Tak jsem si něco o tom "vašem" DarkTable přečetl, ten SW jsem neznal.
Důvodem je, že není multiplatformní. Pod MacOS běží jen pod macportem , port na Win32 není vůbec.
Darktable je proti RAWterappe hoodně mladý software. A z přiložených screenshotů bych se bálu DT že GUI ho může až zahubit pro spor s Adobe.
Jinak otázku ...Zvládne v dnešní době RawTherapee vůbec porovnání s Darktablem?…. Bych otočil na zvládne DarkTable to co RAWtherappe?. RAWTRP jsem začal používat od verze 2. něco na vyvolání RAWů s dostatečnou vizuální kontrolou. A složité úpravy používám GIMP, který jde přímo z RAWTRP vyvolat a k organizaci jiný SW.
Samotný PAWTRP má základní organizační funkce, ale to dostačuje. Sdím jsem bojoval, byla stabilita programu a ale u 3.neco Alpha chtít rockstable je pošetilost. Funkční to bylo a je.
Můj názor je že RAWTRP má blíže k software Bibble a DT k SW Adobe Lightroom
Promiňte, možná jsem se vyjádřil moc urážlivě na poprvé. Jde prostě o to, že jsem s RawTherapee strávil příliš mnoho času a výsledek nebyl takový jaký bych si představoval. Ne že by byl špatný, spíše neefektivní. Jakmile jsem ale poprvé zkusil Darktable bylo úplně jiné, více produktivní. Souhlasím s tím, že DT má blíže k AL spolus RawTherapee má blíže k Bibble.
Používám v poslední dobou darktable.
Má navíc několik užitečních funkcí:
Retuš (Zadávají se body co odkud kam, a jakého průměru do ztracena, retušovací dvojice lze samozřejmě i mazat)
Přechodový filtr (měnitelná hustota, strmost, barevnost a sytost, otočení a posun přechodu)
HDR nástroj (ještě jsem nezkoušel).
Hromadná aplikace z předpřipavených stylů (sad parametrů pro jednotlivé aplikované nástroje) na všechny vybrané snímky ve "filmové roli" a pak se to jen poladí co uteklo.
Barvy z obdélnikového výběru: hodnoty max, min, průměr ve verzi Lab, RGB.
Vodotisk pomocí parametrického svg.
Jednotlivé nástroje jsou s nastavitelným krytím účinku a způsobem aplikace.
Pro milovníky ČB je tu nástroj, kde se vybere myší "barva filtru", barevné rozpětí (barevná sytost filtru).
Kreativní vinětace (např. střed snímku barevný a do ztracena černobílý)
Doplnění o jednobarevný rámeček.
"Snap shoty" umožňují nejen porovnat před a a po úpravě, ale i ladit jeden snímek vizuálně podle jiného.
Poslední verze 0.9.1 již velice dobrá! :)
Zdravím a dobré světlo.
"Celý proces [vyvolání RAWu] je tak napevno zabudován do fotoaparátu a my jej nemůžeme ovlivnit." - měl autor v ruce někdy nějaký aspoň trochu slušný foťák? Asi ne, jinak by si nemohl nevšimnout spousty voleb, kterými lze vyvolání RAWu ovlivnit :-D Ale samozřejmě, v počítači toho lze ovlivnit mnohem více.
S kategorickými odsudky bych byl opatrný ;-) Jasně, RAW je super, zejména pokud potřebujete dodatečně ladit barvy / expozici a máte čas na to, si s tím pohrát. Ale pokud potřebujete dodat fotky rozumně rychle, tak je prakticky jediná cesta, aby z foťáku vylezly fotky už v rozumně vyvolaném JPEGu, vy je akorát proberete, případně ořežete / lehce doladíte a je to :-)
Aha, tak teď to zase netrklo mně. Prostě fotím do RAWu a nebo JPG, TIFF. Mnohé zrcadla mají možnost věci focené do RAWu vyvolat přímo v přístroji. Myslel jsem, že bylo myšleno to.
Samozřejmě pokud není čas, protor, ani vybavení JPEG to jistí. Hezkou fotku ( obsahově a pocitově ) kdo má má talent a štěstí udělá z fotomobilu. Kdo nemá, nezachrání to ani středoformátem Hasselbladu.
Moj fotak dovoluje fotit sucasne do RAWu aj do JPGu. Tak ze to aj vyuzivam. Fotky mam naraz v oboch formatoch. Ak je JPG dobre tak ten RAW nemusim pouzit. V pripade ze sa JPG nevydaril (vyvazenie bielej, expozicia, ...) tak pouzijem RAW a vylepsim to.
Okrem toho je par programov ktore vam z RAW rovno naraz vyexportuju JPG s nastavenim fotaka tak ze mate JPG ake by urobil fotak, bez namahy.
