neprisel jste nekdo na to jak zprovoynit vstup ceskych znaku v aplikacich, ktere pouzivaji gtk2.0 ?
Locales mam nastaveny na cs_CZ.UTF-8, presto napriklad v gnome-terminalu neni mozne napsat nektere znaky jako ŘČŇ. Zajímavé je take to, ze pri zapnute ceske klavesnici se zmacknutim 5 objevi korektne ř, ale za použití "shift-+ r" nikoli.
Je mozne si pustit xterm. Ten unicode neovlada a drzi se jednopismennych sad jako iso-latin2.
export LC_ALL=cs_CZ LANG=cs_CZ
xterm -fn -*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-iso8859-2
Nebo je mozne si soubor prekodovat napr pomoci iconv.
iconv -f LATIN2 -t UTF8 < soubor.txt > soubor.txt.utf8
Muzete prosim trochu rozvest co znamena "koncipovan pro Unicode"? Myslel jsem ze to zda se pouzije Unicode zavisi jen na nastaveni LC_CTYPE a pokud to tak nastavite v jine distribuci, je razem taky koncipovana pro Unicode. (Nebo se mylim?) GTK 2 je skutecne konipovane pro Unicode ale to nijak na distribuci nezavisi.
No já to teď zkoušel v RH 7.3update a PHP v pohodě zvládne script vytvořený pod RH8.0
$file utf8.php
$utf8.php: UTF-8 Unicode text
a na výstup se můžete podívat na adrese http://stefan.linux-site.net/stefan/utf8.php nezapoměňte si přepnout kódování script pro jednoduchost neposílá hlavičky.
Kazde PHP ti prelouska zdrojovy kod v utf-8. Aj na rh7.3. pretoze klucove slova su pisane bez diakritiky a to je presne take iste ako bolo. Zakladna znakova sada je zobrazovana jednym bajtom a v programovacom jazyku sa pouziva len zakladna znakova sada. Vyhoda je ze s retazcoch mozes mat aj unikode znaty ale to uz prekladac nezaujima. Ma tom proste nejaky retazec. Viacjazycne weby robim len v unicode. Je s tym menej problemov.
Tak to je tedy zoufalstvi Tohle je pro me dukaz, ze KDE chybi koncepcnost, protoze aby si kazdy uzivatel kopiroval vsechny TTF fonty do sveho domovskeho adresare...
Takove je cele KDE: Nenabizi komplexni reseni, ale vse jen na svem pisecku, pripomina tim jednouzivatelske Windows.
Nerad bych tady neco rozpoutaval, ale kdy koncene pochopime, ze Linux nemaji byt lepsi wokna nez Wokna, ale ze to ma byt plnohodnotny OS zalozeny na obecnych resenich, ze vse ma byt zalozeno sitove atd.
V Redmondu kopituji Mac OS... a Linux ma kopirovat Redmond?
Je pravda, že více tolerance by nám všem neškodilo.
Možná jsem to včera napsal trochu vyostřeně, ale mně připadá, že za KDE se prostě ztrácí unix. Uživatelé KDE často nerozlišují mezi ovládáním Windows a Linuxu.
Dovolil bych si to dokumentovat na příkladu nedávné diskuse tady na rootu.
Otázka: Jak nastavit vyšší obnovovací frekvenci v Linuxu?
Odpověď: KDE: Ovládací centrum -> ...
Ale chápu, že někdo to tak chce - má svobodu si vybrat svoje KDE a já mám svobodu si vybrat něco jiného.
Narážíme tu ale na další problém, a to je kvalita jednotlivých projektů. Dělají je nadšenci, kteří jsou poměrně mladí - a mně tady chybí koncepčnost. Když jsme se o tom nedávno bavili s jedním kamarádem, pravil tento, že Linux by se mohl snažit vizualizovat v grafice regulární výrazy. To se neděje, protože vizualizace a la KDE či Gnome vychází spíše z tradic NeXT Stepu, Mac OS, OS/2 a MS Windows.
Zdá se mi, že jen několik projektů v Linuxu má doopravdy úspěch:
1. Jádro a věci, které se dají řídit z příkazové řádky a některé editory, které používají zkušenější (emacs, vim). Tady se dokonce dá mluvit o jisté koncepčnosti.
2. Gnome, Open Office apod. Zde se dá, ať už s tím souhlasíme, nebo ne, též mluvit o jisté koncepčnosti. Možná je podmíněna tím, že za těmito projekty více či méně stojí firma Sun.
3. KDE. To je podle mě úspěšné proto, že vychází vstříc zájmu a požadavkům uživatelů. (Každý, kdo někdy zkoušel poslat nějaký patch pro nějaký okrajovější projekt, patrně ví, co to obnáší: Většinou se mnou vymetli. Myslím, že u KDE je hlasům uživateů nasloucháno.)
Ale to všechno ještě pořád nezakládá onu koncepčnost.
Jen tak mezi nami, za tohle "koncepcni" reseni pridavani fontu do KDE muze s nejvetsi pravdepodobnosti RedHat, ktery si do RH8.0 priplacal do KDE par patchu, ktere v KDE normalne nejsou. Jinak fonty jsou spise zalezitosti libXft, libfreetype a X11, KDE/Qt jako takove se o takove veci jako kde je to na disku vubec nestaraji.
Ne ze bych tu chtel zacinat nejakou flamewar nebo tak neco, ale slo by mi par slovy vysvetlit, proc se u GNOME da mluvit o "jiste koncepcnosti" a u KDE ne? Diky.
kdyz jsme u toho, nenarazil nekdo z vas na nasledujici problem? nektere fonty v nekterych aplikacich xft renderuje hrozne uzke, da se rict na 70% sirky. dost casto se to stava u fontu helvetica, tahoma ap., specialiste na to jsou jak opera, tak i mozilla. v opere jsem zkousel plynule zvetsovat font a zjistil jsem, ze zalezitost uzkych znaku se v nekterych velikostech neobjevuje. souhrnne to vypada na velikosti od 11ti do 13ti bodu a zase nektere nizsi, rekneme od 6ti dolu.
uz si s tim lamu hlavu nekolikaty mesic, poprve snad od rh7.2. nevite nekdo co s tim?
Dobry den,
jen bych se rad zeptal zda nekdo mel podobny problem jako ja. Stahnul jsem RH a hned na zacatku instalace kdy by mela skocit do graficke casti, tak se mi zobrazi jen kurzor mysi a instalace se ukonci. Jelikoz jsem o tomhle problemu nikde necetl, predpokladam ze se jedna pravdepodobne o spatne vypalene, ci stahnute ISO?
Dekuji za radu.
K tem spatne vypalenym instalacnim diskum: zkus si nekde stahnou program md5sum.exe a prikazem md5sum.exe nazev_iso_souboru.iso ziskas textovy retezec, ktery porovnas s tim, ktery je v souboru Md5sum, ktery je zase v adresari, odkud jsi iso soubory stahoval. Pokud tyto dva retezce sedi, je soubor iso v poradku.
