Taky jsem pred par dny presel z RH 7.3 na Debiana a i pres nektere vyhody nejsem vubec nadsen. S tou stabilitou (= starejma balickama) to trosku prehaneji.
Ve stable vetvi je naprikled pouze XFree86 4.1.x. Argument, ze muzu pouzit unstable vetev je sice pekny, ale to by musely byt aspon v ni nejake novejsi balicky (treba zrovna zminovana Xka jsou tam jen 4.2.x). IRC klient X-Chat je taky stary (porad mluvim o unstable), moje oblibene licq je pouze v unstable a jeho instalace by vyzadovala upgrade pulky systemu.
Aspon ze jsem nasel 'backported' XFree86 4.2.x a GNOME 2.2, aby i graficke rozhrani vypadalo k svetu.
Argument, ze si vsechno muzu prekompilovat? Ano, muzu, ale tim vlastne prijdu o vsechny vyhody onoho genialniho apt systemu.
Lpeni pouze na GPL software se mi taky nelibi (kde je Pine?).
A co me dorazilo. Konfiguruju temer vyhradne zasahy do textovych konfiguraku. U RedHatu jsem nemel problem, u Debianu jsem si hned u prvnich dvou konfiguraku, do kterych jsem chtel zasahnout, precetl v jejich hlavicce "needitovat, je generovamo z ...".
Tohle ma byt ta skvela distribuce? Ja vam ji, mili Debianiste, neberu, mame tu pravo vyberu, ale pro me asi fakt neni...
Ted stahuju Slackware 9.0. Po souborech, protoze uz jsem prisel na to, proc je cekani na oficialni ISO marne... :-)
Vcera jsem opustil ten hnusny RH8.0 a nainstalil Debian, ale kdyz jsem udelal upgrade ze stable na testing, tak mne to nejak rozhodilo fonty v KDE v programu Konzole. Vubec se v tech fontech v X potazmo KDE nevyznam, toz to budu muset nastudovat :-( Na druhem pocitaci mam RH7.3 a taky jsem s nim spokojenejsi nez s tou verzi 8.0.
ntw
Zdravim
Me prijde RH vubec nejakej divnej. Mel jsem co do cineni s RH 7.0 (asi 14 dni byl na serveru nez jsem zjistil, ze potrebuju jadro 2.4) a s RH 8.0. Nikd yme to nejak nenadchlo. Nez jsem nasel nejakej konfiguracni skript, tak to trvalo tyden. Ted mam na serveru slacka 9.0, jednak je rychlejsi. pak taky mensi a hlavne jednodussi. Netusim, kde se vzala fama, ze slack je urcenej pro guru. Ja jsme pokrocily zacatecnik a jsem mooc spokojenej. Jasne, mohly by to byt jeste lepsi, ale to uz by to muselo mit ovladani myslenkama, aby udelal to co chci a sam by si to nejak jakkoliv zaridil.
Zdenek
Myslim ze tohle nema s distribuci (az na malicky programek na pridavani VLANu) nic spolecneho - je to veci kernelu. Ja uz provozuju asi dva roky VLAN trunk na SMP stroji (2x Athlon MP-1200, Tyan Thunnder K7), routuju nekolik VLANu a jeste jednu sit na zvlastni ethernetove karte, firewall s 600+ pravidly, a nemam problem (krome toho, ze mi asi pred mesicem zacaly odchazet vetraky a stroj asi 2x spadl - po vymene zase slape jako hodinky).
-Yenya
Me jede KDE na Pentiu 166@188MMX s 96MB RAM, ale to je spise sadomasochismus... Na dalsich pocitacich mi bezi vse uspokojive (PII 400MHz a PIV 1.5GHz, oba 512MB RAM). Co se tyce programu, ktere pouzivam denne, tak nejnarocnejsi je Netscape 7, ktery si po nekolika hodinach prace obvykle nevezme mene jak 300MB RAM...
No ehm, otázka je co si člověk představí pod pojmem "slušně". Třeba KDE 3.1 může slušně běžet na ledasčem, kde je alespoň něco jako PII+ a alespoň 128MB RAM. Na druhou stranu OO nemůže slušně běžet snad nikde :(( U mě na 900MHz athlonu s 384MB RAM trvá snad půl minuty než se mi objeví vůbec okénko, které mě informuje o tom, že OO se začínají (!) nahrávat. O tom, že to sletí při importu každého třetího dokumentu radši ani nemluvit. Prostě OO představuje všechno to, čemu jsem se před lety vysmíval na M$ platformě a obávám se, že mozilla míří stejným směrem. Osobně používám KDE3.1, které je super (i když starší verze jsem nikdy nemohl vystát a myslel jsem si něm totéž, co OO), Koffice a Konqueror. Je to hezké, rychlé a stabilní. Doproučuji.
