další recenzi si můžete přečíst tady:
http://www.zive.sk/test-kobo-glo-vie-citat-aj-potme/sc-3-a-306633/default.aspx
Máš nějakou dotykovou čtečku? :) Já mám Kindle Touch a čtu v angličtině - tzn. kromě otáčení stran třeba 5x na stránce ťukám na slovíčko pro překlad. Displej jsem čistil tak po 2 měsících "aby se neřeklo", na čtení to nemá absolutně vliv a žádné omatlání není vidět. Takže bych se tohohle u dotykových čteček vůbec nebál :)
Zmínka o tom, že software čtečky je open source mě celkem natěšila, ale další zkoumání vyjevilo, že to není až tak úplně pravda.
Open source je samozřejmě Linux a všechny podpůrné knihovny (protože GPL).
Vlastní aplikace pro čtení však open source není, což je veliká škoda, protože je postavena nad Qt Embedded a rozšiřování jejích možností by bývalo mohlo být velmi komfortní záležitostí.
Takhle je situace stejná jako u Amazonu, možná ještě horší, protože Amazoní javovský framework se dá aspoň dekompilovat.
Co se týče tématu, které mne velmi zajímá (zabývám se lokalizací Kindlu),
pokud aplikace využívá standardní lokalizační mechanismy Qt frameworku, mělo být celkem snadné dekompilovat stávající .qm soubor zpátky do .ts a použít Qt Linguist pro vytvoření českého překladu.
Pak už jen zajistit změnu locale na cs_CZ a čtečka by měla mluvit česky.
Díky za informaci, zatím jsem ty zdrojáky moc nezkoumal. Ale chystám se právě na to počeštění a slovníky.
Pozitivní alespoň je, že se GPL část nesnaží nijak tajit (odkaz je uveden přímo ve čtečce v „Informacích o zařízení“). Dokonce jsem u zdrojáků zahlédl nějaký dokument o tom jak je zkompilovat. Celý systém je navíc uložen na interní micro SD, takže by neměl být problém si s tím hrát.
To umístění OS na SD kartě je celkem pozitivní věc, i proto mě Kobo Glo celkem zaujal.
Co se týče toho hraní, tento blogpost ve mně moc optimizmu nevzbuzuje:
http://blog.ringerc.id.au/2011/07/no-further-work-on-kobo.html
toto z toho "blogu" sa mi paci, je to sice smutne ale za to pravdive, kruta realita a plati aj na kazdy open-source projekt a komunitu okolo takeho projektu
"...Even if it were easy to release the sources, it's not clear that they'd {firma co zverejni kod pod FLOSS>poznamka copy-pastera} see all that much benefit for the work. How much contribution would they really get? I speak from experience when I say that vetting and reviewing submitted patches is often harder than writing the code yourself. That's especially the case in environments people are less familiar with (like embedded linux developed using Linux desktops/workstations), projects with smaller communities, C++ projects using particular toolkits like Qt, etc. ..."
Now add the inevitable group of enthusiastic-but-incompetent newbie developers who want you to hold their hand all the way. Mix in a few abrasive personalities who know they're always right, a few angry self-righteous demanders with a severe attitude of entitlement, and a couple of right id IOts.."
z neakeho dovodu zvysok toho textu "..Váš příspěvek byl vyhodnocen jak spam (v textu byla použita zakázaná slova) a nebude přijat. Pokud se domníváte, že zadáváte regulérní příspěvek, pošlete nám ho prosím e-mailem do redakce na adresu redakce (zavináč) root (tečka) cz.."
takze docitat v originalnom linku, je to zaujmave z pohladu nadsenca ktory chce ohackovat neake zariadenie a co mu stoji v ceste to dokoncit
Čtečku mám asi 14 dnů a mám na ni 800 knih stažených z ulozto. Přikoupil jsem si i mikrodrive 16GB a na něm mám dalších 3,5 tisíce knih. Je to druhá čtečka stejné značky, první jsem musel vrátit, po 3 dnech se zablokovala a nereagovala vůbec na nic, ani na RESET. Druhá zatím jede.
Nešikovně je podle mě vyřešen skok do adresáře knih. Můžete mít rozečteno až pět knih, jejich obálky se objevují ťuknutím na HOME. Pokud ale si chcete listovat seznamem ostatních uložených knih, dostáváte se do něj poměrně komplikovaně přes Home | Library | Books.
Další nešikovnost: Všechny knihy musí být v hlavním adresáři, čtečka nenajde knihy v podadresářích.
