O vlastní unix se Microsoft pokoušel v POSIX Services. Bylo to něco jako WSL, tuším že se to jmenovalo Interix a moc se nechytlo. Ten Linux má dost velkou základnu, vlastně i bez Windows api je to plnohodnotný použitelný systém. Takže myslím že Linux by byl rozumnější, protože tam vlastně už všechno funguje, oni jen udělají "plnohodnotné Wine" a nějaké GUI, ovladače, to by asi netrvalo dlouho, asi by byl přechod postupně.
Pokial by chceli ist 15 rokov naspat do minulosti, tak asi ano. Inak kombinacia AD a kratko zijucich kontajnerov alebo k8s podov je smrtelna; pripajat a odpajat ich do/z domeny je tak otravna cast, ze sa nikto neobtazuje.
A ked ich nemate na serveroch, tak naco ich mat na klientoch? Plus su tu mobilne zariadenia, ktore tiez treba nejako manazovat, podporu AD+GPO nemaju, a tak aj Microsoft ma na to Intune.
K tomu len toto.
Takze bezne vyhovorky na tomto fore:
To nie je linuxom, to je ovladacom.
To nie je linuxom, to je tym modulom do jarda.
To nie je linuxom, lebo ta funkcionalita nie je v kerneli.
To nie je linuxom, to je tym programom.
To nie je linuxom, lebo distribucia XYZ nie je pravy linux.
Ta kriticka bezpecnostna dira je v pohode, aj tak tu funkcionlitu nik nepouziva.
Ta kriticka bezpecnostna dira je v pohode, aspon vidiet ze Open Source funguje!
atd...
Pri Windowse je to vzdy chyba Windowsu, no vindows nemoze za vsetko zle co sa vam v zivote stalo.
Skoda reci sa na tomto fore snazit, je to tu ako medzi nabozenskimi fantikmi.
Ano presne ten, jmenuje se Windows. Mezi verzema typicky prestavaji chodit zarizeni jako karty pro video, skenery. V soucasne dobe to dotahuje vyrobce do excelentiho stavu, kdy vam prestane chodit touchscreen, touchpad, grafika - jen tak z niceho nic, protoze novy build.
Dekuji, nechci :) Jedu linux, ktery podporuje veskery - i novy - HW ktery mam mnohem efektivne, a hlavne beze zmeny instalace poslednich 15 let!
Lol. Myslis destiky, ktere dokazou ze slabsiho notebooku udelat nepouzitelne zarizeni a ktere libovolna nahodna distribuce strci do kapsy? Tak to potom jo..
Myslím, že výkon počítačů roste rychleji, než nároky operačních systémů. Dnes už hodně lidí nemá nejmenší problém s Hyper-V / WSL ani na laptopu a v budoucnu to bude úplná marginálie. Podobné obavy panovaly i v minulosti, můžu vzpomenout na přechod 16=>32 bit, poté 32 bit subsystem v 64 bitových Windows. Nyní je tato obava jako přes kopírák, jen je předmětem WSL2.
Vždy zůstanou existovat uživatelé, kteří budou preferovat Linux. Buďto právě kvůli výkonu, který si nemohou dovolit, nebo prostě Windows potřebují velmi okrajově, nebo třeba i z filozofických důvodů. Tyto kroky ale skutečně rozšiřují počet těch, kteří nezávislou instalaci Linuxu potřebovat nebudou.
Kdysi jsem měl dva OS. Windows a Linux jako multiboot. Pak mi ta potřeba ochabla, vystačil jsem si s Windows a Linuxem na serveru (některé operace jsem dělal přes SSH). Díky WSL mi ochabuje i tato potřeba.
Na nástrojích produktivity jsem poměrně dost závislý na Microsoftu. Už jen "obyčejné" Active Directory, Echange server + Outlook nelze moc pohodlně nahradit v Linuxu. Takže mně (a asi i dalším) přijde jednodušší (efektivnější) používat WSL2, než do Linuxu lámat to, co mi tam chybí.
Otázka distribucí - tady to taky vychází příznivěji pro WSL2. Mám možnost si nainstalovat paralelně několik různých distribucí (nevím proč bych to dělal, ale prostě můžu) a jen přepnutím ve WSL, aniž bych musel něco restartovat, okamžitě pracuji s distribucí, kterou zrovna chci. Nemusím řešit nekompatibilitu hardware, postará se mi o to abstrakce Hyper-V. Na mém hardware (i9, RTX 2060) se mi dobře nainstaluje Ubuntu. Fedora 32 už nenastartuje ani instalátor a nemám čas, ani chuť hledat, v čem je příčina. Opět, zvítězí raději WSL.
Když započtu čas, který bych tomu musel věnovat, tak rychleji vydělám na silnější počítač, než vyladím novou distribuci k použití.
Přijde mi trochu smutné, že se Linux v očích některých stal systémem, který patří na hardwarový odpad a představuje pro ně výhodu hlavně v tomto směru.
S tím se nedá úplně souhlasit. Příliš zužujete svůj pohled jen na uživatele, kterým nevadí kupovat železo za 30 kKč a ještě dát 3 litry za licenci OS. Takoví lidi žijí v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, možná Plzni, ale ve zbytku republiky jsou to výrazně menší čísla, často rozvedení rodiče, kteří předraženým počítačem uplácí své děti.