Ahoj, nevim jak jsi dosel k nazoru ze s mozillou to jde z kopce. Protoze ja honim na svem RH8.0 mozillu Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; en-US; rv:1.3) Gecko/20030314 a neda se to nazvat jinak nez ROCK STABLE. Za 3 mesice docela hutneho pouzivani nekolik oken v kazdem 5 - 10 zalozek to spadlo snad jednou.
Chybu bych hledal v tvem HW popripade konfiguraci systemu.
Neříkal jsem že mi padá Mozilla, říkal jsem že mi padají OO při importu určitých konkrétních dokumentů a jsou neskutečně pomalé.
S tou mozillou jsem to myslel tak, že směřuje ke stále větší nabobtnalosti a nenažranosti, takže za chvlíli budeme potřebovat 10GHz procesory, jenom na to abychom se podívali na nějakou ublbanou HTML stránku.
Mno nevim,cetl jste novy roadmap? Prechod k samostatnym aplikacim na mail a browser (Phoenix/Minotaur) je spis krok opacnym smerem nez tu naznacujete...
Jinak co se tyce OO,tak jsem zkusil ty z RH9 ve svem tempu (oofice *.doc) a nevyskytl se jediny problem...a bylo velmi rychle...(oproti drivejsim verzim)...
Doma beham OpenOfice.org 1.0.2 z instalaku na RH 7.3 na pentiu a 64MB pameti...a take se to da pouzivat (faktury,cenove nabidky apod...a nepada to)
Mam podobnej pocit. Taky pouzivam OO, kde3.1, mozillu a Duron700+256. sice nerozumim tomu jak ten soft vyvojari postavili, ale je jasny, ze programy tohohle typu by mohly chodit 100x rychlejc (rychlost startu urcite). Mozna se na X-kach neda nic napsat lip, ale treba Windowmaker chodi docela pekne. Nejlepsi by bylo napsat graficky prostredi pro Linux znova, nejdriv presne specifikovat co teda bude umet a pak ho implementovat a optimalizovat. Jinak projekt porad narusta a neunosne se zpomaluje (viz rozdil mezi kde1.0 a 3.0). jinak teda kde 3.1 je zatim asi nejlepsi volba...
Mam podobnej pocit. Taky pouzivam OO, kde3.1, mozillu a Duron700+256. sice nerozumim tomu jak ten soft vyvojari postavili, ale je jasny, ze programy tohohle typu by mohly chodit 100x rychlejc (rychlost startu urcite). Mozna se na X-kach neda nic napsat lip, ale treba Windowmaker chodi docela pekne. Nejlepsi by bylo napsat graficky prostredi pro Linux znova, nejdriv presne specifikovat co teda bude umet a pak ho implementovat a optimalizovat. Jinak projekt porad narusta a neunosne se zpomaluje (viz rozdil mezi kde1.0 a 3.0). jinak teda kde 3.1 je zatim asi nejlepsi volba...
Ale to jste na omylu, pane Kubíku, a neměl byste uvádět v omyl ani jiné!
Naše firma (a ne já) nenabízí ani nenabízela prodej "Red Hat Linuxu", pouze jsme nabízeli vypálení určitých dat, stažených z internetu, na CD, zcela (dle našeho názoru) podle zákonů ČR, pravidel GPL i firmy Red Hat Inc., uvedených na
http://www.redhat.com/about/corporate/trademark/guidelines
Naprosto jasně bylo uvedeno, co prodáváme, co je v ceně produktu, a bylo uvedeno i zřeknutí se záruky a podpory ze strany dotčené firmy, podle jejich pravidel.
Jsme zastánci dodržování zákonů a odpůrci nelegálního užívání software, což může potvrdit každý, kdo se kdy u nás pokoušel (marně) získat nelegální kopii, dokonce i firma Microsoft, u které jsme spnili podmínky v akci "Legální software u nás legálně", a kontrolní nákup, který provedli u nás, byl zcela v pořádku-kdo zná "Mystery Shoping", ví, o čem píšu.
Tak si myslim, ze ta pravidla pro podporu, jsou trochu prehnana. U nas je touto dobou nasazeno asi osm Linuxovych serveru, ale podporu potrebujeme tak pro tri, ostatni si umime nastavit sami. Bohuzel dle RH by bylo treba platit za vsechny, coz neproslo. Tak bylo rozhodnuto migrovat jinam (Debian). Neni totiz mozne v podnikovem nasazeni neplnit licencni ujednani, pokud tedy firma chce vystupovat jako solidni partner.