Jinak se mi ale podobna vec stavala, pokud graficka karta nebyla schopna do prislusneho grafickeho rezimu nabehnout (u mne to byla integrovana na desce Gigabyte s chipsetem sis520 (nebo 530? ted nevim)).
1.vypada to jako vidle
2.ten balik manazer je nahovno
3.ten terminal nejde savovat a ukoncit
4.katasrtrofalni video player (proc tam neni mplayer)
5.proc mi to oproti mandraku nenaistalovalo XVideo ?
6.proc to automaticky nenamountuje disky jako mdk ?
---
7.jeste ze sem to vypalil na RW, dneska tam hodim spatky meho milovaneho Mandraka 9.
---
666.fuck off redhat !!!
1. ano, bohuzel
2. ano, bohuzel (mozna to bude tim, ze rpm obecne taky)
3. nevim, ale muze to byt problem
4. protoze licence (viz clanek)
5. protoze licence (opet viz clanek)
6. protoze to je unix (alespon neco si to zachvalo)
---
7. Jeste ze jsem presel na Slacka :-)).
---
Proc hned tak neslusne? Unix rulez :-)
Ja jsem instaloval blackbox a pridal jsem ho tak, ze
jsem vytvoril script /usr/share/apps/switchdesk/Xclients.blackbox, kde jmeno za teckou musi byt stejne, jako nazev session, kterou pridas do Login Manageru.
Ve scriptu potom spustis WM, ktery chces:
exec /usr/local/bin/blackbox (v mem pripade).
jojo, musim jen souhlasit RedHat neni zrovna ten pravi linux. No a ohledne MDK 9 se radsi nechci zminovat, ale kdyz jsem ho nainstalloval pomoci Netinstall tak jsem s z hruzou zjistil ze maji spousty chyb ve strukture RPM baliku a to ze se Xka zasekavaj pri otevreni mozilly jsem taky neznal
PS: Slack je prima, ale ja mam radsi Debiana(ma asi nejlepsi balickovej system vubec, coz se o Rpm rict rozhodne neda) - a HLAVNE JSOU SUPER OTESTOVANE
PSS: pokud chcete nejnejnovejsi KDE a dalsi blbosti a nestaci vam KDE 2.2 (Gnome je sice taky jen 1.4, ale testovaci balicky 2.0 uz existuji) tak asi debien neni spravna distribuce, ale konec koncu Slack asi taky moc ne
Debian(Woody 3.0) rulez ;-]]]
Mind the gap - RH and MDK :-( )
presiel som z redhatu na Debian GNU/Linux a bol som velmi milo prekvapeny..
V tejto distribucii sa mi este nestalo, aby som mal nejake problemy s dependecies (nie ako to niekedy bolo v redhate - clovek musel hladat vyzadnovane baliky po cd-ckach a vacsinou ani tie nesli) alebo aby mi prenic-zanic stuhol system (RH7.3 alebo Mandrake>=8...) .
Citim rozdiel hlavne co sa tyka pohodlnosti instalovania (.deb), stability, funkcnosti a pouzitelnosti pre programatora / systemoveho administratora. Vsetko tu ide ako hodinky! ;)
Dalsia vec - vela super uzitocnych GNU programov.. ktore su naozaj skvele!
Takze, ked chcete ozajstny linux a nie ten komercny odvar, zozente si Debian
Co se tyce Slacku a nejnovejsiho KDE tak tam problem vubec zadny neni. Staci si stahnout balicky z ftp://ftp.linux.cz/pub/linux/slackware a nainstalovat a vsechno jede tak jak ma, coz se mi zatim u zadne jine distribuce nestalo. Jo kdyby mel slack aspon nejaky system na spravu balicku aby se daly alespon zjistit zavislosti, tak se muzou jit ostatni distribuce (krome DEBIANU) zahrabat.
No, to jste se predvedl! Ja mam Mandrake rad, ale o co se snazite jsem nepochopil.
Copak KDE v Mandrake nevypada stejne? A mate tam mplayer? Vzdyt je tam "jen" XINE. A proc v RH nejsou jine multimedialni nastroje je snad v clanku vysveteleno, ne?
A proc pouzivate vyrazy z nejhlubsiho kanalu pro hodnoceni neceho co je zdarma k dispozici vsem a nikdo Vas nenuti to pouzivat???
6. Neprotirecite si trochu? V bode 1 se vztekate, ze vypada jako vidle, ale chtel byste pripojovat media bez implicitniho mountovani. Jestli tohle neni typicka vlastnost Woken, tak uz nevim co. Mimochodem supermount je vymysl Mandraku (nic proti nemu, sam ho pouzivam a k RH bych se uz asi nevratil), ale v 9.0 nestoji za nic. Je plny chyb :( a je asi lepsi ho zrusit, i kdyz je to s nim pohodlnejsi.
No a jeste neco. Vzhledem k tomu, ze toto jsou komentare, ktere muze cist kazdy, tak byste se pro priste snad mohl trochu krotit ve vyrazech. Nikdo vas nenutil zkouset RH.
myslim si, ze to co, vetsina lidi chce je neco, co nebude vypadat ani trochu jako windows a nebude to od microsoftu, ale bude se to pokud mozno chovat co nejvic jako windows, vcetne podpory stejnych souborovych formatu, a pripadne i emulace binarnich programu :-)
ja myslim, ze desktopovy linux nebude mit s unixem az tak moc spolecneho - urcite ne vic, nez treba Mac OS X. Lidi chteji na desktopu nejake intuitivni protredi...
No, Bezny Franta Uzivalel asi jo, ale administratori a profesionalove obecne potrebujou neco jako Unix, protoze sakra ulehcuje praci.Dokazes si predstavit naklikavani vseho mysi a pobihani po baraku kvuli kazde kravine ? Ja ne. A ani si to radeji nechci predstavovat. Radka je pro me na prvnim miste. Je jasne, ze admin a BFU maji jine pozadavky, ale BFU uz svoje windowsy maji, ted je rada na nas, at mame svuj Unix a ne hybrid, ktery nebude k uzitku nikomu. Admini prijdou o jednoduchy a pro ne skvely system a BFU taky, protze jak jsi napsal, nebude to jako Windows a nebude to mit spoustu Win like vychytavek.
Zatim mame moznost ve vsech distribucich pouzivat radku a predelat si je tak, jak chceme i kdyz uz dnes to je vzdycky jednoduche (viz skripty v RH a podobnych, ktere poradne rucne nezeditujete). Ale bojim se, ze to tak nebude vzdycky. Tlak verejnosti (ktera se sklada prevazne z BFU) je znacny.
Nemyslim si. Linux je proste jiny nez Windows a porad v pozadi zustane vsemocna radka a spousta malych sikovnych programu. Ostatne nikdo nikoho nenuti pouzivat graficka klikaci udelatka a ostatne ani X. Proste si je ani nemusis instalovat a pouzivat jenom radku, ale nevim, jak v ni budes treba kreslit grafiku :) Ostatne nevim, co je spatne na tom, ze Linux se stava userfriendly.