Šikovné naopak je, pokud si koupíte obal, čtečku nemusíte vypínat a zapínat knoflíkem nahoře, ale prostým zavřením / otevřením obalu. Kupodivu - návod to vůbec nezmiňuje.
Bylo by prima, kdyby čtečka zobrazovala něco jako history - všechny knihy, které jste si otevřeli za určité časové období. Pokud máte rozečteno více něž těch 5 knih a v adresáři několik stovek dalších, těžko se v tom orientujete.
Jinak jsem celkem spokojen.
Na roztřídění jsou tam poličky (Shelves). Funguje to stejně jako složky, jen to bohužel nevytvoříš na úrovni souborového systému. Musíš to dělat přímo ve čtečce (což není pohodlné) nebo v aplikaci (což nejde pod Linuxem).
To s obalem je zajímavé, předpokládám že máš originální obal. Že to není v příručce bych se nedivil, tam není víc věcí.
Historie - možná, že tvůrci firmware nepředkládali, že každý bude s sebou stále tahat úplně všechny knihy, které postahoval všude možně.
Já ve čtečce měl najednou max. 50 knih a zbytek mám v počítači či na webu. Nedovedu si představit, že bych měl hledat nějakou konkrétní knih v knihovně na čtečce mezi desítkami tisíc knih. Například 吉川 英治 snad ve čtečce ani nejde napsat!
Tak tvurci by predpokladat mohli. Ja napr. mam ve ctecce vsechny postahovane clanky, protoze nikdy nevim, ktery clanek se mi bude hodit, ktery clanek budu mit chut/ochotu si precist, kdyz mam chvilku cas, atd. Zkratka je to super, mit to takhle pohromade. Pocet clanku, co tam mam se uz bude brzo blizit k tisicovce. K tomu samo pripocist beletrii, u ktere ale skutecne bohate staci rekneme 50 knih (mne to staci, nekomu dalsimu to stacit nemusi). Nastesti jsem si koupil ctecku tvurcu, kteri predpokladali.
Teď jsem se dočetl, že výborný KindlePDFViewer byl portován i na Kobo Glo.
Mám Kobo Glo asi týden a jsem s ní sice spokojen, ale několik drobností mě dost rozčiluje. Tady je jejich výčet:
- není pravdou že soubory s českými znaky v názvu čtečka nevidí. Vidí, ale když je uvidí tak zamrzne.
- čeština funguje ve formátech EPUB MOBI a RTF. TXT jen v textech bez diakritiky
- české znaky podporují jen 3 fonty
- nastavení řádkování nefunguje - možná je to jen fontem, nevím
- poznámky, zvýraznění textu a záložky - když je chci vyhledat, tak mě čtečka pošle vždy asi o čtyři strany (displeje) před uloženou poznámku, a tu si pok musím nalistovat. Nechápu to a dost mě to štve
- pohyb v textu je nepraktický. Pokud se chci podívat o několik stran dozadu, mohu to udělat jen pomocí posuvníku. To je k ničemu, nemá žádnou přesnost, dostanu se na hledané místo jen velmi přibližně a pak ho musím zase dolistovat. Když se chci vrátit na rozečtenou stranku, hodí mě to zase asi o 4 strany dozadu. Jít na místo v textu podle čísla strany nejde. Drobnost, ale prudí.
- čtečka na můj vkus dost často zamrzne, potom co jsem přejmenoval soubory se to zlepšilo, ale - špendlík vždy sebou
Jinak ten displej je supr :-)
Pokud byste někdo věděl co s tím, napište prosím do této diskuze. Díky
Mám dvě off-topic otázky. Této diskuze využívám, proto že jde o diskuzi pod posledním článkem o čtečkách, zde na Root.
1.
Nějaké informace o vysokofrekvenčním zvuku? Našel jsem jen chabou zmíňku jednoho diskutujícího na Amazon.com, který zvuk přiřazuje k e-ink. Já si nejsem jistý zda nejde o zvuk spojený s "procesorem", protože zvuk je i v době, kdy se již e-ink (přinejmenším viditelně) nepřekresluje.
Pan Bruce Boyle zde uvádí, že e-ink funguje tak že dochází k fyzickým přesunům černých a bílých pigmentů (nepodařilo se mi ověřit) což může vyvolávat velmi nepatrné zvuky, kteří citliví lidé slyší.
2.
Mám v držení čtečku Liris, ale zatím jsem nevyzkoušel jejich distribuční systém. Možná ani nevyzkouším.
Byl by zájem o recenzi čtečky? Trval bych na nepřílišném pozměňování.
Kolik by eventuelně mohl dělat honorář?