Doporučuji použít Inkscape s šablonou z wikipedie http://commons.wikimedia.org/…_library.svg a neobjevovat kolo. S tou šablonou není třeba mít přítelku grafičku a tak může opatřit hezká schémata i člověk s poruchou osobnosti.
Dále bych chtěl vyjádřit pochybnost o perspektivě paralelního portu. Možná to je nejsnazší krok do začátku, ale pochybuji, že vůbec vede správným směrem. Zajímavější by bylo investovat cca 50 Kč do mikrokontroleru (Atmega 8 + 8 součástek) a zabývat se komunikací přes USB http://www.obdev.at/…b/index.html. Je rychlejší, bezpečnější, kompatibilnější, menší, hezčí, flexibilnější, taky obsahuje napájení a vůbec, prostě je to USB.
Kreslit v Inkscapu je jednoduché a skoro návykové. Kdyby to bylo ještě trochu návykovější, tak to zakážou.
Vždyt já paralelní port úplně nezavrhuju. Pro vyzkoušení co a jak to nakonec asi není úplně špatné. Jakmile se ale začneme zabývat nějakou více či méně praktickou aplikací, at už to je digitální voltmetr nebo počítačově spínaná cirkulárka, je pro mne USB jasná volba. Když se data přenášejí po tenkém čtyřvodičovém drátě, který se dá zapíchnout do prakticky každého počítače, lidé to ocení :)
no ja bych spis poznamenal, ze erik jaksi pozapomnel na bezpecnost. tj. ty vykonove vystupy, pokud maji spinat pres rekneme nekolik desitek voltu, by se mely galvanicky oddelit od pc. jo a clovek, ktery s takovymi napetimi pracuje by mel vedet co dela, tj. nemyslim si, ze by se neco takoveho melo vyskytovat v serialu pro laiky.
jo a na zkratovani proudu pri rozepnuti rele (ve schematu je nakreslena dioda) existuje i specialni dioda jmenem transil. je presne na tohle navrzena.
a jeste poznamka k ‚drahym obvodum na oddeleni analogoveho signalu‘. treba opticky se to dela zapojenim s jednim operakem a dvema optronama.. tj. celkova cena, pokud nepotrebujeme kvalitu pro merici ucely, je cca 30kc.
Snazim se tam psat co nejobycejnesi stare soucastky, aby je mel kazdy sanci sehnat bez toho, aby jel nekam 100km.
Snazil jsem se udelat ochranu na rotoped ktera by zatizila vystup proudem aby nestouplo vystupni napeti pres 357V. Dal jsem tam 200W FET IRF450 ktery mel dostatecnou proudovou i napetovou rezervu. Bylo to na tlustem chladici z asi 4 na sebe sesroubovanych hlinikovych plechu.
Chodilo to ale kdyz sej rotoped roztocil se zkratem na vystupu a pak se zkrat odstranil, tranzistor vzdy odesel. Zkousel jsem tam davat ruzne ochrany proti rozkmitani, vypocital prechodovou charakteristiku jestli se neprekroci max. napeti, kondenzator proti spickam z indukcni zateze – nic nezabralo.
Moje teorie je, ze zhruba 60 Joulu z prudce zabrzdeneho tociciho se kola se naraz presunulo do kremikoveho cipu a ten to nestihl odvest na chladic, takze se roztavil. Myslite, ze to je mozne?
357V, to je zajimave chlupate cislo :-)
Rotoped = nejaky generator (asi dynamo)? Jestli ano, tak ten rotoped zreme vyrabel docela slusny proud, kdyz sel ten motor do zkratu. Po odlehceni na nem mohlo vyletet napeti opravdu rychle a jestli ten proud stal za to, tak mohlo i chvili trvat nez postupne vymizel.
Jak rychlou mate regulaci na rizeni toho vykonoveho FETu? neni moc pomala? Co kapacitni vazby z vykonove casti do ridici? dV/dt mohlo byt pri tom odlehceni celkem solidne velke..
