Názory k článku Recenze Mandrake 9.2 (5)

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 24. 11. 2003 1:44

    Pavel 'TIGER' Ruzicka (neregistrovaný)

    ... to bych chtel videt, jak si s temito tucnaky poradi zacatecnik, uz jen kdyz se zamyslim nad tou podporou a i lokalizaci, uplne idealne pro ceskeho linuxoveho zacatecnika :)

    4 dily se hazi spina a paty dil sama chvala, tak me napada jedna otazka, mel ste skutecna MDK nainstalovan ???

  • 24. 11. 2003 14:44

    Hellas (neregistrovaný)

    Spíš autocenzura, co ? OpenSource komunita umí být velmi nepříjemná, když se jí sáhne na vrabečka....

  • 27. 11. 2003 12:39

    Vredy_meho_dedy (neregistrovaný)

    Mel sem moznost vyzkouset si Lindows.
    Me pocity byly rozporuplne, opravdu je to neco mezi.
    Potlacuje vyhody linuxu, ale Win to taky neni.
    MDK mi prijde i pro uplne zacatecniky mnohem vhodnejsi.

  • 24. 11. 2003 1:58

    hisaak (neregistrovaný)

    Tesil jsem se aspon na par desitek dalsich dilu.
    I tak ale klobouk dolu. ;-)

  • 24. 11. 2003 7:54

    Michal Kara (neregistrovaný)

    > "a protože souborová kompatibilita je dnes skoro
    > bezvadná,"

    Problem je v tom "skoro" :-(

  • 24. 11. 2003 8:54

    Michal Kara (neregistrovaný)

    No... Verze OO cca pul roku stara mi padala na nasich vnitrofiremnich vyhlaskach (pri zobrazeni obsahu dokumentu). V novejsi verzi to chodilo OK, ale pro zmenu blbly necislovane seznamy - kdyz clovek nacetl, ulozil a znovu nacetl dokument s nimi, tak zmizely ty tecky u nich a ponekud se rozpadlo i odsazeni. V nejnovejsi verzi ze takhle "zdeformuji" uz jenom jednou, pak jsou OK. Ale pro zmenu se mi zahlavi a zapati zobrazuje ISO-8859-1 fontem (coz drive chodilo OK). Atp.

  • 24. 11. 2003 10:09

    Vít Profant (neregistrovaný)

    Já sice doma používám VÝHRADNĚ OpenOffice 1.1cz (i když na Win), ale opravdu jsou s ním problémy. Př.1: Když jsem načetl XLS soubor, upravil ho a uložil v tom samém formátu, při opětovném otevření se mi místo znaků s diakritikou zobrazovaly otazníky. Př.2: Testovali jsme tuto verzi OO v práci, a tam došlo k tomu, že se měly v jisté tabulce násobit dvě buňky vzniklé pomocí matematické funkce z jiných buněk. Výsledek byl 0, ať jsme dělali, co jsme dělali, takže jsme museli na daný počítač zase nainstalovat - hádejte co? Našly by se i jiné drobnosti, ale ty dvě vyjmenované jsou podle mě velmi závažné chyby. Jenže jsem si bohužel ještě nenašel čas dostat se ke studiu IssueZilly... :-(

  • 24. 11. 2003 11:08

    Minio (neregistrovaný)

    Co zkusit Gnumeric? Podle propagtoru i podle reakci si s XLS poradi podstatne lip nez OO.org spreadsheet a pokud nechcete vytvaret grafy (kde trochu pokulhava) tak by mel umet o neco vic nez excel.

  • 24. 11. 2003 11:08

    Radek Vybíral (neregistrovaný)

    Tak prosím ty chyby nahlašte. Když nejsou nahlášeny, nemůžete nikoho vinit, že nejsou opravovány. Až budou, můžete se dočkat nápravy i třeba do týdne...

  • 24. 11. 2003 15:02

    Hellas (neregistrovaný)

    Když nejsou nahlášeny, nemůžete nikoho vinit, že nejsou opravovány...


    To je super, takže problémy neexistují, dokud nejsou nahlášeny - to by z vás měl Gates radost (za svoje problémy můžou uživatelé).

    Co takhle výstupní kontrola ?

  • 24. 11. 2003 18:22

    zoul (neregistrovaný)

    Existuji, ale nemusi o nich vedet vyvojari, takze se neda nejak zvlast cekat, ze by byly opraveny.

    Vystupni kontrola asi dost tezko zachyti vsechny chyby, kterych je v kazdem baliku velikosti OO pozehnane.

    T.

  • 24. 11. 2003 21:08

    Lopan (neregistrovaný)

    Z vlastni zkusenosti vim, ze i kdyz maximalne testuji software ktery vytvarim, tak stejne kdyz jej pak zkousi zakaznik vzdy nejakou chybu najde. Programator ma totiz v hlave XY dalsich veci ohledne funkcnosti, kdezto zakaznika zajima jen pouzivani programu.
    Take se stava dost casto, ze nejakou funkcni otestuji a jsem si 100% jisty ze jede, ale po doplneni dalsi fuknce me ta predchozi v urcitych pripadech zacne delat problemy, o kterych nevim, protoze ji jiz netestuji.

  • 28. 11. 2003 15:13

    lopan (neregistrovaný)

    Pane, vidim ze uzivate muj nick, ktery zde obykle pouzivam. Povazuju za nepravdepodobne, ze bychom si oba vymysleli stejny nick. Proto se ptam, je to zamer? Co Vas vede k prezentovani se pod uz uzivanym nickem nebo je to opravdu nahoda?

  • 25. 11. 2003 9:28

    Pichi (neregistrovaný)

    Vy jste si nějakou výstupní kontrolu zaplatil? Ne. Vy za ten soft platíte právě tou kontrolou, tak zaplať! Když je to pro vás příliš vysoká cena, kupte si něco levnějšího, třeba za prachy :-)

  • 24. 11. 2003 13:10

    Pavel Franc (neregistrovaný)

    A pokud jde o "studium" IssueZilly pro OOo, nedávno vznikl český návod jak na to:)
    http://cs.openoffice.org/issuezilla/index.html

  • 24. 11. 2003 8:53

    Jakub Hegenbart (neregistrovaný)

    Zkuste ji alespoň občas pohladit, nebo se třeba i pomazlit. Nic tím nezkazíte, uvidíte!

    Jinak díky za moc pěknou maxirecenzi :)

  • 24. 11. 2003 11:12

    Marek Raida (neregistrovaný)

    Dle mych zkusenosti je mandrake opravdu user friendly a autorovi se nedivim ze svuj serial zakoncil celkem smirlive, protoze az na to nestastne "uspechane" vydani (odhaduji tak o mesic) a z nej pramenicich par opravdu opravnenych vytek, jich v zasade neni tak moc a je to dobra distribude. Nainstalovane XINE / MPlayer se mno kodeky jiste potesi, X-Font-Server s TTF, vyborne nastavene WINE + utils, vzpomente si nekdo na tolik (a pravem) oblibenou verzi 8.2, asi nestabilnejsi vubec, ta tyto vlastnosti zel nemela...

    Myslim, ze pripominky se vzdy hodi, zejmena pokud se z nich nekdo pouci.

  • 24. 11. 2003 12:49

    P.H. (neregistrovaný)

    Autor zminene brozury sice mezi radky reje do Windows, ale nejak zapomel popsat aspon ty nejzakladnejsi prikazy z linuxu. To by bylo pro windowsare rozhone uzitecnejsi nez autorovy reci o chybejicim tlacitku START. Neuskodilo by ani podrobneji se v brozure venovat tomu kde se co v systemu ma editovat pri jeho konfiguraci. Ne vsichni lide maji po ruce nekoho kdo linux ovlada aby jim delal spravce systemu. Domaci uzivatele prechazejici z nejakeho duvodu na linux tedy potom tapou. Stale nejak nechapete, ze nejsou vsichni lide jenom odborniky v IT. Uz byste si to mohli take uvedomit.

  • 24. 11. 2003 13:08

    BoodOk (neregistrovaný)

    Stale nejak nechapete, ze nejsou vsichni lide jenom odborniky v IT. Uz byste si to mohli take uvedomit ...

