OK, tak už mi bylo řečeno, že
< pc2005> Jenda`: Koukal jsem se na ten tp-link, konkretne TL-WR710N a ve firmware je retezec "u-boot", pamet je SPI, ale v datasheetu je: Upon reset, the CPU puts out an address of 0xBFC00000 which is mapped to the flash address space or internal ROM code, using an external pull up/down register to choose if the AR9331 will boot from the Flash or internal ROM. ....takze pokud by implementovali neco jako secureboot, tak muzou mit schovany klice v ROM a ten pin pripajenej pod BGA chipem
> fuse, která se vevnitř naprogramuje a už s tím nikdo nic neudělá.
elektro-fuse nejsou v zadnym pripade 100%. dost potrebujou spravny referencni napeti. muze stacit zahejbat s napajenim, nedodrzet vyrobcem chipu narizeny poradi ve kterym je power privadenej na piny apod.
Dále se v tom mailu píše: ETSI has the standard for DRM on SDR-Modules nearly finished.
Možná je na čase pomalu uvažovat o strategii vykoupení skladových zásob starého hardware, který tato omezení ještě nemá.
Škoda, že nepíšou, jak je omezení implementováno. Co se stane, když alternativní firmware prostě zapíšu do té flashky (je na desce, alespoň u některých modelů) externím programátorem?
Obávám se, že následující vývoj bude podle této předpovědi .
Protoze ... uzivatele nepostihnes. Neni jak. Jsou jich miliardy, a uzivatel ti tak maximalne rekne, ze si nekde na neco klipnul a ze prece po nem mikdo nemuze chtit, aby vedel jak to funguje.
Sak existujou i (starsi) telefony kde se da paradne programovat primo radiova cast, takze to klido muzes pouzivat jako p2p vysilacku (a SW to sifrovat). Je to bombacky, protoze v tom pasmu to ma vpohode dosah na dohled => klidne 50+km.
Sranda na tom je, ze ti co vedi, tak stejne dobre vedi, kde sehnat a co koupit aby to slo. A kdyz si amik objedna v EU wifi ... proc by mu ji prodejce nemel posilat?
> Protoze ... uzivatele nepostihnes. Neni jak. Jsou jich miliardy, a uzivatel ti tak maximalne rekne, ze si nekde na neco klipnul a ze prece po nem mikdo nemuze chtit, aby vedel jak to funguje.
Já myslím, že ISP (a to je u wifi největší problém, protože mají směrové antény vysoko a snaží se mít velký dosah, uživatel, co má v bytě krabku s pendrekem, je fuk) už postihovali za nelegální EIRP na wifi.
A jinak i mě, když si na Baofengu načudlíkuju frekvenci, kterou tu někdo má, nejspíš postihnou, a že tomu nerozumím, bude jenom můj problém.
> Sak existujou i (starsi) telefony kde se da paradne programovat primo radiova cast, takze to klido muzes pouzivat jako p2p vysilacku (a SW to sifrovat).
Jaké? Já znám OsmocomBB, a tam je to dost přes ruku, navíc rádiová část má filtry, že to má útlum v pásmu, na kterém chceš přijímat, a naopak, takže se musí přepájet.
Ono to s těmi vysílacími zařízeními není tak jednoduché. Např. pro zmíněný Baofeng, kde si můžeš čudlíkovat frekvenci, potřebuješ složit zkoušky odborné způsobilosti, tzn. musíš být radioamatér:
127/2005 Sb., Zákon o elektronických komunikacích a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o elektronických komunikacích), § 26 Odborná způsobilost
( 1 ) Odborná způsobilost k využívání rádiových kmitočtů se vyžaduje pro obsluhu
d) vysílacích rádiových zařízení pro amatérskou radiokomunikační službu.
Zdroj: http://blog.brichacek.net/osobni-radiostanice-pmr446-a-ti-druzi/
> Např. pro zmíněný Baofeng, kde si můžeš čudlíkovat frekvenci, potřebuješ složit zkoušky odborné způsobilosti, tzn. musíš být radioamatér
Koncesi mám, ale při koupi Baofengu ji nikdo vidět nechtěl, a to ani když jsem ho kupoval v Číně, ani když jsem ho kupoval v Praze.
