Debian a cestina:
export LANG=czech (RH cs_CZ.ISO-8859-2 - locale aliases nejsu?)
echo "czech" > /etc/locale.gen
dpkg-reconfigure locales
GxK ja pouzivam WindowMakera - Afterstepari muzou nadavat nad "vykradenou" bublinovou napovedou :)
Zkusili jste si rozbehnout program pro GNOME pod jinym WM? (co se tyce GTK parada) - KDE = cesta do pekel.
Ted tu kolega ma problem - jde mu pomalu pocitac. Schvalne kdo za to muze? Konqueror - 30% mem (z 256MB) 43% CPU... za jak dlouho zacne swapovat?
Vsichni zacatecnici si mysli, ze Gnome|KDE je operacni system, pak dojdou k nazoru, ze distribuce je operacni sytem. Neni. Postupem casu si zacnou myslet, ze OS je linux. Taky chyba. Linux je pouze jadro OS, Zbytek je GNU. Proto je Debian GNU/linux (je i Debian GNU/Hurd).
Distribuce je jenom nazev pro pravidla a pro obrovskou praci a trpelivost, kterou vynakladaji balickari na kompilaci programu podle pravidel jejich distribuce.
Z toho plyne, ze otazka, jak je na tom Debian s cestinou je naprosta blbost.
vice nez 75% linux senior administratoru prejde na Debian zbytek spolkne Slackware a nejotrlejsi na Rocka.
Pouzivaji afterstep, e, window maker, icewm, xfce a nejvice terminal. KDE a GNOME se nejak nekde ztratili.
Proc? To vi kazdy z nich dobre sam.
No a jednu zpatky.
Jeste Vam nastroj distribuce RH (rpm) pise neco jako
dependecies problem ...
required libc-glibXXX.so ? misto toho, aby Vam vypsal potrebny balicek? (o nabidnuti stahnuti nemluve...)
Poznámka k poslednímu odstavci. Souhlasím s tím, že RPM zobrazuje název konkrétní knihovny, která je potřeba. Ne všichni instalují software pouze pomocí balíčků, ale kompilují si ho na míru svému HW, navíc ne všechny knihovny se dodávají ve formě balíčků. Proto se může uživatel rozhodnout, jakou cestou žádanou knihovnu do systému doplní. Jistě můžete namítnout, že to v tom případě vyžaduje od uživatele větší nároky, aby si byl schopen žádanou knihovnu najít, ale od nezkušeného uživatele čekám, že si při instalaci vybere všechno, co bude potřebovat a tudíž se k tomuto problému nemůže dostat. Pokud si balíčky instaluje sám, měl by být natolik zkušený, aby tento problém vyřešil.
Pokud úplného začátečníka posadíte k počítači s holou instalací windows, asi si taky nebude schopen nainstalovat potřebné programy.
Poslední dobou si všímám, že ideální instalátor si lidé představují jako program schpný telepaticky zjistit, co uživatel chce a udělat to, aby dotyčný nemusel ani hnout prstem. Pro ovládání nejen počítače, ale i kontrétních programů, je třeba jisté odbornosti a s tím nic neuděláte. Každý by měl dělat to co umí (to je holá skutečnost, nechcu tím nikoho urážet). Člověk bez záladních znalostí počítačové problematiky nemůže instalovat jakýkoliv OS, pokud tak činí, řítí se do problémů.