Ubuntu je poměrně mladá distribuce, k retro srovnání tu mám starší kousky. Třeba RedHat 5.1 vs. připravovaná Fedora 20. Nebo také Debian 2.1 vs. 7.1 to je také slušné retro. Ale proč to srovnávat, když technologie jsou úž úplně jinde. Nemá to naprosto žádný význam. Možná by to stálo za zmínku, kdyby Canonical něco vydělal, ale být ve ztrátě na tom není nic složitého. Myslí, že i na sklizeň okurek je poměrně pozdě.
Náhodou já jsem si rád zavzpomínal. K ubuntu jsem přešel až o pár verzí později, ale o to větší to byla po mandrivě (i windows xp) úleva. Najednou skoro všechno fungovalo, skoro nic nepadalo, vypadalo to hezky, kde i gnome tehdy ještě vypadaly a používaly se normálně (i když už tehdy žraly zbytečně moc paměti), na ubuntu to navíc vypadalo moc pěkně, unity ještě neexistovala, tlačítka na oknech byla normálně vpravo, tam, kde by je člověk čekal. Ubuntu nešmírovalo, nezobrazovalo reklamu, netlačilo nikoho do žádných nákupů, ale přitom balíčkovací systém reálně fungoval a skoro jakýkoli normální software šel stáhnout. Instalaci zvládla na normálním hardware i úplná lama, nebylo třeba nic půl roku nastavovat, aby to šlo i používat. Byla to z hlediska linuxu na desktopu normálního uživatele krásná doba.
Také to moc nechápu. Na přelomu let 2004 a 2005 už byl Linux poměrně uživatelsky přívětivý a odladěný systém. Kvůli tomu člověk nemusel zkoušet Ubuntu, stačilo použít stávající Mandrivu, Fedoru, či SUSE. To, že Debian na tom byl hůře je sice fakt, ale z tohoto pohledu spíš Ubuntu u deb-based distribucí pouze dohánělo stav konkurence. Skutečné retro bych hledal tak kolem roku 1998...
Mně třeba tehdy (asi tak před 6 lety) přechod Mandriva -> Ubuntu přišel fakt jako do jiného světa. Najednou nic nepadalo, vypadalo to opravdu krásně, věci se nastavovaly přehledně na jednom místě, neběhalo na pozadí žádně slocate nebo jak se ta hrůza chroupající disk jmenovala, šla přeskočit kontrola disku při spuštění, když byl nějaký problém, stačilo dát do googlu chybovou hlášku... Obojí byl linux pro blbé, ale Ubuntu za 1-, Mandriva za 3.
Tak s tím nesouhlasím, Mandriva ve verzi 2006, či 2007 byla velmi dobře odladěnou distribucí, v MCC se kupodivu nastavovalo vše také na jednom místě. Když nastala nějaká chyba, lépe se našla, či reportovala, než v Ubuntu. Ubuntu tehdá často končilo při bootu s černou obrazovkou a ani do rescue modu se nedalo dostat. SUSE na tom bylo podobně jako Mandriva. Tehdy fakt bylo ubuntu dost pozadu a dohánělo teprve rozjetej vlak. Ale s penězi jde všechno, jak by dnes asi vypadal linux, kdyby za každou distribucí stál nějaký miliardář, kterému nejde o to dostat se do kladných čísel?
Nemusí to být ani miliardář stačí i slušná firma. Např. já jsem začínal na stařičkém Red Hatu 7.1. A to jsem v podstatě přecházel z Dosu na Linux.
Měl jsem z toho ze začátku fedry, ale s uživatelskou příručkou, kterou tehdy Red Hat přibaloval ke krabicové verzi se instalace dala poměrně slušně zvládnout a co si pamatuji, tak jako "obyčejnému" uživateli mi tam už tehdy nic tak strašně nechybělo... Faktem, ale je, že když se vyskytl nějaký zádrhel, tak jsem neměl problém hledat kde se co pokazilo. A asi jsem měl taky hned od začátku štěstí na HW.
Nějak jsem tehdy nečekal ani že to bude DOS (či dokonce Widle) zadarmo. Možná to mi hodně ulehčilo začátky a pomohlo si na rozdílnost mezi Linuxem a Mrkvosoftími baznehty (které v té době byly nasáčkované opravdu téměř všude) zvyknout. Už v Dosu jsem se zabýval BASICEM a C/C++ takže pokud jsem opravdu něco moc postrádal, tak jsem nebyl zas tak bezmocný. Navíc s Linuxem jsem získal přístup k dalším vývojovým nástrojům, takže v podstatě pohoda.