Navíc Baofeng není jen pro amatérskou službu, funguje na sdílenkách (asi nelegálně, protože nemá glejt) i komerčních frekvencích, které si od ČTÚ normálně pronajmeš.
postaví si vlastní modem, ostatním je to jedno. Výhoda bude, že vyroste generace lidí, která nejen že rozumí sw, ale bude rozumět i hw. To pro open source komunitu bude nakonec přínosné. Stane se to motorem technologického vývoje. Posílí "černý trh", což je rovněž žádoucí, protože to omezí nezdravý vliv státu a systém se tak více přiblíží optimálnímu rozdělení zdrojů, takto bude eliminovat poruchy generované státem.
Tohle povinné „zamčení zařízení“ na státem povolené frekvence má poměrně zásadní dopady i na zcela běžné uživatele. Například mobil nebo tablet koupený v USA se po dovezení do Evropy nepřipojí k Wi-Fi síti na kanále číslo 13.
To je ještě lepší případ, horší je to opačně – přivezete si z Evropy do USA zařížení nakonfigurované na kanál číslo 13, jehož použití je v USA zakázáno. Pokud vás s tím přistihnou, odpovědnost za neoprávněné provozování takového zařízení půjde za vámi, přestože vy jako uživatel to nemusíte být schopen ovlivnit – právě proto, že zařízení bylo dodáno do Evropy a je tedy doživotně zamčené na kmitočty povolené v Evropě.
Nejzajímavější pro mě na tom všem je, že třeba takový Mikrotik si s podobnými regulacemi evidentně hlavu neláme a přesto se stále prodává. Nedávno jsem jeden koupil a ve výchozím stavu tam bylo zcela bez problému možné zvolit jakýkoli kanál v pásmu 5 GHz bez aktivace DFS, kteréžto je v Česku pro pásmo 5.4-5.7 GHz povinné.
Ačkoliv mám mnoho jiných důvodů, proč na Mikrotik občas docela hlastě nadávám, za tohle jsem rád. Dá se tam nastavit naprosto cokoliv. Relativně problematická se v tomto směru jeví být zařízení Ubiquity. Tam je sice v novějších verzích AirOSu přidaná podpora IPv6, jsou zalátené díry v OpenSSL i jiné, ale zato se už v nastavení rádia nedá nastavit téměř nic. Především je trvale zapnuté DFS, které ale prostě nefunguje. Data tečou asi tak minutu a pak se dalších deset minut zařízení ladí na jinou frekvenci. Naštěstí existuje způsob jak toto výchozí nastavení obejít a nastavit si, co je potřeba...
Naštěstí existuje způsob jak toto výchozí nastavení obejít a nastavit si, co je potřeba...
A to je přesně ten důvod, proč nakonec přišla regulace. S velkou sílou přichází velká zodpovědnost. Když je někdo nezodpovědný a zařízení soustavně provozuje mimo povolené limity, musí zákonitě přijít nějaká vyšší forma regulace.
Ty vyssi a mimo limity sluzia na v mojom pripade na vylucenie a eliminaciu chyb medzi stolickou a klavesnicou ktore pouzivam na momentalne testy ktore neprekracuju par minutovu prevadzku ktory zadny TU nemoze zachytit. Kazdopadne mate pravdu v tom ze ked si robim dlhodobu statistiku vyuzivania Freq. pasma tak sa v priestore nachadzaju oblasti uplne mimo regulacne limity *frekvencne aj vykony* dlhodobo obsadene smradmi ktori toho zneuzivaju. Tu jednoducho nenajdete(me) akukolvek zhodu v nazoroch aj ked kazdy vie o com hovori :( Jednoducho 1984 je v tomto pripade asi nevyhnutne.