OT: Co uplne nechapu je posledni veta. „..z prudce zabrzdeneho kola..“. Co ho prudce zabrzdilo? Nahore pisete o uvolneni zkratu, t.j. odlehceni. Rotoped by mel tedy spise „vymeknout“ a tocit se volneji, nez se prudce zastavit.
dV/dT jsem se prave nazil taky poresit velkym elytem na vystupu.
No je to samobuzeny asynchronni generator, tzn. pri zkratu nebo pretizeni se to volne protaci a pokud se zkrat odstrani, prudce se to nabudi. Rychlot pritom prudce klesne na rychlost odpovidajici rezonanci L v motoru a budiciho C.
Proud do zkratu to moc velky neda, aspon v ustalenem stavu, tak 1.6 ampery.
Bylo prosím nějaké info co je to za rotoped? Jak je upravený a jaký generátor atd… Je to něco podobného jako tady? http://www.repofium.net/…rotoped.html
(jen zkracene, vcera nejak nesel root a ja prisel o delsi verzi)
IRF450 ma mmax. ztraty 150W
60J na 0.3s je vic .. takze jsi mimo datasheet
Pro kratke pulzy se povoleny vykon pulzu zvysuje, je to omezene teplotou aktivni casti, ktera pri dodane energii nesmi prekrocit povolenou teplotu (graf ZthJC). Pro 0.1s je to ale jeste celkem malo, cca 200W (a pri zabrzdeni za 0.1s pujde z dynama 600W)
Limitne je energie, kterou chip snese, udana jako single pulse avalance energy (aspon doufam) (ale pro nejaky pocatecni proud), coz je 8mJ.
Celkove 60J do 11g medi (vaha tranzistoru) udela asi 15K .. takze jen na tuhle energii bys ani nepotreboval chladic.
Reseni je IMHO vymyslet, jak spaleni energie setrvacniku roztahnout na delsi casovy usek (vic nez 0.3s). Pokud se dynamo chova jako indukcnost, stacilo by omezit narust napeti na fetu – mozna jen RC clanek mezi gate a source (pri narustu napeti se tranzistor otevre). Jen nevim, zda by to pak nedelalo problemy jinde.
Mimochodem .. chapu dobre, ze ti jde o to, aby fet omezil vystupni napeti – vse pres 357V se spali na fetu?
Mam takovou krabici s vrakama elektroniky odkad vyndavam soucasky abych nemusel kuli kazde drobnosti jezdit do obchodu :)
Ve spinanych zdrojich a horizontalech z monitoru byvaji bytelne vykonove bipolary, v DVD bylo zase spouta mrnavych tranzistoru. Ruzne routery ADSL a kabelove modemy take obsahovaly FETy tusim v napajeci casti. V infracidle bylo rele. V LCD monitoru a DVD spousta uzitecnych dratku :)
Na motherboardech pro P4 a vyssi jsou v CPU VRM (okolo patice procesoru) fajnove N-FETy ovladatelne 5V logikou: RdsON cca 10 mOhm, povoleny proud v desitkach Amperu, malicke pouzdro. Treba 2SK3818+2SK3819. Pro jednoduche nizkofrekvencni hratky typu zapnout/vypnout neco do 30V se daji budit primo vystupem CMOS hradla (4000 nebo 74HCxx). Bohuzel tam neni k nalezeni zadny podobny P-FET – ale treba TPC8111 se da koupit v GM za dvacku. Na P4 boardech pod brichem procesoru taky byvaji keramicke kondiky 10uF/10V (optimalni napeti pro plnou kapacitu je tak 3.3V). Na mustkove krmeni ss motorku v obou polaritach se daji s vyhodou pouzit budice krokovych motoru jako L293/L298/SN754410.
