kusu se naklady uz velice rozumne rolozi a nejsou prilis vysoke, troufam si tvrdit ze cenove se vyrovnaji komercni nabidce.
Tento projekt je zajimavy tim ze na nem tvurci "nechteji vydelat". No a pak a to predevsim - marketingem. Jestli je nekdo profesional, tak jsou lide z marketingu. Diky medialni samaritanske masazi prodali vse co panovali (ano nemeli nic) jiz na vanoce a to behem nekolika malo hodin! (10000? kusu). Bylo vsak horzne, za jakou cenu se tak stalo - zoufalost sama.
O profesionalite vyvojaru se da pochybovat, pravdepodobne jsou to prevleceni nadseni programatori. Prvni kusy byly planovany na vanoce, nezadarilo se, asi chyba rekneme si. Na jare tym zjistil, ze to nebude tak rychle a ze bude asi nutne splnit nejake normy, testy a cerifikace pro tento vyrobek (jake necekane prekvapeni pro profiky?). Uz je leto, kyticky kvetou ptacci zpivaji a RS rozeslalo prvni varku. Farnell jako druhy distribucni kanal zatim nic... ceka se, mesic, mozna... dva mesice? asi... pul roku? mozna taky... nicemu bych se nedivil.
Kupte si AR.Drone board u ufona pokud nechce vylozene hw video kodek ale zajima vas vykon takoveho ARMu, preklad jadra, cross kompilace aplikaci a podobne zkratka board. Filmy si muzete prehrat na svem desktopu nebo nb.
1) Nebudu kuchat routery a jine vraky - chci nove zarizeni (se zarukou), pripojim perifierie, zasunu s SD z linuxem a jedu (90% z nas nebude pajet a experimentovat - nekdo na to nema bunky, nekdo cas)
2) S tim vyvojem a "zhmotnenim" do produkce jsi to memyslel vazne, co? Mas predstavu, co to obnasi? Moc ne, viz. veta "pocukrovat zbytkem soucastek"...
3) Terminy dodani - ruku na srdce, vetsina projketu nikdy neni vcas. Obvzlaste pokud je zavislost na jinych. Jestli udelali chybu, tak v tom, ze meli rict "az bude, tak bude" (coz by lidi a hlavne komercni prodejci nerozdychali).
Jinak - kdyz je to podle tebe tak jednoduche, postav neco takoveho. Na zacatek pro ceskou kotlinu. Kdyz to bude SPOLEHLIVE fungovat a dostanes se na zajimavou cenu (do 1kKc), budeme ti tady vsichni tleskat a placat po rameni.
On není takový problém něco navrhnout a vyrobit, probl0m je v tom zajistit odbyt dostatečného množství kusů a zaplatit vývoj a rozjetí výroby (to jsou i miliony).
A také vývojáři musí z něčeho žít - projekt bastlený na koleně o volném čase podle toho taky vypadá - a tady je to vidět hodně.
řekni mi, kde do 1000 Kč koupím cokoli, co bude mít ram přes 70 MB (64 MB mi nestačí), pojede mi na tom rozumný linux a bude to mít ethernet, takže si na tom budu moct be zvelké námahy rozchodit alespoň pomalý php, ftp a samba server. Na tomhle navíc půjdou přehrát i nějaké filmy. Zkoušel jsem vykuchat router, ale moc mě neuspokojil.
Na síťové věci je daloko lepší třeba:
http://www.abclinuxu.cz/blog/jirka/2011/2/routerstation-pro-aneb-debian-nemusi-bolet
Problém RB je v tom, že síťovka je mimořádně nevhodně interně připojena přes USB.
ASUS RT-N16: http://wiki.openwrt.org/toh/asus/rt-n16
CPU: BCM4716 chip rev 1 (MIPS 74K V4.0 480 MHz)
RAM: 128MB
FLASH: 64MB
USB: 2 x 2.0
WiFi: b/g/n
LAN: 4 x 1GB
JTAG: yes
CENA: $79 novy so zarukou / $50 pouzity (ebay)
cpu sa da pretaktovat
ram aj flash sa daju rozsirit hw hackovanim (nutne letovat cipy na seba)
usb sa daju 2 dalsie pridat len zaletovanim privodov (cip ma 4 usb porty, ale len 2 su pouzite)
wifi karta je v mini pci slote, da sa vybrat a zalozit akakolvek ina mini-pci karta
1. doplnim ta: ma 5xGBnet (aj wan je gigovy)
2. rad ta privitam s tou "mini-pici-wifi" kartou (802.11a - b/g/n vie samotny router) a ak sa ti ju podari v rt-n16-ke zasunut (s letovackou ta vyhodim) do "mini-pici-slotu" a rozbehat, tak ti ju preplatim
3. s letovackou sa "verbalne" zahrame v tomto bode - hw hack :-D - verbalne preto, lebo cipy su BGA - tak ich tazko mozes letovat "na seba", takze pamat takto nerozsiris a ci su nejake dalsie usb vyvedene na nejake plosky dps netusim a ani som nehladal...