    A to jako rikas komu? Nam vsem, nebo nejake konkretni skupine. Ja tedy jaksi zase tapu v Tvem pojeti kritiky, a to bez ohledu na to, ze brozur popisujicich ony zakladni prikazy je plno, nemluve o internetu. Univerzalni lek na lenost nicmene jeste nikdo nevymyslel.

  • 24. 11. 2003 14:48

    Dušan Koštejn (neregistrovaný)

    No ta kritika na uživatelskou příručku je trochu oprávněná. Vaše konstatování o lenosti je hezké, ale laikovi k ničemu. Sám jsem si minulý týden instaloval MDK 9,2 podle této příručky a nebýt toho, že jsem vylovil chabé, osm let staré znalosti z předmětu Unix, tak jsem se asi oběsil při instalaci nvidia driveru.
    Jen víra svatá mě zadržela, abych nešáhnul pro CDčko s Woknama, když jsem se podle návodu snažil editovat XF86config-4 pomocí editoru vi. Představa, že by to samé měl udělat můj např. můj otec, který zvládne sputit setup.exe, je prostě absurdní.

  • 24. 11. 2003 14:52

    Ivan Bibr (neregistrovaný)

    Nikoho k pouzivani vi nenutim, dokonce si ani nevybavuji, ze bych jej tam zminoval. Existuje spousta zpusobu, jak to udelat jinak.

    Dokonce vyslovne doporucuji MC, ktere ma slusny editor zvladnutelny i zacatecnikem.

  • 24. 11. 2003 17:11

    Dušan Koštejn (neregistrovaný)

    Neberte si to osobně, jen že ta příručka je psaná opravdu hezky pro začátečníky a pár příkazů by se tam šiklo. Prostě příručka je dobrá, tohle vidím jako slabinu.
    Z předchozích recenzí jsem od autora nabyl dojmu, že ta příručka je úvod do Linuxu pro začátečníky a byl jsem trochu zklamán, že tomu tak úplně není. Tak se to tady snažím sdělit.

    K vi jste mě nenutil, ale mě se mc nenainstalovalo (asi jsem nezaškrtl tu správnou volbu při instalaci) a X se napoprve nerozjela. Práce s urpmi není úplně intuitivní, takže než jsem zjistil co a jak, málem jsem se vrátil k windows.

  • 24. 11. 2003 17:48

    P.H. (neregistrovaný)

    On to pan Bibr stejne nechce pochopit. MC jsem si doinstaloval sam pozdeji z CD a neco malo jsem si v tom MDK vyzkousel udelat. Pozdeji jsem slavny MDK shodil z disku a vic o tom, abych nekdy do Linuxu sel neuvazuju. Neni to pro lidi zvykle resit veci jednoduse, jak to jde ve Windowsu. MS se nema koho bat. Linuxu rozhodne ne.

  • 24. 11. 2003 18:28

    Ivan Bibr (neregistrovaný)

    Je to vec pohledu. Ja jsem u Linuxu prave proto, ze problemy, ktere s nim mam, v nem jsou resit jednoduse a vyhovuje mi pojeti toho software takove, jake je (i kdyz vuci nemu vyhrady mam).

    S Windows to u mne bylo naopak, byl jsem s nimi nespokojen a nespokojenost vzrustala. Dnes jsem s nimi spokojen naprosto - nepouzivam je. Jste-li s nimi spokojen, nechte si je, ja si necham Linux. Rekl bych, ze to vidime oba stejne ale ze dvou ruznych stran. Nevidim na tom nic spatneho, stejne jako to nechci pochopit ja, tak to nechcete pochopit i Vy.

  • 24. 11. 2003 18:59

    P.H. (neregistrovaný)

    Ublizenecky ton ktery jste si prave osvojil je docela zbytecny. Jiste, ja jsem uz tady nekde rekl ze od toho jak jsem zkusil Linux na trvalo dalsi pokusy s nim necham pro nekoho jineho. Tim se tedy chovam k Linuxu stejne, jak se Vy chovate k Windowsu.
    Jenze Vy narozdil ode me Linux propagujete prave a predevsim pred novymi zajemci o jeho pouzivani a svym spusobem je prave Vy sam nejvic od jeho pouziti odvaracite. Delate to tim, ze jim v nicem nepomuzete uz treba v te sve brozure kterou prikladaji ke kazde zakoupene distribuci MDK. Jestli nejste schopen prijmout od nekoho dobre minenou radu, abyste do dalsich brozur pripsal pro zacatecniky uzitecne veci, jako treba ty nekolikrat mnou zminene zakladni prikazy, nebo popsat trochu kde se co ma konfigurovat,(ten graficky konfiguracni nastroj je vazne na houby a v podstate se s jeho pomoci neda nic nastavit), pak to je skoda.
    Ja verim ze by to zacatecnik ocenil mnohem vic, nez nejapne narazky na to ze se nahle na jeho monitoru zjevilo neco jineho, nez na co byl zvykly z doby, kdy pouzival Windows. Prave proto by mu ta brozura mela pri prvnim startu systemu preci neco nabidnout, aby se necitil jako vul, kdyz si treba jako ja prenastavi barvu kursoru u mysi a po restartu po nejake dobe prijde na to, ze misto nove nastavene bile bervy kurzoru, ho ma opet cerny jak byl pred tim nastavenim. To je navic to nejmensi, co jsem ja sam pri zkouseni toho MDK zazil. Uvadim to jenom jako priklad.
    Mohl bych klidne pokracovat tim ze si mys s koleckem nejak nerozumela s MDK. Nekdy slo vsecko jak melo jit, jindy mys nejela vubec, nebo nemela nahle kolecko. Se zvukem byl vecne problem, s grafikou take. Z Windowsu jsem natahl fonty, ktere pri dalsim startu Linuxu nebyly k nalezeni. A takovychto prekvapeni bylo mnohem vic, jenze ani v brozurce, ani v tom tretim vydani Dokumentacniho projektu bych k tomu nenasel vubec nic. Na linuxarskych forech zel bohu take ne. Pro vas GURU tohle jsou triviality, ktere velkodusne Linuxu odpoustite, nebo vite kde se to ma rucne predelat. Zacatecnik je v troube :-)

  • 24. 11. 2003 22:01

    gmmns (neregistrovaný)

    LDP neni urcen k tomu, aby si v nem kazdy nasel reseni konkretniho problemu s funkcnosti nejake hardwarove komponenty. Nejspis ty problemy, ktere jste mel s MDK Vy, jsou opravdu vyjimecne (zvlast to mnozstvi me udivuje, kdybyste mel problemy treba jenom se zvukovkou, znelo by to pravdepodobneji). Ja se nepovazuju za nejakeho GURU, ale podobne problemy Linuxu neodpoustim, nybrz je resim. Nebo bych mozna radeji mel rict "resival jsem", protoze v nejnovejsich distribucich nejake vyrazne problemy tohoto typu opravdu nemivam.

  • 24. 11. 2003 22:13

    P.H. (neregistrovaný)

    Me neudivuje mnozstvi tech problemu, jako spis to, ze se nevyskytovaly pravidelne stejne problemy, ale ruzne se to kombinovalo. Obcas to kupodivu slo celkem normalne, nez se zase zblaznila treba ta mys. Ale co, na tom uz nesejde. To ze treba vy nemate problemy rad verim. Ja netajim ze jsem linux zkousel prvne a ani jsem nikdy nekupoval komponenty pro svuj pocitac s ohledem na mozne pouziti linuxu. Vy jste s tim mozna uz primo pocital a proto nemate problemy.

  • 25. 11. 2003 8:42

    anonymní

    Mys je staly problem v MDK, hodne mysi na sve "identifikatory" nejede. Zvukovka je casty problem, hlavne 5.1
    Grafika je take casty problem ale lehce resitelny.
    Co se tyce fora, staci navstivit www.overclocking.cz/4um a sekci Unix. Ackoli tam prispivame stabilne 5-6 lidi, tak se tam zatim vse vyresilo a tyto problemy by byly take vyresene rychle. Staci jen hledat ;)

  • 25. 11. 2003 19:39

    gmmns (neregistrovaný)

    Z logiky veci je jasne, ze pokud Linux nebo jiny system urcitou komponentu vubec nepodporuje, tak se samozrejme nechytnu. Ale u grafickych karet se toto tyka jenom velice okrajovych modelu, ATI i NVidia, prip. Matrox, ktere pouziva drtiva vetsina lidi, podporovany jsou. V dobe, kdy jsem si kupoval sveho Radeona 9000, nebyla jeste podpora primo v XFree, ale bylo mozne jej bez problemu provozovat v rezimu SVGA. Navic existovaly komercni ovladace od ATI i open source projekty, ktere jsem nezkousel. Dnes uz tam ale (v XFree 4.3) je podpora vcetne 3D akcelerace.