Jenže po příchodu RH 9.1 mě hodně zaskočila zpráva o tom, že otevřené distribuce Red Hatu končí. A přišel Mandrake....
Nevím, nejsem uživatel Fedory, a na licenci na originál Desktop Red Hatu fakt nemám ( vlastně ani netuším, jestli by mi k něčemu byl :-D ), ale myslím, že kdyby tedy pokračovali možná by si Ubuntu ani neškrtlo. A možná se zase pletu, jako obyčejně :)
Jo jo, to já začínal na 5.1, a 7.1 už oproti tomu byl naleštěnej Cadillac. Ano začátky byly na železo dost mlsné, ale také jsem měl z větší části na něj kliku. Jo, toho Free RedHatu byla velká škoda, Nicméně Mandrake byl slušnou náhradou, zde bych chtěl vyzdvihnout Ivana Bíbra, protože ten fakt pro českou komunitu udělal nemalý kus práce.
Nooo brzdi. Ja som prisiel prvykrat do styku s linuxom prave okolo roku 2005 a to so SUSE a teda privetive to nebolo.
Pamatam sa ako som stale musel riesit instalovanie zavislosti a aj ked som nainstaloval aplikaciu, tak osm netusil kde ju mam odinstalovat. Bolo to matuce.
Rozhodne to nebolo uplne uzivatelsky privetive, pre novacikov nie.
Tak to jsme začínali zhruba současně. Já začínal zrovna se SUSE a mě docela oslovila - hlavně YaSTem, ve kterém bylo možné vše nastavit, zejména správce balíčků v YaSTu dodnes považuji za jednoho z nejpovedenějších (co do přehlednosti). Spolubydlící v té době používal Mandrake 10.0, které mělo Drake Control Center a to vypadalo také docela použitelně.
to boli casy :) ked som si prvy krat nainstaloval mandrake 10. Do dnesneho dna ho povazujem za jeden s najstabilnejsich distier. Normalne som sa cudoval ako si bol schopny najst vsetok hw a nainstalovat drivre. To widle nezvladali.
Co sa tyka ubuntu tak ja ho zrovna za dobre distro nepovazujem. Pred par dnami si priatelka (nonIT) sama nainstalovala najnovsie ubuntu na 8-9 rokov stary notas a opat sa ozval ten stary problem s wifi ovladacom, ked nefunguje proprietarny driver a ja som musel nainstalovat OS driver, co nieje zrovna uloha pre zaciatocnika a este na stroji, ktoremu nejde ethernet. Za tie roky to neboli ubuntaci schopni vyriesit v instalatore, takze non IT uzivatelia maju spolu. Velmi by sa nemali chvalit s tym, ze su distro prave pre zaciatocnikov.
Tak teď jste mi odpověděl proč mi Ubuntu nikdy pořádně nejelo na mém zkušebním noťasu, on je totiž 7 let starý.
Zajímavé ovšem je, že Mandriva, Mageia, Fedora, Fuduntu, PCLinuxos, openSUSE, Debian, Centos, Mint, Peppermint tento problém nemá. Tedy z mého úhlu pohledu to není problém HW, ale OS. Netvrdím, že mě párkrát nepozlobily s nějakým extrabuřtem, to jo, ale vždy se to rozchodilo, ne tak s Ubuntu (a o komunitě kolem Ubuntu nemá význam se rozepisovat).
Začínal jsem s Ubuntu 8.04 a největším problémem byly ovladače grafiky ATI a samozřejmě Flash. Jinak systém plně nahradil Win XP. Musím uznat, že Ubuntu (včetně Linux jádra) prošlo obrovským posunem...od problémů s nekompatibilitou síťové karty až po současnou možnost hrát hry pomocí Steam. Ano, Canonical jde vlastní cestou a je to dobře. Inovuje a přináší do světa opensource projektů svěží vzduch. Každá distribuce nemusí být "stejná" a přitom vždy platí, že uživatel si pokaždé určí co mu vyhovuje. A tak to má být.
Taky mezi takové lidí patřím. Nepochopil jsem, proč bych měl měnit návyky, co jsem si ustálil s příchodem Gnome 2 a měnit rozložení plochy, které funguje a vyhovuje. Boční panel? Úplně boční? Někteří vinohradští uživalelé mají dva až tři. Proč bych měl trpět proto, že ostatní uživatelé Gnome 2 si neumí přizpůsobit rozložení prvků pracovní plochy? Ach ten pokrok, kde se to zastaví? A ta posedlost efekty a požadavek na 3D, který já k ničemu nepotřebuju. Nazvu tento typ Gnom Šajn! Jsem asi už vykopávka :/
Unity si na tablet nehraje. V dobe sirokouhlych displeju hodili "panel" vlevo. Maji tam jen ikonky pro aplikace stejne jako ve W7. Horni listu zkombinovali menu aplikace a tray ala MasOX. Nic na co by si clovek nedokazal zvyknout, vyrazne mene novatorske nez treba Gnome3. A me jako programatorovi to setri vertikalni misto protoze tam je jen tenky prouzek a pak uz prostor aplikace. Tech "par pixelu" co usetrim oproti jinym jsou 2-3 radky kodu.