No, na tom samotnem faktu nic, ale problem je v tom, ze nelze spojit user frendly a guru frendly.Nekdo na tom zakonite ztrati. A priznejme si, ze uz dneska neni problem udelat distribuci, kde nebude bash, xterminal a podobne a pojede to. Je fakt, ze Linux neni Windows, ale kdyz se zamyslis nad tim trednem, tak zjistis, ze to presne tam smeruje. Prave kvuli tomu tlaku verejnosti a chuti vydelat na tom co nejvic. Prestoze je myslenka GNU takova jaka je, bylo jen otazkou casu, nez se objevi firmy jako RedHat, ktere (samozrejme) chteji vydelat. Takze jsme se od dobre myslenky dostali zase ke spatne chuti vydelat za kazdou cenu. A kdyz chces vydelat, musi si tvuj produkt koupit co nejvic lidi - no a to je ten problem, kdyz vetsina krici "Chceme to zelene s puntikama", tak se muzou vyrobci pretrhnout, aby jim to splnili. A nic si nenamlouvejme, ale tech, co se jim libi cisty Unix je mensina (patrim do ni). Nastesti tu jsou lidi jako Patrick Volkerding, kteri na hlas vetsiny kaslou a delaji, co je bavi a co sami uznaji za vhodne.
Nemyslím že by to bylo až tak jak myslíte, každý si chcem vydělat peníze. Je to daň za naše IQ a za vynález peněz, ale vlastně ani to ne máme výměnný obchod :O))
Díky komerčním distribucím, to není jenom RedHat !!, do světa LINUXu vstupují peníze jako prostředek na podporu rozvoje a také stoupá povedomost o něm. Díky tomu se už i výrobci hardware začínají starat o ovladače pro LINUX (NVidia, HP a další).
To je myslím VELKÝ přínos pro LINUX a tím i pro nás běžné uživatele kteří si RedHat stáhnem ZADARMO z FTP.
Ano, to vsechno je pravda a me ta drobna komercionalizece (fuj to je slovo), kterou samozrejme nezastupuje jenom RH (ani jsem nepsal JENOM RH, ale firmy jako RH) ani nevedi, prinasi vyhody - o kterych sam pises. Ja jenom chci, aby Linux byl Unix a ne Windows - like system.
Jde o to, ze pro me neni problem MSWin vs GNU/Linux (i kdyz neciste praktiky MS a "prasacky" napsany system nemam vubec rad), ale pro me je to spise otazka Unix vs klikaci systemy. Na jedne strane to jsou MSWin, MacOS, OS/2, BeOS a podobne systemy, podle mne pro BFU (pro ne vsak naprosto skvele, narozdil od Unixu - myslim radku a spol) a na druhe Solaris, Aix, Irix, Hurd, BSD a mimo jine ( :-) ) taky GNU/Linux. A v podstate je mi sumak, ktery system pouzivam (Unix=Unix) (i kdyz je mi Linux simpaticky a pouzivam ho na 100% asi 5 let), hlavne ze je to Unix. Protoze me proste ta koncepce pomaha a ulehcuje zivot. A jsem na ni zvykly. Proste jenom nechci, aby Linux, ktery je na strane Unixu presel na tu druhou klikaci stranu, protoze pro me timpadem prestane byt zajimavy. Kdybych chtel klikaci a jednoduchy system, poridim Windows (i s temer 100% podporou HW a jinyma vymozenostma). Ale me proste nevyhovujou klikaci systemy. Asi nejlepe to vystihuje hlaska o MSWindows, kterou ale muzes vztahovat na libovolny klikaci system :"Windows umoznuji delat jednoduche veci jednoduse a slozite vubec ne.".
Ano, finální verze Mandraku s gcc 3.2 byla uvedena skutečně o několik dní dříve a příznivcům MDK se tímto omlouvám - viz update textu článku.
Skutečnost je ovšem taková, že Red Hat již od verze 7.0 mohutně podporoval vývoj gcc 3.x. Přes ublíženecké hlasy některých podpořil vývoj tím, že zařadil do distribuce mohutně patchovanou verzi gcc 2.96, gcc 3.0 a následně vytvořil doplňkovou větev gcc 3.1 pro RH 7.3, což vývoji překladače velice pomohlo a to je bez diskuze.
Za to, že nyní máme relativně solidní překladač, který kompiluje solidně nejen holé C na Intelech, ale i C++ na jiných platformách, mohou příznivci všech distribucí poděkovat TAKÉ Red Hatu.
nebyl protze posledni distribuci bude jako vzdy DEBIAN - ktery bude mit kompilaci GCC 3.2 az v dalsi verzi ktera vijde tak za 1/4roku, jenze u debienu to znamena z pocka az se GCC u ostatnich zabehne a potom ho nasadi u sebe. Tohle chovani Deb je normalni - vzdy jsou o generaci pozadu v ostrych verzich, jenze u debienu ma testing verze lepsi stabilitu nez vetsina distribuci(vyjma Slacku ktery je stabilni diky tomu ze je uzasne jednoduchy)
PS: osobne si myslim ze Debian je neco jako Slack s balickama(.deb, NE .rpm)
PSS: debian je urcen prevazne na Servery a Workstationy a ne zrovna na desktopy
PSSS: zkousel jste uz nekdo jadro HURD :-)))
tak mam z toho divny pocit. sice jsem nezkousel ani mdk9 ani rhl8, ale to co si sezenu bude mdk. jak je to s tim lidrem trhu kdyz
1. nova verze prinasi hlavne problemy se stavajicimi dokumenty? mozna je to revolucni, ale ja potrebuji hlavne bezproblemovou funkcnost.
2. problemy s lokalizaci
3. taky me nepotesi ze si neprehraju ani mp3 bez dodatecnych instalaci a taky jsem si zrovna poridil dvd mechaniku...
4. je fajn ze openoffice je v cestine! no ale to bych snad ocekaval od vsech modernich distribuci
5. v gcc3.2 (jeste to nebylo explicitne uvedene) je taky mdk9
dotaz: je nekdo od trince kdo ma mdk9 a poskytl by na prepaleni? muzu poskytnout debiana 3.0 (7cd/1dvd)
To je trochu slozitejsi. Nekdo s tim unicodem prijit musel. RH by mel byt za tento krok odmenen aspon uznanim. Protoze s tim samozrejme jsou problemy, spousta nekompatibilnich aplikaci a pod. Jenze to se casem vychyta, az to bude vychytany, prijdou s unicode distra jako mandrake, suse a pod a budou lizat smetanu, ale ten dric, ktery to zavede i za cenu ztraty prestize bude redhat. A ze se tak ptam, s kterymi stavajicimi dokumenty budete mit potize? OO a pod jsou v unicode uz davno, ascii subory muzete zpracovat ve VIMu, ktery se mezi ascii a unicode umi prepinat uz davno. Jeste neco jineho?