    Zvukovku mam na desce, je to AC97 od VIA, dopredu jsem si podporu nezjistoval, ale bez problemu jsem ji rozchodil. MDK 9.x ji nakonfiguruje automaticky, napr. Knoppix take nema problem. Ve starsim stroji jsem mel zvukovku zalozenou na CMI8330, ktera puvodne moc dobrou podporu nemela, ale od urcite doby automaticka konfigurace neni zadny problem. S originalnimi ovladaci se pri ukoncovani Windows pokazde objevila hlaska o poskozeni registru, system po restartu registry "opravil" a pak restartoval znovu - a tak porad dokola. Kdybych si nenasel v te dobe novejsi ovladace na Internetu, byla by pod Windows zminena zvukovka naprosto nepouzitelna.

    Mys mam Genius Netscroll Optical; zvolil jsem ji kvuli pomeru vykon / cena, Linux neLinux. Predtim jsem mel taky Geniuse (kulickoveho) s koleckem, podpora v Linuxovych aplikacich byla vetsinou pouze pres imwheel, ale to jsem tenkrat rozdychal a dneska funguje skvele. Jenom pro zajimavost, kolecko ve Windows aplikacich vcetne IE v tech drevnich dobach byla taky nic moc. Myslim, ze vetsinu mysi, ne-li vsechny je mozne pod Linuxem rozjet vcetne kolecka. Pripadna spatna autodetekce nebo konfigurace se da pripadne napravit. Ale v MDK 9.2 jsem problem nemel a verim, ze ve vetsine ostatnich click'n'go distribucich by to bylo podobne.

    Pri nakupu modemu jsem se pred lety vyhnul winmodemum, ale spousta z nich podporovana je, ikdyz vetsinou ne primo vyrobci. Nastaveni internetoveho pripojeni pres modem v KPPP je IMHO daleko snazsi, nez pod Windows. Nejenze je mozne primo vybrat ISP a nastavi se spravne telefonni cislo (no, je pravda, ze alespon donedavna obsahovalo pocatecni nulu, ale po jejim smazani je vse OK), ale KPPP umi i pocitat ceske poplatky za dial-up.

    Tiskarny jsou vetsinou podporovane, problem muze byt se scannery, Wi-Fi kartami a dalsim mene casto pouzivanym hardware. Pokud bych si porizoval nejake exotictejsi zarizeni, urcite bych si podporu v Linuxu zjistil dopredu. Zakladnich komponent se to ale vetsinou netyka. Nerikam, ze se problemy nemohou vyskytnout, ale jsou dnes daleko mene caste nez driv a hlavne vetsinou snadno resitelne.

  • 29. 11. 2003 19:29

    Jan Stavěl (neregistrovaný)

    Milé P.H.!
    Mělo by sis raději řádně přečíst články na rootovi, abclinux apod., a ne jen zmateně přispívat do diskusí. Linux není idální OS, ale je dobrý. A lepší se.
    Neustále se oháníš tím, že sis komponenty nekoupilo speciálně pro linux. To já také ne a prakticky nikdo ze známých a přesto se nám vždy podařilo rozchodit Linux na všem a s podporou všeho, včetně hloupých Winmodemů. Jenže ono to chce umět přemýšlet a trpělivost, ale nejen to, ještě je dobré tyto schopnosti použít "správným směrem". Veskrze platí, že ten, kdo se učit nechce, se nikdy nic nenaučí. Doufám, že jsi již dalo výpověď z práce (jak jsi slibovalo), kde tě zlý a věci neznalý šéf nutí pracovat na něčem tak temném jako je Mandrake Linux a našlo sis práci někde jinde, kde budeš mít k "administraci" jen pevné, superstabilní a i jinak úplně dokonalé Microsoft Windows. Pokud ne, myslím to dobře, učiň tak, a k linuxu se vrať až po nějakém čase (až prozřeš) a třeba narazíš na distribuci, ve které bude zrovna jádro se zakompilovanou podporou zrovna té tvé WiFi karty. Uštříš sobě i jiným hodně cenného času a nervů.

  • 25. 11. 2003 0:19

    Ivan Bibr (neregistrovaný)

    Nemam zadny ublizenecky ton - jde o pouhe konstatovani. Kritiku prijimat umim a obvykle se s ni poucim. Musi ale byt konstruktivni a k veci. V momente, kdy zacnu psat o prikazova radce, zabiju lehce 300 stran a dostanu se k tomu, ze tu knizku stejne jako LDP nikdo neprecte, protoze bude mit 1000 stran. To je presne to, co nechci.

  • 25. 11. 2003 9:51

    mac & linux user (neregistrovaný)

    "...kdyz si treba jako ja prenastavi barvu kursoru u mysi a po restartu po nejake dobe prijde na to, ze misto nove nastavene bile bervy kurzoru, ho ma opet cerny jak byl pred tim nastavenim."

    nemohu si odpustit na tuto drobnost nezareagovat - bily kurzor - to je zajimavy vynalez microsoftu. On je totiz na bilem pozadi dokumentu nebo okna videt jiste nejlepe...

    Ony windows jsou po uzivatelske strance vubec zajimave - je videt ze je to jen kopie macu a velmi nedokonala.
    Muzeme pokracovat kosem defaultne umistenem mezi ostatni ikony misto aby byl jako potencialne nebezpecna vec napriklad vpravo, idealne vpravo dole.

    A co treba to ze se nova okna oteviraji vlevo nahore kde jsou ikony a tak je sebou zakryji? Mac ma ikony vpravo a okna otevira vlevo. Windows je ma namackane vlevo bez ladu a skladu a jeste pres ne otevira okna...

    Jako zbytecnost pak uz jen vypadaji "presypaci hodiny". Na macu se zobrazuji naramkove hodinky na kterych bezi rucicky. Je to mysleno tak ze se nervozne podivate na hodinky "jak dlouho to tomu pocitaci bude trvat". Je to vtipne a pochopitelne.
    Kdyz Microsoft kopiroval MacOS a vytvarel windows, tak to nepochopil stejne jako spoustu dalsich veci a vytvoril presypaci hodiny. Ted uz jen cekam zda v budoucich verzich budou mit uzivatele v ramci pokroku treba slunecni hodiny.

    A to jsme se jen zbezne podivali na pracovni plochu. Pisu to jen ze nekdy je zajimave se na veci podivat z trochu jineho pohledu a s nadhledem :-)

  • 25. 11. 2003 14:56

    jolly joker (neregistrovaný)

    > A co treba to ze se nova okna oteviraji vlevo nahore
    > kde jsou ikony a tak je sebou zakryji? Mac ma ikony
    > vpravo a okna otevira vlevo. Windows je ma namackane
    > vlevo bez ladu a skladu a jeste pres ne otevira
    > okna...

    Ridic v servisu: Kouri se mi z motoru.
    Opravar: Clovece, vzdyt tam nemate olej!
    Ridic: Olej? Rikali mi, ze to jezdi na benzin...

    A ja dodavam: zkusil jste si nekdy ty ikony ve windows presunout a srovnat?

  • 25. 11. 2003 20:08

    mac & linux user (neregistrovaný)

    au to boli...
    mluvime tu o defaultnim nastaveni - jsem zvedav kdo dalsi se ozve ze barva kurzoru se da zmenit, presypaci hodiny taky...

    a po kazde chybe jsou ikonky opet prerovnane pekne vlevo... no nic ;-)

  • 25. 11. 2003 13:25

    S. Kunc (neregistrovaný)

    Ac je vas prispevek urcite skvely, cist takhle dlouhy odstavec textu je skutecne zkouska trpelivosti.

    Poprosil bych vsechny o trochu castejsi rozdelovani textu.

    Predem dekuji
    S. Kunc

  • 24. 11. 2003 16:12

    P.H. (neregistrovaný)

    Stale nejak nechapete, ze nejsou vsichni lide jenom odborniky v IT. Uz byste si to mohli take uvedomit ...

