raspberry a podobnym projektum, ale ...
vychovava to generaci lidi, kteri budou zvykli pouzivat kanon na vrabce a bude jim to pripadat normalni s argumentem, vzdyt to stoji par $. Kdyz clovek vidi projetku typu teplomer s displejem, ktery je rizen GHz procesorem s bezicim OS ... Jako seznameni a zacatek je to dobre, ale je treba za tim videt ten zbytek.
První sice ano, ale v sedmdesátých letech byla situace jiná. A skutečně se objevovaly střety "lidí, co to dělali správně" a "trubců, co použili operační zesilovač tam, kde by stačily dva tranzistory". Jak se svět posunul k digitálním věcem, tak spor víceméne vyšuměl. Na internetu toho až tak moc nedohledáte, ale pokud se poptáte zahraničních pamětníků na 555 a 741, tak vám přiznají, že byly doby, kdy jejich použití bylo mírně kontroverzní.
Ono úplně na začátku, když se opampy objevily a stály klidně i několik set dolarů (uA702 začínala na 300$!!!), tak se skutečně používaly diskrétní součástky, ale se snížením cen se to stále víc stávalo spíš jen u hobby projektů, protože už uA709 byla hodně dobrá a LM741 je asi jeden z nejlepších čipů, co vůbec vznikly. Jednoduchost použití opampů, jejich charakteristiky, lepší integrace, stále nižší cena (economy of scale) atd. to nakonec vyhrály.
Tak je to ale dobre, nastoupila unifikace, vysoce otestovane cipy, ekonomika ve velkem meritku. Takze dneska mame nejakej ten PIC doslova za par korun, a nekdy celej ten silene slozitej cip slouzi k blikani LEDkama. No ale proc ne, je to mensi, levnejsi nez nejaky multivibrator delany z tranzistoru nebo 7400 (ostatne i ta pitoma 7400 je uvnit zbytecne slozita ;)
Ale bez toho RPi by si to ani nezkusil, protože je složitější začít. Takhle má prostředí, které zná, a nyní z něj může komunikovat i s věcmi v reálném světě. Až si to osvojí, půjde dál a začne řešit, proč mu teploměr žere 200 mA. A kdyby ne, tak na tom RPičku může dělat spoustu zajímavých věcí s naměřenými daty.
Fandím novějším jednočipům, ale vychovává to generaci lidí, kteří jsou zvyklí psát v C nebo dokonce C++… Jako seznámení a začátek dobré, ale je třeba vidět ten zbytek a učit se assembler pro 8051.
Trochu taky ignoruješ ten fakt, že díky těmhle hračkám je programování teploměru s displayem dostupné mnohem širší skupině lidí.
"Teploměr s displejem"..
Opravdu je tu řeč o kompu s teploměrem za $7 a k tomu HDMI displej za $100? :)
PS: ano, má to gpio jako Arduino a dají se připojit jednoduché SPI LCD. Ale pak je skoro jednodušší napsat ve vyšším jazyce jen ten kód na OS-less Arduino.. než se drbat s boot-run app pod rPi OS. :)
Nevím, kde se pořád bere ten názor, že ti správní borci musejí programovat v assembleru (či jiných nízkoúrovňových jazycích). Assembler je (téměř) jazyk počítače, kterým lidé běžně nemluví, takže mám-li k dispozici jednodušší nástroj, který mi umožní to samé (zde např. ono C, jindy třeba ten Pytón), nevidím důvod, proč bych si měl přidělávat práci a zkoušet mluvit oným těžším jazykem, když to můžu říci tím jednodušším. Počítače vznikly od toho, aby lidem ulehčily práci, a to včetně jejich programování.
No zrovna na senzory mě přijde lepší arduino, už jen kvůli spotřebě (viz článek tady na rootu), pak taky výhoda absence OS, nemusím se starat o vypínání, prostě vytánu ze zásuvky a je to. To samé nějaké jednoduché řízení s displayem a tlačítky...
Pokud ale chci komunikovat se světem, zvolil bych pak již raspberry, (s ethernetem) nehledě na to že je možná i kombinace obojího.
(To že se najde spousta lidí co jde s kanonem na vrabce, nebo píše kod kterej není optimalizovanej je fakt dnešní doby, s tím nic neuděláš, maximálně se můžeš divit a dělat si to po svém, kvalitněji...)
Jen pro doplnění:
další možností jsou věci s ESP8266, většinou jsou mrňavé, levné, snad i kompatibilní s Arduino IDE, ale mají navíc WiFi s podporou WPA2.
Už jsem narazil i na verzi s konektory pro arduino-shieldy (akorát jsem se divil, že je to 3,3V logika, zatímco běžné arduino myslím 5V).