<br><br>
Chybjici software si muzete doinstalovat, na tom prece nic neni tezkeho ani zvlastniho, zadna distribuce vam neda vse co byste mohl potrebovat. Nabizi snad mandrake plptools, abych mohl pracovat z linuxu s psionem? Mam snad za to mandrake odsoudit?
Unicode a zase unicode. To je podle mě základ všeho. Nemá cenu vydávat něco co má takové chyby, jako např MC v RH 8.0 za cenu ryychlosti na úkor kvality a bezproblémovosti. Kdo neví o čem mluvím, ať zkusí v RH 8.0 spustit MC a zjistí co to jsou Problémy. Tohle je podle mě zásluha Unicode. Tohle nejsou chyby, ale CHYBY.
MC ma bugu dost sam o sobe.
Zkousel jsem ho na Mandrake 8.2, jak z RPM tak i vlastnorucne zkompilovanou posledni verzi.
Nejlepsi vysledky dava vlastni kompilace proti ncurses misto defaultniho termcap, ale stejne je tam fura bugu:
--obcas rozhazuje zobrazeni panelu po navratu z prohlizece souboru
--velmi vyjimecne rozhodi zobrazeni panelu i pri prohlizeni nekterych adresaru (sdileny fat32 disk a cestina, ale ne UTF-8)
--problemy s integrovanou sambou (segfault)
--pokud zavru terminal v X, mc zustava viset a zpomaluje procesor (nekdy az 90%), a musim pouzit, jako root, killall mc, jinak se ho nezbavim (ze by ta samba?)
Strucne na zaver:
za bugy v MC bych UTF-8 rozhodne nevidel
Proc vsichni nadavate na neco, co ma budoucnost? Vzdyt UNICODE je jedine reseni jak vsechno sjednotit a nemit v budoucnu zadne problemy. To ze nekdo ocekava bezproblemovou praci pri tak prevratne zmene je trosku trapne. S kazdou zmenou prichazeji problemy. To bychom nakonec mohli zustat u petrolejky a bydlet v zemljance. Proste pokrok je pokrok a je zcela zbytecne se mu branit. A co se tyce toho, ze v zakladni instalaci neni nejaky oblibeny program, tak to da preci rozum, ze tam nemuze byt vsechno. Oni totiz existuji licencni podminky, ktere se musi dodrzovat. Myslim, ze neni problem si program dodatecne stahnou a zkompilovat. Dyt o tom Linux taky je. Obavam se, ze zadna distribuce nezustane nezmenena vic jak tyden dva, protoze stale vychazeji nove verze programu a kdo prestane aktualizovat, tak ztrati krok s vyvojem. Proto nenadavejte a spis dekujte, ze se nekdo snazi udavat smer vyvoje (UNICODE). Za cas to stejne uz nikomu ani neprijde, protoze na to budou muset prejit vsichni ...
Jen si počkejte.
Trpět [přechodem na Unicode] budou postupně všichni. Zůstat u 8btivých kódování je asi tak perspektivní, jako zůstat u MS-DOSu - používat to lze, ale... Kdo už to bude mít za sebou, bude se moci ostatním smát ;-) Já se snažím zUnicodovatět svůj RedHat už od 7.3 (děs a hrůza).
<flamebait>A ohledně Debianu, ten je tak stabilní, že bude Unicode používat nejdřív v roce 2010.</flamebait>
Trpet budou vsichni, ale v ruzne mire. Me se nechce trpet vic, nez je nutne. Dokud mi vse chodi, tak si nebudu pridelavat zbytecnou praci prechodem na neco nedotazeneho (Kdyz prisly windows, taky jsem zustal u VolkovCommandera a DOSu, ktere fungovaly a k prechodu me donutil az zamestnavatel a to na winNT, takze jsem v podstate zustal usetren w31, w311, wfwg, w95 a kupodivu toho nelituju. I tak byl vzdy prvni instalovany soft VC, nebot windowsum stale chybel spravce souboru.
Takze az bude vse bez problemu pracovat s Unicodem a naopak to zacne prestavat podporovat iso-8859-2, tak projedu ulozene soubory jednoduchym konvertorem a prejdu. Driv se mi to jevi jako zbytecna komplikace, zvlaste pokud by to znamenalo retezove komplikovat zivot vsem okolo (jako to delaji lidi, co si poridi novou werzi Wordu a nuti tim ostatni, aby si ji poridili taky, jinak se s nimi nedohodnou.)
Jinak jsem videl jak s RH8.0 zapasi kolega a radeji pockam na neco doladenejsiho a zatim si budu stahovat pouze lepsi verze jadra.
Tim bych si nebyl tak jisty. V Debianu cas od casu pouzivam UTF-8 pres rok a pul - bez problemu. Muzu si ale zaroven jiny terminal nahodit v il2. Vic se mi libi debianovskej pristup - pomalu a bezbolestne (bezbolestne dokonce i na unstable, kde jsou baliky driv nez ve vetsine ostatnich distribuci :)
Asi jsem natvrdlej, ale ja se muzu nalogovat v UTF-8 bez problemu a pritom i v il2, nebo v cinstine, atd. Co to znamena, aby to podporoval celej OS? To ze se aplikace, ktere to nepodporuji, proste vyhodi z distribuce? Az si reknu, ze vetsinu veci mam v UTF-8, tak proste prehodim na UTF-8. Proc bych se k tomu ale mel nechat nutit distribuci?
To, že RedHat někoho nutí k UTF-8, je omyl. RedHat pouze
1) *Podporuje* UTF-8 (tedy jak kde, ale snaží se o to - uvědomte si, že podpora Unicode často znamená velmi netriviální změnu v programu)
2) Při čerstvé instalaci ho nastaví jako default. Kdo upgraduje, možná si ani nevšimne, že tam nějaká podpora UTF-8 je.
Nastavit si locale na iso8859-2 snad zvládne každý [čtenář roota].
Ja s vami souhlasim. Druhotne problemy, ktere maji uzivatele Red Hat Linuxu s unicode nejsou zpusobene tim, ze by byl Red Hat Linux obecne spatny a nepouzitelny, ale proto, ze proste neexistuje ceska mutace RH Linuxu, ktera by zakladni konfiguraci pro ceske prostredi provedla za nas. Kdo to umi, poradi si, kdo to neumi, musi se poohlednout jinde, nebo pockat az se situace ustali.
Ja jsem se po nekolika hodinach pouzivani RHL 8.0 dostal do stavu, kdy mi cestina v unicode funguje tak jak ocekavam a nyni uz funguji v nezmensene produktivite.
