Zkusil jsem si vyplnit tento test a zrovna svobodní mi vyšli jako jediná strana se záporným výsledkem. I komouši mi vyšli lépe.
http://cs.kohovolit.eu/cz/psp/vote/24
Mě svobodní připadají jako strana, která vyznává pojetí svobody "můžeš si dělat co chceš, pokud to já uznám za správné". Sice teď dost zmírnili rétoriku proti přistěhovalcům, islámu atd. Pořád ale jsou jedna ze stran, která chce svým programem nejvíce omezovat pojetí svobody vycházející z listiny práv a svobod.
Navíc když si přečtu tohle http://www.svobodni.cz/9-program/50-otazky-a-odpovedi/ tak mi to připadá jako jeden nerealizovatelný populistický žvást vedle druhého.
To bych ani neřekl, spíš bych se zamyslel nad tím, proč je podobný druh svobody (zjednodušeně) blízký v současné době jenom Evropě a Evropanům a co by s ním muslimští přistěhovalci asi tak udělali, kdyby získali většinu. Listinu práv a svobod považuju za levičácký paskvil, to je asi další věc, na které se se Svobodnými shodnu.
Tohle je asi největší problém svobodných a některých jejich příznivců. Brání se jakékoliv diskuzi, protože staví na dogmatismu. Se vším co nesouhlasí nazvou levičáckou nebezpečnou ideologií a dál se o tom nebaví (viz. ta odkazovaná stránka na program svobodných). Tohle nemá s demokracií nic společného.
Mýlíš se v několika bodech:
1. Nejsem příznivce Svobodných. Dvakrát jsem je volil. Rajskou polévku jsem například jedl víc než dvakrát a rozhodně se nepovažuju za jejího příznivce, spíš naopak. Byly však situace, kdy jsem jí musel vzít zavděk.
2. To, že mám na něco ostrý názor, ještě neznamená, že nejsem ochoten o něm diskutovat nebo ho dokonce přehodnotit.
3. To, že jsem nazval konkrétní věc levičáckým paskvilem, ještě neznamená, že něco jiného nenazvu třeba pravičáckým paskvilem.
4. Naše debata nemá nic společného s demokracií nebo nedemokracií. To je úplně jiná dimenze.
1) Nesmíš si brát všechno tak osobně.
3) Tohle mě právě přijde na věci to nejsmutnější. Není důležité jestli to je myšlenka levicová nebo pravicová nebo úplně jiná ať už to znamená cokoliv. Spíš jde o to vykašlat se na ideologie a používat vlastní rozum a hodnotit každou jednotlivou věc samostatně.
4) Naše debata ne, ale to co říkají svobodní ano. Vybrali si nějaký seznam bodů, které jsou jediné správné a nad kterými není možno diskutovat (píšou to v té odkazované stránce). Jenže demokracie je právě o diskuzi a kompromisech.
1. Tohle si musím brát osobně. Diskutuju tady za sebe a ne za nějaký politický klub.
3. To je to, co se snažím dělat. Z mého pohledu je obojí špatně, jak levicová idea nedělitelné rovnosti a lidských práv, tak pravicové vzývání svobody coby nejvyšší hodnoty. Abych se choval k někomu slušně, nemusí mi mávat před nosem nějakým papírem. Pokud se ale soustavně chová jako dobytek, žádná práva mu nepřiznám. A svoboda je nanic, když člověk (ne vlastní vinou) umírá hlady.
4. Potřebu určitého společenského konsensu chápu. To bychom ale museli změnit celý současný politický model založený na stranách, protože jinak bychom se dočkali klientelismu dosud naprosto nevídaného a neslýchaného.
Rozumím tomu, že nekdo se něčeho takového přiblblého potřebuje účastnit zkrátka proto, že mu za to někdo zaplatí. Ale rovnou se tím vychloubat a ještě ve dvou článcích je síla. Pouze důkaz toho, že dotyční jsou tak poněkud mimo realitu.