    Tak tohle myslim pochopitelne smerem k autorovi toho platku ktery tady byl tak vynasen do vysin a v podstate by se to mohlo vztahovat i ke vsem pokrocilym uzivatelum linuxu, protoze pokud se jich nedej boze nekdo ze zacatecniku na neco zepta, odpovi mu nejaky vul presne stejne ujetou odpovedi jakou jsi sem placnul Ty! Abys pochopil o co asi jde, tak ti to upresnim. Kdyz si nekdo koupi treba toho Mandraka s brozurou, predpoklada ze se z ni dozvi neco uzitecneho. Nevim jak kdo, ale ja jsem v ni nasel plno zbytecnych zvastu, ze kterych jsem moc moudry nebyl a klidne bych se bez toho i obesel. Ono to instalovat neni tezke o nic vic nez windows a tak je cteni brozury pred instalaci jenom stratou casu. Co bych v ni ale rad videl, tedy treba jak se instaluje program ze zdrojaku, jak se zdrojaky prekladaji, kde je nutne neco prepsat rucne a proc se to vlastne musi prepsat, kdyz je linux tak dokonely jak se vecne tvrdi a dalsi a dalsi veci ktere ve Windowsech neexistuji, to tam autor jaksi nedal. Zrejme se mylne domniva, ze ma kazdy clovek hned plnou knihovnu linuxarske literatury a ze to ma kazdy uz davno x krat prectene. Vy kdo linux znate dlouho to asi opravdu proctene mit budete, kdo ale teprve zacina a prave si domu donesl MDK, ten tu brozuru klidne muze zahodit. Je totiz o nicem.

    Hledat pomoc prez internet jiste jde. Zatim jsem ale nikde necetl rady na problemy na ktere se nekdo ptal, kdyz se tedy jednalo o opravdu vaznejsi problem, nez ze nekomu nejde zvukovka. V drtive vetsine pripadu dostane odpoved podobnou tomu co vypadlo z tebe :)

  • 24. 11. 2003 21:42

    J.V. (neregistrovaný)

    Hmm, tak mne zajima, proc vlastne ctete roota,
    kdyz jste s linuxem skoncil jednou provzdy :-)

    To, ze jste zacatecnik Vam asi tezko uverim. Napriklad
    chcete vedet, jak se instaluje program ze zdrojaku.
    Zacatecnik _nevi_, co to zdrojaky jsou. Navic je to mnohdy (pro zacatecnika) zbytecne a opravdu slozite.

    Ale nejspis jen hazim hrach na stenu, nebot mam
    konstruktivni pripominky ve chvili, kdy Vy jen chcete
    ostatni vyprovokovat ...

  • 24. 11. 2003 22:08

    P.H. (neregistrovaný)

    Nectu pouze roota. Ctu plno jinych stranek ktere maji i nemaji vztah k Linuxu, nebo k cemukoliv jinemu. Mnoho webu ktere ja ctu dokonce nemaji vubec zadny vztah k pocitacum a k operacnim systemum. Neziju pouze pocitacema. Je neco divneho na tom, ze nekdo sleduje deni okolo sebe a nesoustredi se na uzky zaber zajmu jak to prave dela asi vetsina linuxaru? To by totiz vysvetlovalo ze nevite vlastne nic o tom, co se deje jen kousek za vasim prahem.

  • 24. 11. 2003 23:27

    J.F. (neregistrovaný)

    ".... uzky zaber zajmu jak to prave dela asi vetsina linuxaru?"

    "To by totiz vysvetlovalo ze nevite vlastne nic o tom, co se deje jen kousek za vasim prahem."

    Osobne to beru jako urazku ... jdete si spamovat nejakou jinou diskuzi. Clovek by se tu chtel mozna i neco docist :)

  • 25. 11. 2003 12:44

    X2k@ (neregistrovaný)

    Hochu, zda sa ze by si mal brzdit:
    1. Ked kupis MS WinXP OEM ma brozurka vsetko, co potrebujes? Vratane editacie registrov a instlacie VGA?
    2. Ja SOM uplny zaciatocnik v Linuxe, ovsem uz nejaky ten rok pracujem s Win. A vdaka brozurke a sedliackemu rozumu (priznam, kupoval som aj kvalitnejsi HW) som pri instalacii nemal ziadne problemy. A to som ho instaloval v Inet Cafe, kde sa cez PC s Mandrake 9.2 pripaja do Internetu cez DSL ... Jediny problem mam so zvukom - 9.1 ho nasla OK, 9.2 tiez, ale nejde (su tam dve zvukovky - na MB a dalsia Media Forte s radiom)
    3. Vsetci bezni useri mozu hned po instalacii s Linuxom pracovat - office ide, pripojenie k Inetu tiez (staci nakonfigurovat kppp), aj par hier ... Ak Ti nestaci manual, zadaj man xzy (aj to je v knizke napisane)
    4. Hold, nestaci si kupit, strcit do mechaniky a tesit sa, aky budem macher. Ked zvladnes klikanie mysou a instalaciu Countera vo Win neznamena, ze vies o com PC a system je. Potom sa obrat na odbornika, daj si to nakonfigurovat a spravaj sa ako uzivatel.
    5. Myslim, ze Linux nie je prioritne o jednoduchosti, ale hlavne o filozofii. Sloboda mala vzdy svoju cenu.

    Len tolko som v strucnosti chcel.

  • 26. 11. 2003 0:00

    P.H. (neregistrovaný)

    Kde beres jistotu ze mam napr. pripojeni k internetu prez modem??? A nebo ze potrebuju hromady knih o windowsu? Spis premyslim jestli jsem si o nem nekdy nejakou musel precist. Asi ne. A zvladam ho solidne bez nejmensich potizi. Nojo no, holt vsichni nelezime denne v hromade knizek jenom proto, abychom si nastavili internet ze?

  • 29. 11. 2003 0:05

    Lukáš Lommer (neregistrovaný)

    :)

    1) Kdyz si nekdo koupi treba ty Windows s brozurou, predpoklada, ze se z ni dozvi neco uzitecneho. Ja se dozvedel spoustu o tom, co nesmim a ze si mam zasrat pocitac blbou nalepkou a co je ci registrovana ochranna znamka. Prirucka k Windows 98SE je na ho*no. Kamosovo k WinXP OEM je unikat, tak je snad jeste tenci nez ta k mdk :))).

    2) Ja bych taky rad vedel, jak se ve Win instaluje program ze zdrojaku, zel bohu, tam neni ani prekladac stranek napul :), natoz nejakyho jazyka. Mozna to zvladne notepad :))) Nebo je? (XP neznam, jsem jenom nucenej s nima delat ve skole). A proc by zacatecnik prekladal ze zdrojaku? Kdyz jsem s linuxem zacinal, tak to byla jedna z poslednich veci, ktera by me napadla, pac jsem o tom vedel prd (ne, ze bych toho vedel vic, ale mplayer uz zvladnu a obcas i jadro... ktery nepada :)) Tam je toho dost, pripadne odborne servery. Clanku je, i v cestine, moc, staci umet hledat, koneckoncu, i primo v linuxu je docela solidni napovedni zakladna (coz se o Win rict neda) v podobe man a info a vubec se k nim nemusi pristupovat z prikazoveho radku. Windows mi pripominaji jednu hlasku z kamosovo Hi-Fi na zadni strane: Neostranujte kryt, neni tam nic, co muzete opravit.

    3) Ano, hledat pomoc na internetu jde a je to jednoduche, zkuste google a stranky cesky. btw: me wokna nepobraly grafarnu a musel jsem hledat ovladace na NETu, linux vsechno rozbehal v pohode. Na jinym kompu nefunguje integrovana zvukarna (ve Win), asi pul dne jsem hledal reseni na strankach MS, nez jsem zjistil, ze to je oficialni chyba a oprava nebyla zas tak jednoducha pro zacatecnika. To jen tak FYI.

    4) Kdyz jsem zacinal s Win, tak jsem o nich vedel prd a nejen ze jsem toho dost precetl (clanky), ale i zjistoval jinde (kamaradi, pochybne zdroje a pod. :)). To bylo kdysi davno a priznavam, ze ve WinXP jsem docela ztracenej. Jsem zvyklej na linux, i kdyz spis z uzivatelskyho hlediska, nez spravcovskyho, pouzivam ho jako desktop.

