> Síla Gnome ovšem nespočívá v atraktivním kabátě
No jo ... kde ze jsou ty doby 'oh, GNOME looks sooo cool, KDE is ugly and looks like Windoze'.
> Pokud srovnáme počet vznikajících GUI programů psaných nativně pro obě prostředí, zjistíme, že Gnome má navrch.
Jiste. Nepochybne proto za posledni tyden(6-13.5.) je na gnome.org novych aplikaci vypsano 14, zatimco na kde.org pres 40 (duplikaty, sady ikon a splashscreeny vynechany).
> Znalí programátoři prohlašují, že se jim pro Gnome prostě programy píší lépe než v objektovém Qt pro KDE.
Porad dokolecka to same placani o tom, jak ma GNOME skvelou architekturu a jak KDE tomu nesaha ani po kotniky, bez uvedeni cehokoliv konkretniho. Mohl by mi prosim nekdo prozradit odkazy na popisy tech uzasnych veci, v kterych je GNOME tak lepsi, ze je *cough* 'znali' programatori tak ocenuji? Ja bych se rad poucil (mineno uplne vazne). Kdyz to vsichni porad tvrdi, neco na tom prece musi byt.
Znali programatori ocenuji napriklad GConf. Resp. oceni to zejmena znali administratori vetsich siti, kde je moze mit cast konfigurace v (napriklad) LDAPu, u nekterych atributu nastavit ze je ani uzivatel nesmi menit, a u jinych treba povolit zmenu s ulozenim teto zmeny do uzivatelova podstromu v LDAPu. Pak muze mit uzivatel stejne nastaveni na ruznych stanicich, ktere nemusi mit sdilene disky.
-Yenya
Myslim, ze tazatele spis zajimalo opravdu "core" GNOMu - tedy proc a v cem je lepsi technologicky, proc se lepe programuje, co prinasi lepsiho samotna architektura z hlediska programovani a hlavne funkcnosti a vykonu - coz by me samotneho zajimalo. Funkce zminovane ve Vasi odpovedi jsou sice pekne, ale podle me s trochou snahy implementovatelne i do jinych prostredi - nebo ne? ;)
Btw: KDE se mi moc nelibi, ale pokud nekdo potrebuje stabilni a prehledny desktop na workstation pro beznou praci "jako ve windoze", jinou volbu asi moc nema (nehlede na aplikace typu office, vetsinou pro KDE - vynecham-li zrudne pomaly StarOffice :)
Matthes
Cool, takze GNOME je lepsi, protoze prog^H^H^H^Hadministratori si mohou udelat globalni nastaveni v LDAP? No tak to KDE konci, to je naprosty konec pro KDE.
Ok, ted vazne. Mel jsem na mysli pokud mozno uvedeni alespon 3 veci, at to neskonci tak, ze ja ted reknu, ze do KConfig pridat LDAP bylo mozne uz par let zpatky, jen to evidentne nikomu nechybelo, a neco pripominajici pristupova prava tam vidim taky (to bude ale asi novinka, uznavam). Tak, jsme tam kde jsme byli. Co takhle zkusit neco dalsiho? Jen pro usetreni casu, par veci, ktere nema smysl zminovat, pokud mi tedy neunika nejaka zasadni vec:
- C vs C++ - to by bylo na dlouho - osobne mi v tom clanku to 'znali programatori' prijde spis jako eufem^H^H^H^H^Hjiny pojem pro 'umi skvele plain C'
- CORBA/Bonobo - KDE zkouselo CORBA jeste kdyz s tim u GNOME ani jeste nezacali, ted se pouziva DCOP/KParts/XParts misto COBRA a to z dobrych duvodu (co tak skvele v tehle oblasti umi GNOME a KDE ne, treba gvim/kvim?)
- language bindings - C++, C, Java, Objective C, Python, Perl, Ruby - pokud nejake chybi, tak jsem bud zapomnel, nebo to nikomu nestalo za tu praci to udelat
- rychlost a mala pametova spotreba - to si povime az bude konecne GNOME-2.0 a gcc/binutils teamy si konecne spravi jejich naradicko pro C++
- gnome-vfs - to je ta obdoba toho, co mi uz nejakou dobu dovoluje prohlizet treba i audio CD primo v Konqueroru nebo delat veci jako 'kwrite ftp://moje.ftp.cz/soubor.txt'?
- nic uz me nenapada
Ja osobne to vidim tak, ze 'GNOME ma lepsi architekturu nez KDE' patri mezi takove ty obecne rozsirene myty, jako treba ze tohle tisicileti zacalo rokem 2000 nebo ze spenat ma vysoky obsah zeleza; zacalo to urcite jeste strasne davno puvodne jako 'GNOME _bude_ mit lepsi architekturu nez KDE', ted to navzajem vsichni od sebe opisuji (fakt, schvalne jsem to hledal na Webu), a i kdyby snad (hypoteticky) GNOME jednou zaslo na zastaralou architekturu, nedostatek vyvojaru a uzivatelu, stejne jeste porad se bude tvrdit, ze GNOME ma lepsi architekturu. A naprosto nejlepsi na tom je, ze povetsinou to tvrzeni o lepsi architekture GNOME je ve stejnem odstavci s necim typu 'GNOME ma horsi podporu Unicode/i18n', 'KDE is more developed and more stable'.
- rychlost a mala pametova spotreba - to si povime az bude konecne GNOME-2.0 a gcc/binutils teamy si konecne spravi jejich naradicko pro C++
Ze C++ je nepouzitelene vim uz dlouho ale takhle elegantne to jeste nikdo nepriznal. :) Co myslis tim "spravi naradicko"? Ja myslel ze problem je v tom ze VMTs ve QT rostou do obludnych rozmeru a nejsou PI => nedaji se sdilet (proto to zere pamet) a museji se po kazdym sestaveni relokovat (proto je to pomaly). Tohle IMHO nikdy opravit nepujde.
Ale jiste ze to pujde "opravit". VMTs sice jsou PIC a tak potrebuji relokaci, ale prelink (doufejme soucast glibc-2.3) dokaze ty relokace udelat primo na binarce. Takze ty VMTs jsou sice sdilene jen standardne copy-on-write, jenze zadny write (az na jiste vyjimky, ktere take budou potrebovat opravit) nebude, tudiz vlastne budou sdilene.
Promin, sice to s touto diskuzi nema co delat, ale mam pocit, ze se pletes. Myslis, ze pocitani naseho data nastalo 1.1. v roce nula? To prave ze ne. Bylo to 1.1. v roce 1. A tim dnem zacalo i 1. tisicileti. To znamena, ze treti tisicileti muselo zacit az 1.1.2001.
Pokud mas pro svou teorii nejakou podporu, rad si ji prectu. Ale nema smysl tim zatezovat zdejsi diskusi o necem uplne jinem.
"Bylo to 1.1. v roce 1." No tak tohle je jeste vetsi pohadka. Zadne 1. 1. roku 1 nikdy nebylo. Pocitani tzv. "naseho letopoctu" bylo stanoveno dodatecne mnohem pozdeji (a s chybou ve vypoctu roku narozeni Jezise Krista).
Kdokoliv se narodi, proziva sice mezi datem sveho narozeni a svymi prvnimi narozeninami prvni rok zivota, nicmene neni star jeden rok, ale par dni, tydnu, mesicu. Jeho stari je v teto dobe v rozmezi nula az jeden rok.
Podobne je tomu v pripade prvniho roku naseho letopoctu - je to skutecne rok 0. Oznacovat ho jako rok 1 v sobe nese jistou nelogicnost.
Ze stejneho duvodu mame mezi lety 2000-2099 jednadvacate stoleti, ackoliv by melo byt teoreticky dvacate. Je to dano tim, ze dobu mezi lety 0-99 oznacujeme jako tzv. prvni stoleti, nikoli jako nulte stoleti.
Myslim si, ze se porad budeme dohadovat o tom, kterym rokem co zacina. S tim narozenim mas pravdu, o tom se nepru, ale mel bych jeste jeden argument, ktery by hovoril pro 1.1.1 a to, ze rimske cislovani nema znak pro nulu. Z toho mozna vychazi ta nelogicnost cislovani, o ktere pises. Proste tato casova osa nezacina nulou ale jednickou.
Ale napis mi radeji na mail, tahle vetev diskuse neni zrovna o linuxu a RH 7.3 :-)
No ja myslim, ze to autor trochu s tim chvalenim Gnome prehnal.:-) Jinak se me ale gnome libi mnohem vic, kdyz jsem zacinal tak pro gtk/gnome byla vetsi podpora pro ruzne jazyky (perl, python,C,..). Ted uz je to trochu lichy argument protoze mam pocit ze neco takoveho je i pro kde. GUI pro navrhovani aplikaci existuji oboje, ovsem vytvorit si gui pomoci glade (v gnome) a vysledny xml soubor spustit v pythonu tak takovou funkci jsem v qt/kde nenasel. No a asi dost podstatna vec pro lidi kteri zacinaji s programovanim pro gnome je ze jim staci znalost obycejneho C a nemusi se kvuli programovani ucit dalsi jazyk, cesta je pak trosku snazsi od gtk pod C k gtk pro C++ (gtk/gnoome ma i C++ rozhrani). No a pak je tu tak snadna prima cesta k poyuzivani databazi a CORBy (ale verim, ze v KDE je neco podobneho imlementovanio tez). Jinak ja mam oblibene gnome z hlediska uzivatele vic protoze se da pouzivat tak, ze neotravuje s listama, da se pouzivat oblibeny window manager (fvwm). Mozna puzobi trochu omsele oproti kde, ale kdyz potrebujete na pocitaci pracovat a ne se na nej koukat tak je to dobra volba. Jinak jsem ale rad, ze existuji oba projekty. Oba maji sve opodstatneni a gnome bych urcite sekretarce nedal..:-)
Nerad bych na neco hazel spinu, kdyz si o to ale tak rikate. Neniliz pravda, ze:
1) KDE ma integrovany mimo jine prohlizec (fuuj, piiisk). Versus pouziti libovolneho rendrovaciho jadra v Gnome (mozilla, gtkhtml, IE skrz wine :((). Jen tak na uvod, jako mensi priklad programatorske zvrhlosti v KDE.