Petr
Tak toto už RH přehání s tou rychlostí. Je pěkné, že občas pustí do světa něco pěkného (třeba UTF-8 je dobrá volba - ovšem zde mám problém: Můžete někdo helpnout? Mám ještě staré stránky v ISO a teď v PHP dám české locales a nechám si zobrazit měsíc a ten je UTF-8...). Jenže mě štve, když s každou verzí musím dumat, který program je nahrazený kterým a hrabat se v nových konfigurácích atd. (např wu-ftpd, zase ten nový má pěkné hlášky, všechno jen dude)... Ale zas ho asi zkusím... Jinak fakt bych chtěl opět zkusit ten Slack (kolik roků jsem ho neviděl) a na server možná FreeBSD... Jen ten čas:-(
Chtel bych jen vsechny dusledne varovat pred naszaenim %subj% na server, na kterem provozujete X-teminaly.Jak jsem se docetl ma Xfree tezke problemy s podporou Unicode fontu. Je to celkem logicke predstavte si jak Xserver na P150Mhz a 16MB ram cachuje font ktery ma 65000 znaku a tech fontu tam muze byt najednou treba 10. A neco na tom bude neuvazene jsem to nasadil na server a pada to jak o zivot. Prechazim na Debian.
Moderní aplikace (GNOME, KDE) používají Xft, a ten generuje znaky teprve na požádání. Aplikace navíc pracují se sadami písem s menšími repertoáry znaků, z nichž sestavují Unikódové sestavy (např. Pango).
A základní bitmapové unikódové fonty, které přicházejí s X, zase neobsahují čínštinu a japonštinu, ale pouze evropské znaky, takže nejsou až tak velké.
Navíc máte možnost spustit X Font Server.
A co myslite, ze mi bezi na serveru, myslite, ze mam na kazdem terminalu nakopirovane vsechny fonty pres NFS nebo co? Samozrejme, ze vse tohle jsem zkousel, ale konqueror, kmail, mozilla cele KDE padnou na hubu tak 10x za den. Kdyz jsem tam mel RH 7.3 nic takoveho to nedelalo. A cestina ? To je naprosta hruza.
Ve verzi 9 je zásadní změna a to nasazení NPTL. Jinde taková věc není. Binární kompatibilita byla zachovávána mezi minor a ne major verzemi. Není pravda, že by RH nyní neměl binární kompatibilitu zachovávat, ale nebude na ni nuceně lpět 1.5 nebo 2 roky (takže klidně může být i více). Soubor bootdisk.img se sice používá pro všechny typy instalací, ale pokud máte SCSI nebo chcete síťovou instalaci, bez doplňující diskety se neobejdete. Instalátor je uzpůsoben pro DVD a v krabicích DVD disk najdete (se stejným instalátorem). Netuším, odkud se NPTL mělo backportovat, protože to je úplně nová věc. Java od Sunu funguje (i v Mozille). ACL a ACPI je nešťastné jen do té míry, že je nestabilní a to je fakt (všude a nemůže za to RH). Ladící informace jsou sice v extra balíčcích (pokud si sám balíček přeložíte), ale nejsou v distribuci, takže je nelze rovnou nainstalovat nebo se s nimi přímo setkat. Sort, grep apod. pracují s UTF-8 srovnatelně jako s národními locale, takže UTF nelze jednoznačně vinit ze snížení výkonu. Vypínání locale bylo již v RH8 a i dříve, protože lokalizovaný výstup nelze jednoznačně parsovat. KDE ani GNOME není hluboce modifikováno, jen je implicitně nastaveno Bluecurve. Změna zpět (resp. na default) je možná na párk kliků myši. Myslím, že když už máte takové problémy s faktickou správností, měl byste alespoň pozorněji číst již dříve uveřejněný článek: http://www.linuxzone.cz/index.phtml?idc=647
S binární kompatibilitou máte pravdu, byl to překlep, zaměňte si prosím slůvko "major" za "minor", stejně jako i DVD instalace je možná (postup lze nalézt v souboru README na prvním disku).
NPTL bylo do RHL 9 (coby distribuce postavené na jádru 2.4) backportováno z vývojové větve jader (2.5).
Java to není jenom plugin do Mozilly (tady funguje aktuální verze 1.4.1 od Sunu i Blackdown), ale existuje mnoho implementací. S NPTL není kompatibilní například Java distribuovaná s Oracle, takže Oracle 9i bohužel do RHL 9 nenainstalujete.
Je jistě škoda, že ACL ani ACPI v jádře není. Netvrdím však, že za to může RedHat.