    5) K tomu LDP: rejstrik? Zkuste neco najit v prirucce k Win... (ne licencni ustanoveni :)).

    6) Zacatecnik nevi, co by mel hledat, protoze je "zblblej". Ani ve Windows spoustu lidi nenajde explorer, kdyz je na druhy strane plochy. To je spis problem pocitacove gramotnosti a vyuky stylem tamto tuhle dela tohle. Skoda, ze nemam v zalozkach odkaz na vynikajici clanek na tohle tema, ktery napsal pred casem pan Hynek Hanke tusim na Zive.cz. Bohuzel ho v archivu nemohu nalezt. Je jasne, ze uzivatel neumi hledat a nevi, co ma hledat, protoze ho k tomu nikdo nikdy nevedl.

  • 24. 11. 2003 14:48

    Ivan Bibr (neregistrovaný)

    Autor te brozury v uvodu jasne napsal, co je jejim obsahem a co neni. Pokud mate problemy se ctenim, nemuze za to autor brozury a vycitat knize, ze v ni neni to, co v ni byt nema, mi pripadne trochu mimo misu.

    Navic to, co zadate, jste dostal na BonusCD. V adresari doc/ je Linux Dokumentacni projekt v PDF a dalsi tisice stran one zadane dokumentace v cestine. Opravdu nechapu, na co si stezujete.

  • 24. 11. 2003 16:38

    P.H. (neregistrovaný)

    Ale pane Bibr, co se tak rozcilujete? Jen si laskave vzpomente na doby kdy jste Vy sam s necim pro Vas do te doby zcela neznamym zacinal. To jste vzdycky okamzite vedel kde co mate hledat a co vlastne mate hledat? Treba i v Linuxu, to uz je jedno.
    Budeme se klidne drzet toho tematu, kdyz se jedna o linuxove stranky. Snad nechcete tvrdit, ze jste si poprve linux nainstaloval a ihned jste vedel jake treba v tom systemu mate pouzivat prikazy a hlavne na co je mate pouzivat? To bych Vam vazne neveril. Takze berte trochu ohledy na lidi kteri si chteli treba i s pomoci MDK osahat linux o kterem si kdesi neco precetli.
    Ja byt na Vasem miste, bral bych moji vytku spise jako namet na budouci brozuru, kterou uz bych napsal prave v duchu toho co ve skutecnosti zacatecnik muze potrebovat, kdyz MDK poprve nainstaluje. Je asi od Vas zasluzne ze jste neopomel nekolikrat zduraznit ze Linux nejsou Windows a ze jste trochu vysvetlil co to vlastne je GNU, ale to je tak asi to, co prave novacky zajima ze vseho nejmene.
    To Vami zminene treti vydani knihy Linux Dokumentacni projekt je take jiste dobrym pocinem, jenze si zkuste v tom mnozstvi stranek neco vyhledat bez moznosti pouziti kontextu. To je Vam tak zabavne, ze toho asi normalni clovek behem peti minut necha a rekne si, ze si to mozna jednou precte, kdyz to budto koupi, nebo si to od nekoho pujci primo v kniznim vydani. Osobne si myslim, ze podobne knihy vydavat treba i zdarma ve formatu PDF nema valny vyznam pro lidi, kteri tuto knihu necetli uz nekdy drive v papirove podobe, aby aspon orientacne vedeli kde v ni maji co najit.
    A zase - zacatecnik nevi vlastne ani co by hledat mel. A o tom to je. Nikdo mu to neulehci a jedine co novacek od zkusenych usseru ziska, je pocit ze z neho jen chteji delat blbce. Pomoc u nich hledat je proste zbytecne a kdyz nekdo nezna nekoho kdo linuxu rozumi, ma zkratka smulu.

  • 24. 11. 2003 18:23

    Ivan Bibr (neregistrovaný)

    Ano, mate pravdu. Kdyz jsem s Linuxem zacinal, nadaval jsem na kde co a nevedel jsem, kam se mam obratit, co, jak a proc funguje takto a ne onak. Casem jsem precetl tunu dokumentace a zacal se v systemu orientovat. Dnes mam mnohaletou praxi s Linuxem i Windows a vim, proc delam to, co delam.

    Ale tehdy, kdyz jsem zacinal, mne nejvic chybely ucelene informace o tom, jak do systemu trochu proniknout, kde zacit. Jake jsou rozdily oproti Windows. Presne to (ale nic jineho) se snazim tou knihou osvetlit zacinajicim uzivatelum. A vedomi o tom, co je free software a jak funguje je v tomto konextu velmi, velmi dulezite!

    Knizku pisu sam a z valne vetsiny ve svem volnem case. Pomahaji mi s ni dobrovolnici, obsah tvorim na zaklade stovek dotazu uzivatelu a zkusenosti s odpovedmi na ne. Neni cas (a navic je to zhola zbytecne) psat tisicistrankove knihy s tim, co jiz bylo mnohokrat napsano. Nerad delam zbytecnou praci a toto je vyslovene zbytecna prace. Proto je vzadu celych sest stran venovano odkazum a zdrojum informaci setridenym podle kategorii a myslim, ze si tam kazdy najde to, co potrebuje. Mozna jednoho dne dospeji k presvedceni, ze dostupna literatura neni kvalitni a vrhnu se do psani neceho takove velkeho - dost o tom ale pochybuji :)

    Kdyz to vezmu jako podnet k zamysleni, mohu tam v podstate mohu napsat, ze dodatecna dokumentace je na CD ve formatu PDF a ze prohlizece Acrobat Reader nebo dodavany XPDF obsahuji funkci vyhledavani (fulltext).

    Ted se vas jen zeptam - uspokojila by vas takova informace?

  • 24. 11. 2003 19:18

    P.H. (neregistrovaný)

    Sest stranek plnych odkazu muze byt uplne k nicemu cloveku, ktery nema k dispozici internet a chce se prezto s MDK seznamit. Nebo jste si jisty tim ze ma kazda domacnost doma internet? A co treba kdys ma nekdo winmodem a nedostane MDK na internet?
    Sam rikate jak jste na zacatku nad mnoha vecmi nadaval. Tak preci trochu jako rozumny clovek a jako autor nejake brozury usnadnete svym ctenarum zivot. Uz jen proto, ze sam vite jak jsou ty zacatky tezke. Tohle me prijde jako kdybyste si rekl, ze kdyz jste kdysi vy mohl precist nakladak knizek o linuxu, tak ze to musi ihned udelat kazdy, kdo si za tech 350 korun nekde koupil GPL set MDK a donesl si to pred chvilkou domu k vyzkouseni. Takovy clovek tu literaturu doma opravdu mit nebude. Jedine snad kdyby chtel planovite na Linux prejit a uz by se na to delsi dobu pripravoval.
    Me se zda, ze dve nebo tri stranky venovane tem opravdu zakladnim vecem by zas tolik prace nedaly. Jenze kdyz se to udelat nechce, tak se to holt v brozure neobjevi. Zacatecnici vas asi museji milovat :-)

  • 25. 11. 2003 0:27

    Ivan Bibr (neregistrovaný)

    Myslite si, ze ovladani Linuxu z prikazoveho radku se daji nacpat do tri stran? Tak trista, to bych veril.

    Prave proto, ze jsem ti tu tunu literatury precetl tak vim, co je zhruba nutne k pochopeni toho, co delate. Prave proto, ze jsem si tim musel projit sam a denne odpovidam na dotazy lidi, kteri maji stejne problemy jako jsem mel ja to vypada jako to vypada. Jisteze bych am mohl dat vsechno ale skonci to tam, kde jsem rikal a bude to kontraproduktivni - nikdo to nebude cist, "protoze to bude moc tluste". Toto je smutna realita.

    Krome toho tam 4 stranky venovane prikazovemu radku jsou :) Co se tyce milujici zacatecniku tak v drtive vetsine prevazuji kladne reakce, coz povazuji za dobre uz vzhledem k tomu, ze remcalove se ozvou vsichni ale z tech spokojenych se ozve malokdo. I proto si myslim, ze smer, ktery to ma, je dobry.

  • 25. 11. 2003 9:34

    Milos Prudek (neregistrovaný)

    Podle meho nazoru je prirucka pana Bibra nejlepsi vec na celem Mandrake 9.2 od firmy QCM. Cetl jsem hodne prirucek, nektere jsem taky prekladal pro Computer Press. Pan Bibr vyplnil chybejici mezeru.