Tyto parametry svádí k připojení nějakého 230V spotřebiče k paralelnímu portu. Součástky to samozřejmě dokáží, ale zamyslete se prosím nad tím, zda dostatečně rozumíte problematice a dokážete to udělat bezpečně. To, že mezi 230V stranou a 5V stranou musí kdekoliv zůstat aspoň 5mm (i na plošňáku) je naprosté minimum … Případně se poraďte s někým, kdo má větší zkušenosti s 230V rozvody.
Ano, chápu nadšení pro věc, ale prosím vás, toto už je oblast silnoproudu. O tom příkladu se stykačem a 3f cilkulárkou se ani nebavím. Na to už je potřeba mít zkoušku podle příslušného paragrafu vyhlášky 50/1978. Ne, nejsem žádný rejpal důchodce. Sám jsem „zapojoval“ 220V v 10 letech. Prakticky nic co se naučíte na slaboproudém paralelním portu v silnoproudu neplatí. Asi nejhorší, co může bastlič s páječkou udělat je pájet silnoproud cínem. O tom, že to nebude mít správně jištěno se ani nebavím. Takže, pokud se do toho chcete pustit, tak se mrněte na stránky a hlavně diskusi na http://elektrika.cz/
Zkousku neni treba mit, zabit se muzete zcela dobrovolne a na vlastni zodpovednost. :-) Samozrejme, pokud vas vyrobek zabije nekoho jineho (treba zlodeje), jdete sedet (zabiti z nedbalosti).
Co se tyka toho pajeni silnoproudych zarizeni, to neni problem, pokud je to bud dostatecne naddimenzovane, nebo tam mate odpovidajici pojistky. A jeste lepsi je, kdyz si to zarizeni otestujete (zahoreni apod.). Ostatne jak jinak chcete nekam pripojovat silnoproude tranzistory, jde to i omotavat dratem, ale to mi neprijde jako lepsi varianta.
Jinak tedy Erik je silnoproudar.
Jasně, to taky nebylo nic proti autorovi. Pro začátečníky s páječkou jsou to bezvadné články.
No pojistka ti nepomůže. Vyzkoušej si to se žehličkou jako odporem pro obloukovou lampu :-). Vem si doma dva uhlíky, hřebíky nebo něco, zapoj to do série se žehličkou a můžeš tou plazmou klidně řezat. Jen pozor na UV a oči. Jističe budou spokojeně držet, vetší odběr než žehlička samotná to mít nebude. Přesto v tom obvodu budeš mít místo, kde bude teplota 30k°C.
Chtel jsem naznacit, ze k pocitaci lze pripojit absolutne cokoliv … a cirkularka je lidem o neco znamejsi, nez dynamostarter z Iljusina 18 (ktery pracuje s bezpecnym napetim).
Ostatne myslim, ze neni problem, aby tu silnoproudou cast (par dratu, stykac a rele) udelal nekdo, kdo vi co dela. Myslim, ze by to nebylo ani moc drahe, kdyby se to nechalo udelat firme – kdyby to nekdo potreboval.
To s temi uhliky doporucuju delat jedine se svarecskou kuklou (nebo improvizovanou kuklou, ale se svarecskym sklem) a to pokud mozno se sklem na COcko a ne na normalni elektrodovou svarecku. UV pronika i zavrenymi ocnimi vicky … bez ochrany je to o poskozeni oci. A dalsi otazka je, cim drzet ten uhlik na fazi … ja jsem si to radsi oddelil trafem.
Přesně je to popsáno v diskusi na elektrika.cz, ale zkusím to napsat vlastními slovy. Jde o to, že při zkratu je pájka doslova vypaří. Pokud tedy pod hlavu šroubu dáváš licnu a místo správné dutinky nebo očka to lanko pouze spájíš pájkou, tak při utahování to jednak vyteče ven a nemáš dobrý kontakt už v základu, ale hlavně po zkratu už tam tu pájku nemáš vůbec a další spojení je volné. Což znamená, že tam buď máš velký přechodový odpor nebo rovnou oblouk (ten ti na 5V nikdy hořet nezačne, proud může být jaký chce).