Mám doma vpodstatě tohle komplet http://avr.analogic.cz/ ...ale stabilita i přes všechny obezličky je horší jak u raspberry (což je možná elektronikou nebo driverama, prostě stačí něco zapojit vedle do zásuvky a padne to). Spíš by mě zajímalo jestli existuje nějakej modul (cpu/jednočip+ethernet) pro enterprise, kterej mi uniká a je cenově někde do tisíce. Mě to arduino a wiznet/enc29... pořád přijde tak nějak amatérské než aby se na to mohl člověk spolehnout a postavit na tom opravdu něco důležitého...
Tak to ale bude spíš problém u zdroje, nebo spíš v rozvodech, než v samotném arduino...
Arduino je jen jednočip s nějakým bootloaderem, kterej ti usnadní práci a s usb převodníkem, aby si nemusel shánět programátor, v tom je jeho hlavní výhoda, připojíš usb do PC a neřeší.
V čem bude nějakej jinej modul jednočip + ethernet shield jinej o proti arduino? Bude to v zásadě to stejné. Buďto to myslíš vážně a navrneš (necháš si navrhnout) něco na míru, nebo si vystačíš s tím co je.
Co se týče stability nevím, jak ten shield ale hodně lidí například nadávalo na raspberry že jim jednou za čas vytuhne, já jedno používám prakticky od jeho vzniku a naposledy sem jen řešil že se mě za tu dobu ucvakalo relátko, tak sem ho vyměnil za ssrka a je klid, nikdy mě za těch X let nevytuhlo, ale přisuzoval bych to taky tím že ho napájí kvalitní zdroj + je píchlé v upsce, která snad taky bude trochu filtrovat...
Mozna to bude tim ENC28J60. Ja pouzivam moduly a cipy od WIZNetu a jede mi to stabline mesice a pri tom mam na SPI rozhrani i RFM12B modul. Mozna je treba si najit i lepsi knihovny nez ty ktere jsou v Arduinu a pouzit neco s W5200 nebo W5500.
Ja si uz delsi dobu hraju se svym alarmem http://openhomesecurity.blogspot.cz/, bezi to v podstate na aurduinu na kterem bezi RTOS, obsazeny jsou vsechny piny a rozhrani, a na stabilitu si nemuzu stezovat.
K tomu ARM+PHY, mam doma W7500 desku ktera spada pod mbed, a co jsem videl uz delaji W7500P tedy opravdu ARM+PHY v jednom pouzdre. Pro me tomu chybi pouze 9bit UART MPCM (multi processor communication mode), ktery pouzivam pro kuminkaci mezi dratovymi moduly, a co vic ten mbedOS zatim nejak nic moc. Ono taky s RTOS se i to blby arduino dokaze pekne ohanet.
Určitě je to vhodné jako cosi blízké usb klíčence pro přehrávání HD filmů na HDMI. S tím 40pin GPIO mám trochu problém - velký lcd displej? Řízení 3D tiskárny? Pro decentralizované senzory doma - nanic, ty sběrnice jsou krátké. Sběr dat ze senzorů po domě a zahradě nechám radši na ESP8266. :)
PS: k ceně dalších věcí: kablíky stojí 20Kč, uSD karty potřebné velikosti dnes skoro vyhazujeme, je jich přebytek. :)
> Dá se na tom rozjet webový server s databází pro WordPress a poštovní server?
Ano.
> Další dotaz je, zda by to zvládlo čistý stream (bez rekomprese videa) DVB-T.
Mělo by, z RPi verze 1 jsem tahal rtl-sdr s 50% zátěží procesoru.
Ale pozor, nemá to síťovku, a ta bude nejspíš dražší, než to Raspberry (jak píšu výše, ty nejlevnější na eBay jsou jenom Fullspeed, přes to dvb-t neprotlačíš).
Z textu mi nebylo zrejme, jak je to se dvema usb (na obrazku vidno), takze na webu https://www.raspberrypi.org/products/pi-zero/ pisou usb napajeni a usb on-th-go connector. Takze mi z toho plyne, ze na data je jen jeden usb, i kdyz pouzijete napajeni na piny.
Mam podobny veci rad, ta velikost je vyzva, ale kdyz chcete pripojit na net, potrebujete asi kablik a courat wifi dongle, ne? Nebo delaji nejaky mini-wifi-dongle?
Zkuste se podívat na primární účel. Je to pro učení dětí. A přesně na to je to super. Připíchne k telce, ve scratchi naprogramuje ten kanon na vrabce a valí. Příští týden kanon na vrabce rozebere, připojí senzory, motory, kameru, wifi a z kanonu je robot streamující video do mobilu skrz wifi. Za týden je z robota ..... zase něco jiného. To není určené primárně vám, ostříleným mcu mágům. Takže asi tak ke kanonům. A jedno usb? Od doby co někdo z googlu vymyslel google, naučil jsem se jej používat. "First rpi0 hack" popisuje, jak borec naletoval $1 wifi dongle pod jedno z těch uUSB a měl rpi0 s wifi a jedním volným portem.
Jinak já používám raspberry pi B na "easyiot" projekt a mám obě usb volná..