Co se týká vypínání locales. en_US.UTF-8 neprodukuje lokalizovaný výstup a přesto se Red Hat rozhodl používat prosté ascii. Pomalého zpracování unicode - viz https://bugzilla.redhat.com/bugzilla/show_bug.cgi?id=82032
No Oracle sam o sebe ma pomerne dost javy v sebe. Ja sa pokusam to nainstalovat na rh9 s podporou od kdekade vratane metalinku uz asi 5 dni s prestavkami. Problemove miesta su java a linkovanie. Ono to sice povedzme uz aj zbehlo ale potom nesiel spravne enterprise manager a zoparkrat mi koli RDBMS zatuhol system az k ladovemu stavu co pri tomto jarnom pocasi je az s podivem ;)
dz
Mno zatim jsem zadny pad rpm nezazil, a ze mam rpm databazi pekelne velkou. Take jsem upgradoval z 6.2 na 7.2 a ted na 9 a uptime 4 dny pricemz behem tech dnu opravdu porad delam s rpm (instalace novych veci ktere z RH "vypadly",rebuild freetype s podporou hintigu a spousta dalsich)...a proste to jede...snad me neceka neprijemne prekvapeni....
Mam pocit, ze Oracle na RH9 moc nepatri. Podpora pro 8i byla na RH6.2 a pro 9i nekde na RH7.x. Jinak pochopitelne patri predevsim na RHAS 2.1. To je jako cpat Oracle 9i na WinXP MediaCenterEdition Prirovnani tezce pritazene za vlasy. Ne ze by to neslo, ale nikdo do toho nepujde :-)
Oracle 9.2 bezi na RH8 jak z praku, zcela bez problemu. No jsou tam nejake problemy s NET8 lokalne, ale to jsem neresil, to se da ozelet.
Jinak bez problemu.
Nicmene oficialne jsou pro tuto verzi podporovane jiz jen AS verze Redhatu.
Osobne nevidim moc duvodu davat Oracle na RH9. Nicmene predpokladam, ze i tam se po nejakem hrani se "super kompatibilni" Javou podari nacpat. :-)
až na obvykle nefunkční webrsync, problém s maskovanými balíky, sem tam silně nevychytané závislosti ... chcete přeposlat výtah z toho, co vše jsem si při poslední instalaci Gentoo zakusil? :-)
jinak ale nemyslím, že by si jednotlivé instalační systémy měly co vyčítat ... každý má svoje mouchy; rpm v mandrake už se nedá vytýkat to, co před pár lety bývalo oblíbeným tématem flame rpm vs. deb - abych pravdu řekl, v poslední době mi rpmdrake přichystal méně nepříjemných překvapení, nežli dselect ... jak je na tom rpm v RH bohužel nevím, s RH jsem začínal na Picassu (asi 3.0?), ale brzy po objevení MDK jsem konvertoval k "pentiové" distribuci (a hlavně s výtečnou podporou i18n!) a nyní směřuji ke kompilovaným...
\uv{Jo presne tak :-) urpmi je minimalne stejne dobre, jako debianovsky apt.} Neni, na jednom kompu mam deb, na druhem mdk, oba jsou pripojeny na dost rychlou sit, oba pouzivam denne. Program urpmi se hur konfiguruje. Taky me zarazilo to, ze kdyz panove z mdk vydali novou verzi (9.1 - tusim), verze 9.0 zmizela ze serveru, kde jsem mel nastaveno urpmi. A konkretni vysledek? Diky tomu, ze nemam pristup k balickum 9.0, nelze mi na laptopu nakonfigurovat napr. externi monitor. Ale ja ted nehodlam povysovat na novou verzi. Az na svem laptopu dokoncim nejake zalezitosti, hodim tam debian. Ale tato debata by mela byt o cervenem kloboukovi, ze? Ja jej pouzival od verze 5.2 do verze 7.3. Od verze 8.0 uz mi opravdu nic nerika.
Reaguji na nekolikero prispevku:
1. Take mi to prijde docela usmevne, mam distro na technologii RPM (coz je RedHat-i vynalez) a spravuji to pres urpmi (coz je asi Mandake, ale dost silne pripominajici princip debiani spravy baliku).
ALE funguje to nadmiru dobre.
1.1 "Debian - stable/unstable" - nadavat na neaktualnost debianu je docela podivne. Vzdyt je to jeho filozofie! (maximalni stabilita, proverenost a spolehlivost za cenu ustupku od aktualnosti) Pokud chcete nejnovejsi sw poridte si MDK, nebo neco podobneho.
2. No to nebylo priliz prozirave nalinkovat si zdroje takto. Pokud si je nalinkujete pres Mandrake-old, tak pan Mazanec garantuje nemennost adr. struktury. Jak proste mily PePo. Staci tedy jen vedet co delam. (ja napriklad sleduji konferenci a tam jsem se to dozvedel).
hezky den
PJ
Pokud použijete aplikaci, která si dělá správu fontů sama (OpenOffice, Mozilla), stačí ji nainstalovat. Pro zbytek systému je jedinou možností přejít na fontconfig. Obávám se, že lámání (rozšíření) starší distribuce bude obtížnější, než upgrade na distribuci, která to již podporuje "sama".