Ono je nekdy potreba obchazet, aby to vubec bylo nejak funkcni. Na UBNT v nekterych verzich FW byla nefunkcni DFS a kdyz jste poctive zadal Czech republic tak nesla vypnout. Jedinou cestou bylo "vyhackovat" z toho vsechna omezeni a nastavit si v pouzivanych kanalech jen ty v Cesku povolene. Bez hacku jste se nefunkcniho DFS proste nezbavil....
Mě na tom děsí ale ten HW zámek. Nechci řešit, jestli je technicky produkt určen pro US, nebo EU trh, tím spíš že je dnes možné a i běžné objednat si zařízení z kteréhokoliv konce světa.
Pokud to zůstane v rovině odpovědnosti na straně provozovatele toho zařízení, tedy třeba uživatele který si to flashnul, nemám s tím problém, ale vyrábět HW odlišné produkty pro různé trhy je finančně velmí nákladné na výrobu i certifikace a s tím spojené dokumentace atd.
Vždyť i dnes umí troufám si tvrdit většina průmyslových APček vysílat větším, než u nás povoleným výkonem a je na provozovateli, aby byl provoz v souladu s předpisy v dané zemi. Nechápu, proč bych toto měl rozlišovat již při nákupu, nebo nám dokonce jednou odmítali výrobky pro jiný trh dodat! :((
Štát (čiže mi všetci občania štátu) chceme regulovať frekvenčné pásma tak aby sa nerušili rôzne zariadenia? (niekedy aj veľmi potrebné napríklad linka záchrannej služby alebo vojenské frekvencie)
Pravdepodobne chceme. Ale chceme zároveň používa osobné výtvory ktoré niesu celoštátnou zaležitosťou však? Takže to čo napísal EU úradník je celkom v pohode, nie? Aj keď to možno písali dvaja......
Kazdy zakon by mal mat odvovodnenie. Tak si predstavujem ako odvovodnia tento : Pretoze zo 100 tisic zariadeni bolo 10 modifikovanych tak prerusilo hovor jednej sanitke v Texsase 14.6.2013 preto sme sa rozhodli ze bude kazdy vyrobca dokazovat pred komisou ktoru zriadime pre kazde zariadenie na trhu ze sa to nestane.
Podobne nariadenia su nadbytocne a ukazuju na neefektivitu statu. Na taky stat alebo uniu ktory take nieco schvali treba uvalit 30% skrty na rozpocet a prepustit 30% uradnikov. Pri dalsom podobnom excese to zopakovat.
Problem je ze tymto "regulatorom" staci aj jeden dovod/pripad aby nejaky nezmysel presadili plosne v celom state/unii. To sa netyka len radii, ale aj aut, zbrani, ... Vyvodzovat nejake pravidla z par pripadov je poriadna blbost. Casom sa to vzdy nejak vypomsti. Co obvykle bude znamenat novelizaciu a z blbeho zakona sa stane zakon este blbsi a neucinny. Skuste prestudovat SK stavebny zakon, ale najprv si kupte limec na krk pretoze od tolkeho krutenia hlavou to nebude bez nasledkov :-)
Letadlo spadne v systému, kdy má něco papírově zaručeno a zodpovědnost za provoz letadla je přenesena na stát.
V samoregulujícím se světě, to funguje tak, že letadlo nejdříve používanou frekvenci v náhodných intervalech lokálně zaruší tak, aby z ní vyhnalo vetřelce a pošle si co potřebuje, protože nikdo nemůže použít zarušený kanál, takže se uživatelé musí domluvit a tu domluvu lze realizovat vhodným komunikačním protokolem. Zarušené pásmo nemá smysl používat, takže evolučně se vyvine takový algoritmus, který vytěží maximum z pásma, aniž by muselo být regulované.
Regulace pásem pochází z doby, kdy nebylo technicky a ekonomicky dobře realizovatelné multifrekvenční zařízení, které si k přenosu samo vybere volný kanál. Ale to už dnes lze i za cenu rozumě vysokých ekonomických nákladů. Státní regulace frekvenčního pásma jsou reliktem, který postupně zanikne, tak jak zanikla analogová technika. Rozvoj IOT to urychlí. Komunikační zařízení budou na dnešní dobu využívat extrémní šířku pásma v jehož rámci se budou plynule přelaďovat.