Take souhlasim s tim, ze Red Hat je diky svemu pristupu velice oblibeny terc. Pamatuji si presne na narky, kdyz Red Hat prisel s glibc, grafickou instalaci, jadrem 2.4, kompilatorem gcc2.96, XFree 4 a vubec. Historie ukazala, ze linuxovy svet takovato nakopnuti potrebuje a jsou ku prospechu veci.
Gtk a ostatní - viz můj ohlas výše.
Gnome-terminal - to je větší práce.
Pro UTF-8 locale zkuste echo -n -e '\e%G'.
Pro ISO-8859-2 locale zkuste opravu kódu, kterou jsem zde popsal před čtyřmi měsíci(i kdyz mrtvé klávesy a clipboard nepoběží): http://www.root.cz/clanek.php4?id=1227
cetl jsem nektere prispevky z teto diskuze a vy, kteri nadavate na red hat jste se vetsinou uchylili k mandrake. Muzete mi vysvetlit proc??? Kvuli programum administrace pod X??? Kvuli Absenci multimedialnich nastroju??? To je prece otazka doinstalovani par balicku! Taky nevim proc nadavate na Unicode. Jak pise Pantagriel (asi predminuly prispevek): "UNICODE MA BUDOUCNOST". Stejne se jednou vsichni budeme muset prispusobit. Je to lepsi udelat hned a mit pokoj nez se donekonecna hadat, kdyz je jasne, ze Unicode proste univerzalnejsi.
_no flames_
za prvé, vyjma onoho nepříliš uctivého příspěvku jsem si nevšiml, že by tu někdo RH až tak moc zatracoval ve prospěch MDK -- myslímže naopak někteří uživatelé RH reagují paranoidně, že se ukřivďuje jejich miláčkovi :)
za druhé, k MDK jsem se uchýlil jednak kvůli podpoře hw (někdy bohužel až příliš dobré a na škodu - aneb jak mi supermount shazoval vypalování...) a uživatelské přívětivosti, ale především právě kvůli češtině -- jakožto neanglická distribuce od začátku počítá s i18n; a od KDE 3 já osobně nemám problém ani s dokumenty v Unicode :-p
za třetí, nedá mi to, abych si nepřisadil k výše zmíněnému: MDK9 je postaven na gcc3.2 a vyšel dříve, nežli RH8 ... takže k úvahám zůstává pouze to, proč dle autora článku nepatří k význmnějším distribucím :)
Je sposta veci, pro ktere bych se od Mandrake nikdy zpet k RH nevratil. Vzpominam si, ze jsem mel nainstalovany RH7.1, byl jsem docela spokojeny a tehdy se mi dostal do ruky pro me naprosto neznamy MDK8.0. Kamarad mi rekl, ze je to zajimava distro, a protoze jsem mel zrovna misto na disku, tak jsem ji zkusil jako "pokusnou distribuci" vedle RH. Musim rict, ze mi netrvalo moc dlouho a RH sel do kytek a od te doby mam MDK. Kdo nezkusi nepochopi :) MDK mi celkove pripada jako mnohem vice userfriendly a celkove vice dotazeny do detailu. Tim samozrejme nechci nikomu tvrdit, ze MDK je uplne to nejlepsi. Samozrejme ma sve mouchy, ale zatim je to to nejlepsi, co jsem kdy zkusil. Ale at si kazdy pouziva, co chce. V podstate jakykoli Linux je lepsi nez Wokna :))))))
Ja se nechci s nikym hadat, ale tady bych drobne nesouhlasil. Ja jsem mel Mandrake 8.0 taky. Podpora harware byla dost dobra, ale ta PADAVOST - to jsem nevidel ani u Woken 3.0. Dalsi Mindraci uz pry byli v pohode, ale to uz jsem jel na uplne jinem distru... Nevite? Mala napoveda: S.......E :-D
Unicode - to je IMHO jen dobre, ze to konecne nekdo zkousi prosadit i v Linuxu - tady si Redhati zaslouzi velikou pochvalu.
Mejte se
K Mandrake jsem presel z RedHatu hlavne kvuli cestine a v druhe rade kvuli jeho grafickym nastavovatkum a durazu na desktopove pouziti. Taky se mi libil supermount a urpmi (system na instalaci balicku).
Nehlede na to, ze Mandrake z RH vychazi, cili to zas tak velka zmena neni a spousta balicku, ktere by snad pro Mandrake nebyly se da vzit z RedHata.
Je to proste tak. Distribuce s ".0" v nazvu jsou vzdy dost inovativni a nekdy (spise vzdy) se to prezene. Napriklad ten defaultne zapnuty antialiasing fontu je proste chyba.
Zaprve to vetsine lidi vypada hur (nemaji dostatecne vysoke rozliseni a velke fonty) a zadruhe to nefunguje. Napriklad v konsoli (KDE terminal) obcas zustavaji zbytky znaku, ktere pri vypnutem antialiasingu videt nejsou. Antialiasing fontu mi taky porad dela problemy v gtk aplikacich (galeon, gvim), kde se misto ceskych znaku zobrazuji dost zvlastni zrudicky. Podivny je i xterm, kde sice cestinu zobrazim, ale nenapisu. Misto ceskych znaku se tam objevuje jen mezera.
Vsechno cerstve nainstalovano, do niceho jsem extra nehrabal a i tak to zlobi.
Ale rekl bych, ze celkove to zase funguje (ne jako mandrake9.0, kde se mi po jednom dni pouzivani zhroutila rpm databaze).
I kdyz treba chyby jako spatne nastavene jmeno pocitace (ktere jsem zadaval pri instalaci) a nenainstalovane iso-8859-2 fonty dost biji do oci a prekvapi.
Mam z toho dost rozpacite pocity.
Kdo používá x.0 distribuce (netýká se samozřejmě Debianu), je prakticky betatester. Všichni to vědí, takže nevím, proč se někteří snaží tvářit, že je to jinak ;-)
Jinak se ale domnívám, že tentokrát udělal RedHat (na rozdíl od 7.0 s jeho ,,gcc-2.96``) změny správným směrem (Unicode, licenční čistota).
Nikdy jsem nemel jinou distribuci nez RH, na 8.0 jsem se tesil. Z clanku a prispevku nevim zda se mam radovat ci plakat...
Zajimala by me reakce nejakeho priznivce SUSE (8.0/8.1) co zkousel i RH8 a porovnal obe distribuce. Nejvic me stve, ze POKAZDE nove distribuci nastene mravenci prace doladeni systemu pro rozumnou praci :-( to je ale problem asi vsech distribuci.
Ne, neni :). Ja doma napriklad neprechazim z distribuce na distribuci, ale bezim na unstable Debianu, ktery zadne verze nema (meni se v nem pouze verze baliku ;).