S tim RPM je to fakt. Me se to hryzalo pri kazde druhe manipulaci s baliky. Vypozoroval jsem, ze to dela jen na masinach, kde byl delany upgrade. Nikdy ne na ciste instalaci.
Tak jsem vyhazel vsechny baliky, ktere tam zbyly ze starych verzi a od te doby zadny problem.
Starsi baliky jsou udelane na starsi verzi rpm a asi
ta zpetna kompatibilita neni uplne OK.
Mohu potvrdit ze po upgradu z 8.0 na 9 problemy s RPM narostly do jindy nevidaneho poctu. 50% problemovych operaci neni v mem pripade daleko od pravdy. Pokud se potvrdi ze cista instalace temito problemy netrpi pak me to uchrani od prechodu na jinou distribuci o nemz jsem byl temer rozhodnut. Odstraneni starsich baliku pomoci takto funkcniho rpm nepripada v uvahu ;((. Nezbyva nez odzalohovat dulezity data a hura na cistou instalaci. Je to skoda, system jsem upgradoval od verze 5.1 /asi 1998/ bez nutnosti reinstalace a velmi jsem si liboval ze po trose prace s upravami konfigurace sluzeb jede dal. No nic casy se meni a nyni nastal cas na generalni uklid.
Tak zrovinka tohle není, dle mého názoru, u RH dořešené. Ano, používám RH na 6ti mašinách, ale tohle jim nemohu odpustit. Otestoval jsem si dselect od Debianu a byl jsem nadmíru spokojený. Systém, který elegantně řeší závislost balíků, bez nutnosti hledat, kde a jaká verze se nachází, je neocenitelný. Nyní ještě ten problém se zatuhnutím RPM nástroje :( Pokud zde provedou nápravu, bude tohle distro opravdu fajn.
Mno zatim jsem zadny pad rpm nezazil, a ze mam rpm databazi pekelne velkou. Take jsem upgradoval z 6.2 na 7.2 a ted na 9 a uptime 4 dny pricemz behem tech dnu opravdu porad delam s rpm (instalace novych veci ktere z RH "vypadly",rebuild freetype s podporou hintigu a spousta dalsich)...a proste to jede...snad me neceka neprijemne prekvapeni....
*omlouvam se za dvojitost prispevku,poprve jsem se asi netrfil,mel bych jit spat...*
hurá, tak tohle je první Linux, kde vidím, že v "Start/Programy" (omlouvám se za Windows-like terminologii) jsou programy popsané svou funkcí a ne svým názvem. Už Windows 3.1 (a tuším i 1.0, ale tu jsem jen viděl) používala pro kalkulačku label "Kalkulačka" a nikoliv calc.exe. Linuxu to trvalo dalších 10 let, zkoušel jsem poslední Mandrake a tam je stále v Programech mnoho označeno pouze názvem souboru (xAbcde a pod) a nezkušený uživatel je naprosto out. Za tohle má nový RedHat velké plus. Doufám, že se vyhnuli dalšímu nešvaru a nedali do defaultní instalace pět druhů kalkulaček, tři druhy prostředí, dva druhy Office-balíků, čtyři programy pro tvorbu grafiky a pod. Ale bojím se s ohledem na tu spoustu cédéček, že se mýlím.
Hmmm, akorat nevim, co by si uzivatel pomyslel, kdyby videl v nabidce:
Programy/Prohlizec PDF souboru
Programy/Prohlizec PDF souboru
Programy/Prohlizec PDF souboru
Naopak se naprosto presne orientuju, kdyz vidim
Programy/XPDF
Programy/Acroread
Programy/GhostView
:) Ale asi jde jen o cvik a o to, ze na Linuxu mam moznost volby.
jaksi jste opomněl "nezkušený uživatel je naprosto out" a "defaultní instalace"
mluvím o nezkušeném uživateli. Zkušený linuxář by si svůj prográmek našel i kdyby byl schovaný, zašifrovaný a bez jména ;-)
Nechápu proč by mělo být v defaultní instalaci třikrát prohlížeč PDF, když by tam mohl být jeden funkční. To že si zvyknete na "OpenOffice calc" nebo "bc" místo "Kalkulačka" je pochopitelné, byli byste blbci, kdybyste to hledali více než jednou. Ovšem přiznejme si to - když byste nevěděli jak se kalkulačka jmenuje, a kdyby tam bylo "openoffice calc", "bc" a "kalkulačka", tak byste při hledání kalkulačky klikli na "kalkulačka". Leda byste byly ženy a blonďaté a proklikali vše ostatní.