4. zdroje nie su prave najspolahlivejsie (podla ohlasov na nete), mne zatial len vypadava napajaci konektor :-)
takze si klikni na odkaz vo svojom prispevku a netrep
koncim s heslom: "nie je vsetko wl500g, co je asus"
robo
Pokud netrvas na tom ze to musi byt novy, tak za nekolik malo stovek lze sehnat napr. toto:
http://www.pcengines.ch/wrap1e103.htm
Procesor sice jen 233MHz a 64MB RAM a nema to HDMI, ale zas je to znama x86 arch, 2 eth, 2 mini pci, GPIO, I2C. Navic firma k tomu uvolnila schemata a zdrojaky firmwaru, takze na nejake nenarocne rizeni neceho, server, router atd. je to min. stejne dobre. Na multimedia samozrejme nikoliv.
Vývojáři se tím jinak normálně živí, část jich pracuje například v Broadcomu (proto taky ten výběr SoC), takže žádní převlečení programátoři. Spíš trochu nereálné plány – a práci jim zkomplikoval taky jejich vlastní úspěch (viz tu poslední akci s certifikací).
Výstup na televizi (HDMI a kompozit) jsou dost podstatné požadavky s ohledem na cíle, ke kterým směřují. Nikdo netvrdí, že je to nějaké extra dělo – v podstatě je to vykuchaný STB – ale jde o to dostat (levné) počítače mezi lidi. Na nějaký ten Scratch nebo Python to stačí a GPIO tam taky je, takže se s tím dají dělat celkem zajímavé věci (třeba připojit Arduino :) ).
To nebylo "há, uděláme zařízení, co umí přehrát HD video!", ale "hm, tak tady jsme navrhli jednoduchý, malý, levný počítač a há, nějakému nadšenci se na tom podařilo akcelerovat HD video!". Kdyby se nějakému bláznu podařilo v pořádku rozběhat HD video na Pentiu 486 taky nebudete nadávat "inženýři z Intelu se měli vykašlat na nějaké HD video a radši přidat pár jader!".
To je celý špatně pochopený. Postup byl totiž přesně opačnej - chceme udělat zařízení co nejlevněji, takže kolem jakýho čipu to postavíme? Voila, volba padla z nejrůznějších důvodů (a z nich vyplývající bezkonkurenční ceně) na Broadcom BCM2835, který v sobě zahrnuje jak CPU, tak GPU. Tzn. výsledný grafický výkon a schopnost akcelerovat HD video je spíš vedlejší efekt, rozhodně to nebylo plánovaný jako "killer feature".
"Náhodička" to samozřejmě neni a nikdo z Raspberry Pi foundation se nikdy timhle faktem netajil. Ano, Eben Upton dělá pro Broadcom, stejně jako hrstka dalších inženýrů, kteří se na vývoji RasPi podíleli.
Bez Ebenových vazeb na Broadcom by za tuhle cenu a v tak (relativně) malém množsví čipy pro Raspberry nikdy nezískali. Jestli BCM2835 oficiálně existoval i předtím netuším, ale opravdu pochybuju, že byl vyvíjen byť jen malým s ohledem na RasPi, to pro Broadcom jednoduše neni byznys.
Spíš se to prostě tak hezky sešlo - objevil se BCM2835, který byl pro RasPi vhodný a Eben doslova ukecal chlebodárce, aby čip mohl použít ve svém "malém charitativním projektu" :)
Mohl byste prosím udělat jednoduchý test, jak si Pi vede na síti?
Zajímá mě:
1) Lze do USB portu připojit HUB, abych mohl připojit alespoň 4 HDD v rámečku?
2) Jaké budou reálné rychlosti (HDD přes USB do Pi, přes ethernet do routeru, z routeru do stolního pc (100Mbit)/ po wifi (54mbit)), když ho píchnu do obyč 100Mbit routeru do 1000kč, co třeba dává kyslík k internetu? Na přehrávání videa a třeba zálohu dokumentů? Takováhle zcela jednoduchá věc, praktická. Pi s Debianem jako FTP SAMBA server s nějakým zálohvadlem a stahovadlem na pozadí.
Máte u toho bezdrátovou klávesnici a myš? Když je ta telka velká, abyste u toho neseděl tak blízko, jinak je to v obejváku nepoužitelný. Ten seriál se přehrával z flešky? Mě by zajímalo, kolik watů by to utáhlo přes USB. Jestli by to zvládlo ještě nenapájený usb hub nebo to sotva uživí ty dvě zařízení.