No a stable je samozrejme urceno pro produktivni prostredi (servery, desktopy ve firmach, skolach), kde si delsi nefunkcnost a doladovani dovolit nemuzete. Nedavno jsme asi na desitce serveru prechazeli na woodyho. To znamena `ssh server', `apt-get dist-upgrade' a odklepnuti par dotazu nekterych baliku, `apt-get install kernel...2.4.. iptables', zmena firewallu (nejnarocnejsi cast - aby se clovek neodriznul od stroje :), kontrola jmen ovladacu ve 2.4, reboot, zmena fs na ext3, reboot. Hotovo :)
Off topic: jak je mozny, ze kdyz jsem naposledy zkousel Mandrake a RedHat, byly obe bugovatejsi, nez Debian unstable? Vzhledem k tomu, ze je v Debian unstable novejsi software, cekal bych, ze tomu bude obracene.
Melete kokotiny, Xfree (+ komponenty jako xterm) jsou na unicode pripravene jiz dlouhou dobu, co chybi je podpora aplikaci (xedit, klavesnice). Ja to zkousel tak pred rokem a vazne sice funguje zobrazeni v xtermu (uxtermu) ale zbytek treba menu v mem oblibenem WM uz ne (zkuste treba rxvt, aterm,...). To ze si u RH rekli ze zrovna ted zacnou vykrikovat ze uz maji podporu je vazne slusna demagogie. Tak se vzpamatuje a neopakujte kokotiny po kokotech.
Zkuste si stáhnout SRPMS balíčky a spočítejte kolik je v nich přidáno patchů doplňujících/opravujících unicode.
Ano existují programy, které jsou pro unicode již delší dobu připravené, ale rozhodně se v současné době nedá postavit distribuce založená pouze na takových programech.
Pětkrát snížená latence systémového čítače.
Zajimalo by mne, ktery soubor ve zdrojacich jadra musim zeditovat, aby to fungovalo i na novejsich jadrech ?
A nebo uz to ma i 2.4.19 ??
Diky za kazdou radu.
PS: RH 8.0 me v nekterych vecech nastval, napr presunutim menu z KDE do pryc (ti co pouzivali predelse verze vi, co nastane pokud updatujou) ... pak ze nemam font helvetica (pokud jsem prekompiloval qt tak se stratil antialising(Xft2) a obevila helvetica, fixed ..) ... ale co me nejvic nastvalo: icewm ... nejde mi prekompilovat s podporou gnome, dfm ... nejde mi prekompilovat vubec, scribus nejde taky prekompilovat ... aspon ze jadro slo :-)
Zajímalo by mne, vzhledem k tomu, že tento RH není lokalizován, zdali jej mohu použít pro psaní českých dopisů (s háčky a čárkami), k prohlížení českých stránek (v kódování win-1250 i iso8859-2) a k otevírání českých .doc a .xls (alespoň těch jednoduchých) souborů. Myslím, že to je to, co potenciálního uživatele na desktopu zajímá nejvíc a v článku to není explicitně zmíněno. Dík za radu.
S RH 8.0 jsem neprisel do styku, ale RH 7.3 take neni lokalizovan (v tom smyslu jak si to predstavujete), ale cestina v nem samozrejme pouzivat jde naprosto bez problemu a navic je temer vsechno v cestine. Ale s vasimi znalostmi byh radsi pockal az na RH 8.1, jak uz jste se tady asi dovtipil, je to dost revolucni distro, ktere trpi neprijemnymi detskymi nemocemi.
V RH_cz nebylo pro uzivatele zadne pocesteni, jedine co bylo pocesteno byly popisky k balickum jinak bylo vse stejne.
Jedine co RH_cz prinesl(hlavne ta posledni) byly dalsi chyby a nefunkcnost (ta posledni CZ verze na jednom PC padla a US tam jela bez problemu)
Predesle CZ verze byly bez problemu, ale ja vdy radsi sahl po US (pak jsem stejne smazal locales pro mc, net* ... abych mi ifconfig route atd. nepsaly ceske blaboly)
Ano, všechno co jste zmínil, je možné v Red Hatu dělat. To je důležité říci a toho se přechod UTF-8 nedotkne.
RH Linux 8.0 skutečně úplně lokalizován není, pouze částečně. Úplně lokalizovaná ovšem není v současnosti žádná Linuxová distribuce, dokonce ani ty s přídomkem CZ.
Pro normální práci byla i 7.2 česká, páč KDE je vždy přeložené nezávisle na distribuci. Tedy čeština valí OK. A na správu je urkytě lepší klasicky angličtina. Nejdřív se mi čeětina v RH_cz líbila, ale pak jsem zjistil, že vůbec netuším co to česky znamená. V tomhle případě jedině anglinu!
> že tento RH není lokalizován,
Je lokalizovan pro cestinu, jenom ho nevydavaji cesi, takze cestina v nem neni to nejdulezitejsi.
Urcite vas potesi, ze i instalator se s vami bude bavit cesky :).
> zdali jej mohu použít pro psaní českých dopisů (s háčky a čárkami),
Urcite - zkousel jsem mozilla mail a ten urcite cesky psat umi ostatni programy pravdepodobne taky.
> k prohlížení českých stránek (v kódování win-1250 i iso8859-2)
No problemo.
> otevírání českých .doc a .xls (alespoň těch jednoduchých) souborů.
RH 8.0 obsahuje pocestenou verzi openoffice. Staci jen mit nastavene ceske prostredi a openoffice se s vami bude bavit cesky a necha vas samozrejme i cesky psat.
Po cca 5 letech prace s RedHatem, jsem nucen prejit na nejaky jiny unix (pravdepodobne debian). Zkousel jsem nainstalovat RH pouze v textu (zadny X a podobne veci) na svem notebooku (PCMCIA karta) instaluje se tam spousta balastu a bordelu, ktery tam vubec name byt, na rpm jsem si zvykl, nanadavam na nej, smiril jsem se stim ze u RH to asi jine nebude, ale... Zacal jsem odinstalovavat nepotrebne balicky, takove zavislosti jsem jeste nevidel. Prvni co me pri bootovani zarazilo, ze prvni inicializuje network a potom teprve PCMCIA kartu, takze sit lehce nenajede. Takze se musi decente prehodit par symlinku v /etc/rc.x. Dle meho nazoru je jedna z nejlepsi distibuci RH RH 7.0. No ale vzhuru do debianu a jeho dselectu :)
Je pravda, ze v RH 8.0 je spousta veci, ktere (slusne receno) nemusim mit :-(. Jen me mrzi, ze jsem si kvuli nemu na notebooku zvetsil partition. Z vlastni zkusenosti mohu potvrdit, ze verze 7.x jsou nejmene bolestive pri pouziti na serverech. Neda ani moc prace zalepit vsechny bezpecnostni diry. Takze? Rychle zpet.
Ahoj,
ten Unicode v 8.0 me docela podesil. Dovedu si predstavit, ze bych vse prevedl na UTF-8, ale budu moci editovat soubory treba v Neditu?
A pak je tu jeste jeden vetsi problem - potrebuju prenaset data na server, ktery bezi na Debianu a do prace, kde zustane RH 7.3. Asi bych se zblaznil, kdybych mel ty soubory neustale prekodovavat.
