Ke spuštění RHELu 8.3 ve VM stačí doslova dva příkazy. Stačí stáhnout QCOW2 oficiální obraz, a pak:
virt-customize -a rhel-8.3-x86_64-kvm.qcow2 --root-password password:redhat --uninstall cloud-init --hostname rhel8-mujstroj --sm-credentials LOGIN:password:HESLO
Ten příkaz provede potřebné změny v obraze jako je nastavení hesla a připojení k portálu. Pak jej stačí spustit:
virt-install \
--name rhel8-registered \
--memory 2048 \
--vcpus 2 \
--disk /var/lib/libvirt/images/rhel-8.3-x86_64-kvm.qcow2 \
--import \
--os-variant rhel8.3
V případě VMWare jej převést do vhodného formátu. Toť vše.
Na holé železo stačí stáhnout DVD a postupovat podle instrukcí, na dotaz pak zadat jméno a heslo. Balíčky a ISO soubory jsou hostovány přes Akamai a downloady updatů jsou bleskurychlé. Dá se očekávat stejná kvalita a dostupnost jako pro platící zákazníky.
Upřímně si myslím, že to nedopadlo zle. Ještě nějaké další programy pro školy a FOSS organizace budou představeny. Škoda té zpackané komunikace, ale technicky vzato to vnímám jako rozumný krok který se dá pochopit. Ti s více než 16ti stroji mohou přejít na jiný klon, nebo bych doporučil zůstat na Streamu protože dělat aktualizace bez předchozího testování na více strojích je stejně sebevražda - tzn. udělat si vlastní mirror a aktualizovat ve svém rytmu je stejně povinnost. Stream nebude o moc méně stabilní než RHEL.
Pokud někdo potřebuje certifikaci na nějaký software třetí strany, tak je to naopak lepší situace. Certifikace se vždy vydávají na RHEL a lidi to mají na CentOSu často neoficiálně. Díky novému programu lze vybrané stroje provozovat zdarma na opravdu certifikovaném OS.
Pár dalších poznámek s odkazy: https://lukas.zapletalovi.com/2021/01/install-rhel-83-for-free-production-use-in-kvm.html