2) KDE ma drtivou vetsinu (99%) knihoven navrzenych tak, ze se nedaji pouzit opakovane (fuuj, piiisk). Versus knihovny (ci subsystemy) v Gnome programovane tak, aby byly na Gnome nezavisle (gtk, glib, libxml, gconf, bonobo, pango, corba, gtkhtml, ...).
3) KDE resi problem stylem "udelame to dobastlenim do KDE", versus "potrebujeme, aby linux umel tohle a tohle, a tak zalozime projekt, ktery to vyresi" - souvislost s predchozim bodem
4) KDE tym si mysli, ze integrovat vsechno do jednoho programu je ta nejvic cool vec na svete (Konqueror, cele KDE), versus na kazdy problem specializovany nastroj (Unix, Galeon, Nautilus, ...)
5) KDE pouziva bez vyjimky objektovy styl programovani (mozna bych pouzil termin "objektova puberta", z ktere kazdy casem vyroste). Objekty tu mame proto, aby prog. interface zobecnovaly (zjednodusovaly), to ma za nasledek ruseni nizkourovnoveho interface -> neefektivni (ale rychle zbastleny) kod -> pomale a velke aplikace. Versus Gnome, ktere je rozdelene na nezavisle projekty resici konkretni problem (konkretizace, unixovy styl), a umoznuje pristup k nizkourovnovemu interface (v C). Nad temito C knihovnami pak dela objektovy obal (v C++, Perlu, Ruby, Jave) s jednoduchym interfacem. Gnome2 startuje 3sec a Nautilus je jeden z nejrychlejsich file manageru, jaky jsem kdy videl. Pametove naroky jsou temer totozne se starym Gnome.
6) jestlize to nevidite sami, tak jeste alespon deset let programujte v alespon deseti prog. jazycich. Mozna bude stacit, kdyz alespon vyzkousite jiny jazyk, nez C++.
> Nerad bych na neco hazel spinu, kdyz si o to ale tak rikate. Neniliz pravda, ze:
Tohle uz jsem nekde videl, tusim na linuxworldu. No, tak si to vezmu poporade.
> 1) KDE ma integrovany mimo jine prohlizec (fuuj, piiisk). Versus pouziti libovolneho rendrovaciho jadra v Gnome (mozilla, gtkhtml, IE skrz wine :((). Jen tak na uvod, jako mensi priklad programatorske zvrhlosti v KDE.
KDE nema integrovany prohlizec, pokud integrovany znamena zadratovany a nejde vymenit. V pohode se da jako primarni prohlizec dat treba Netscape. Nebo se da sice pouzit Konqueror, ale s renderovacim enginem Gecko. Tolik k mytu cislo jedna. A i kdyby, unika mi, co je na tom tak zvrhle.
> 2) KDE ma drtivou vetsinu (99%) knihoven navrzenych tak, ze se nedaji pouzit opakovane (fuuj, piiisk). Versus knihovny (ci subsystemy) v Gnome programovane tak, aby byly na Gnome nezavisle (gtk, glib, libxml, gconf, bonobo, pango, corba, gtkhtml, ...).
Pokud jsou ty knihovny tak hrozne "znovunepouzitelne", tak proc je jako HTML renderovaci engine pro AtheOS pouzito KHTML? No, pomineme-li fakt, ze to asi nebude uplne presne tak jak je to tu napsane, stejne tohle neni zrovna moc argument. Jednak to nemusi znamenat nic tak moc o kvalite architektury, jednak, pokud si ma clovek vybrat mezi delanim neceho uzitecneho a delanim neceho naprosto univerzalniho pro hypoteticke i nezname moznosti pouziti, neni obvykle tak tezke si vybrat. Nehlede na to, ze staci pridat pri linkovani -lgnomeui a clovek najednou zjisti, ze se prilinkuje >40 knihoven, protoze se navzajem potrebuji (tuhle se mi dokonce nekdo snazil vnutit ldd jako nastroj na mereni modularity).
> 3) KDE resi problem stylem "udelame to dobastlenim do KDE", versus "potrebujeme, aby linux umel tohle a tohle, a tak zalozime projekt, ktery to vyresi" - souvislost s predchozim bodem
Nejak mi unika, jaky je rozdil mezi 'dobastlime to tam' a 'udelame novy projekt, v kterem to tam dobastlime'. Navic, neni to 'linux umel tohle', je to vetsinou 'desktop umel tohle'.
> 4) KDE tym si mysli, ze integrovat vsechno do jednoho programu je ta nejvic cool vec na svete (Konqueror, cele KDE), versus na kazdy problem specializovany nastroj (Unix, Galeon, Nautilus, ...)
... Nautilus, Evolution >;) - tohle je pokus me rozesmat, nebo co? Nautilus funguje jako ekvivalent ovladaciho centra z KDE, vypada to pekne jak v MS Windows. Jinak ty veci samozrejme nejsou integrovane do Konquerora, Konqy sam o sobe je dost hloupoucky a umi vlastne jen v sobe zobrazovat KParts komponenty (rika se tomu myslim modularni design). Krom toho, uzivatel vetsinou chce, aby to _vypadalo_ integrovane.
> 5) KDE pouziva bez vyjimky objektovy styl programovani (mozna bych pouzil termin "objektova puberta", z ktere kazdy casem vyroste). Objekty tu mame proto, aby prog. interface zobecnovaly (zjednodusovaly), to ma za nasledek ruseni nizkourovnoveho interface -> neefektivni (ale rychle zbastleny) kod -> pomale a velke aplikace. Versus Gnome, ktere je rozdelene na nezavisle projekty resici konkretni problem (konkretizace, unixovy styl), a umoznuje pristup k nizkourovnovemu interface (v C). Nad temito C knihovnami pak dela objektovy obal (v C++, Perlu, Ruby, Jave) s jednoduchym interfacem. Gnome2 startuje 3sec a Nautilus je jeden z nejrychlejsich file manageru, jaky jsem kdy videl. Pametove naroky jsou temer totozne se starym Gnome.
Nemuzu si pomoct, hahaha hehehe. Delal jsem si ctyrikrat ruzny build GARNOME, udelat jsem ho dobre, a prekladal jsem bez debug informaci a s optimalizacemi. Zere to pameti pekne stejne jako KDE, a s rychlosti uz to take neni ono (proto jsem predtim i rikal, ze s GNOME-2.0 final se uvidi). Nautilus (relativne nova verze) jako nejrychlejsi file manager je jeste porad dobry vtip. No, k te architekture: Mel jsem dojem, ze GNOME je take objektove, ale navic v plain C, tak kde ze je ten rozdil? To pouzivani objektu v KDE je samozrejme dano jazykem, proto se KDE tak relativne snadno vyviji a udrzuje. Jeste me napada jiste pravidlo o optimalizovani zvane tusim 20/80.
> 6) jestlize to nevidite sami, tak jeste alespon deset let programujte v alespon deseti prog. jazycich. Mozna bude stacit, kdyz alespon vyzkousite jiny jazyk, nez C++.
No, ja jsem nekde kolem 5-10 jazyku, v zavislosti na tom, co znamena umet. Deset let programovani by bylo take. A myslim si, ze C++ ma dnes jeste porad svoje misto. A pokud se snad ja nekvalifikuji, urcite se v KDE Teamu najde par lidi dost dobrych na to, aby snad nejake takovehle hrozne problemy videli.
Abych to shrnul: 1) a 4) jsou nesmysly a kdo si je mysli, ten toho o KDE architekture vi dost malo. 3) nejak nechapu a 2) je diskutabilni a veci nazoru (jednak to neni az tak jak je tu napsano, jednak je otazka, jestli je lepsi vetsi integrovanost a rychlost vyvoje nebo uzasny desktop, ktery jeste porad zadny uzivatel nepouziva a jeste nejakou dobu nebude). 5) je povetsinou jako 2) spis veci nazoru a vlastne si 2) a 5) trochu protireci (2-je dobre byt modularni a univerzalni,5-je dobre byt nizkourovnovy). 6) chapu bud jako snahu rict 'C++ je k nicemu' nebo 'kdo si mysli neco jineho je amater'.
Suma sumarum, 'znali' programatori tedy maji GNOME radeji proto, ze vlastne neni objektove ale nizkourovnove, prestoze to o nem tvrdi, a je rozdeleno na hodne malych projektu (coz mi oboje pro programatora aplikaci prijde spis jako nevyhoda). Kdyz tedy zapocitam ty jedine relativne rozumne body 2) a 5), i kdyz prehnane a diskutabilni, stejne me to nijak zvlast nepresvedcilo. Na to, jak vsichni basni o architekture GNOME, jsem cekal, ze budu zavalen argumenty, na ktere budu jen bezradne zirat a nevedet, co rict.
> V pohode se da jako primarni prohlizec dat treba Netscape. Nebo se da sice pouzit Konqueror, ale s renderovacim enginem Gecko.