    Prirucka by se dala urcite vylepsit, i kdyz je opravdu moc dobra, a i kdyz bych ja nic tak dobreho nedokazal napsat. Nic na svete neni dokonale. Ale brutalne ji odsuzovat je nekonstruktivni, lacine a mam-li byt uprimny, sproste.

  • 25. 11. 2003 9:47

    LaR (neregistrovaný)

    Taky musím uznat,že ta příručka je velmi dobře napsaná. Jenže pro toho, kdo ji nechce číst, samozřejmě ani dobrou být nemůže. Takové lidi, co jen pomlouvají práci jiných, aniž by chápali základní souvislosti, by se tu na Rootu ani neměli ukazovat :-( Není zřejmě moc lidí, kteří by se v Mandraku vyznali více než p. Bíbr.

    Co se týče nedostatků té příručky, myslím, že je možná až zbytečně rozsáhlá. A popis pár příkazů na konzoli by se taky hodilo. Třeba alespoň něco o příkazech s práci se soubory (ls, cd, chmod, chown,...), popis Vimu, MC a pár příkazech pro práci se systémem. Jen tak pro doplnění pro lidi, kteří ani neví, k čemu konzole je. Osobně jsem si konzoli hodně oblíbil a moc věcí v ní dělám mnohem rychleji než v grafice.

    Já používám linux teprve od MDK 9.1 a zpočátku se mi tato příručka hodila. Než si něco nainstaluji, tak si alespoň přečtu, co to je. Je to stejné jako být chirurgem, taky musí umět medicínu, aby si dovolil někoho "otevřít" a operovat. Stejně tak v linuxu člověk musí přečíst nějakou tu dokumentaci, aby mohl linux používat a nestěžoval si na něj.

  • 26. 11. 2003 10:25

    Ivan Bibr (neregistrovaný)

    Ale jo, je jich dost :)

    Ja si nemyslim, ze bych se v Mandraku nejak extra vyznal, ja ho proste pouzivam :)

  • 24. 11. 2003 14:02

    Jan (neregistrovaný)

    Uprimne receno, me take neni jasne odkud se bere autorova nadrazenost vuci Windows. Osobne udrzuju v chodu nekolik firemnich Debianich serveru a s Linuxem pracuju od jeho vzniku. Myslim, ze nejsem typicky BFU. Presto bych si nedovolil nikomu zodpovedne poradit aby prechazel z Windows jenom proto, ze nekdo dokazal za 30 minut presunout obrazek z plochy do Wordu. Dnesni stav Linuxu na desktopu odpovida zhruba WIN 95 - first release. Jen tech chyb je tam asi vic a potrebuje to lepsi hardware. V nabidce je sice uctyhodne mnozstvi softwarovych baliku, jenze ty vetsine autoru nestaly za poradne dotazeni, hromada chyb (posilat hlaseni je vcelku zbytecne, nikdo to stejne neopravi, jedine zacne chodit spam, protoze adresy stezovatelu jsou verejne vystavene) a trapne nedostatky ve funkcnosti. Osobne mi to nevadi, darovanemu koni se na zuby nehledi, navic v pripade X aplikaci tezko muzeme chtit ergonomicky a uzivatelsky privetivy program po nekom, kdo ho vyviji s pouzitim gdb a jeste je na to hrdy. Taky si vsimnete, ze dva klicove a docela pouzitelne programy OpenOffice a Mozilla nevznikly v ramci OpenSource, ale komunita je dostala darem.
    Me rozciluje to, ze typicky Linuxak se uzira iracionalni nenavisti vuci Microsoftu. At jej porazi kvalitou a nebude nutna "revoluce shora". Neni to moc dobra reklama, kdyz autor navrhuje sirit Linux pod pohruzkou ztraty zamestnani :-)

  • 24. 11. 2003 15:48

    Vít Profant (neregistrovaný)

    Takže pokud počítám správně, dle Vašeho přirovnání je Linux na desktopu nejméně o osm let pozadu. Škoda, přeškoda :-( Jenom bych si dovolil upřesnit informaci o Mozille - je sice pravda, že komunita dostala zdrojový kód Netscape darem, ale ten je téměř bezezbytku přepsán. Také nesouhlasím s tím, že je to "docela použitelný produkt" - to sedí v případě OO. Můj názor je ten, že nejnovější Mozilla je špičkový produkt, který konkurenční prohlížeče - koho, co ;-) - v mnoha ohledech předčí.

  • 24. 11. 2003 16:51

    P.H. (neregistrovaný)

    Mozillu pouzivam. Momentalne Mozzilu Firebird 0.7 v krasnem Skipilot Classik vzhledu, s doplnenym kalendarem a blokovacem reklam:) Na tuto kombinaci nedam dopustit, i kdyz nemam nic ani proti MS Explorerovi. Ten sice neni nic extra, ale beha dobre na vsech strankach a hlavne je po ruce vlastne vzdycky. S pouzitim nadstavby o velikosti par kilobitu se i ten stary Explorer nauci novym kouskum, takze je nakonec stale pouzitelny.
    Mam proto ze pouzivam sam hlavne Mozillu na ostatni lidi rvat ze jsou lenosi, kdyz se drzi jenom toho Exploreru? Sam sobe bych za to musel potom nadavat. A s Linuxem kontra Windows to je stejne. Ja tvrdim ze neni pro bezne lidi dobry, linuxari zase tvrdi opak. Tak kde je pak pravda? Myslim si ze spise u me nez u pokrocilych linuxaru. Linuxari sami navic doslova hazeji klacky pod nohy lidem kteri o Linux z nejakeho duvodu zavadi ale nerozumeji mu.

  • 24. 11. 2003 17:05

    Pichi (neregistrovaný)

    Vy asi Mozillu moc nepoužíváte, že? A už vůbec jste patrně nebyl nucen Mozillu spravovat ve firemním prostředí. Ač je Mozilla milionkrát lepší než MSIE, furt je to těžký průser, který do unixlike světa zavádí móresy, na které žádný administrátor není zvědavý. Z pohledu do ~/.mozilla/ se mi dělá zle. Upgrade na novou verzi je noční můra jestli to nerozesere profily uživatelů. Nechápu proč pro tisk není použito stejné renderovací jádro jako pro zobrazování a je použit nějaký xprint, ketrý si klidně vezme jiné fonty a k nim ještě ke všemu jiné metriky a výsledek je nepoužitelný paskvil. Zasekávající se GUI, které oživí otevření a zavření nového okna. Instalce komponent z .xpi v mozille spuštěné pod rootem a podobné radosti. Děkuji, ale Mozilla je proti OO.o těžká sračka a průser.

  • 24. 11. 2003 17:53

    P.H. (neregistrovaný)

    Mozillu pouzivam ve Windowsu. Tam neni zadny problem. O tom co dela v Linuxu nevim nic. Nebyl jsem v nem na internetu.

  • 25. 11. 2003 17:12

    wicked (neregistrovaný)

    mozilla robi to same aj na windowsoch. to, ze ste nikdy nepotreboval inym programom menit nastavenia mozilly neznamena, ze niekde taka potreba nevznikne.

  • 24. 11. 2003 17:48

    Martin (neregistrovaný)

    Doporučoval bych si přečíst tento článek tady na rootu: http://www.root.cz/clanek/1899 , jak to s vývojem Mozilly vlastně bylo a je, než bych se pouštěl do takovejch spekulací...

    Jinak Mozilla má sice spoustu pěknejch funkcí, kterejma MSIE předčí, ale taky má bohužel tu vlastnost, že je neskutečně pomalá (A Firebirdem si moc nepomůžete), což uživatelé vidí jako největší problém. Ve Windows ten rozdíl ještě neni tak markantní, ale pod linuxem se s Mozillou nedá prakticky pracovat. Stejně tak OO jsou pod linuxem několikanásobně línější, než pod Windows, a to žádnym konfiguračnim souborem nenastaví ani ten největší guru.

    A dokuď se tyhle problémy nevyřeší, tak bych žádnou masovou migraci "obyčejných" uživatelů na linux nečekal (Je spíš jenom otázka, jestli se to vyřeší nově navrženym X systémem, nebo takovim hardware, kterej těch tisíc softwarovejch vrstev mezi hardwarem a aplikací už bez viditelnýho zpomalení "utáhne"...)