RAW neni zkratka a uz vubec ne format souboru. Existuje jen velka spousta tzv. raw formatu lisicich se podle vyrobci i kontretniho modelu. Po prvnim odstavci u me autor bohuzel ztratil duveru.
Ostatne kdyby autor splnil sve domaci ukoly a nahledl do blogu autoru RawTherapee, tak by to vedel.
Dobrá otázka, tiež som nad tým premýšľal.
Podľa toho, čo písal Michael Ezra tu:
http://www.luminous-landscape.com/forum/index.php?topic=50990.msg421126#msg421126
by bolo "Ploché pole" pomerne výstižné, ale nejako mi to nesedí.
Ďalej to môžeme rozviesť aj na fórach RawTherapee (slapo001).
Fotky sa tam zobrazujú iba registrovaným. Mal som na to podozrenie, tak som sa tam zaregistroval.
Dal som ich na imageshack, snáď s tým Michael nebude mať problém:
http://img842.imageshack.us/img842/5404/rawtherapeeff01.jpg
http://img685.imageshack.us/img685/6871/rawtherapeeff02.jpg
http://img193.imageshack.us/img193/122/rawtherapeeff03.jpg
http://img94.imageshack.us/img94/8611/rawtherapeeff04.jpg
Prvé dva obrázky vypovedajú celkom dosť.
Vyzerá to celkom účinne.
Je to vlastně chytrá oprava vinětace a barevného odstínu. Mějme ryzí obraz vinětace (vyfocený bílý papír rovnoměrně osvetlený), kde rozostříme strukturu, tak nerovnoměrnost jasu a barevného odstínu snímku vlivem vinětace objektivu můžeme opravit na základě tohoto referenčního snimku pro ten samý oblektiv. Pokud to má fungovat nelépe a samo, musíme nafotit "hafo" snímků pro všechny kombinace ohnisek a clon. Pokud budeme hnidipiši tak si bílý papir vyfotíme před každým snímkem (samozřejmě vše v manuálu). :-)
PS: Tohle by šlo i v GIMP-u, ale poněkud pracněji a méně přesně.
PS2: Barevé podání objektivu, dle mého názoru, je zanedbatelné oproti barevné variabilitě osvětlení. Když už, tak vyvážení dle šedé tabulky smaže barevné nuance objektivu.
Přeji dobré světlo
Z vlastní zkušenosti mohu RawTherapee spíše nedoporučit. Osobně jsem ho zkoušel asi před měsícem jako první program pro vyvolávání RAWů a velmi mě zklamal. Množství funkcí je sice skvělé, ale produkuje hrozně zašedlé a nekontrastní snímky, ať dělám cokoliv. Snímky vypadaly i po veškerých úpravách o dost hůře, než fotoaparátem paralelně vytvořené JPEGy. Dokonce jsem v té době zapochyboval o výhodách fotografování do RAWu. Zkusil jsem pak ještě stáhnout demo verzi Nikon Capture NX 2 a hle, jaká to proměna. Tento program vyvolává snímky syté, kontrastní a pěkně barevné, i když má o něco méně funkcí a chvíli mi trvalo, než jsem se s ním naučil. Doufám, že stejně bude pracovat i Adobe Photoshop, do kterého chci časem investovat.
Máte někdo s RawTherapee podobnou zkušenost? (Fotím Nikonem D90)
Zcela jednoznacne to bude rukama
Za nejaky ten rok co fotim mi proslo rukama par nastroju na rawy a musim rict ze rawtherapee je to nejlepsi co se da legalne zadarmo sehnat.
Dlouhodobe jsem se ustalil na pouzivani -
Capture One - Podle me nej.. Nejprirozenejsi kresba, WB podle pletovky spousta prakticky pouzitelnyhc nastaveni.
RawTherapee - Extremne dobry, jen obcas hleda kresbu tam kde neni. Idealni na architekturu.
Oba vyse jmenovane maji docela pekne udelane workflow.
a kdyz neni zbyti
Adobe Lightroom.. Umi to tak nejak vsechno.
Připouštím, že je to možné, nemám zatím s úpravou RAWů moc zkušeností. Rozhodně pro mě ale nemá cenu používat RawTherapee, když snímek jím vyvolaný a všelijak upravovaný vypadá stále mnohem hůř než paralelní JPEG, který se mi přitom nelíbil třeba jen kvůli nějaké drobnosti. Naproti tomu v Capture NX 2 je snímek ihned po základním vyvolání s JPEGem shodný. Poté mohu ihned upravovat jen to, co se mi na JPEGu nelíbilo a nemusím se nejdříve pokoušet přiblížit se vhledu JPEGu. Nabízí se samozřejmě otázka, zda těchto výsledků není docíleno tím, že Capture NX 2 je dělaný Nikonům na míru.
