GMail je *vapourware* ktery mel zajistit spravnou hodnotu akcii pri vstupu Google-a na Nasdaq. Par tisicum uzivatelu muzu zajistit 1GB mista pro e-mail i ja sam za investici 20-30 KKc. Kdyz ale uvazite veskery PR ktery zdarma delaji geeks po cele planete (jako je tento clanek), tak se jim to vyplatilo mnohonasobne.
Dost dobre nechapem naco mi bude 1GB miesta, ked dnes stoji 200GB disk radovo do 5000 korun, CDcka su hlboko pod 10 korun a DVDcka zacinaju okolo dvacky.. neviem, mozno tak pred par rokmi by so mnou 1GB miesta pohlo, ale dnes? Sak tam neulozim ani dva filmy.. a navyse si neviem predstavit ako dlho ich tam bude uploadovat, resp. downloadovat..
Mne sa skor paci ta idea ako ponali maily, otazka vsak je, kedy sa na to chytia vyrobcovia/vyvojari klasickych mailovych klientov..
Btw, nemal som tu moznost vyskusat si GMaiL na vlastnej kozi, takze ak mi niekto posle pozvanku, budem len rad ;)
Kdo by mel zajem o konto, at se podiva na http://freegmail.vzz.net/
Je tam klikarna, kde si refreshama browseru muzete vyslouzit jednu z mnoha pozvanek na GMail. Pravdepodobnost je mala a vubec bych to normalne nedoporucoval, ale tady predpokladam jistou uroven ctenarstva. ;) Verim, ze s nasledujicimi hinty nebude pro mnohe z vas problem mit behem par minut tolik vyher/pozvanek, kolik budete chtit:
1) wget s osetrenym parametrem -O hozeny na pozadi z forcyklu ve stylu `seq 1 20000`
2) grep "confetti" na vysledek predchozi smrste
3) konto na GMail
Muzete to brat jako soutez v soutezi pro ty zrucnejsi. <g> Nabizi cca 80 pozvanek a prubezne doplnuji, ale stejne bych radil strizlivost. Nechceme to preci zkazit ostatnim!
Vse je napsano na te strance. Musite poslat tu IP co to vyplivne, hash, jmeno a email na jeff@aimskinning.com a dotycny vam posle invite. Za soucasneho stavu bych mozna chvili pockal, nebo prinejmensim nemailoval z domeny .cz :)
"confetti" jsem vybral jako unikatni string ze stranky vyherce, mozna to v prubehu nejak pozmenil, ze se objevilo i na ostatnich, nevim. Kazdopadne ja to musel zjistit postupnym vygrepovanim vsech sedicich pismen ("<b>[GMAIL]<b>"), protoze jsem nevedel jak vyherni stranka vypada a ceho se chytit.
Bohuzel to dopadlo tak, ze jste udelali slusny DDoS, nebot stranku radsi stahnul. :( Skoda, fungovalo to nekolik mesicu...
No ja se s nim od vcerejska znam. :) A prave mi povedel, ze dole je jeho hosting, takze az www.hostultra.com zas nabehne, muzete pokracovat. Nicmene bych si nebyl jist do jake miry (ne)jste za to zodpovedni vy... :) Mohl to byt docela napor a treba to vzali jako snahu o DDoS - a i kdyz by slo o divnou odezvu, mozne to je. To by pak od/pro?:) nas nebylo pekne. Kdyztak budte nezni, po 500-1000 na vecer az v noci. Alespon do te doby, nez mu udelam lepsi system. <g>
Zdravim,
tohle mi pripomnelo jednu malou ideu, ke ktere jsem se dostal kdyz jsem nedavno premyslel nad principy komprimace. Nejdrsnejsi zpusob komprimace je nemit zadna data na disku vicekrat nez je bezpodminecne nutne. Kdyby se vymyslel nejaky filesystem (asi by bylo nutno to rozjet jako OpenSource projekt), ktery by sdilelo vice lidi pres broadband, tak by se dalo zajistit, aby mel kazdy na disku jenom soubory, ktere nutne potrebuje. Byl by to zhruba nejaky typ P2P networku, pripojitelny jako FS. Kazdy kdo by se zapojil do tohoto projektu by musel vyhradit nejake misto na disku, a muselo by se zajistit spousta veci - napr. nejaka uroven geograficke replikace, aby se zabranilo vypadkum, zabezpeceni jedinecnosti, a a spousta dalsich podobnych veci. Kazdopadne by to mohlo byt docela zajimave. Jestli neco takoveho existuje, dejte mi prosim vedet ...
Myslite datovy grid? No nejake pokusy jsou. Problemy: hledani dat, zabezpeceni dat, vykon + propustnost site, naklady v porovnani s diskless stanicemi a daty ulozenymi treba na SAN, middleware + podpora aplikaci.
Konkretni produkt je napr. Avaki Data Grid - viz http://www.avaki.com/products/
To uz me vic nadchla idea zonglovani s pakety. Paket odeslany na urcitou IP se po odmitnuti vraci na misto odeslani. Pokud si dobre pamatuji, nejaky dobrak si udelal na tomhle principu software, ktery mu po siti rozpingal cirka 3TB a vse chodilo docela slusne. Navic to nelezelo nikomu na disku a jedine kde se to dalo zjistit bylo vytizeni linky.
staci jim dodelat system, ktery nekolikrat za den pozmeni nahodne kod te stranky tak, aby se to prilis neprojevilo na vzhledu, ale aby se tomu ten GMailFS nestacil a neumel prizpusobovat (primarne atributy 'name' ve formularich, pak nejakej sikovnej javascript apod. ). Nebo je to nemozne?
Otazka je, proc by neco takoveho meli delat. Osobne nevidim rozil mezi pristupem na gmail pres webrozhrani a upletenym/vypythonenym pop3/smtp serverem. Krome reklam, ovsem - ale i tak, pokud pocitaji zobrazeni stranky jako impresi (coz musi, nebot jde jen o ad-text a ne o ad-obrazky, ktere by timto pristupem byly "obejity":), tak libgmail stejne "chodi" normalne pres web jako browser...
minimalne by ztratili vyhodu rychlosti a bylo by nutne jejich nacacheovane skripty znovu posilat po siti -> uzivatele na pomalych linkach, kterym se momentalne Gmail rychlostne velmi zamlouva, by to moc neocenili.
Moc kodu krom jmen javascriptovych promennych by asi moc menit neslo, protoze to je to jedine co se posila pri komunikaci s Gmailem. Jmena promennych a jejich obsah.
POP3 ani IMAP sice nepouziva, protoze to Google nepodporuje, ale stejne to zakazat pujde a to velice jednoduse. Filesystem vytvoreny v mailboxu bude mit velice specifickou strukturu e-mailu, snadno rozeznatelnou od normalniho mailboxu. Google muze tyto mailboxy jednoduse vyhledavat a rusit.