Nejhorsi ale pro mne je, ze prechodem na RH8 bych asi ztratil kompatibilitu se serverem. Zatim jsem vsechny vetsi zmeny nejdrive otestoval na lokale, nez jsem je pustil na server. Jenze jak mam vedet, zda mi bude na serveru fungovat spravne cestina, kdyz na lokale bude TAK JINE kodovani?
Proste a jednoduse: bojim se a proto radeji pockam na 8.1.
Kam ten svět spěje, když už si ani čtenáři roota neumí nastavi locale na klasické iso8859-2.
Tohle snad není ani možný. Po přečtení diskuse ke článku člověk získá pocit, že Unicode je něco jako anthrax nebo komunismus a že bychom toto slovo raději neměli vyslovovat před dětmi. Fakt FUD nejhrubšího zrna.
RedHat Unicode nikomu nenutí, akorát ho podporuje. Nechcete si třeba začít zoufat, že RedHat má v distribuci balíček xxx-yyy.zzz, a vy nevíte co to je a tak se toho bojíte (i když ho nemusíte používat)?
BTW, prakticky jsem ověřil, že kdo neinstaluje RedHat-8.0 na čistý systém, ale upgraduje starší verzi, ani si nevšimne, že tam nějaká podpora UTF-8 je. Locales zůstanou nastavené, tak jak byly.
Takže co to tady go?
Tak konecne pisu z RH8, ale narazil jsem na par Win-like problemu. Behem 3 hodin 3 totalni zatuhu - totalne zadna reakce, ani ctrl-alt-del. Pritom hw klasicke, 7.2 bez problemu... Navic i na mem obstaroznim hw rychlostne slabe. V jednu chvili zacne swapovat, ale jiz nikdy neprestane!!! Neco neuvolni pamet ci co? Tak jsem si stahl Operu, hned je to lepsi. Jenom jsem se dostal na problem s psanim diakritiky. Podarila se nekomu rozjet Opera i s cestinou?
Uplne to samy se mi stava, ale u vetsiny programu. Pustim si gedit, sebere si 10MB (vcelku unosna hodnota) , pul hodiny v nem pisu, napisu asi tak 2 stranky (rekneme max 10KB) a gedit najednou zabira 120MB, k tomu 40MB xmms, 70 nautilus, applety tak po 20 a pocitac stoji a swapuje.... :(
Ad Opera: S češtinou jsem problém neměl.
Musíte specifikovat, jaké psaní máte na mysli:
Pokud jde o formulářová pole, tam s češtinou nějsou problémy.
Pokud máte na mysli Opera Mail, tak s tím jsem nedělal.
Hlavně musíte mít verzi Opery 6.0 a novější.
Nějaké informace mám na
http://cardinal.webz.cz/info.html
Kdyžtak se ozvěte mailem.
Ano ve formularich. Je to zrejme fontem, pac se zobrazi jen otaznik, ale formular skutecne odesle data spravne, tedy s diakritikou... Zkousel jsem menit fonty v preferencich a nic. Jinak padani ( bylo to spis tuhnuti ) zrejme zpusobovala vypalovacka, tedy ide-scsi. Jeste to musim testnout. Palit asi nebudeme...
Zdravicko,
predem bych chtel rict, ze do nastaveni fontu v linuxu vidim fakt malo (no spis nevidim) - proto jsem byl rad, ze zalezitosti kolem cestiny a klavesnice apod. za me nejaka distribuce linuxu (RedHat) vzdy nastavila.
Byl jsem spokojen az do te chvile, nez jsem nainstaloval RH8.0.
Najde se tu prosim nekdo, kdo by mi poradil jinak, nez tim ze "ctenari Roota si to snad dovedou nastavit sami".
Mam nasledujici dotazy:
1) da se to unicode nejak "vypnout". Nastavil jsem (jak tu nekdo radil) LANG="cs_CZ" ale vubec nic se nezmenilo.
2) MC se nezobrazuje korektne - v graficke konzoli (mam tim na mysli textovou konzoli v grafickem okne) se zobrazuji "-" a "|" misto normalnich ramecku a po konzoli jsou roztrousene horizontalni pruhy (no ale jinak to jeste jde ;-) ).
- v textove konzoli je to hruza - nektere sloupce pismen jsou jakoby vynechany a misto nich se zobrazuje jen svetle modry pruh - ten nekdy smizi a nekdy tam je - no zobrazeni je dost chaoticke.
3) na textove konzoli je nejaka divna barevna paleta (rovnez pozorovano v MC).
Nevim jestli je to to same - ale uz pri bootu jsem si vsimnul, ze to "[ OK ]" je nejake tmavsi nez byvalo ;-)
4) v RH7.1 (tusim, ze uz i drive) fungovalo prepinani mezi US a CZ klavesnici pomoci klavesy "pause" (nebo "s-lock"? - no nekde tam nahore ;-)) ) a pomoci klavesy ALT se daly psat znaky vzdy z te "opacne klavesnice" - tzn., ze kdyz jsem mel treba CZ klavesnici a zmackl jsem ALT+"u s krouzkem", tak se napsal strednik apod. Fungovalo to jak v textove konzoli, tak v grafice. Jak se to nastavuje? (V RH8 mi to nefunguje)
Tusim, ze vsechny ty problemy s MC bude zpusobovat asi to unicode. Takze nejvyssi prioritu ma dotaz c.1.
Diky za odpovedi.
Zdenek
Ad 1) Raději než LANG nastavte LC_ALL=czech (což je taky klasické ISO-8859-2 locale), případně jen LC_CTYPE=czech (to dělám obvykle já), pak zůstanou hlášky srozumitelně anglicky :o) a LANG unset-něte.
Ad 2) Za předpokladu 1) mi to v xtermu funguje normálně, s výjimkou případů, kdy máte názvy souborů v UTF-8 (nebo IBM852, nebo prostě v čemkoli co potřebuje jiné nastavení LC_CTYPE).
Pokud jde o textovou konzolu, tak ta je skutečně nějaká zmršená. Na konzole češtinu normálně nepoužívám, zkoušel jsem to až v reakci na váš příspěvek, a zatím se mi ji nepodařilo zprovoznit.
Nejlepsi stav, ktereho se mi s RH8 podarilo dosahnout je toto:
LANG="cz_CZ"
SUPPORTED="cz_CZ"
SYSFONT="lat2a-16"
SYSFONTACM="iso02"
Vsimnete si zvlast toho sysfontu - ten co tam byva obvykle, tedy lat2-sun16 je nejak zmrseny a mnoho hackovanych znaku nezvlada - fungujici alternativou je lat2-16 (dost hnusny) nebo lat2a-16.