Dobre, takze Konqueror neni file manager KDE? Nepouziva uplne nahodou jadro naprogramovane __specialne__ pro KDE? Samozrejme, ze muzu pouzit i jiny file manager. A radeji i jiny desktop, ne?
> A i kdyby, unika mi, co je na tom tak zvrhle.
Co takhle si napsat vlasti Xka, specialne pro KDE? To by byla bomba, spousta barevnych a pruhlednych efektu. Samozrejme tak, aby byla pekne integrovana do KDE a vyuzila vsech jeho features. KDE by se tim samozrejme stalo mnohem mensi a rychlejsi. Zive si to dokazu predstavit.
> Pokud jsou ty knihovny tak hrozne "znovunepouzitelne", tak proc je jako HTML renderovaci engine pro AtheOS pouzito KHTML?
Pokud se nepletu tak v tomhle ojedinelem pripade kdosi z KDE danou komponentu upravoval, aby sla pouzit. No jasne KDE je OSS, takze kdyz chci neco pouzit, proc to nevypreparovat a neudelat z toho pouzitelnou vec, ze? ;)
> Jednak to nemusi znamenat nic tak moc o kvalite architektury, jednak, pokud si ma clovek vybrat mezi delanim neceho uzitecneho a delanim neceho naprosto univerzalniho pro hypoteticke i nezname moznosti pouziti, neni obvykle tak tezke si vybrat.
Uzitecne je to, co se pouziva opakovane a tezi z toho maximalni mnozstvi oblasti. Pletes si pojmy - Unix a Gnome styl neni o tom delat veci univerzalni, ale delat na jeden problem zamerenou vec (konkretizace) a udelat ji co nejlepe (i s ruznymi vychytavkami). Univerzalni veci jsou ve stylu KDE.
> Tuhle se mi dokonce nekdo snazil vnutit ldd jako nastroj na mereni modularity
Jo uz jsem od kohosi slysel ze KDE je modularni ;). Jejich predstava je, ze kdyz daji kod do dvou adresaru a udelaji v nich dve navzajem zavisle knihovny, tak ze maji modularitu :)
> Nejak mi unika, jaky je rozdil mezi 'dobastlime to tam' a 'udelame novy projekt, ...
Ze to KDE tymu unika, to je kazdymu jasny uz davno. To je ten rozdil mezi profesionalnim a amaterskym pristupem, o kterem to cele je.
> Nautilus funguje jako ekvivalent ovladaciho centra z KDE, vypada to pekne jak v MS Windows
Tak to jsi asi videl neco jinyho nez ja a ja to videl docela hodnekrat.
> Jinak ty veci samozrejme nejsou integrovane do Konquerora, Konqy sam o sobe je dost hloupoucky a umi vlastne jen v sobe zobrazovat KParts komponenty
Zobrazuje se to vsechno v jednom interfacu, takze to je integrovane (navic to pouziva proprietarni technologi KParts :-).
> Krom toho, uzivatel vetsinou chce, aby to _vypadalo_ integrovane
Vypadat to muze jak chce, dulezity je, aby prohlizec nemel stejne stupidni ovladani jako file manager. A z file manageru se neudelal stupidni prohlizec.
> Zere to pameti pekne stejne jako KDE, a s rychlosti uz to take neni ono (proto jsem predtim i rikal, ze s GNOME-2.0 final se uvidi). Nautilus (relativne nova verze) jako nejrychlejsi file manager je jeste porad dobry vtip
Prekladal jsem to bez optimalizaci a KDE2.2 je proti nemu snek i tak. Nautilus je rozhodne rychlejsi nez Konqueror. V nacteni /usr/share/doc/ dokonce mnohonasobne.
> Mel jsem dojem, ze GNOME je take objektove, ale navic v plain C, tak kde ze je ten rozdil?
O cem se tu vubec bavime, videl jsi nekdy Gnome? Jen tak mimochodem do gnome pocitam gdk, glib, pango a dalsi desitky knihoven.
> Suma sumarum, 'znali' programatori tedy maji GNOME radeji proto, ze vlastne neni objektove ale nizkourovnove, prestoze to o nem tvrdi, a je rozdeleno na hodne malych projektu (coz mi oboje pro programatora aplikaci prijde spis jako nevyhoda).
Clovece, to snad nemyslis vazne. Takze nemit pristup k nizsi urovni je vyhoda? To znamena - udelej si znovu sam, nebo pouzij zobecnenej (a casto nevhodnej) interface? To znamena ze kdyz si chci udelat novej vysokourovnovej interface (treba v Perlu, nebo v C++, ktery je vhodnejsi pro konkretni ulohu), tak ho mam udelat nad jinym vysokourovnovym? To ze mi Linux umoznuje nizkourovnovy pristup pomoci prik. radku i vysokourovnovy pomoci desktopu, to je nevyhoda? To ze je projekt vyvyjeny nezavislou komunitou lidi, to je nevyhoda? Ze se vymezi jeden problem, ktery se snazi vyresit co nejlepe s ohledem na co nejvetsi opakovanou vyuzitelnost svoji prace? Ze to neni jen dalsi z knihoven jakehosi KDE, ale soucast systemu, jako je treba 'cron'? Ze ma featury, ktere by kvuli jednomu vyuziti nemel? O cem si proboha myslis, ze je OSS? O sdileni, ne o vytvoreni OS nad jinym OS.
> Na to, jak vsichni basni o architekture GNOME, jsem cekal, ze budu zavalen argumenty, na ktere budu jen bezradne zirat a nevedet, co rict.
Nema smysl rozebirat technicke detaily, kdyz nechapes ani zakladni filosofii Unixu. To je jako vysvetlovat barvoslepemu, jak vypada cervena barva. Je vubec nekdo v KDE, kdo to chape? Mozna na to casem prijdou a zacnou to konecne delat poradne. Potom nebudou dva desktopy, ale pouze 'graficke aplikace pro Linux', kde se budou bez rozdilu pouzivat casti z obou soucasnych desktopu i nedesktopovych knihoven, jako se nyni neda tak uplne rict, kterej WM nebo knihovna v Linuxu patri ci nepatri do Gnome.
Hele, sasku, co kdyby's radeji mluvil o necem, o cem vis vic, treba o teorii relativity nebo ritualnich tancich domorodych kmenu na Nove Guinei, o nich urcite vis vic nez o KDE. Nebo jeste mozna lip by sis mohl nechat neco udelat s tim vymytim mozku. Kdybych se chtel s nekym bavit timhle stylem, zkusil bych se bavit se zdi, vysledek by byl stejny, s jedinym rozdilem, ze zed se nemuze chovat, jako kdyby si myslela, ze pozrala tu vsechnu a jedinou spravnou moudrost sveta.
Mozna lacine, ale alespon si tu nevymyslim jako nekdo kdo si evidentne mysli veci jako ze Konqueror je jedna obrovska vsechnoumejici binarka natvrdo zadratovana v KDE, odsuzuje tu Konqueror a vychvaluje Nautilus( pritom Nautilus je co vim vicemene jen GNOME verze vsehoprohlizece jako Konqueror), a podobne veci ukazujici neznalost architektury KDE.
Argumenty mi nedosly, jednak evidentne na nektere lidi takove veci nemaji vliv, jednak jsem nic takoveho nechtel. Chtel jsem, aby mi nekdo rekl, proc je tedy architektura GNOME tak uzasne lepsi, kdyz to vsichni tvrdi, protoze ja to na netu nemuzu nikde najit (a myslim, ze jsem to napsal relativne slusnym a neurazlivym tonem).
Kdybych chtel, aby mi nekdo rekl, ze KDE Team jsou amateri, co tomu nerozumi, C++&OOP sucks, plain C rulez, dnes zrejme nejrozsirenejsi a nejoblibenejsi UN*X desktop je smejd, ja jsem nechapavej blbecek, kdyz si dovolim s necim nesouhlasit, a podobne, rekl bych si. Nebo bych to pohledal na netu, takovych veci se tam da najit dost.
*sigh* ze se vubec obtezuju ...
> kdo si evidentne mysli veci jako ze Konqueror je jedna obrovska vsechnoumejici binarka natvrdo zadratovana v KDE
Nic takovyho jsem tu nenapsal a ani si to nemyslim, konkretne u Konqueroru jsem psal o uziv. interfacu, ne o architekture. Pak jsem psal o html renderovacim jadre, ktery si KDE pacha na svem pisecku. V cem je problem?
> Chtel jsem, aby mi nekdo rekl, proc je tedy architektura GNOME tak uzasne lepsi.
A kdyz to udelam, tak prijdou nadavky. On si ale pod pojmem architektura kazdy predstavi neco jineho. Nekdo se na to diva z pohledu cele Linuxove architektury, nekdo zas z pohledu architektury jednoho uzavreneho systemu.
> C++&OOP sucks, plain C rulez, dnes zrejme nejrozsirenejsi a nejoblibenejsi UN*X desktop je smejd
OOP je dobra vec a casto ho pouzivam, vim ale taky kdy s nim mam prestat. Rozhodne bych nikde nenapsal, ze modularita a rozdeleni na nizkourovnovy/vysokourovnovy interface je spatny pristup.
> nejrozsirenejsi a nejoblibenejsi UN*X desktop je smejd
Zase jsem tu nic takovyho nenapsal. Z pohledu KDE uzivatelu nebo vyvojaru to je mozna uzasna vec, z pohledu ostatnich je to nepouzitelny kus huspaniny. Co kdy mela kvalita spolecnyho s oblibou? I kdyz se podivame mimo informatiku, tak nejoblibenejsi veci jsou vetsinou ty nejlevnejsi smejdy.