Náš současný přehrávač (Panasonic) sice umí podobné věci, ale ve standby modu si bere 20W. Když se to vypne, tak aby člověk řídil hodiny a datum, když si chce něco časově nahrát.
Pokud bych tím chtěl nahrávat z televize, tak předpokládám, že bych musel dokoupit ještě nějakou televizní USB kartu. Na obrzáku vidím tři USB porty, ale ve specifikaci jsou jen dva. To by se tam pak bez hubu nevešla klávesnice, myš a televizni karta.
Přepokládám, že napájecí trafo u toho nebude.
Dobrý den.
Je, prosím, Raspberry Pi vhodné pro implementaci domácí automatizace? Např. jako free hw/sw náhrada Loxone miniserveru?
Jak z RP ovládat např. světlo? RP bude patrně umístěno v obývacím pokoji, aby mohlo být využito k browsdání a k přehrávání médií. Délka HDMI kabelu je max. 10 m. V takovém případě je nutné dotáhnout nějakým vhodným kabelem (Jakým? Max. délka?) informaci z RP do rozvaděče, odkudK plné integraci by ještě patřily např. funkce
Použijte GPIO nebo USB. Pro spínání použijte obyčejné nebo bistabilní relé, jak uznáte za vhodné (obecně: pokud to běží krátkovodě, tak obyčejné, pokud dlouhodobě, tak bistabilní, pokud skoro pořád, tak obyčejné rozepínací). Vám bych asi doporučil relé karty do USB, budete s tím mít méně problémů. Velké množství senzorů nebo ovládání krokových motorů lze připojovat také přes USB, obzvlášť když napájeným USB hubem lze napájet samotné Raspberry.
Btw. nedoporučuju tohle všechno dělat přes jedno Raspberry. Nemá to na to zase tak velký výkon. Spíše by to chtělo celou síť, např. Raspberry do každé (druhé) místnosti, kde bude mít senzory a ovládat světla.
Jo, to je dobrá otázka.
Jako náhrada přímo ne. Spíše jen jako web server - rozhraní mezi automatizací a její vizualizací příp. ovládání. RP bych spíše viděl do rozvaděče a vizualizaci pomocí druhého RP u TV nebo pomocí nějakého tabletu přes wifi.
Loxone je komplet deska se vstupy a výstupy (ale sakra drahá). U RP se musí ještě dodělat.
Ale rád bych, kdyby to někdo naprogramoval :-) Mohl bych to doma připojit na CAN (ovládání světel, rolet, topení...), ale tak jednoduché to zase není.
Loxone mi nepripada drahy na to, ze je to komplet. Bez bastleni mas vsechno, co potrebujes.... Aplikace na mobil, program na nastaveni... Zkousel sem stahnout ten soft a dela se v tom dobre - je to rychly, ma to simulaci a je to v CZ...
Dum planuju na nekolik desitek let a par tisic na vic me uz nerozhodi... Za me ano :)
Neviem ci ma s Raspberry PI skusenost uz aj niekto iny ale mne sa to zatial nepodarilo rozbehat a zistil som, ze nie som sam ale je nas takych pomerne dost. Najpravdepodobnejsou pricinou je SD karta lebo ako som sa docital tak citacka kariet v Raspberry PI je dost vyberava a nerozbehne sa len tak s kazdou SD kartou. Dokonca som to skusal uz aj s jednou z odporucanych na http://www.elinux.org/RPi_VerifiedPeripherals .
Skusim este nejake dalsie SD karty a pripadne aj nejaky iny zdroj a potom to mozno poslem naspet na vymenu ale bojim sa, ze to nepomoze pretoze to zariadenie ma svoje muchy. Cital som na viacerych forach, ze to niektori uz spravili ale este neviem s akym vysledkom.
Ma niekto z vas podobne problemy?
Nakoniec sa to podarilo aj mne. Musel som vyskusat dokonca az 6 SD kariet a nakoniec funguje az nejaka 2 GB noname mikro SD karta co mi dala Nokia defaultne do mojho mobilu Nokia C5-02. Trapil som sa s tym vyse tyzdna, a uz som teda uvazoval aj nad vymenou "vadneho" kusu, ale nakoniec sa to podarilo :-) !!!
Potvrdzujem aj funkcnost bezdrotovej klavesnice s touchpadom "Logitech Wireless Touch Keyboard K400" ktoru som k tomu kupil a bola rovnako draha ako samotne Raspberry PI. Funguje aj USB zdroj Gembird 5V/1000mA ku ktoremu je ale potrebne dokupit kabel alebo pohladat nieco take v suplikoch.
Zatial to bezi na Debiane ale mozno neskor vyskusam aj Arch pripadne nieco dalsie.