Letadlo spadne v systému, kdy má něco papírově zaručeno a zodpovědnost za provoz letadla je přenesena na stát.
V samoregulujícím se světě, to funguje tak, že letadlo nejdříve používanou frekvenci v náhodných intervalech lokálně zaruší tak, aby z ní vyhnalo vetřelce a pošle si co potřebuje, protože nikdo nemůže použít zarušený kanál, takže se uživatelé musí domluvit a tu domluvu lze realizovat vhodným komunikačním protokolem. Zarušené pásmo nemá smysl používat, takže evolučně se vyvine takový algoritmus, který vytěží maximum z pásma, aniž by muselo být regulované.
Regulace pásem pochází z doby, kdy nebylo technicky a ekonomicky dobře realizovatelné multifrekvenční zařízení, které si k přenosu samo vybere volný kanál. Ale to už dnes lze i za cenu rozumě vysokých ekonomických nákladů. Státní regulace frekvenčního pásma jsou reliktem, který postupně zanikne, tak jak zanikla analogová technika. Rozvoj IOT to urychlí. Komunikační zařízení budou na dnešní dobu využívat extrémní šířku pásma v jehož rámci se budou plynule přelaďovat.
A zjevně čím dál tím víc blbne. Když si představím takové živé americké letiště, kde co necelou minutu přistává/vzlétá jedno letadlo a všechna si vzájemně ve stavu "waiting for DFS" zarušují frekvenci, tak by asi génia Nového tak do hodiny cestující zavěsili za koule do průvanu.
Za prvé, problém provozu na letišti není, problém regulace státu, ale technického řešení, které musí být tak robustní, že počítá i s tím, že někdo státem vynucovanou dohodu nedodrží.
Za druhé, s rozvojem internetu věcí požadavky na komunikaci mezi různými zařízeními tak vzrostou, že regulace používaných pásem k jejich řešení nebude stačit a bude třeba vymyslet nové způsoby komunikace.
Ano, a proto se používá širokopásmová analogová AM modulace na relativně nízkých frekvencích (cca 110-140 Mhz). Protože v té je taková redundance (DSB + carrier) signálu, že to nakonec v pohodě uchometricky rozluštíte. Stejně jako v místnosti "rozluštíte" lidskou řeč, i když mluví více lidí zaráz. A toto pásmo je navíc poměrně pečlivě sledované stacionárními stanicemi s triangulací.
Jakýkoliv digitální přenos má mnohem složitější hardware (složitější na opravu v krizi) a je náchylnější na poruchy a rušení (nad míru somoopravných kódů). AM přijímač postavíte z kusu drátu, diody a sluchátek. Přijímač na super moderní digitální módy asi těžko. Letadlo navíc není prostředí, kde by se muselo za každou cenu řešit omezení spotřeby rádiové části, spíše naopak.
Heh, nahodou letadla nejsou zas tak OT ... totiz letiste ma treba vez a ta pouziva pro komunikaci nejakou frekvenci. Mno a kdyz jedno letadlo mluvi, maji ostatni smulu, at se deje co se deje. Proto maji narizeno se nevykecavat a vyjadrovat se strucne. Ale to vubec neznamena, ze problem obcas nenastane. Nekdy i s fatalnimi nasledky.
Bez moznosti preflashovat na OpenWRT nema nejmensi vyznam produkty TP-link kupovat. V opacnem pripade je to neustale cekani na opravu bezpecnostni chyby, se kterou vyrobce nespecha a odvoz do sberneho dvora. Vyhozene penize.
A to nemluvim o uplne jinych moznostech nastaveni. Smutne.
Ono by stačilo, kdyby výrobce dal na board routeru dva piny pro nasazení odemykacího jumperu, protože kdo chce v routeru provozovat alternativní fw, tak si přece zvládne router otevřít a nasadit jumper. Ostatně ani ty piny tam výrobce nemusí letovat, bo hacker si je dovede sehnat a připájet sám.