> ...konkretne u Konqueroru jsem psal o uziv. interfacu, ne o architekture.
a) myslel jsem, ze se bavime o architekture? b) uzivatelsky interface Konqueroru se dost podoba interface toho tak vychvalovaneho Nautila c) interface Konqueroru WWW prohlizece a Konqueroru file manageru neni uplne stejne
> Pak jsem psal o html renderovacim jadre, ktery si KDE pacha na svem pisecku. V cem je problem?
Nikde, ja nejsem ten, kdo vidi problem v tom, ze KDE ma jeden slusny HTML engine a nevadi mu, ze GNOME ma ty HTML enginy dva vlastni (pokud tedy alespon dobre chapu to, ze gtkhtml a gtkhtml2 se docela dost lisi). Dokonce gtkhtml je puvodno zalozeno na KHTML. Navic KHTML vzniklo jeste davno, kdy Mozilla byla hracka a tedy zadny slusny HTML engine nebyl. Navic KHTML ma za sebou daleko mene clovekomesicu prace a dovolim si tvrdit, ze je to stejna trida (w3.org tusim uvadi Konqueror jako prohlizec s nejlepsi podporou snad CSS), ja Mozillu treba prakticky nepouzivam, a (uz se s tim AtheOSem opakuju) ten vyvojar AtheOSu si to urcite rozmyslel, nez si vybral HTML engine pro portaci.
>> Chtel jsem, aby mi nekdo rekl, proc je tedy architektura GNOME tak uzasne lepsi.
> A kdyz to udelam, tak prijdou nadavky.
Viz. muj prispevek z 12:14:35 . Doufam, ze to jako vysvetleni staci. Jinak co se tyce toho saska, tak konkretne za tohle se omlouvam, netusil jsem, ze se tu jedna o nepochopeni toho, co vlastne KDE je. Na tom zbytku o neznalosti KDE samozrejme trvam.
>> nejrozsirenejsi a nejoblibenejsi UN*X desktop je smejd
> Zase jsem tu nic takovyho nenapsal.
To sice ne, ale je to celkem logicka dedukce z, cituji 'Ze to KDE tymu unika, to je kazdymu jasny uz davno. To je ten rozdil mezi profesionalnim a amaterskym pristupem, o kterem to cele je.' a 'KDE resi problem stylem "udelame to dobastlenim' a 'jestlize to nevidite sami, tak ...' a ty ruzne KDE dela spatne tohle a tamhleto. Skoda ze linuxworld.cz nema archiv, tam v tech komentarich byly jeste lepsi perly.
> Co kdy mela kvalita spolecnyho s oblibou?
No, logika by pravila, ze pokud jsou dve podobne veci, jsou zadarmo, jejich marketing je rekneme nastejno (jakoze GNOME ho minimalne drive mel daleko lepsi) a tedy se lisi prakticky jen kvalitou, je logicke vybrat si tu lepsi vec.
Puvodne jsem chtel pokracovat, ale kdyz jsem si precetl tvuj prispevek o kus dal, tak to vzdavam. Nekomu proste nejvice ze vseho zalezi na tom, jak rychle naklika pekne vypadajici aplikaci, nekdo ma uplne jine priority. Ale ano, v jednom bode s tebou souhlasim, KDE je pouhopouha uzavrena desktopova nadstavba nad Linuxem. Nic vic, nic min. Se sytemovym resenim, o ktere se snazi Gnome, se neda srovnavat - jedna se proste o uplne jinou uroven.
Definitivne koncim a tohle si zaramuju:
'a je mi ukradene, jestli tamhle nekdo pouziva Pango samostatne'
Doporucuji nechat osobni vypady stranou.
Vas predrecnik ma pravdu mimo jine v tom, ze GNOME obsahuje spousty podprojektu, ktere jsou vyuzitelne i mimo GNOME - jeden priklad za vsechny bych uvedl Pango - kdyz chcete delat multijazycne texty v jakekoli jine aplikaci, muzete Pango pouzit - nikdo vam nevnuti nejake objektove rozhrani nebo management pameti z te knihovny. Muzete to pouzit v programu ktery s GUI a desktopem nema vubec nic spolecneho. Podobne treba glib. Nebo modularita samotneho GTK+, vznikla zavedenim oddeleneho glib a gdk.
Mozna netusite co to modularita znamena. To neni jen rozdeleni kodu do vice adresaru nebo knihoven. Modularita znamena pouzitelnost jednoho kodu v projektech, ktere s tim vasim vubec nemaji zadnou souvislost.
Proto je taky C++ zlo ktere modularite brani, misto aby ji podporovalo. Pokud totiz pouzijete nejakou knihovnu v C++, ma silnou tendenci vnutit vam svuj programovaci styl. A kdyz pak chcete pouzit jinou knihovnu s jinym stylem, jste v prusvihu. Myslim, ze delat C++ bindings k ruznym prostredim je OK, protoze jako koncovy jazyk zase neni tak spatne. Ale programovat knihovny v C++ a chtit od nich modularitu (= pouzitelnost v uplne jinych projektech nez pro ktere byly puvodne zamysleny) temer nelze.
-Yenya
Ok, tak tohle o modularite beru, i kdyz ne uplne. Jde tu o nepochopeni toho, co KDE je. KDE je projekt snazici se vytvorit dobry desktop. Konec, vsechno, tecka. Za KDE nestoji takova armadicka placenych programatoru jako za GNOME (alespon tak jsem jednou cetl na gnome news, kolik lidi Sun a nejaka firma z Indie a kdo vi jeste kdo necha pracovat na GNOME). KDE nema za cil spasit svet nebo naprogramovat prvni i posledni, KDE ma za cil vytvorit desktop. Coz bude asi jeden z duvodu, proc se ted delaji baliky pro KDE3.0.1, zatimco GNOME2.0, ktere by snad melo byt z uzivatelskeho hlediska jeho ekvivalentem, jeste porad neni. Navic ze sledovani nekterych GNOME mailing listu mi prijde, ze GNOME2.0 je stejne jako u KDE2.0 verze uz trochu narychlo tlacena ven a ma 'regressions' proti GNOME1.4; na rozdil od KDE2.0 to ani neni ciste 2.0, ale porad jsou potreba casti 1.4. Alespon tak jsem to pochopil z tech mailing listu, treba se pletu. Kazdopadne jestli cilem je mit dobry desktop, a pokud mozno uz dneska a ne az zitra, tak KDE ten svuj cil plni docela dobre.
> Doporucuji nechat osobni vypady stranou.
Pokud jsem snad urazil jeste nekoho krome toho jedince, ktery je tu jediny "profesional", tak se omlouvam, to jsem nemel v umyslu. Jen bych zkratka chtel, aby mi nekdo odpovedel na otazku, proc ma GNOME udajne lepsi architekturu a programatori pro GNOME programuji radeji a lepe, a na kterou jeste porad nikdo poradne neodpovedel.
Dobre, tak GNOME je vice modularni, misto prilinkovani celeho Qt a pouzivani jen casti tedy u GNOME se da prilonkovat jen jedna sdilena knihovna z tech ~5 funkcionalitou odpovidajici Qt a pouzivat se cela. Ok. Ale to mi je prece jako programatorovi nejakeho gnomeFoo uplne sumafuk. Jakmile se prilinkuje k te aplikaci libgnomeui, tak tim se ta aplikace slinkuje s pres 40 knihovnami. Vetsina z nich potrebuje glib, takze to nanuti nejaky programovaci styl, dalsi potrebuji gtk, to jeste k tomu stylu prida navic, a stejne tech >40 knihoven je potreba a zadna se neda ubrat. Jedine, co si o tom jako programator gnomeFoo muzu myslet je ze me stve upgradovat 40 baliku, protoze jsou vsechny potreba, a je mi ukradene, jestli tamhle nekdo pouziva Pango samostatne, protoze pro me se to stejne de facto jevi jako jedna velka vec. Navic, delat na nektere z tech knihoven, me osobne by se asi nelibilo delat v nizkourovnovem jazyce i veci, ktere ten nizkourovnovy pristup nepotrebuji (ale tohle je asi spis vec nazoru).
To, ze GNOME je rozdeleno na vice samostatnych casti, ktere se stejne potrebuji, neni zadny uzasny argument pro to, ze by architektura GNOME byla lepsi a programatori pro GNOME programuji radeji. Pro programovani gnomeFoo jsou mi tyhle veci uplne fuk, a tohle je dobre jako argument, ze GNOME je univerzalnejsi a ma sirsi zaber, ale ne jako argument o lepsi architekture nebo lepsim a snadnejsim programovanim. Cekal jsem, ze mi tu nekdo uvede jako argument nejakou skvelou technologii nebo tak neco. Kdyby treba nekdo po me chtel, at ho zkusim presvedcit, proc je programovani pro KDE lepsi, tak zkusim treba ho odkazat na XMLGUI, pomoci ktereho lze snadno definovat GUI (toolbary, menu...) pro aplikace, a diky kteremu Konqueror WWW prohlizec vypada trosku jinak nez Konqueror file manager nebo Konqueror PDF prohlizec; a samozrejme bych nasel na developer.kde.org ten XMLGUI tutorial a pridal odkaz. Nebo bych to zkusil treba tim, ze KParts jsou velmi jednoduche na skladani komponent a uvedl odkaz na KParts tutorial, kde se jednoduse vytvari KParts komponenta. Sice si nejsem presne jisty, jak je to s ekvivalenty u GNOME, ale zkusil bych to nejak takhle. Tak jestli tedy GNOME ma tu lepsi architekturu a programovani pro nej je lepsi, proc mi tu neuvest par takovych veci, abych si to ja precetl stylem 'hmm, tak tohle me nijak zvlast nenadchlo, hmm, tohle ma KDE lepsi, hmm, ty jo, tak tohle je fakt skvela vec, to u KDE neni, a tohle je taky uzasny, no ne, GNOME je fakt skvely' ?