Samozřejmě Linux by mohl obsahovat při instalaci i admin režim, kde si lidi mohou takovéto věci přizpůsobovat, ale stále nechápu proč by pro běžného uživatele tam mělo být tak přehnuseno zbytečnými programy. Je fajn že si mohu nainstalovat free CAD. Ale kurňa proč mi jej to defaultně instaluje na každý počítač, i když to chci dát sekretářce? V češtině se "default" překládá jako "základ" tak proč to firmy nepochopí a nedají tam "defaultně" pouze základ? ;-)
Takže ještě jednou hurá, že to někomu po deseti letech došlo.
Prominte, ale pokud by jste rad vami zminovane "vychtavky" naucte se si menu prestavet.
pokud chcete mit jen jeden program na ...
naucte se instalovat lnx distribuci.
svuj prispevek si zazalohujte, a az budete pokrocilejsi uzivatel linuxu vratte se k nemu...
Moznost vyberu je zcela zasadni vec, pokud si neumite vybrat, (opravdu chapu, ze to dezorientuje - nebyl jsem na tom jinak), vyzkousejte, otestujte, trochu poserfujte po inetu a hned budete mit jasno.
Vami popisovany "nesvar" se nazyva svobodne uzivani sw/nebo jinak: moznost volby.
Myslim ze to do ceho se snazite strefovat, je vase neschopnost a pevne verim, ze se vam ji podari prekonat, stejne tak dobre jako ji prekonavam ja/nebo lepe :)
hezky den.
PJ
Takze uz aj RH robi kroky s hodnotenim: "že to může být pro řadu uživatelů velice nepříjemné".
Uz to nie je o tom, ze si "moze" objednat sluzby, dostavame sa do stavu, ked "mal" by si objednat sluzby a coskoro to bude "musi" si objednat sluzby.
Nakoniec to je vsetko len o peniazoch :(
Existovali by kvalitne disribucie ( snad jedine Slack je vynimka + niekolko trpaslikov ), keby ich nevytvarali plateni programatori? Dokazu jednotlivci a nadsenci posunut linux do podnikovej sfery alebo do domacnosti? Zrejme nie...
zdravíčko, dokázal by mi někdo vysvětlit, proč v RH nemohou být programy pro práci s mp3? v článku je sice odkaz na informace v minulé recenzi, ale tam se píše, s prominutím, velký kulový...
vím, že třeba debilan nebo mdk také hodně dbají na licenční čistotu (ledacos musím tahat z plf místo oficiálních mirrorů), ale mpg123 mají ...
No popravde receno tezko rict. Minimalne dekoder je presne definovany v norme. Kdokoli si ho tak muze naprogramovat a pokud da vysledek sve prace volne k dispozici, tak tenteo dekoder MUSI byt free. Z toho mi tedy vyplyva, ze neni zadny duvod pro to, aby xmms v RH neumelo prehravat mp3.
mno, zmíněná site mě nijak nepřesvědčila o tom, že by každý mp3 dekodér (či enkodér) musel mít jejich licenci ... sice si tam chtějí účtovat poplatky i za distribuci zkomprimovaných souborů (!), ale ve výčtu patentů nemají nic, co by se přímo týkalo formátu jako takového (soudě dle popisek, celé patenty jsem pochopitelně nečetl), pouze metod ...
Bohuzel, thomson multimedia a fraunhoffer opravdu maji patentovany format mp3, urcite zpusoby komprese zvuku (proto take se nejspis budou soudit s tvurci nekterych dalsich kompresnich formatu - AAC, ...). To plati na enkoder i dekoder, protoze v licenci neni specifikovano, pro ktery z nich patent plati.
Jak jsem se tak koukal v kterych zemich tyto patenty plati, Ceska republika nikde neni :). Zatim...
Jinak, vykaslete se na mp3. Zkuste Ogg Vorbis :).
Tak si zkuste vygenerovat nejakou vetsi zatez
na SMP stroji s 2.4.20 a XFS svazkem pres vice disku
(zkousel jsem LVM, pravdepodobne bude padat i na RAIDu). Myslim ze je tam stejny deadlock jako u ext3+ACL/XATTR - coz je taky vec, ktera v RH Phoebe byla a do finalni RH 9 se nedostala.
Jinak 2.4.20+XFS na UP stroji je v pohode - ftp.linux.cz ted obsahuje 800 GB XFS svazek nad LVM (tam jsem naopak mel nejaky problem u ext3).