Původně jsem používal Gnome, a bylo mě líto že Ubuntu přišlo s vlastním řešením (Unity). Gnome 3 jsem ale taky zkoušel, a vadí mě na něm jedna věc, a to že při najetí do levého horního rohu se pracovní plocha zmenší, aby se mohla zobrazit nabídka. Toto se mi stává opakovaně při prohlížení internetu, kdy myškou nechtěně zajedu místo na tlačítko prohlížeče na liště, do rohu a obrazovka problikne. Nevím jestli ta funkce myši někdy půjde v nastavení vypnout a ovládat to např. tlaačítkem Win. Nakonec bych byl rád, kdyby Gnome 3 mohlo jít spíše cestou Unity. Ta lišta je jako ve Win7, akorát zleva. A pokud by měla nastavené automatické vysouvání, tak nezmenší plochu, ale zobrazí se jako klasická nabídka, ne jako v Gnome 3.
Zvyknout se na to dá celkem v pohodě, teď už bych neměnil. Mně stačilo zakázat to debilní vysouvání bočního panelu, což mě na celým unity štvalo nejvíc, zakázat animace, doinstalovat ClassicMenu a na drobnosti jako tlačítka vlevo nebo menu na horním panelu už si člověk zvykne celkem snadno, dokonce se to dá tuším někde přenastavit. Dash je navíc dost návyková záležitost. Co mě ale udivuje, že se na jednu stranu snaží o maximální jednoduchost a přitom úplně základní věci jako vytvoření zástupce na ploše nemají ošetřený vůbec nijak - to když někomu z Windows zvyklýmu dělat to dvěma kliknutíma řeknu, že mu stačí napsat směšných deset řádků, uložit to do shared/applications s příponou .desktop, přetáhnout z dashe a tradá, zástupce je na ploše, tak si bude myslet, že bych asi potřeboval elektrošoky.
Jestli znáš nějaký způsob, jak na launcher připnout nenainstalovanou(stand-alone) aplikaci spouštěnou přes wine loader tak, aby opravdu fungovala a zároveň aby tam zůstala i po restartu, tak sem s tím. Já zatím na žádný nepřišel, tak jsem dal aspoň zástupce na plochu. Jinak ta plocha tam předpokládám není jenom jako zobrazovač pozadí a lidi zvyklí mít všechno na ploše z toho asi nebudou zrovna nadšení, tohle by stálo za to trochu vychytat - udělat aspoň dialog se třema textboxama a přidat to do kontextovky myslím není zas takový problém.
Nevím, jestli je to přesně ono, co hledáte, ale já používám tohle - http://www.noobslab.com/2013/03/unity-launcher-drawers-for-ubuntu.html
Ahoj, docela mě překvapuje, že vás víc baví srovnávat vzhled a obsah chybových hlášek než jejich množství a závažnost.
Stejně tak mi uniká smysl porovnat poslední verzi s pra-pra-pra-dědou?
Na druhou stranu, co release, to se chyby vyrojí jako komáři. Pokud občas mám tak blbej nápad a upgradnu, tak si pár týdnů rvu vlasy, proč jsem na novou "stable" verzi přecházel, protože je vždycky děravá jak cedník. Ani po několika měsících nejsou chyby v ubuntu 13.04 opravené. Co s tím Canonical konečně udělá? Vydá nové děravé ubuntu. Good luck.
...Je tu ještě jedna věc, která vás při testování prvního Ubuntu kopne do očí, a tou je vykreslování písma. Při všech možných nastaveních vyhlazování stále bylo značně kostrbaté....
Spomínam si na to. Písmo bolo nádherné na klasických CRT monitoroch - tenké a elegantné, mne sa čítalo skvele. Ale na notebooku príšerné :)
Kde vzal autor informaci o tom, že ta první fotografie v článku je: "Mark Shuttleworth s vývojáři Ubuntu (srpen 2006)"? Dle wikipedie (http://en.wikipedia.org/wiki/Launchpad_%28website%29) je to M.S. při designu launchpadu. Na tom obrázku je jasně vidět, že jednotlivé části diagramu představují stavy tasků (obzvlášť na tom s vyšším rozlišení,co je na wikipedii).