PS: To root.cz, pokud to snad nedejboze >;) nekdo docetl az sem. Nedalo by se neco udelat s tou pevnou sirkou? Ze je clanek na tretinu sirky monitoru jeste snesu, ale prispevky v nudlicce, kde se na sirku vejdou 3 slova je uz trochu sila.
Pouzivaj links tam sa to zobrazuje v pohode na cca 60.
Ale nie to som chcel. Nikto tu nenapisal jeden zasadny rozdiel v politike, kym kniznice v gnome su prevazne LGPL tak KDE je to o poriadny kus komplikovanejsie. GPL + QT... teda keby si chcel pod KDE vytvorit nieco komercne tak si musis kupit ich licenciu za cca 1000 EUR .
Toto bol pre mna hlavny argument pre rozhodovanie sa gnome - kde...
Ale to prece vubec neni to, na co jsem se ptal. Co je tak tezkeho na
"Jen bych zkratka chtel, aby mi nekdo odpovedel na otazku, proc ma GNOME udajne lepsi architekturu a programatori pro GNOME programuji radeji a lepe, a na kterou jeste porad nikdo poradne neodpovedel." ?
(Co jsem se naposledy dival, mel links jiste problemy s obrazky a takovymi vecmi :-/ ).
To root: Fakt by nekdo mel predelat diskusni system na neco rozumneho (slash, postnuke), tohle se fakt neda cist. Neda se tu quotovat, neda se psat v HTML, hruza.
No a ted k veci - uz se opakuju: ptate se co je na architekture GNOME tak skvele a ja odpovidam furt dokola: modularita. A neni to o tom, ze mam kod rozdeleny do 40 knihoven ktere se mi vsechny stejne prilinkuji kdyz dam -lgnomeui. Je to o tom, ze vetsinu z tech knihovel lze pouzit samostatne (bez tech 39 dalsich :-) v aplikaci, ktera s GNOME a s GUI nema nic spolecneho. Samozrejme nic neni cernobile - KHTML je zrejme svetla vyjimka. O C versus C++ pro nizkourovnove knihovny jsem uz psal - C vnuti uzivateli knihovny daleko mene sveho vlastniho stylu nez knihovna v C++ (nemluvim o knihovnach typu glib, jejichz cilem je naopak pouziti nejakeho konkretniho programatorskeho stylu).
Muzu si polozit otazku: umi GNOME a KDE pravoleve texty? GNOME ano (pres Pango), KDE asi taky. Ale kdyz budu chtit generovat nebo pouzivat obousmerny text v nejake sve non-gui aplikaci (treba screenreader pro slepe) muzu pouzit Pango protoze funguje i samostatne. Pokud budu chtit pouzit v C nejake slozite datove struktury jako treba B+ stromy nebo AVL stromy, pouziju Glib protoze funguje i samostatne.
Z tohoto hlediska vyvojari GNOME daleko lepe investovali svuj cas nez vyvojari KDE. Proste proto, ze kdyz uz neco napsali, tak to taky udelali modularni (coz az tak moc prace nezabere, pokud se na modularitu mysli uz od zacatku).
GNOME muze byt mene dokonaly desktop nez KDE (ostatne nemohu soudit - z GNOME pouzivam jen nekolik malo vlastnosti a staci mi to), ale i kdyz GNOME zdechne na ploche nohy, tak po nem zustane kod pouzitelny jinde. Z hlediska architektury GNOME jednoznacne vede (jeste jednou opakuji, ze to vubec nema nic spolecneho s tim jak moc je vysledny system dokonaly).
-Yenya
Asi se na veci divame vazne dost jinak. Nemuzu si pomoct, jestli nekdo pise gnomeFoo a tvrdi, ze pro GNOME se programuje lepe, tak proste podle me nemuze myslet modularitu - at uz je ta modularita jakkoliv skvela vec, kdyz pisu gnomeFoo, je mi to proste uplne jedno, to mi pri psani gnomeFoo vubec nepomuze, protoze zkratka musim pouzit vsechno, a rozdeleni na vice knihoven mi programovani nijak neusnadni. Stejne jako nikoho programujiciho aplikace pro KDE jeste neposadilo na zadek to, ze DCOP jde pouzivat bez KDE.
Navic, prijde mi, ze tohle je trochu idealizovany pohled na vec. Jestli http://developer.gnome.org/dotplan/porting/apa.html porad jeste alespon trochu plati, tak proste treba gnome-vfs zkratka nebude fungovat bez libonobo, gconf a gnome-xml. Proc by mel byt tak velky rozdil mezi prilinkovanim glib+pango vs prilinkovanim Qt a pouzivanim jen jeho casti? Rozdelit Qt na 5 mensich knihoven by nebyl takovy problem, jen zkratka z ruznych duvodu je to lepsi mit Qt jako knihovnu jen jednu. I kdyby KDE zdechlo na ploche nohy :) , jakoze to moc nehrozi, protoze svuj cil byt dobrym desktopem plni dobre, ten kod take nebude vsechen na zahozeni. Bude jen potrebovat Qt misto glib+tech par dalsich knihoven, mozna se budou muset nektere nektere veci vypreparovat, kdyz bude nekomu vadit, ze to jsou vetsi knihovny a neni to rozdeleno na mensi, ktere se stejne potrebuji (to, ze je to jsou velke knihovny, jeste neznamena, ze je vsechno provazane se vsim), mozna to bude trosku narocnejsi nez u GNOME (z duvodu jako ze se asi nikdo na tohle explicitne nezameril), ale pujde to. Jsou tu i prakticke duvody, vsichni breci, jak je KDE narocne, ale ze GNOME2 i diky tomu svemu linkovani pulstovky knihoven potrebuje stejne pameti, to nikdo nevidi.
K te posledni vete, dovolim si tvrdit, ze kvalita architektury ma vliv na to, jak je vysledna vec dobra, i od toho tam ta vec je.
No, kazdopadne, pokud snad nekdo nema nejakou technologii nebo neco, co by me na GNOME nadchlo, uz asi nema smysl v tomhle pokracovat. Ja tedy zkusim prijmout jako fakt, ze kdyz nekdo tvrdi, ze GNOME je lepsi pro programatora, mysli tim v podstate jen rozdeleni GNOME na vetsi pocet vice nezavislych knihoven nez u KDE, a zadne zazracne technologie nebo snadnejsi programovani se nekona (jak to naznacuje treba tenhle clanek, a coz je vec, kterou jsem se celou dobu snazit dobrat, proc).
hele lidi - ja tomu sice VUBEC nerozumim, nicmene jsem z toho textu pochopil, ze aplikace pod Linuxem muze bejt psana pro KDE, nebo pro GNOME, nebo pro oboje (ale bude to obtiznejsi)... mno... tak se asi radsi vykaslu na to naucit se programovat pro linux, ... neni to dost blby?
No, tak predevsim jak GNOME tak i KDE bezi v prostredi X11, takze ti vsechno bude chodit vsude - graficke aplikace - a hlavne vubec graficky psat nemusis, muzes psat treba CGI skripty v PHP nebo shellove skrity v Perlu, Pythonu, bashi, nebo proste obecne psat programy ktere maji jen parametry prikazove radky. Tech vznika v Linuxu bezkonkurencne nejvic.
Graficka aplikace muze bejt psana pro X11 (klasika), OpenGL, SDL (muze zahrnovat OpenGL), GGI nebo SVGAlib, pokud chce pouzivat nejaky vicemene standartne vypadajici menicka, tak muze vyuzivat Gtk (to pouzivaji GNOME aplikace, ale nejen ty - Gtk je proste asi nejrozsirenejsi volba, a na zbytek komponent GNOME se vetsinou kasle) nebo Qt (to je zaklad KDE, orientuje se na to i vyvojove prostredi Kylix od Borlandu...). K dovrseni zmatku je asi nejdulezitejsi soucasny desktopovy projekt, Mozilla, sice zavisly na Gtk, ale pouziva z nej jen nahodne neco (treba defaultni textury na pozadi, ktere vzapeti prekresi svymi vlastnimi) a na menu a vetsinu dalsich ovladacich prvku pouziva vlastni toolkit XUL - coz by bylo rozumne, kdyby nativni toolkit (Gtk, Win32, MacOS), obcas stejne "neprosvital" - napr. u nekterych rolovacich menu.... Dalsi klicovy projekt, StarOffice, ma taky uplne vlastni toolkit, podobny Win32 a nepouzivany v nicem jinem, OpenOffice aspon rozdeluje monstrozni StarOffice desktop z verze 5.2 na jednotliva oddelena X-okna, ale stejne je na Linuxu v podstate situace co projekt, to vlastni toolkit.... no a samozrejme Wine kresli vlastni menicka imitujici Win32, a taky nepouziva zadny standartni toolkit...