-Yenya
Chtel bych jen vsechny dusledne varovat pred naszaenim %subj% na server, na kterem provozujete X-teminaly.Jak jsem se docetl ma Xfree tezke problemy s podporou Unicode fontu. Je to celkem logicke predstavte si jak Xserver na P150Mhz a 16MB ram cachuje font ktery ma 65000 znaku a tech fontu tam muze byt najednou treba 10. A neco na tom bude neuvazene jsem to nasadil na server a pada to jak o zivot. Prechazim na Debian.
Podpora LVM v instalaci i distribuci je. Svazky lze vytvářet, spojovat a posléze je použít jako cíl instalace. XFS v jádře není, protože je to extrení patch. Vanilla (tj. to oficiálně zveřejňované jádro od Linuse) se pro distribuci masivně záplatuje a některé záplaty mění interní funkce, datové struktury i principy práce s jednotlivými subsystémy jádra (zkuste třeba na RH jádro nasadit bezpečnostní záplatu ptrace pro vanilla jádra). Každá další externí záplata tak exponencielně zvyšuje množtví práce při jakémkoliv pokusu o další záplatování nebo přechodu na novější verzi (distributoři nemají vlastní trvalý extra fork jádra, protože by tím jednak zvýšili svoje zatížení a jednak sebrali vývojáře linusovu "hlavnímu proudu", což je nežádoucí stav, nicméně zároveň nutně potřebují záplatovat a pohybují se tak mimo vývojovou větev linusova jádra [ať už kvůli VM, ext3 nebo neuspokojivé stabilitě ve stress testech]). Takže v jádře najdete ext3, reiserfs a jfs. Myslím, že to není málo. XFS je již v jádrech 2.5, takže s jádry 2.6 budete mít XFS i v RH.
Ledaskdo tu skuhra nad nejruznejsimi subjektivnimi problemy, ktere provazi kazdy system, ale ze sve zkusenosti a zrejme i podle reakci zde a jinde je zrejme ze Redhatu se konecne povedlo udelat distribuci, ktera se bez problemu nainstaluje, pritom na vas mluvi cesky, pri bootovani nevidite paskvilne ceske hlasky, ale skutecne to je cesky, kdyz zvolite cestinu tak se vam cestina skutecne nainstaluje, nasledne to cesky pise a tiskne. To povazuju za mensi zazrak.
Tim chci rici, ze zatimco RH8.0 vas dokazal otravit uz pri instalaci, tak RH9 se to u me nepovedlo a pres skepticka ocekavani jsem byl mile prekvapen hladkosti prubehu a nasledneho behu. Zda se preci jen povedla nejaka skrytejsi bota se ukaze az pri delsim pouzivani, ted tezko hodnotit.
Subjektivne: RH9 je u me podstatne rychlejsi nez 8.0 coz nevim jak dosahli a na jistem problemovem pocitaci (RH7.3 nesel vubec a 8.0 se tam obcas taky potacel) jede RH9 bez problemu.
Celkove si myslim, ze je to minimalne desktopove na urovni.
Tak tak, a to menu je taktez lepsi nez minule (ze napr. Office je v Office a Office->extra, a ne v Office a extra->Office (pokus pominu, ze nejvic se mi libilo to stare, ale pro nektere uzivatele je to lepsi.... u mne je to stejne jedno neb ja preferuji IceWM, a to i presto ze mam PC na kterem bezi KDE svizne ... jenze IceWM startuje rychleji a ja stejne furt dlubu v RXVT a harji si s GCC))
No a k te kavlite uvidime, pro mne neni problem prejit na Slacka, Debian {konfiguruji editorem} atd. ale ac obcas nasadim Slacka, tak z nejakeho blize nurciteho duvodu preferuji RedHat, nevim sice proc, ale zase je to 100x lepsi nez M$ Windows.
> Redhatu se konecne povedlo udelat distribuci, ktera se bez problemu nainstaluje, pritom na vas mluvi cesky, pri bootovani nevidite paskvilne ceske hlasky, ale skutecne to je cesky, kdyz zvolite cestinu tak se vam cestina skutecne nainstaluje, nasledne to cesky pise a tiskne. To povazuju za mensi zazrak.
hm, to se jim toho teda KONEČNĚ povedlo hodně ... :o)
"... zrejme ze Redhatu se konecne povedlo udelat distribuci, ktera se bez problemu nainstaluje, ..."
*** Hehe, tak nevim, co si mam myslet. Jeden kolega to tady nainstalovat uplne v pohode a uz na nem jede.
Dalsi kolega ho zkousel, ale instalace nenabehla-vubec nenahodil Xka pro grafickou instalaci (problinke sedive okno s X kurzorem a pak error, ze se nejde pripojit na :1.0). Zkousel to dvakrat, pak to vzdal, nahodil Mandrake 9.1 a za 20 minut ho mel funkcni.
Co na to rict.
