Vlákno názorů k článku Raspberry Pi dorazil, revoluční minipočítač na vlastní kůži od Hans Ginzel - Dobrý den. Je, prosím, Raspberry Pi vhodné pro implementaci...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 5. 2012 16:36

    Hans Ginzel

    Dobrý den.

    Je, prosím, Raspberry Pi vhodné pro implementaci domácí automatizace? Např. jako free hw/sw náhrada Loxone miniserveru?

    Jak z RP ovládat např. světlo? RP bude patrně umístěno v obývacím pokoji, aby mohlo být využito k browsdání a k přehrávání médií. Délka HDMI kabelu je max. 10 m. V takovém případě je nutné dotáhnout nějakým vhodným kabelem (Jakým? Max. délka?) informaci z RP do rozvaděče, odkud
    • buď je vedena sběrnicová kabeláž k přístrojům (např. KNX),
    • nebo je veden slaboproudý drát (Jaký? Max délka?) k relátku (Jakému? Bistabilnímu kvůli úspoře?) do instalační krabičky poblíž zařízení. Jak zajistit požadavky (Jaké?) na bezpečnost?
    • Nebo je veden silový drát k zařízení. Jak ovšem spínat zátěž. Relé? Tyristor? Něco jiného? Co je vhodného pro jakou zátěž?
    Jak, prosím, úsporně vyřešit problém velkého počtu senzorů (vypínače, měřiče teploty, vlhkosti, dveřní kontakty, pohybová čidla, impulsů z měřičů spotřeby, …) a spínaných zařízení (světla, zásuvky, kotel, oběhová+jiná čerpadla, kontakty+motory zámků a vrat, motory žaluzií, …) a počtu vstupů a výstupů RP?

    K plné integraci by ještě patřily např. funkce

    • routeru (Další zařízení v domě, které stále běží a lze integrovat - WiFi zapnout pouze v přítomnosti nespících obyvatel.),
    • IP telefonu (dtto; + záznamník), NAS serveru (s usínáním disků),
    • snímání a vyhodnocování obrazu z kamer atd.
    • Samozřejmě vzdáleného přístupu, ovládání a informování.
    Děkuji předem za inspirativní a přesné odkazy.
  • 16. 5. 2012 18:28

    Sten (neregistrovaný)

    Použijte GPIO nebo USB. Pro spínání použijte obyčejné nebo bistabilní relé, jak uznáte za vhodné (obecně: pokud to běží krátkovodě, tak obyčejné, pokud dlouhodobě, tak bistabilní, pokud skoro pořád, tak obyčejné rozepínací). Vám bych asi doporučil relé karty do USB, budete s tím mít méně problémů. Velké množství senzorů nebo ovládání krokových motorů lze připojovat také přes USB, obzvlášť když napájeným USB hubem lze napájet samotné Raspberry.

    Btw. nedoporučuju tohle všechno dělat přes jedno Raspberry. Nemá to na to zase tak velký výkon. Spíše by to chtělo celou síť, např. Raspberry do každé (druhé) místnosti, kde bude mít senzory a ovládat světla.

  • 18. 5. 2012 12:59

    mise (neregistrovaný)

    Jo, to je dobrá otázka.

    Jako náhrada přímo ne. Spíše jen jako web server - rozhraní mezi automatizací a její vizualizací příp. ovládání. RP bych spíše viděl do rozvaděče a vizualizaci pomocí druhého RP u TV nebo pomocí nějakého tabletu přes wifi.

    Loxone je komplet deska se vstupy a výstupy (ale sakra drahá). U RP se musí ještě dodělat.

    Ale rád bych, kdyby to někdo naprogramoval :-) Mohl bych to doma připojit na CAN (ovládání světel, rolet, topení...), ale tak jednoduché to zase není.

  • 1. 1. 2013 9:59

    Kokes (neregistrovaný)

    Loxone mi nepripada drahy na to, ze je to komplet. Bez bastleni mas vsechno, co potrebujes.... Aplikace na mobil, program na nastaveni... Zkousel sem stahnout ten soft a dela se v tom dobre - je to rychly, ma to simulaci a je to v CZ...

    Dum planuju na nekolik desitek let a par tisic na vic me uz nerozhodi... Za me ano :)

  • 11. 6. 2012 18:46

    profix (neregistrovaný)

    Mrknete na 1-wire produkty + opravdovy server v provedeni s nizkou spotrebou (CPU Atom)