Osobne fandim Gtk, z nevyjasnenych pricin, ale mam i vyhrady - nepodarilo se mi pod nim jeste nic naprogramovat, tedy pokusy ano, ale nejak je mi cizi tenhle styl uvazovani, nejdou mi od ruky rozsahlejsi projekty. To je ale doufejme jen otazka API... navic tezko si lze nevsimnout, ze Gtk pouzivaji i velke projekty vyvijene mimo zakladni ramec GNOME - namatkou XMMS, GNOME, Lopster, Mixmagic - takze Gtk je asi opravdu nejrozumejsi volba.
Zajímalo by mě, jak je na tom nový RH s podporou češtiny. Používám počeštěný RH 7.1 a WindowMaker. Potřebuju mít tedy češtinu implemenotvánu na úrovni samotných X... K upgradu mě tlačí některé nové verze aplikací, které vyžadují nové verze knihoven: však to znáte. A ještě jedna neméně důležitá otázka: Jaké jsou hardwarové požadavky nového RH? Stačí 32 MB RAM?
Používám sice Mandrake, ale dovolím si odhadnout, že v novější verzi RH bude počeštění přinejmenším na stejné úrovni jako v 7.1, maximálně u některých aplikací které byly případně do distribuce vloženy těsně po vydání nové verze může být potřeba tak za měsíc instalovat update. Kvalita počeštění systému jako takového se mezi verzemi distribucí obecně spíš zlepšuje (aspoň u Mandrake určitě ;-).
No a u paměti bych se taky nebál nějakého výrazného skoku v náročnosti, pokud ovšem chcete zůstat u WindowMakeru.
Ono u RedHatu je to trochu jinak než u Mandraku: existují 2 "větve": jedna originální anglická a druhá dodatečně (a dobře) počeštěná. Pro používání KDE/Gnome to počeštění není potřeba, ale pro WindowMaker asi ano. Nebo se mýlím? (Určitě pořebuji přepínání klávesnice.) Co se týče paměti, slyšel jsem něco o 48 MB pro instalaci, ale nevím, která to byla distibuce.
Prepinani klavesnice je lepsi primo na urovni XFree86 [smacknout ScrollLock je rozhodne rychlejsi a pohotovejsi nez lovit nejakou ikonku v KDE;-)]. Na urovni WM/Desktopu resit teprve pouziti prislusnych pisem. Na RH 6.2 a 7.0 jsem pouzival WindowMaker a pozdeji xfce a no problemo.
BTW: pada jeste porad AbiWord pri zadani ISO-8859-2 znaku?
ScrollLock pouzivam (jeste jsem upravil ikonky aplikace nonclock na CZ a US a pouzivam to jako "graficky frontend" k te klavese: obcas prijdu ze skoly od nejmenovaneho OS a mam "klikaci naladu"...) Pouzival jsi originalni anglickou veri RH? Pak by to bylo v pohode. Jeste jedna vec: Docela dobre je treba mit cesky less, ceske razeni... podporuje to RH 7.3? (Pocesteni v brzke dobe necekam, protoze uz kdyz nejm. nakladatelstvi vydalo ceskou verzi RH 7.0, dlouho nebyla dalsi verze, protoze to chteli prodat, pak vydali 7.1 na vice CD a za hodne penez... takze dalsi verze asi hned tak nebude... a kdyz, tak na 10 CD za XXXXX Kc...)
Co se tyce AbiWordu :-), zjistil jsem dle jeho stranek, jak to "aspon trochu" pocestit: Vytvorit v jeho adresari fonts adresar ISO-8859-2 a zkopirovat tam napr. ceske URW fonty (ci symbol. nalinkovat). Ty fonty se pak objevi v nabidce. Jenom bych chtel rozchodit i TTF, ale zatim se nedari...
Ještě jedno malé doplnění, kdyby se někdo chtěl návodem řídit. Má to celem 3 kroky: mkdir /usr/share/AbiSuite/fonts/ISO-8859-2; cp /usr/share/fonts/ISO-8859-2/Type1-URW/*.* /usr/share/AbiSuite/fonts/ISO-8859-2; gzip -d /usr/share/AbiSuite/fonts/ISO-8859-2/*.afm.gz (umístění souborů je podle RH, píšu to zpaměti, takže nevím, jestli se jeden z adresářů náhodou nejmenuje URW-Type1, ale na to přijdete).
Nevím, jestli to nejsou dvě rozdílné věci: V systému existuje anglická klávesnice a pak tam může být mj. klávesnice česká. Těch existuje několik typů: např. programátorská, jež se značně podobá anglické, nebo "kancelářská", podobná té z Windows NT. No a to přepínání přes ScrollLock se odvolává na klávesnici nastavenou v konfiguračním souboru XFree86. Pak je také možné přepínat klávesnici pomocí setxkbdmap, parametr je kláv. mapa (např. us, cs, de). Takže takto lze docílit např. německé klávesnice. Je pravda, že tady je ta česká NT-like, dokonce mi tam chybí středník. Ale zase by neměl být problém si tu kláv. mapu změnit (i když nevím kde).
Prepacte, ale preco by som mal v KDE hladat nejaku ikonku? Ona tam sice je, ale ma skor informacny charakter, ze vidim, aku klavesnicu mam prave zapnutu... Aj M$ Win ma ikonku, a kto z vas prepina klavesnicu vo Win inak ako cez Alt-Shift resp. Ctrl-Shift? Tak isto sa v KDE da nastavit lubovolna volna kombinacia klaves na prepinanie klavesnice. Ja pouzivam Alt-s.
Chtěl bych se Vás zeptat jako linuxový neprofesionál, jestli je v RH7.3 nějaká utilita ke konfiguraci mountování lokálních disků. V minulých distribucích jsem k tomuto účelu používal linuxconf, ale ten se už v současné distribuci nenachází. Vím samozřejmě, že se vše dá nastavit ručně v /etc/fstab, ale stejně by mě zajímalo, jestli k tomuto účelu Red Hat přidal jiný balíček nebo se na tuto možnost pozapomnělo. Díky
Neviem, preco linuxconf z RH vyhodili.
Zrejme nejaky managorsky zachvat -- niekto sa v RH zle
rano vyondial a pocitil potrebu "urobit rozhodnutie".
Neposkytli ziadnu adekvatnu nahradu. Ja si viem nastavit kopu veci cez cfg subory, ale napriklad ipx/ncpfs som nastavoval cez linuxconf. Moja rada : stiahnite a skompilujte si linuxconf. Nie su s tym v 7.3 ziadne problemy. Napcha Vam sice volaco otravne do
init.d scriptov, takze na Vas bude vyskakovat prompt s moznostou spustit linuxconf,
ale inak je vsetko OK.
Linuxconf asi vyhodili, protoze protoze to neni zrovna nejlepe resene (proc mit neco v konfiguraci linuxconfu a pak se z toho vygeneruje "normalni" konfigurace neceho jineho?) (chtel jsem rict, ze je to prasarna, ale rozmluvili mi to ;-)). Udelal jsem jednou tu zasadni chybu, ze jsem se pokousel linuxconfem nastavit neco v systemu, kde jiz byla vetsina veci nastavena rucne a dopadlo to tak, ze po pouziti linuxconfu to ani nenabehlo.
Zase na druhou stranu je urcite chyba jestli nepridali nic co by beznym uzivalum usnadnilo nastavovani systemu, treba takovy Yast od SuSE mi pro zacatecniky pripada velmi dobre reseni. Jestli tam opravdu nic neni nevim (zkuste se podivat do manu v KDE/Gnome, jestli tam nahodou neco neni).
To nie je pravda, ze linuxconf ma nejaku vlastnu databazu a generuje z nej konfiguraky.
Dokaz : man linuxconf
Ja nehovorim, ze je spraveny ktovieako dobre a je mi
jasne, ze niekedy moze sposobovat problemy. Ale
vyhodit z modernej linuxovskej distribucie jedinu
moznost uzivatelsky priatelskeho nastavovania je IMHO
blbost.
Silene jsem se nervnul kdyz jsem nemohl najit linuxconf.
Muze mi nekdo rict jak v textovem rezimu nakonfigurovat treba druhou sitovo kartu ? s netconfig si muzu leda tak... a co treba nastavovani ipchains ? to si mam pamatovat synataxt prikazu ? nevim co tim chteli vyresit ale lepsi a rychlejsi zakladni nastaveni jak v linuxconf nikde v celem REDHATu neudelam !!!!!!!!!
V textovem rezimu nakonfigurujete druhou sitovou kartu tak, ze pokud nemate podporu pro HW karty zakompilovanu primo v jadre, tak pomoci insmod dany modul nahrajete, a do /etc/modules.conf ho zanesete i pro pristi booty. Pak v /etc/sysconfig/network-scripts vytvorite ifcfg-eth1, a obslehnete konfiguraci z ifcfg-eth0, se zmenami patricnych polozek.
ipchains - pokud potrebujete nejake trivialni filtrovani, tak si skutecne neni problem zapamatovat syntaxi, je velice jednoducha a mnemonicka. Pokud chcete neco slozitejsiho, tak si to stejne budete muset prostudovat. man ipchains Vam vzdy prozradi vsechno co potrebujete.
Chteli tim rict bezpochyby to, ze je skutecne linuxconf neskutecny bastl, ktery umi nadelat jen hromady skody, a pokud si neco pomoci linuxconfu rozvrtate, tak davat to rucne dohromady je velice neprijemne.