  • 24. 11. 2003 22:25

    gmmns (neregistrovaný)

    OOo je sice pomerne pomala zalezitost, ale tak hrozne to neni. Na dnes beznych konfiguracich by jeji pouzivani nemel byt zadny tezky problem. Jeji relativni pomalost ale urcite neni zpusobena Linuxem samotnym, ale spatnym navrhem. A co se tyce Mozilly a MF zvlaste, ta rychlost je, myslim, vcelku slusna. A navic, k dispozici je napr. Galeon a dalsi browsery, ktere by mely byt jeste daleko sviznejsi (ja na svem soucasnem stroji, uz ten rozdil nepoznam, ale v dobe, kdy jsem mel K6 / 300 MHz a 64 MB pameti a tehdejsi Mozilla byla proti dnesni pomala jako snek, Galeon bezel, co se tyce rychlosti, velice obstojne). Masova migrace uzivatelu se v dohledne dobe urcite konat nebude, ale duvody budou dozajista uplne jinde.

  • 24. 11. 2003 22:44

    David Opletal (neregistrovaný)

    >>> ...že je neskutečně pomalá (A Firebirdem si moc nepomůžete), což uživatelé vidí jako největší problém. Ve Windows ten rozdíl ještě neni tak markantní, ale pod linuxem se s Mozillou nedá prakticky pracovat.

    s tim bych si tvrdil nesouhlasit ;-)...na svem
    letitem celeronu-433 s 256+64MB RAM mi Mozilla 1.5 beha docela obstojne, rozhodne si u ni nestezuji na
    rychlost...zkousel jsem take Firebird a ten je samozrejme o neco rychlejsi...ale ne nejak markantne.

  • 25. 11. 2003 17:12

    janom (neregistrovaný)

    Problem je asi v tom, ze niektore distribucie chcu z linuxu urobit windows a niektori uzivatelia vidia linux ako druhy windows. Pritom su to uplne odlisne filozofie. To je ako by ste so zalostami vedenia osobneho auta automaticky predpokladali, ze budete viest aj lietadlo. Vsak obe su dopravne prostriedky!

  • 29. 11. 2003 11:04

    Vít Profant (neregistrovaný)

    Jo, s křížkem po funuse, ale ještě jsem si vzpomněl na jednu "docela" použitelnou věc pod GNU, která rozhodně nebyla dána komunitě darem: GIMP. Já s tím jedu pod Win, a přijde mi super.

  • 24. 11. 2003 15:32

    Michal (neregistrovaný)

    Mandrakelinux používám od verze 8.2 a jelikož nedůvěřuji verzím s nulou na konci, upgradoval jsem na 9.1 a poté i na 9.2. Musím říci, že proces upgrade je sice funkční, ale nakonec jsem vždycky skončil u nové instalace a převzetí uživatelských nastavení z adresáře home a některých upravených konfiguráků v etc. Přestože se Mandrake tváři uživatelsky přívětivě, nejlepším způsobem konfigurace není control center, ale webmin. Ten navíc funguje v každé známější distribuci. Dobrá zpráva je, že se přestal v distribuci objevovat neskutečně špatný linuxconf. Začátečník se v konfiguračních souborech nemůže vyznat (já se trochu vyznám až po přečtení téměř kompletních howto :-) - nikoli kompletní uživ. příručky, kde je popsáno, jak co naklikat), takže konfigurační nástroje jsou u každé distribuce nezbytností. Z her mě nejvíce bavil v recenzi odsouzený csmash - nevím, co proti němu autor má. Už delší dobu mě láká Debian, ale ještě jsem se nedostal k tomu sehnat si jeho cd distribuci. Na Debianu založený Knoppix je pro Linux obrovským přínosem a o něm můžu říci stejně jako o Mandraku, že ho mám rád. Od Knoppixe by si MandrakeLinux mohl vypůjčit skvělou správu usb zařízení - přes hotplug a nikoli opravdu odporný supermount. Zaboha nemohu přijít na to, jak hotplug zprovoznit stejným způsobem jako v Knoppixu. Také mě velice irituje harddrake - program pro detekci nového hardware, který mě při bootování stále upozorňuje na připojený nebo odpojený foťák. Jedinou možností jak se výstrahy zbavit je deaktivovat celý harddrake, což jsem udělal, ale nevím, jaké by byly následky, pokud bych nějakým výraznějším způsobem změnil důležitější hardware - např. graf. kartu. Já bych si poradit uměl, ale jiný BFU by měl zřejmě velké problémy.

    Nemůže být pochyb o tom, že pokud by windows stály tolik co linux a já se neohlížel na sympatie k tvůrcům jednotlivých systémů, používal bych windows - hlavně z důvodu lepší aplikační báze, kterou si ale poctivý uživatel také musí zaplatit. Pro nepoctivého a aplikačně nanasytného uživatele jsou windows nenahraditelné (z vlastní zkušenosti - statistický software, ocr, wysiwyg web editory, graf. software, editace pdf,...) Pro ty, kteří nemají hluboko do kapsy a jsou závislí na kvalitních profesionálních aplikacích jsou windows ve většině případů zatím také nezastupitelné. Dostupnost free software pro windows je ještě lepší než pro Linux. Jen by mi bylo líto, že nevím, co se děje uvnitř systému. To je na linuxu právě to nejpřitažlivější, i když určitě ne pro každého. Naštěstí jakýkoli Linux zdaleka stejně nestojí, takže ani nemusím přemýšlet, že bych jej doma neinstaloval. A stejně by, myslím, měl přemýšlet každý domácí uživatel PC, který PC nevlastní kvůli hraní her, protože profesionální aplikace nepotřebuje téměř nikdo. Běžný hardware si s Linuxem dobře rozumí - jen je občas třeba trochu domácího bastlení - jako např. můj scanner od Geniuse. Takže doporučuji všem - vezměte si CD Knoppixe - tím zjistíte, jestli linux na vašem hardware funguje, a nainstalujte Mandrake s tunou kvalitních a užitečných aplikací - nebudete litovat.

  • 24. 11. 2003 17:05

    Pichi (neregistrovaný)

    Když už máte toho Knoppixe, co vám brání udělat knx-hdinstall (v nejnovějších knoppix-installer)? Měl by jste plnohodnotný Debian za pár minut.

  • 25. 11. 2003 8:38

    Michal (neregistrovaný)

    Důvod je jednoduchý - doma nemám internet a tím pádem ani přístup ke zdrojům software pro Debian, což je u této distribuce asi docela zásadní nedostatek. Pro Mandrake mám k dispozici 4 CD verze 9.2, 2 roky zkušeností se systémem a relativní spokojenost. Přestože je Knoppix dobrý, Mandrake se mi zdá zatím ještě pořád vychytanější (až na pár vyjímek), navíc je lépe počeštěný. Ale máte pravdu - o instalaci knoppixu na hdd jsem taky uvažoval - jenom musím obětovat další kus disku a několik desítek hodin času na objevení tajů Debianu. Jen bych se chtěl zeptat - funguje vám v Mandraku automatické mountování výměnných disků - mě ne, přestože mám hotplug nainstalovaný. Navíc má systém velké problémy s připojováním více různých výměnných disků na jeden usb port.

  • 24. 11. 2003 20:16

    kavol (neregistrovaný)

    ehm, Mandrake spravuje USB pres Supermount? - u me teda pouziva hotplug, cili nebyla by naprava jednoducha - zkusit instalovat jinou sadu baliku?

    btw, nechce se mi cist tunu dokumentace, nebyl by nekdo schopen (a hlavne prosim ochoten :-) poradit, jak to donutit, aby si modul scanner nevsimal jednoho konkretniho typu (Canon FS4000), ale pro ostatni normalne fungoval? - zatim to resim blacklistovanim m. scanner a modprobe pokud potrebuji pripojit neco jineho... reseni nicmoc :-(

    p.s. duvod proc to potrebuju - linux si s FS4000 nerozumi, pouzivam ho ve woknech pres vmware, ale jakmile se natahne m. scanner, nejsem schopen scaner ve vmware pripojit, ani kdyz scanner unloadnu - po rmmod scanner musim vzdy masinu ve vmware zrestartovat, aby mi vmware dovolilo scaner pripojit ... dost hloupe :-(

  • 24. 11. 2003 19:58

    Martin Sixta (neregistrovaný)

    "Her je v předvolené sadě balíčků jen pár: Chromium, Frozen Bubble, Lbreakout, hratelné demo TuxRacer a simulátor stolního tenisu Cannon Smash. Až na posledně jmenované neštěstí jsou to všechno velké hity, které vás připraví o mnoho hodin života."