Jen několik poznámek:
- Možná jste si všimli, Internet je distrubuovaní síť, kde část A může autonomně fungovat bez části B a nezná pojmy jako jsou hranice. Samotný pojem jako útok na EU je nesmysl.
- Také jste třeba už někdy slyšeli o věcech jako je filtrace například na základě adres či zdrojového AS. Či v krajním případě odpojovaní linek a postupné iterování ke zdroji. Je to snažší cesta jak útok eliminovat, resp. chránit své zdroje aniž bych k tomu byl potřeba nějaky CSIRT.
- Útoky podobného typu jsou prakticky trvalou zaléžitosti na Internetu a probíhaji neustále, pravidlem býva že si je nějak řeší provozovatel příslušné infrastruktury, služby či koncových zařízení. Nevím jak ruzné CSIRT týmy, jejichž vrcholnou dovedností je rozesílaní mailů (či přesněji řečeno spamu nahrávacích společností) fakticky zastaví útok.
V podstatě mi nevadí když si udeláte podobné cvičení jen tak pro zábavu v kruhu svých přátel (každý se baví nějak jinak, někdo preferuje třeba fotbal). Co mi vadí je to, že se lidem snažíte nakukat, že je tahle práce v něčem prakticky užitečná a potřebná. Bohužel není.
Je to asi jako kdybyste hráli člověče nezlob se a ostatním tvrdili, že je to cvičení na jadernou válku.
PS: Těžko uvěřit, že Internet mohl do nedávné doby fungovat bez CSIRT týmů (několik let nazpátek, než začaly byt módní). To musela být teda džungle a chaos a nikdo určítě nevěděl co má dělat. Nštěstí teď už tady máme CSIRTy, takže zase můžeme spát o něco klidněji - ufff, velká úleva :-)
- Internet je sice distribuovaná síť, ale zkuste složit pár DNS serverů a uvidíte, co vám bude fungovat
- ti lidi, kteří jsou v CSIRTu asi nejsou úplně blbí, takže poznámky o filtrování na základě AS jsou poněkud mimo.
CSIRT vznikly s růstem Internetu. Dřív Pepa z GTS znal Vaška z CESNETu a když něco potřeboval, tak zvedl telefon a Vašek mu to za deset minut udělal. Teď už jsou organizace celkem molochy, tak se musejí začít spoléhat na jistou formu institucionalizovaných procesů.
Mistre Boudo, nevim, cim to je, ale po precteni Vaseho prispevku se mi vybavil pripad z davne minulosti:
Na lZive se probirala otazka obnovy smazanych dat, jak to udelat, po kolika prepsanich to je alespon teoreticky mozne, ... A pak prisel takovy odbornik a prozradil nam tajemstvi, ze po smazani souboru je potreba vysypat Kos. O cemz se, podle jeho slov, moc nevi ...
Tak opravdu nevim o cem nas tenhle ten clanek mel informovat, nestaci to ani na nejakou slusnejsi povidku. Cekal bych ze pri popisu tohohle deni bude rozpracovano a vysvetleno jak ty slozky funguji, jak spolu komunikuji, jake je jejich pole pusobnosti, jake zakony jim dovoli co...
Takhle je ten clanek jen povidka o nicem...
skoda..
Nemůžu se zbavit dojmu, že se takto hladce to může probíhat pouze při cvičení. Nemyslím si, že by státní správa dokázala na něco reagovat v rámci jednoho dne. Viz. úžasný případ s Registrem vozidel. Zprávy o tom, že něco nejde chodily skoro 14 dní ale stejně ministr ubezpečoval, že všechno je v pořádku a není potřeba nic měnit.
Při případu, kdyby se opravdu něco stalo, státní správa by byla poslední, kdo by na něco reagoval. První by šli do akce soukromí ISP a začali věc sami řešit, odpojovat a komunikovat s dalšími okolními. Až by se k tomu vyjádřil ministr, patrně by bylo už po všem.