Zdravím,
stáh jsem si 3x ISO soubory od RH 9.0 jenže mi to nejde vypálit?! Je možné, že to ISO bylo stažený špatně?
Existuje způsob jak zkontrolovat integritu těch stažených ISO souborů?
Případně, abych stahoval rychleji jsou ty ISO soubory umístěny na některém českém serveru?
Díky moc za pomoc :)
alebo md5sum -c MD5SUM pre nas lenivych, co nechceme studovat 128bitove cislo a porovnavat ho s inym dlhym cislom :-).
V pripade ze subor nejde vypalit by som hladal chybu niekde inde. Pretoze aj keby tie isa boli zle stiahnute, napalit by isli, problemy by boli az pri instalacii.
Inak rh8 pri instalacii ponukal moznost skontrolovat media. Dufam, ze v 9 to ostalo.
Myslim si ze kazda distribuce ma sve pro a proti a je na kazdem, at si zvoli tu svou. Zkousel jsem Debian 3.0, Suse 8.0 a RedHat pouzivam uz od verze 5.0.
Da se rici ze nejpovedenejsi byla verze 7.3. S nastupem RH 8.0 a UTF-8 nastaly urcite problemy. U RH 9 byly nektere problemy odstraneny, ale stale mne trapi problemy s man. Pokud mam nasteveny ceske locales, tak u RH 8.0 byly problemy se zobrazenim u kazde man stranky. v RH 9.0 doslo dle meho zjisteni k naprave v tom smeru, ze neprelozene stranky se jiz zobrazi korektne ale pro ceske to v uvodu vypisu vyhodi chybove hlasky o "<standart input> :xxx: warning: can't find special character 'u0xxx'" a vypsane chybejici znaky proste man nevypise a pak se to zle cte. Samozrejme je mozne prepnout locale na us_EN, ale elegantni reseni to neni.
Osobne si myslim, ze se RH9 od RH8 hodne polepsil, konecne se mi ho podarilo nainstalovat napoprave bez problemu (IBM ThinkPad 600E) i s ACP softmodemem (kompilace ovladace primo od IBM) a pomocnych utilit (pisu primo z nej :-). Zatim mam problemy s PC Net Card NETGEAR FA511, ktera se mi proste nepripoji, i kdyz je nadetekovana. Ten samy problem byl ale i s MSWin, kde fungovala na DHCP jen ihned po instalaci (po restartu uz nestahla zadne pakety) nebo s pevnou IP. V Linuxu jsem se dostal nejdale na packet loss 97% a ping ~2000ms u primeho propojeni dvou pocitacu. Takze to asi bude nekde jinde.
Pokud by vice lidi touzilo po kompletnim postupu instalace, muzu ho nekde zverejnit.
Cus! B.
Prosim, nepochopil som, ake su problemy s licenciou Red Hatu.
To ho nemozem stiahnut a napalit si ho, trebars aj pre kamarata?
A co pouzivanie vo firme, je to mozne bez zakupenia akejkolvek podpory?
Dodnes som si myslel, ze si ho stiahneme a pouzivame zdarma, aj vo firme, ci nie?
Kde sme, u Microsoftu?
No podle mě to kamarádovi vypálit můžete, ale nesmíte mu říci, že na těch CD je "Red Hat Linux". Prostě kamarád ti řekne "stáhni a vypal mi RHL 9" a vy vytřeštíte oči a později mu CDčka dáte se zamručením "mmmthdyymááš".
A taky nesmíte sami předem nabízet to vypálení a psát či jakkoliv zmiňovat ten Red Hat Linux. Ani na ty cédéčka nesmíte napsat, že na nich je Red Hat Linux. Viz:
http://www.redhat.com/about/corporate/trademark/guidelines/
Mám dotaz na odborníky. V prostředí Xwindows mi nefunguje přepínání mezi českou a anglickou klávesnicí. Locale mám na českém UTF-8, jako klávesnice je v XF86Config definovaná "cz". V Xwindows narozdíl od RH8 fungují všechny české znaky, ale prozměnu se nemůžu přepnout na anglickou klávesnici. Podle definičního souboru klávesnice by se mezi skupinama mělo přepínat kombinací levý+pravý shift. Dočasné přepnutí skupiny přes pravý alt funguje normálně.
Nevíte někdo co s tím?
Nainstaloval jsem si RH9 a mám problémy s českými jmény souborů a FAT32 filesystémů (vfat ve fstab)
V konzoli (mc) se místo čes.znaků zobrazí otazníky ale aspoň soubory přečtu. Konqueror se ale tváří jako že jsou ty soubory zamčený a ani nejdou otevřít..
Předtím jsem měl MDK9.1 a tam šlo všechno v pohodě...
Co mám upravit aby mě to všechno šlo?