Co se týče plošných spojů a příklad s tranzistorem výše, to je něco jiného. Tam je tranzistor s dimenzovanými nožkami připájen na plošný spoj, kde je průřez vodiče ještě větší. Takže dřív shoří ten T. No a připojení na kabely se pak opět dělá pomocí lisovaných konektorů. Nesmí se pájet přímo do plošnáku (pájka je tvrdá, měď v licně měkká, takže by se měděné drátky vibracemi postupně ulamovaly a v místě spojení na plošňák by opět rostla teplota).
Je dobře si uvědomit, že silnoproud je o proudu tj. i 12 V do zkratu dokáže udělat paseku. Platí zákon že množství uvolněného tepla přímo závisí na druhé mocnině proudu /P = R * I * I/. Čili má-li spoj velký odpor /vlivem exidace vodiče, oxidace cínu, nesprávně vazby pájky na kov…/ spoj se při průchodu proudem nadměrně zahřívá.
Jinak je myslím zákázáno v zařízeních, kde se vyskytují vybrace /auto, motory…/ cínovat konce vodičů spletených z jemných drátů /lanek/.
optotriak je skvela vec. s erikem jsme s nima vyrobili elektricky varic ovladany z atmel avr. byly tam optotiaky spinane v nule, ktere ovladaly dospele triaky. vzhledem k tomu, ze je varic tepelny spotrebic, slo pro jeho ovladani pouzit pomalou modulaci vykonu. snad erik posle fotku, to byl sileny bastl. :-) ale fungoval dobre a kdyby se znovu zapojil, tak by asi fungoval i ted.
To s tema FET-ama by se melo uvest na pravou miru – existuje spousta tranzistoru ktere maju Vgsth kolem 0.7 az 2V, takze nutnost budit s 4–5V+ je nesmyslna. Take maji temer vsechny FETy diodu paralelne k spinacimu prvku, takze lze spinat bez problemu i indukcni zatez. Rychlost spinani se ridi odporem do GATE (radu jednotek az desitek ohmu), ale cim delsi spinani tim vetsi dynamicka ztrata (coz muze byt problem u casto spinanych velikych zatezi).
Schematko s bipolarnym invertorem spinajici FET je smesne – jednak pri vypnutem stavu to zere i proud pres odpor v kolektoru a podruhe neskutecne to spomaluje spinaci proces :) (a po treti, zakladny stav je sepnuty a to se nemusi kazdemu libit). Naproti tomu spinac tvoren malym NFET-em a vetsim PFET-em je uz lepsi, hlavne pro pripad kdy je treba spinat pozitivni vetev. Jen pozor na Rds, PFETy ho maji horsi (u stejne ceny)
Zajemcum odporucuji neco rozebrat a najit datasheety, pak uvidi ze to co se realne pouziva za soucastky, jsou omnoho chytrejsi veci, nez jen zhmotnena teorie :)
Co ja si tak vzpominam na dobu, kdy jsem dost pouzival vykonove FETy, tak ta dioda uvnitr FETu byva jen parazitni struktura. Takze ma docela male vykonove limity. Tj. je lepsi tam dat externi schottkynu.
Jinak co se tyka dimenzovani FETu na spinani indukcni zateze (civky, motory), tak jsou docela citlive, je potreba dimenzovat FET na napeti o cca 200–400V vyse (napeti ve spicce v okamziku rozepnuti). Samorejme to zavisi na parazitnich kapacitach, rychlosti rozepnuti a energii, ktera je akumulovana v civce.
Přečtěte si datasheet. U výkonových FETů je dioda dimenzovaná téměř na maximální kolektorový proud. Ano, např. u IFR3205 je trvalý proud diodou 62A (Pokud to uchladíte – je na ní podstatně větší napětí (1,4V ~ 87W), než na sepnutém tranzistoru). To se Vám zdá málo? Pokud tu diodu budete zatěžovat trvalým proudem, přidejte tam externí Shottky – je na ní menší napětí a tedy i výkonová ztráta. Pokud jde jen o to „sežrat přechodový vypínací proud“, interní dioda bohatě postačí.
