Jedine co je na Rapsberry zajimave, je marketing, je nevidany.
ARMy jsou jiz vice nez deset let pozoruhodnou hrackou. Kdo chce muze si bez cekani poridit Beagle board, AR.Drone nebo rozebrat svuj domaci router ci chytrejsi telefon. Linux bezi na vetsine z nich a instalce (nejaka ta mala distribuce) je dostupna. Vykonem to sice neni zadny zazrak - pro bezne ARM plati zhruba rovnice 1MHz je 1 VAX-MIPS (see wiki/google - bezne ARM jadro A9). Pro srovnani muj desktop (4 jadra) ma celkem cca 57000 VAX-MIPS a Atom N550 (bezny kousek) ma celkem asi 5000 VAX-MIPS. Takze sami muzete odhadnout co od ARMu cekat = bez hw kodeku neni moc vykonny.
ARMy dnes nedosahuji ani vykonu Atomu (proto se taky Intel chytre zbavil Xscale/ARM projektu pred nastupem Atomu). Prijdou ale lepsi, vykonnejsi a to budou jini sekaci... Zalezi hlavne na frequenci jadre ARMu - palnovane jadro A13 dela 2.5 VAX-MIPS na MHz. Pri frequenci 300MHz toho moc neuvarite, musite se podivat na vice jadrove ARMy (4 jadra) a na freq. nad 1000MHz, jinak je to proste hracka pro kalkulatory. Ze na tom bezi linux? ale prosim vas bezi i na osmibitech :) (starsi clanky na root.cz).
Cena? podobny komercene prodavany board je bezne asi za 2k Kc, Raspberry asi 650,- (prez distribucni kanal). Je ta cena nizka? Ne, je asi tak realna, zhruba sedi... Cena je predevsim za vyvoj, cipy pameti + CPU a pcb, coz neni pri seriove vyrobe moc. Jde hlavne o to prvni navrh draze vyrobit, vyladit a pri torse stesti muzete druhy, treti redesign chrlit za maly peniz. Pro kopie vyroba pcb je nekolik dolaru (u stovek kusu je cena pcb asi 5-10$), procesor stoji nejak tak podobne... osazeni a pocukrovat zbytkem soucastek voala a Rapsberry je na svete za 20-30$. Vyrabet si jeden takovy ARM board znamena nekolik desitek tisic korun za masky PCB a osazeni. Trapeni s prvnimi chybami... ale od deseti kusu se naklady uz velice rozumne rolozi a nejsou prilis vysoke, troufam si tvrdit ze cenove se vyrovnaji komercni nabidce.
Tento projekt je zajimavy tim ze na nem tvurci "nechteji vydelat". No a pak a to predevsim - marketingem. Jestli je nekdo profesional, tak jsou lide z marketingu. Diky medialni samaritanske masazi prodali vse co panovali (ano nemeli nic) jiz na vanoce a to behem nekolika malo hodin! (10000? kusu). Bylo vsak horzne, za jakou cenu se tak stalo - zoufalost sama.
O profesionalite vyvojaru se da pochybovat, pravdepodobne jsou to prevleceni nadseni programatori. Prvni kusy byly planovany na vanoce, nezadarilo se, asi chyba rekneme si. Na jare tym zjistil, ze to nebude tak rychle a ze bude asi nutne splnit nejake normy, testy a cerifikace pro tento vyrobek (jake necekane prekvapeni pro profiky?). Uz je leto, kyticky kvetou ptacci zpivaji a RS rozeslalo prvni varku. Farnell jako druhy distribucni kanal zatim nic... ceka se, mesic, mozna... dva mesice? asi... pul roku? mozna taky... nicemu bych se nedivil.
Kupte si AR.Drone board u ufona pokud nechce vylozene hw video kodek ale zajima vas vykon takoveho ARMu, preklad jadra, cross kompilace aplikaci a podobne zkratka board. Filmy si muzete prehrat na svem desktopu nebo nb.
1) Nebudu kuchat routery a jine vraky - chci nove zarizeni (se zarukou), pripojim perifierie, zasunu s SD z linuxem a jedu (90% z nas nebude pajet a experimentovat - nekdo na to nema bunky, nekdo cas)
2) S tim vyvojem a "zhmotnenim" do produkce jsi to memyslel vazne, co? Mas predstavu, co to obnasi? Moc ne, viz. veta "pocukrovat zbytkem soucastek"...