    Nesouhlasim. Cannon Smash se mi moc libi, jeden cas jsem dokonce nehral nic jineho. Ze zacatku je sice trochu zmateny, nevite co a jak mate udelat, ale po chvilce hrani je to skvela zabava. Ted jsem se ale opet vratil ke se oblibene hre - KMahjongg
    Pekny den

  • 24. 11. 2003 23:20

    Pavel 'TIGER' Ruzicka (neregistrovaný)

    Lidicky, podme rozdupeme CDecka nasich oblibenych distribuci a hromadne si koupime Windows :) Ti z Vas, kteri tento OS nikdy nevideli, si urcite radi prectou instalacni prirucku (pokud nejakou dostanou) a sem moc zvedav, zda narazite na vsechny prikazy, ktere budete potrebovat :)

    No nic, trosku Vazne. Kritizovat pana Bibra je velmi jednoduche, ale take velmi primitivni. Mne vetsinou kdyz se neco nelibi, tak to udelam lip. Vsadim se, ze kdyby nekdo z Vas chtel napsat lepsi prirucku k Mandrake, tak mu vsichni GURU radi pomohou. Mne osobne prirucka vyhovuje tak, jak je napsana, taky se mi stalo, ze sem neco prehledl, ale v konferenci mi vzdycky radi pomohli.

    A ted bych trosku porovnaval, koupite si Wokna, kdyz zvolite spravny balik, bude v nem i prirucka, ale na firmu, ktera videlava miliardy rocne je ta prirucka dost uboha, nicmene se v ni taky nedoctete co vsechno je zapotrebi zmenit v registrech, aby byl optimlizovany system, jako, ze nektere veci by tam bodli. A uz vubec nemluvim o skrytejch prikazech, ktere musite hledat v googlu nekdy i hodiny. V prirucce na ne nemate ani ten mizerny odkaz.
    navic kdyz si predstavim, ze za to je nekdo placenej ...

    Ale abych jen neskodil, tak uznavam, ze Microsoft udelal revoluci, diky svemu skvelemu planovani, vsude sezenete vse potrebne k tomu aby ste se we woknech a jejich podprogramech dobre vyznali.

    Preci jenom, kdyz prijdete do knihkupectvi a zajdete do oddeleni VT, tak je patrne kdo je na tom lip. Ale na stranu druhou, na woknech se kazdy snazi vytriskat prachy a tak kolikrat musite koupit vice knih, abyste pochopil jednu zalezitost, to se mi v knihach linuxu jeste nestalo, i kdyz stat se to muze :)

    A vubec, proc se tu zabivame tematem Windows vs. Linux, vzdyt otevreny zdroj porovnavat s uzavrenym zdrojem vubec nejde :) je to jako kdyz se chci napit a mam zavrenou vodu.

  • 25. 11. 2003 0:44

    HK (neregistrovaný)

    Narazil jste uz nekdo na tohle: ?

    http://www.techtree.com/techtree/jsp/showstory.jsp?storyid=3719

  • 25. 11. 2003 1:13

    Pavel 'TIGER' Ruzicka (neregistrovaný)

    Jo jo, kdyz nekdo neumi vyrabet zelezo, tak at ho nevyrabi ... LG priznalo nedodrzovani standardu, odpoved hledej na http://us.lgservice.com/

  • 25. 11. 2003 7:21

    Hunterz (neregistrovaný)

    bezi mi ve firme linuxovej IS Orsoft (odbyt,ucto,majetek apod.) a jsem naprosto spokojenej. Jedna se o terminalovou apps, takze se na ni pripojuji stanice s dosem, windama i linuxem. Jedinej zadrhel tedka resim se zobrazovanim ramecku v linuxu, protoze to bezi jeste na rh6.2 s nejakym upravenym fontem a proto kdyz se pripojim z novy fedory (luit rulez) se objevujou sparny znaky. Pokousel jsem se font editorem upravit si font, ale nejak ten xmbdfed spatne exportoval do psf souboru. Puvodni font z rh6.2 pouzit nejde. Jinak co se tyce OOffice, tak 1.1 je naprosto vyborna, firma usetrila zatim na trech instalacich asi 31000,- za MS Office a zadny uzivatel si jeste nestezoval, ze neco neotevre, kdyz prijde v priloze .doc ci .xls

  • 25. 11. 2003 11:27

    newbie (neregistrovaný)

    Navzdory poslednimu dilu me recenze zcela odradila od instalace teto distribuce. Ano, jsem novacek s dobrou vuli (a bohatymi zkusenostmi z DOSu a vsech verzi Win od 3.0). Zkousel jsem pred delsi dobou RH 7, ale na HW, ktery jsem mel k dispozici, byl k uzoufani pomaly. Pred nedavnem jsem zkusil SuSE live distro - naprosto genialni. Vse se nadetekuje jak ma, i obstarozni zvukovka na ISA sbernici, cestina bez problemu, proste pohoda. Myslim, ze uzivatele Windows, kteri uvazuji o migraci, nehledaji pouze nizsi naklady, ale i kvalitativni zmenu. Uz jenom zde uvedeny popis instalace MDK by mi stacil k tomu, abych honem rychle nabootoval zase Win 2k. Ale nebojte, stejne to s Linuxem budu zkouset dal :)

  • 25. 11. 2003 12:40

    Peter (neregistrovaný)

    Som za taketo recenzie, som za to, aby "bol" Mandrake, aby sa vyvijal a aby bol ponukany uzivatelom. Som za to, aby bola moznost vyberu a "platforiem".


    Ale ja by som Mandrake na svoje DTP nedal a na server uz vobec nie. Proste mi nesadol. urpmi a apt-get sa porovnatvat nedaju. Ale aj kopec dalsich klikaciek. A pre mna je namiesto drak* najlepsi configurator vim a *.conf, popr. *rc ;).

    Ale pre zaciatocnika by som doporucil cokolvek typu RH/Fedor(a) ;), Knoppis, Gentoo a tak ...
    Debian skor nie (teda hlavne pre uzivatela, kt. se xce "jenom vlasy umit a jit"). Pre toho, co sa xce linux naucit a porozumiet mu - JEDNOZNACNE ano!

  • 25. 11. 2003 12:40

    Peter (neregistrovaný)

    Som za taketo recenzie, som za to, aby "bol" Mandrake, aby sa vyvijal a aby bol ponukany uzivatelom. Som za to, aby bola moznost vyberu a "platforiem".


    Ale ja by som Mandrake na svoje DTP nedal a na server uz vobec nie. Proste mi nesadol. urpmi a apt-get sa porovnatvat nedaju. Ale aj kopec dalsich klikaciek. A pre mna je namiesto drak* najlepsi configurator vim a *.conf, popr. *rc ;).

    Ale pre zaciatocnika by som doporucil cokolvek typu RH/Fedor(a) ;), Knoppis, Gentoo a tak ...
    Debian skor nie (teda hlavne pre uzivatela, kt. se xce "jenom vlasy umit a jit"). Pre toho, co sa xce linux naucit a porozumiet mu - JEDNOZNACNE ano!

  • 25. 11. 2003 16:30

    Vita (neregistrovaný)

    Doposud jsem linux provozoval jen jako sekundarni system doma, dokud jsem v praci neprosadil prechod serveru z WIN na Linux.
    Zvolil jsem distribuci MD 9.2, kamarad nainstaloval, zkonfiguroval, ja se ted ucim administrovat, zatim vse chodi jak ma, uvidime...
    jede 14 dni....

  • 27. 11. 2003 10:07

    marys (neregistrovaný)

    Nevym jak vam ale me import funguje bez problemu. Je fakt ze sem vykopal z fstab supermount, protoze mam rad svoje skriptik mount_cdrom a mount_writer a protoze me desne prudilo to ze kdyz se naklikam do adresare mount, obe cdromky zacaly hucet jako pracka pri zdimani, prestoze sem chtel vlezt pouze do adresare kde mam namoutenou sambu.