Běžný uživatel a to dnes nejen v produktivním věku, ale i průměrný ne-IT student, potřebuje většinou jen terminál k internetu. Webový prohlížeč na facebook, nějaký messenger a online office. V téhle konfiguraci je W10 počítač dost nenažraný, obzvlášť s Firefoxem.
Cena zařízení, které toto zvládá s Windows včetně licence za office (navíc dnes měsíčnímu poplatku a ne jednorázové ceně) je poměrně vyšší, než cena za Linuxovou stanici a LibreOffice.
Zásadní problémy tohoto řešení ovšem jsou:
1) Neexistence out-of-box řešení. Nikdo se nesnaží protlačit přímo do prodeje ultrabook s předinstalovaným Ubuntu s komplet prostředím včetně LibreOffice, aby to uživatel vzal, spustil a začal používat jako u Win10. (Na druhou stranu to má tu výhodu, že díky tomu není tolik negramotných uživatelů a tím i virů a úspěšných útoků jako u Win)
2) I běžní uživatelé o této možnosti neví, nenapadne je, potřebují mít ve svém okolí někoho, kdo jim to doporučí a přednastaví. Pak bez problémů fungují na Ultrabooku za 9 litrů s Lubuntu a chválí si, jak je to svižné.
3) Stále existují určité problémy s kompatibilitou. Např. průměrný zprasený DOC dokument z úřadu se na LibreOffice občas rozhodí o něco hůř, než v Office365.
4) Roztříštěnost/chaos distribucí a opensource řešení. Když už potkáte linuxáka, tak je fanatik pro nějakou obskurní distribuci, se kterou si každý den hraje, aby to jelo, a nechápe, že BFU potřebuje jednoduché a snadno ovladatelné řešení a ne milion různých názvů a "vyber si" z něčeho, čemu nerozumí. Už i ta nesmyslná schizofrenie u Ubuntu, kde podle výchozí instalace okenního správce se to jmenuje pokaždé jinak. Přitom je to pořád stejný systém, jen s jedním jiným metabalíkem. A vysvětlete to Windowsákovi, který je zvyklý na jediné grafické prostředí nanejvýš s nějakými skiny.
"zužujete svůj pohled jen na uživatele, kterým nevadí kupovat železo za 30 kKč a ještě dát 3 litry za licenci OS. Takoví lidi žijí v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, možná Plzni, ale ve zbytku republiky jsou to výrazně menší čísla, často rozvedení rodiče, kteří předraženým počítačem uplácí své děti."
Takhle pise sociologicka lama
No možná jsem sociologická lama, ale aspoň se umím koukat kolem sebe a poslouchat i "normální" lidi, nejen kolegy ajťáky ;-). A věřte mi, že problém ceny řeší i někteří studenti a třeba uklizečky na našem gymnáziu v Brně... A nejen uklizečka, ale i paní vrátná, která dřív dělala mzdy a měla placený antivir, tak řešila, jaký si dát neplacený na svůj noťas se sedmičkama, který jejími slovy "je sice děsně pomalý, ale já mám čas a nebudu vyhazovat za to peníze". Každý nemá potřebu utápět výplatu v nových modelech čínské elektroniky od Apple :-)
Tak tohle je naprostá pravda... Jenže ne úplně. Čas od času (třeba 4x za rok) řeším trochu horší situaci - skladník si od známého koupí 5 let starý "notebook" za 3 tisíce. Je to dvoujádrový Atom s 2GB RAM a 32GB "fleškou" s nainstalovanými Windows 10 32-bit. A prosba na mne je "prosímtě, je to neskutečně pomalé, než naběhne seznam tak mám uvařené kafe a ani fotky se mi tam nevejdou". Jednou jsem udělal to, že jsem tam tomu člověku dal Lubuntu a půl dne vysvětloval že to není windows. Za týden tam stejně byly windows... Koupí si vrak (speciálně, kdyby se poradili, mohli za ty prachy mít daleko lepší stroj) a pak po člověku chtějí zázraky (ale už nepustí ani chlup). Takové lidi už asi začnu odmítat, nestojí to za tu námahu
Nemyslim, ze predrecnik chtel rict, ze tou nejhlavnejsi vlastnosti Linuxu je, ze jej rozjedete i na starsich strojich. Spis jde jen o to upozornit na fakt, ze existuji opravnene duvody pouzivat Linux jako hlavni system, o nichz vznesl pochybnost kolega 'oss'. Dal proste konkretni argument na konkretni zpochybneni.
Ovsem chapejte - my jsme ti fanatici, pan 'oss' je cisty jak lilie, naprosto chapavy a dava vzdy platne a spravne argumenty. Ted premyslim, neni to nahoudou ten manik co tak vehementne prizvukoval blahe pameti Laelu Ophirovy? Mam dojem (ale treba se pletu), ze ano - to by lecos vysvetlovalo.
"A tym normalny clovek straca potrebu instalovat nejaky linux ako primarny OS." hej? A ja som myslel že Linux ako primárny systém sa inštaluje z dôvodov ako napr. reliabilita. Asi jak to bude bežať vo WSL, když to beží na polorozpadnutom Windowse, kde Microsoft není schopný zlepiť jedno menu s nastaveniami do kopy.