Nemusite si delat starosti o zmizeleho LinuxConfa, staci zkusit napsat neco vlastniho a neocernovat pany z Cerveneho Klobouku. Nebo snad chcete vischni, kdo takto cinite, kricet na cele kolo: "Nam se nechce ucit novym vecem, nam se nechce programovat, stavaji se z nas vsech postupne pasivni uzivatele!" a nebo uz z Cech prchli vsichni programatori za lepsim, ci neprchli, ale "zadarmo ani kure nehrabe - pouze Linus"? Omlouvam se vsem zde pisicim, kteri tak hluboko neklesli.
Ale kdepak, Linus ani panove z RedHatu prece zadarmo nehrabou. Jen se podivejte na mailove adresy lidi z ruznych diskuznich listu GNU projektu - 90% z nich je placeno firmami (RH, SuSE, vyrobci HW, atd.), par procent jsou studenti a kantori z VS a ten maly nepatrny zbytek teprve zadarmopracujici nadsenci. Programovani OSS muze dnes byt full-time job jako kazdy jiny.
Linux conf - nejnusnejsi a nejidiot.... (fuj to slovo je strasne). Asi od verze 6.2 jsem ho prestal pouzivat, ato proto, ze jsem ho jednou pouzil a nejak mi "posral" celou konfiguraci - nevim presne co a jak, ale po jeho "zasahu" sluzby fungovalo zajimave :(
Co se tyce sitovek, myslim ze se pri jakekoliv instalaci instaluje netconfig, timeconfig, a dalsi tuna configu, ktere slouzi specialne pro nastavovani sluzeb.
Co se tyce konfigurace treba firewalu resp. routeru, tak bych nikdy nesveril linuxconfu - myslim ze by to ani nikdy nedokazal.
Jeste jedna vec (ta je spise mirena autorovi clanku), je normalni ze si na www/mail server naisntalujete KDE, aby ste si mohl konfigurovat sitovku pod oknama ?
Normální to zřejmě není. Ovšem Linux se stále více dostává do polohy, kdy je kromě serverů instalován i na pracovní stanice a tam se podobné věci mohou hodit.
Jinak provozovat GUI na serveru není až takový nesmysl jak se pravověrným hackerům může na první pohled zdát. Některé operační systémy (napadají mě třeba NT nebo Solaris) tak fungují.
Jinou věcí je, že GUI nástroje nejsou primárně určeny pro administrátory serverů. Já osobně bych někomu kdo neumí síťovou kartu nakonfigurovat jinak než přes linuxconf nebo neat nesvěřil.
Nepaci sa mi pristup tych, co tu nadavaju na linuxconf a obhajuju jeho odstranenie. RH neposkytlo nahradu. A kto nechce linuxconf pouzivat, tak ho pouzivat jednoducho nemusi - ale preco ma branit tym, ktori ho pouzivat chcu? Takze pri vasich hodnoteniach by - pri vsetkej ucte - nezaskodilo trochu viac tolerancie s nazormi inych. A to rovnako plati o vyssie vedenom spore Gnome vs. KDE. Kazdy ma ine kriteria na veci ktore pouziva a pre svoje rozhodnutie (snad) ma dovod a vysvetlenie.
Problem je, ze do vyvoje LinuxConfu musi RH investovat penize (minimalne za platy programatoru, kteri se o to staraji). Ted dost mozna zjistil, ze se mu to nadale nevyplati, protoze poskytuje nejake GUI nastroje na to same. Stejny pristup zvolilo SuSE - zahodilo rychly a prehledny yast1 a od verze 8.0 uz podporuje pouze pomaly, ale GUI-schopny yast2. Proste se jim nevyplatilo udrzovat dva ruzne programy na urcene na to same.
Budiz, linuxconf je dost prasackej bastl, uznavam, nicmene je to pomerne komplexni bastl. Nikdy sem ho moc nepouzival, ale kdyz nainstaluju cistej system, vzdy jsem si spustil linuxconf, postupne jej celej prolezl a nastavil co se dalo.. mel jsem pred sebou vsechno pekne prehledne od nastaveni sitovek az po vypis bezicich sluzeb a cteni logu. Zbytek jsem pak dokonfiguroval rucne. Take se mi linuxconf zda zlaty ve chvili, kdy chci zkusit neco noveho o cem jeste prilis nevim a v linuxconfu najdu prehledne nastaveni. Vrtat se v konfiguraku muzu kdykoliv pozdeji, nicmene linuxconf mi vygeneroval alespon nejakou, byt trebas jen castecne funkcni konfiguraci a mel jsem s cim srovnavat, jestli nedelam neco blbe, kdyz jsem potom psal vlastni konfigurak. Pokud v RHcku neni za linuxconf zadna obdobna nahrada, je to zasadni chyba. Pokud tam je, mohl by uz nekdo konecne rict jaka?
> Ted dost mozna zjistil, ze se mu to nadale nevyplati,
> protoze poskytuje nejake GUI nastroje na to same.
To je sice hezka vec, ale ackoli chapu, ze hodne lidi si xka na server nainstaluje, ja k tomu nevidim duvod. Kdyz je to server u klienta, tak to budu chtit spravovat co nejuspornejsi cestou a tou je txt konzole.
Pokud jde o linuxconf - kazdy by rozhodne mel vedet, co jak nastavit (jinak se driv nebo pozdeji dostane do problemu), ale jsou proste serie ukonu, ktery linuxconf urychli. To, ze linuxconf umi udelat obcas peknou paseku, je jina vec. Z tohoto duvodu ho nezaradit do dirtribuce mi pripomina M$ se svoji filozofii "sem vas nepustime, jeste byste si tam neco rozbili".
Dovolím si nesouhlasit. Na servery se hodí téměř jakákoli distribuce a záleží na každém, jaká distribuce bude základem serveru a jak moc změn bude následně dělat. Já mám na RedHatu kolem 17 serverů ... k těmto účelům používám RH 7.1. Faktem je, že veškeré serverové služby (apache, mysql,.....) si kompiluji sám, protože varianty z rpm balíčků nejsou kompilovány pro zatížení které potřebuji. Stejným způsobem může někdo jiný používat SuSE, Mandrake, Debian nebo jakoukoli další distribuci. Myslím, že je to úplně jedno.
Osobně jsem zkoušel RH 7.3 beta (Skipjack) ... doteď běží bez problému. Přes víkend jsem stáhnul RH 7.3 (Valhalla), ale k instalaci jsem se zatím bohužel nedostal.
no Debian a RH se lisi hlavne spravou baliku a taky pristupem vyvojaru. A je to hodne patrne, vazne pokud jde kvalitu je na tom RH hodne spatne. Normalni uzivatel je tak na holickach jestli pouzit hroutici se RH nebo Debian ktery mu nezvlada vsechny nejnovejsi zarizeni. Myslim, ze prave hroutici se RH a Mindraky jsou nejvetsi ostudou linuxu v soucasne dobe. Ja instaloval graficky jak RH tak Mindrak a v obou pripadech jsem musel neco dodelavat rucne coz je pro zacinajiciho uzivatele neprijatelne. Po nainstalovani se ovsem situace moc nemeni, Xka i cely pocitac obcsa zatuhava. Nemam cas zkoumat tyhle distribuce podobrbe protoze Debian proste timhle netrpi. Zrejme pristup stabilni rady ktera je mirne az hodne zastarala ale velmi stabilni je pro servery optimalni. Linux se tim priblizi BSD i s jeho rozsahlym softwarem a moznostmi.
Mno... RH a Debian treba maji trochu jinak rozvrzene konfiguracni soubory (ze zacatku jsem napr. v RH hledal .xinitrc :-). Takze jak jsem zvyklej na RH, musim v Debianu nektere veci hledat a ne vzdy jsem uspesny. Ale neodvazil bych se tvrdit, ze Debian je spatny a ze nejde nakonfigurovat. Nemyslim, ze co do kvality je na tom RH "hodne spatne". (Chtelo by to konktretni priklady, co je v RH spatne.) Ja jsem s nim spokojen (problematickou aplikaci byl linuxconf, ale o tom uz tu jini ztratili nejedno slovo). GNU/Linux je svobodny software: dava nam svobodu volby. Myslim, ze by k tomu mela patrit i jista mira tolerance.
Dovolil bych si s Vaším popisem stability Red Hatu nesouhlasit. Pár mých známých Red Hat už nějakou dobu používá a stejně tak já jsem si prošel všechny oficiální distribuce Red Hatu od verze 5.1 až k aktuální 7.3. Nikdy v minulosti ani teď jsem za normálních okolností nenarazil na problémy které zde popisujete (tuhnutí počítače ap.), pokud se to někdy stalo, tak pouze jako přímý důsledek mého experimentování s konfigurací jádra nebo instalací podpory (většinou ve vývojovém stadiu) hardware, který ještě nebyl v Compatible listu. Ovšem při takovémhle zacházení je třeba nějaký ten problém očekávat a když už se vyskytl, nikdy nebyl toho rázu, že by se nedalo zjistit jeho příčinu a následně ji odstranit.
Je sice pekne, ze vysel RH 7.3 s KDE 3.0 A GNOME 1.4 a buh vi, co jeste. Ja si trpelive cekam na Woodyho, kam si prdnu X-Fce a budu spokojenej. Ja nevim, proc mam mit na DeskTopu super narocny KDE, nebo GNOME (i kdyz ten je v podstate nenarocnej). Malem jsem sel do kytek, kdyz mi KDE 2.x ukazovalo pri mych 256 MB Ram, ze swapuje. Stahnul jsem X-Fce a jsem spokojenej - peknej desktop, malo zere. Na serveru mam Potato, u sebe mam Potato, a bratrovy jsem dal RedHata. Ovsem, tesi me novinka, ze RH7.3 bude jeste zmatenejsi v nastavovani, jeste automatizovanejsi a proste Windowsovejsi. Proto jsem na Linux nepresel :-)) At zije Debian :-))
A takova perlicka, jsem absolutne neschopen cokoliv zprovoznit pod RH. Ocenil bych pomoc. Wine se mi sklada, Samba se spousti nekorektne a moje scripty jsou pri startu IGNOROVANY a NAHRAZENY defaultnima. Nerozumim konfiguraci RH, jsem zvyklej na Debiana. Jestli nekdo vi o nejake publikaci pro RH, byl bych vdecen. Diky :-))
Přečtěte si o den mladší článek na http://linuxzone.cz a dozvíte se, že LVM není v instalaci podporováno.