Takhle beha vse krome mccka (redhat ma dlouhou historii v dodavani nefungujiciho mc :) a nyni se ho zrejme pokousel nejak "vylepsit" pro unicode)
Po upgrade na 8.0 z 7.3 zustava /etc/sysconfig/i18n nezmeneno:
LANG="cs_CZ"
LC_ALL=cs_CZ
SUPPORTED="cs_CZ:cs"
SYSFONT="lat2-sun16"
SYSFONTACM="iso02"
akorat ze predtim cestina na konzoli fungoval bezchybne a ted jsou nektere ceske znaky nahrazeny nejakymi grafickymi symboly...
pak jsem si taky vsiml, ze /etc/X11/XftConfig je obsolete. cimz mi prestal chodit antialiasing v opere. (export QT_XFT=1 do /usr/bin/opera)
ttf fonty z baliku ttfonts jsou nejake spatne... treba arial zobrazuje misto tecky ctverecek, coz se projevuje hlavne v konqueroru.
a taky znak 0xa0 v Konzoli se zobrazuje jako pruhledy ctverecek (ackoli je v /etc/fonts/fonts.conf uveden jako <blank> ... je to videt treba pri rpm -qi binutils
taky by me zajimalo, jestli lze selektivne vypnout antialiasing treba pro monospace fonty - antialiasing v Konsole me dost stve a zpomaluje vypisy.
Pri instalacii mi graficky mod funguje v pohode, ale na zaver instalacie, ked si mam zvolit svoju graficku kartu a monitor, musim zvolit VESA(generic), aj ked mi nadetekuje spravne Radeon 7000.ovladac VESA vsak nepodporuje hardverove urychlovanie a ani vyssiu obnovovaciu frekvenciu ako 60Hz. Existuje nejaky ovladac pre moju grafiku?
Dakujem za pomoc.
Rad bych se zeptal, autora i ctenaru, kteri maji vetsi zkusenosti s RH, jestli existuji
Mandrake ma napriklad velmi zdarilou (neoficialni) uzivatelskou diskusni skupinu sdruzenou okolo PCLinuxOnLine.com Nova RPMka ke stazeni, oficialni i prispevky uzivatelu (zejmena od Texstara) rady, navody, triky zamerene na Mandrake.
Velmi kvalitni uzivatelska fora ma i Gentoo.org. Odkaz primo z hlavni stranky distribuce. Moderne zalozena na phpBB, coz se dnes uz stava standardem diskusnich skupin. Me hlavne potesilo kvalitni vyhledavani.
Na www.redhat.com jsem nasel oficialni mail-listy, ale pripadaji mi pomerne chude, podivne roztridene a navrch mizerne vyhledavani (napriklad nelze polozit dotaz pres vicero skupin)
http://www.redhat.com/mailing-lists/
http://www.redhat.com/apps/community/LUG/
Jedine alternativni server, co jsme nasel je
http://psyche.freshrpms.net/ (kde jsem si stahl podporu pro mp3 :) ale chybi mi diskusni skupina spojena s temito balicky. Reakce 'zivych' uzivatelu jsou k nezaplaceni.
O nicem jinem nevim.
Diky
Holubi na strechach si povidaji ze jadro v RH8 je zkompilovane v gcc 3.2 a timpadem nepodporuje ovladace zkompilovane nejakou nizsi verzi. Ergo mi nebudou fungovat ovladace karty? Mam TNT2 a RH7.2, kde mi drivery z tarballu od NVidie funguji OK (narozdil od rpm verzi). Moc se v tom nevyznam, ale pokud se nemylim tak ty tarbally nejsou ve zdrojacich a "make install" jenom _nasere_ binarky kamsi do hloubi systemu a Xka uz pak v zivote nerozchodim. Proto ty obavy. Dekuji za pripadne ohlasy.
Dobry den, jsem v Linuxu úplný začátečník. Nainstaloval jsem si RH 8.0 (nejspis jsem ty obsahy balicku zaskrtal dobre). Obsahy konfiguracnich souboru jsem nemenil. Nastartoval jsem server Apache a server MySQL. Kdyz zobrazuju PHP stranku nektere prikazy PHP funguji, ale pri snaze o spojeni
mysql_Connect("localhost"); dostanu hlaseni: Fatal error: Call to undefined function: mysql_connect().
Nevedel by jste nekdo co s tim? Pripadne dekuji predem. Ales.
Tohleto Vám fakt funguje ? Já se s tím už delší dobu morduju, funfuje podpora perlu, funguje cgi, ale php ani náhodou. Tak jsem se smažil kompilovat ze zdrojáků, a neúspěch. Na SuSE 6.4 jsem kompiloval v pohodě, co jsem potřeboval, ale morálně zastaral. Myslel jsem si, že když dám v Redhatu instalaci typu server, mělo by to php umět. Na linuxquestions.org jsem našel sice nějaký rozum, doinstaloval jsem všecky rpm-ka, dopsal jsem i libphp4.so jakožto dynamický modul do httpd.conf, a stejně nic. Myslím si, že linux má hlavně sloužit jakožto server, v tom mne však Redhat těžce zklamal. Hostingové firmy to ví a používají 7.3. Teď instaluju tak, že jsem zaškrtl všecko, však mám na pokusný mašině 120 GB HDD tak co. Já si myslím, že dělám něco špatně, že záleží na pořadí balíčků. Nevíte někdo, co s tím, jak to naklikat ? Připadá mi to dost podobný Mikrošrotu, kde sice lze všecko naklikat, výsledek ale leckdy stojí za hovno.
Zdravim vas,
na uvod by jste meli vedet:
- v linuxu jsem absolutni nula
- jsem 2D grafik ...okrajove i 3D
- delam i do zvuku
- zacal jsem s progamovanim v Jave
1.Nevim zda jsem si vybral RH8 dobre, vim ze 2D grafiku zastoupi (snad kvalitne) program GIMP, ale 3D grafiku i na dale (bohuzel) budu muset provozovat ve windows.
2.Nevite jak bych mel co nejvice korektne postupovat pri vytvareni oddilu na mem HDD a jaky system (RH8 a winXP) mam zavadet jako prvni a jaky system souboru mam v oddilech vytvorit(fat32,ntfs..)?
3.Moje hlavni rozhodnuti pro zkoncovani s winxp byla jejich neustala snaha plest se mi do zivota.
Rad bych od vas dostal radu, jestli jsem se neunahlil. Winxp chci mit vyhradne pro 3D a hry nic vic od nich necekam. Naopak RH8 chci pro praci v GIMPu a hlavne pro programovani. Momentalne mam downloadle 2CD's RH8, mam si downloadnout vsech 5 CD's, nebo mi postaci prvni 3?
4.Myslite si, ze jsem se rozhodl dobre? Nebo mam radeji dal pracovat jen ve winXP? Windowsy povazuji jen jako nutne zlo, ktere musim trpet, ale Linux se mi libi svou myslenkou... i prez malou podporu multimedii. Ale verim, ze to chce jen cas.
Predem vam moc dekuji za vase odpovedi, pokud nekdo z vas vyuzije muj e-mail, tak prosim do predmetu napiste slovo:linux
Jeste jednou diky.