3) Terminy dodani - ruku na srdce, vetsina projketu nikdy neni vcas. Obvzlaste pokud je zavislost na jinych. Jestli udelali chybu, tak v tom, ze meli rict "az bude, tak bude" (coz by lidi a hlavne komercni prodejci nerozdychali).
Jinak - kdyz je to podle tebe tak jednoduche, postav neco takoveho. Na zacatek pro ceskou kotlinu. Kdyz to bude SPOLEHLIVE fungovat a dostanes se na zajimavou cenu (do 1kKc), budeme ti tady vsichni tleskat a placat po rameni.
On není takový problém něco navrhnout a vyrobit, probl0m je v tom zajistit odbyt dostatečného množství kusů a zaplatit vývoj a rozjetí výroby (to jsou i miliony).
A také vývojáři musí z něčeho žít - projekt bastlený na koleně o volném čase podle toho taky vypadá - a tady je to vidět hodně.
řekni mi, kde do 1000 Kč koupím cokoli, co bude mít ram přes 70 MB (64 MB mi nestačí), pojede mi na tom rozumný linux a bude to mít ethernet, takže si na tom budu moct be zvelké námahy rozchodit alespoň pomalý php, ftp a samba server. Na tomhle navíc půjdou přehrát i nějaké filmy. Zkoušel jsem vykuchat router, ale moc mě neuspokojil.
Na síťové věci je daloko lepší třeba:
http://www.abclinuxu.cz/blog/jirka/2011/2/routerstation-pro-aneb-debian-nemusi-bolet
Problém RB je v tom, že síťovka je mimořádně nevhodně interně připojena přes USB.
ASUS RT-N16: http://wiki.openwrt.org/toh/asus/rt-n16
CPU: BCM4716 chip rev 1 (MIPS 74K V4.0 480 MHz)
RAM: 128MB
FLASH: 64MB
USB: 2 x 2.0
WiFi: b/g/n
LAN: 4 x 1GB
JTAG: yes
CENA: $79 novy so zarukou / $50 pouzity (ebay)
cpu sa da pretaktovat
ram aj flash sa daju rozsirit hw hackovanim (nutne letovat cipy na seba)
usb sa daju 2 dalsie pridat len zaletovanim privodov (cip ma 4 usb porty, ale len 2 su pouzite)
wifi karta je v mini pci slote, da sa vybrat a zalozit akakolvek ina mini-pci karta
1. doplnim ta: ma 5xGBnet (aj wan je gigovy)
2. rad ta privitam s tou "mini-pici-wifi" kartou (802.11a - b/g/n vie samotny router) a ak sa ti ju podari v rt-n16-ke zasunut (s letovackou ta vyhodim) do "mini-pici-slotu" a rozbehat, tak ti ju preplatim
3. s letovackou sa "verbalne" zahrame v tomto bode - hw hack :-D - verbalne preto, lebo cipy su BGA - tak ich tazko mozes letovat "na seba", takze pamat takto nerozsiris a ci su nejake dalsie usb vyvedene na nejake plosky dps netusim a ani som nehladal...
4. zdroje nie su prave najspolahlivejsie (podla ohlasov na nete), mne zatial len vypadava napajaci konektor :-)
takze si klikni na odkaz vo svojom prispevku a netrep
koncim s heslom: "nie je vsetko wl500g, co je asus"
robo
Pokud netrvas na tom ze to musi byt novy, tak za nekolik malo stovek lze sehnat napr. toto:
http://www.pcengines.ch/wrap1e103.htm
Procesor sice jen 233MHz a 64MB RAM a nema to HDMI, ale zas je to znama x86 arch, 2 eth, 2 mini pci, GPIO, I2C. Navic firma k tomu uvolnila schemata a zdrojaky firmwaru, takze na nejake nenarocne rizeni neceho, server, router atd. je to min. stejne dobre. Na multimedia samozrejme nikoliv.
Vývojáři se tím jinak normálně živí, část jich pracuje například v Broadcomu (proto taky ten výběr SoC), takže žádní převlečení programátoři. Spíš trochu nereálné plány – a práci jim zkomplikoval taky jejich vlastní úspěch (viz tu poslední akci s certifikací).
Výstup na televizi (HDMI a kompozit) jsou dost podstatné požadavky s ohledem na cíle, ke kterým směřují. Nikdo netvrdí, že je to nějaké extra dělo – v podstatě je to vykuchaný STB – ale jde o to dostat (levné) počítače mezi lidi. Na nějaký ten Scratch nebo Python to stačí a GPIO tam taky je, takže se s tím dají dělat celkem zajímavé věci (třeba připojit Arduino :) ).