BTW: Nechápu nadávky "Mindrake a RH se hroutí", protože pokud je tomu tak, je někde něco špatně a pokud to dotyčný myslí vážně, měl by reportovat problém nebo se zamyslet na svým HW (ať už to má na svědomí XFree, jádro nebo něco jiného). Osobně jsem už hodně dlouho neviděl zhroucený Linux, pokud to nebylo vinou HW.
Pochybuju, že Debian má obsaženy tak zázračné záplaty, které by nesrovnatelně novější distribuce s novými balíčky neobsahovaly. Pokud by tomu tak bylo, zaloužili by si tvůrci Debianu pěkně vynadat, protože se své opravy neobtěžovali nechat začlenit do nových verzí jimi používanýh komponet (např. jádro, XFree, SQL servery a podobně).
>Update glibc na 2.2.5 v kombinaci s novými binutils přináší zajímavou funkci, která by měla rafinovanými kouzly s alokací paměti urychlovat spouštění programů.
no, nevim, nevim... Oracle 8i mi na nem vykouzlil rafinovane errorove hlasky... starsi glibc 2.2.4 to (snad) vyresila...
Debian a cestina:
export LANG=czech (RH cs_CZ.ISO-8859-2 - locale aliases nejsu?)
echo "czech" > /etc/locale.gen
dpkg-reconfigure locales
GxK ja pouzivam WindowMakera - Afterstepari muzou nadavat nad "vykradenou" bublinovou napovedou :)
Zkusili jste si rozbehnout program pro GNOME pod jinym WM? (co se tyce GTK parada) - KDE = cesta do pekel.
Ted tu kolega ma problem - jde mu pomalu pocitac. Schvalne kdo za to muze? Konqueror - 30% mem (z 256MB) 43% CPU... za jak dlouho zacne swapovat?
Vsichni zacatecnici si mysli, ze Gnome|KDE je operacni system, pak dojdou k nazoru, ze distribuce je operacni sytem. Neni. Postupem casu si zacnou myslet, ze OS je linux. Taky chyba. Linux je pouze jadro OS, Zbytek je GNU. Proto je Debian GNU/linux (je i Debian GNU/Hurd).
Distribuce je jenom nazev pro pravidla a pro obrovskou praci a trpelivost, kterou vynakladaji balickari na kompilaci programu podle pravidel jejich distribuce.
Z toho plyne, ze otazka, jak je na tom Debian s cestinou je naprosta blbost.
vice nez 75% linux senior administratoru prejde na Debian zbytek spolkne Slackware a nejotrlejsi na Rocka.
Pouzivaji afterstep, e, window maker, icewm, xfce a nejvice terminal. KDE a GNOME se nejak nekde ztratili.
Proc? To vi kazdy z nich dobre sam.
No a jednu zpatky.
Jeste Vam nastroj distribuce RH (rpm) pise neco jako
dependecies problem ...
required libc-glibXXX.so ? misto toho, aby Vam vypsal potrebny balicek? (o nabidnuti stahnuti nemluve...)
Poznámka k poslednímu odstavci. Souhlasím s tím, že RPM zobrazuje název konkrétní knihovny, která je potřeba. Ne všichni instalují software pouze pomocí balíčků, ale kompilují si ho na míru svému HW, navíc ne všechny knihovny se dodávají ve formě balíčků. Proto se může uživatel rozhodnout, jakou cestou žádanou knihovnu do systému doplní. Jistě můžete namítnout, že to v tom případě vyžaduje od uživatele větší nároky, aby si byl schopen žádanou knihovnu najít, ale od nezkušeného uživatele čekám, že si při instalaci vybere všechno, co bude potřebovat a tudíž se k tomuto problému nemůže dostat. Pokud si balíčky instaluje sám, měl by být natolik zkušený, aby tento problém vyřešil.
Pokud úplného začátečníka posadíte k počítači s holou instalací windows, asi si taky nebude schopen nainstalovat potřebné programy.
Poslední dobou si všímám, že ideální instalátor si lidé představují jako program schpný telepaticky zjistit, co uživatel chce a udělat to, aby dotyčný nemusel ani hnout prstem. Pro ovládání nejen počítače, ale i kontrétních programů, je třeba jisté odbornosti a s tím nic neuděláte. Každý by měl dělat to co umí (to je holá skutečnost, nechcu tím nikoho urážet). Člověk bez záladních znalostí počítačové problematiky nemůže instalovat jakýkoliv OS, pokud tak činí, řítí se do problémů.
Vidim, ze se tu rozspoutalo spoustu diskuzi, ktere maji s redhatem jen malo spolecneho. Ja jsem si ho nainstaloval a jsem vcelku spokojeny, ale spokojenost tu nebyla hned. Pouzivam gnome man PIII 450Mz 128MRAM, a beha to primerene (teda MS W98 jsou urcite rychlejsi).
KDE jsem zkousel na Celeronu 1GHz a 256MRam, je pravda, ze jsem si nechal ruzne zbytecne animace, ale i tak to bylo hrozne pomale.
Cestina jak jsem zjistil neni samozdrejmosti nikde. KDE nastivi nabidky a menu adt. do cestiny ale na klavesnici redhat zapomnel. Gnome totez, ten nabizi aplet na prepinani klavesovych map, ale jeho prednastaveni neni zrovna dvakrat funkcni, doporucuji pouzit setxkbmap narozdil od gkb_neco jinak mi to delalo probleny s numerickou klavesnici. Jinak staci nastavit promnenou tusim lang=cs_CZ a nastavit ceskou mapu klavesnice, pak cestina funguje jak v Gnome tak KDE naprosto bez problemu. U Abiwordu je problem v tom, ze neni dodavan s ceskymi fonty (abiword ma na fonty vlastni adresar, cestu si nepamatuji, ale v nastaveni fontservru docela razi), ja to vyresil tak, ze puvodni fonty jsem smazal a na misto nich jsem nakopiroval fonty type1 iso-neco_neco-2, ktere jsem nasel nekde na disku. Je dobre ponechat puvodni soubory tusim s priponou .u2g (bez nich program vypisuje otrevne hlasky), ale smazte jejich obsah jinak budete mit problem pri tisku. Chtelo by to jeste uprafit font v textove konzoli, ale ta mne priliz netrapi. Tod k cestine vse, ja ji moc neholduji.
Nautilus -
nekdo ho tu tusim vyzdvihoval jako nejrychlejisi souborovy manazer, dle meho nazoru, je to zmresenina, ktera ma pramalou uzitnou hodnotu, navic redhat ho asi spatne zkompoloval, ponevadz mne nedokaze zobrazit ani cely obsah adresare. Skratka nahodne se zastavi treba v pulce vypisu a neustale animuje tu svoji ikonu. Nez jsem na to prisel tak jsem se hodne divil, ze mne mizi a opet se obvevuji soubory a adresare, proto ho nepozivam a uchilil jsem se ke stremu dobremu mc v konzoli, nebo Konquerovi.
Dalsi chyba je v tiskovem servru, ktery neumi spravne posilat data na MS sdilene tiskarny, skratka tam nahodne bud neco pridava nebo se neco straci pokazde vytiskne neco jineho co jen zdanlive pripomina spravny vzhled, pokud se tiskarna pripoji mistne nebo pres unixove sdileni tak je vytisk v poradku, takze filtrem to neni.
Samba-
Funguje, ale i tu jsou podivnosti, #smbmout to zna jeste pred instalaci rmp balicku se sambou, avsak nefunguje. Po doinstalovani samby funguje, ale pri moutovani sdilenych disku vypisuje neco jako ze nemuze najit nekde nejaky soubor, tak jsem mu ten soubor vytvoril (prazdny) a ted uz neni tak ukecana. Vic veci jsem s ni nezkousel.
xfs
nekolikrat se mi stalo, ze svlaste v geditoru nesl zmenit font, zkousel jsem nekolikrat restartovat xfs a pak se to nejak rozbehlo, tak nevim jestli je to chyba gedioru nebo fontservru.
To je ztim vsechno, ale urcite se jeste neco objevi.
Na zaver musim ric ze ditribuce obsahuje celou radu kavlitnich a stabilnich programu, na druhou stranu je sita dle meho nazoru rychlou jehlou, coz se projevuje ne scela uplnou funkcnosti nekterych programu.
Ještě bych si dovolil poznámku k těm HW požadavkům a rychlosti GUI. Já sám mám doma RH7.3 s Gnome i KDE (zatím jenom abych se podíval, co je kde nového a chystám se na fimální instalaci). Toto provozuji na Celeron 300MHz s 288MB RAM a grafikou Geforce2 MX400. Než jsem nainstaloval ovladače od nVIDIE, nedalo se GUI skoro používat, po instalaci jsem s rychlostí GUI plně spokojen (možná to je jen zvyk, ale mně se to pomalé nezdá).