RawTherapee do verze 3.0 dělal již v základu velice dobré výsledky, bez množství vlastních úprav. nyní nelzou staré profily použít a snímky jsou skutečně zašedlé, nekontrastní, mdlé a až po neskutečně dlouhém laborováním jsem s výsledky trochu spokojen. v předchozími verzemi jsem byl spokojen velmi...
> Máte někdo s RawTherapee podobnou zkušenost?
Mám, úplně stejně dopadl můj první pokus. Neviděl jsem rozdíl oproti jpeg. Ale časem jsem se to naučil a zjistil jsem, jak efektivně pracovat v RT.
U RT byl dlouho byl problém ve výchozích profilech. To se teď změnilo a s RT se instaluje více různých profilů, takže se dá najít jeden, který je nejblíže zamýšlenému výsledku a ten pak jen jemně upravit. Taktéž lze jakýkoli profil nastavit jako výchozí.
Jestliže je nastaven "Vstupní profil" u RAW souboru jako sRGB ta to tak musí dopadmout. Nastavte "Vstupní profil" jako linearní RGB a problém je vyřešen. "Vstupní profil" sRGB počítá s gamou 2.2 a data ze snímače mají lineární charakter.
Jako "Výstupní profil" lze pro minilab zvolit sRGB.
Vstupní profil sRGB volte pouze pro soubory jpg které již mají barvy v tomto profilu.
Doplňek:
Doladění bílé (zelený kanál):
Ve foťáku manuálně vyvažte barvy dle šedé tabulky.
Udělejte snímek jpg + RAW ,kde je i ta tabulka při stejném osvětlení.
Zkontrolujte (kapátken R=G=B) z jpg, jestli se povedla opravdu šedá.
Otevřete RAW stejného snímku a nastavte vyvážení bílé dle foťáku.
Podle kapátka zjistěte odchylku zelené a expozici zelené upravte a takto zjištěnou hodnotu dejte jako základní.
Růžné zrcadlovky mají nestejný zelený filtr na čipu a jejich originální SW s tím počítá.
Zdravím a dobré světlo.
souhlasím a mám úplně stejnou zkušenost, vyzkoušel jsem na úpravu Nikon NEF souborů všechny možné programy a z žádného není výstup uspokojivý a ani zdaleka srovnatelný s Nikon Capture. Ani se mi nechce věřit, že je to rukama, jsem grafik a mám dost zkušeností s úpravou fotografií na PC a nepodařilo se mi ani to po cca týdnu laborování. Pak jsem zjistil, že je to pravděpodobně tím, že Nikon používá uzavřený formát NEF a jen v SW od Nikonu jsou zabudované správné algoritmy na dekódování a korekci. Bohužel tímto je jiný SW než Nikon nepoužitelný. Pokud se mýlím, prosím někoho o vložení originál NEF souboru, výstupu JPEG z RT a nastavení RT, kterým toto dosáhl. Děkuji.
Zde jsem našel jinou zkušenost:
http://www.linuxexpres.cz/forum/diskuze-ke-clankum/zoner-photo-studio-alternativy#post8585
Já nikon nemám tak nemohu pomoci.
PS: Snad ve verzi RT v2.4.1 jsou autorové (Gábor)alternativni dekódovací algoritmy, které to umožňují, tak nevím jestli ve verzi 3.0 ty algoritmy zůstali (nebyli-li nahrazeny knihovnou kterou používají skoro všichni).
doted sem myslel, ze se jedna o autora, ale koukam, ze dnes je jinej, takze tak to nebude ... nicmene, clanek tak na urovni do sw sklizne, proste predstaveni pro predstaveni bez zarazeni do kontextu, porovnani nebo cehokoliv (jinak je dobre propagace rt), ale je to sama omacka a nic dal, zajimalo by me, kolik fotografii napriklad autor v tomto sw prevedl? a v jinych konvertorech?
k te kritice, ale nezminit zasadni veci jako batch processing a aplikovani profilu jednotlivych uprav na celou sadu fotek - to jen napovida, ze toto videl autor z rychliku a dane problematice zrovna moc nerozumi ... nebo se mylim? (on uz sam fakt tvrdit, ze - "Práce s RawTherapee není nijak jednoduchá" je k pousmani, ale chapu, taky bych mel problemy s 3D CAD aplikaci, kdbych na ni mel pet minut).
Víte někdo o nějakém dobrém tutorialu, jak se doporučuje pracovat s RawTherapee? Jaké může být typické workflow? Já u jednotlivých funkcí chápu co dělají, ale zkoušel jsem RT použít na pár svých fotkách, a v podstatě nikdy jsem nedosáhl lepšího výsledku než foťák samotný (fotím do RAW+JPEG, srovnávám JPEG vzniklý z RAW pomocí RT versus nativní JPEG z foťáku).
-Yenya