Koukal jsem do http://www.irf.com/…/irf3305.pdf. Mate pravdu. Ja pouzival jine FETy a u nich to ta dioda nezvladala.
Mam pocit, ze substratova dioda u FETu je u modernich topologii z principu srovnatelna s parametry v propustnem smeru. Jeji hlavni problem je, ze je hodne pomala (reverse recovery), coz zpusobuje hlavni ztraty v aplikacich s castym spinamin (PWM menice). Hlavvne kvuli tomu se pouziva dalsi rychla Shottky dioda (kterou uz IRF i do nekterych FETu integruje)
S indukcni zatezi spinanou proti zeni bych spis videl problem v tom, ze po rozpojeni vznikne kladna napetova spicka – takze body-dioda je uzavrena a nechrani nic.
Z nekterych schemat jsem pochopil, ze pokud je v indukcnosti dost mala energie, dojde k nedestruktivnimu prorazeni FETu a energie ze zateze se proste spali v tranzistoru. Nejaky spinany menic castecne pracoval v tomhle rezimu.
Nevyhoda antiparaelni diody je, ze z indukcnosti odebira jen relativne maly vykon (male napeji na svorkach zateze), takze dlouho trva, nez proud klesne na nulu. Treba u rizeni uniopolarniho krokoveho motoru to muze byt problem (u bipolarniho rizeni se nektere obvody pouzivaji oba rezimy podle potreby).
Jako reseni se nekdy pouziva zenerova dioda (pokud napetove a vykonove staci), nebo transil. Dalsi moznosti je pouzit RC snubber, ale to uz asi chce dost peclivy navrh (jeste ze to jde odsimulovat ve SPICE a nemusi se s tim clovek pocitat ;-) )
jeste jde pouzit triak/trisil, zajimava varianta je pouziti v rezimu spinani pres du/dt.
ad nedestruktivni prorazeni fetu: to se mi nezdalo a krome prurazu tam nastava jeste jeden jev, viz „G. Busatto1, G. V. Persiano, A. G. M. Strollo and P. Spirito: Activation of parasitic bipolar transistor during reverse recovery of MOSFET's intrinsic diode“. Tj. je to obdobne jako napr. u tyristoru.
http://www.irf.com/…/an-1005.pdf
Takze se to v tomhle modu asi da pouzivat … pokud se neprekroci teplota aktivni oblasti.
to je jednoduche: php se umi nechat hacknout (a to neni bug, to je feature) a mysql dokaze byt binarne nekompatibilni i samo se sebou.
jinak obyc pwmkem se otacky cirkularky presne ovladaji dost blbe, na to se musi jinak. rikal jsem si, ze bych napsal par clanku o navrhu linearnich regulatoru, ale otazka je, jestli to neni na roota moc odborne tema. normalni programator ma totiz jako vrchol vsi regulace P-regulator.
Tak oprava, nahlédnutí do nového katalogu ukázalo , že SSR 230V 15A jednofázové s ovládáním 50V – 250V se dá běžně koupit za cenu 230,– tatasheet zde :) http://www.gme.cz/…35-080.1.pdf
Zdar, to mne by zajímalo, jak připojit a odpojit disk, jestli stačí relé a v jakém pořadí co odpojovat. Takové automatické zálohování v kompu do disku podle plánu, něpřetežování, hmmm. Pořád mi to vrtá hlavou – i když – už se chystám na 500 Giga SSD.
MŃam
p.s. k tomu uhlíku – myslím, že BLEK by to udržel, vo co go? Keby ho jeblo, naozaj – on němá priatělku :-)
Jestli ma jedno napajeci napeti, odpojil bych ho rele.
Jestli ma dve … no … datasheet nam asi nepovi nic, protoze tohle tam typicky nemapisou. Takze:
Disclaimer: zkuste to na 40MB IDE disku a Pentiu 100 – kdyz to shori, nebude to skoda. Disclaimer2: IDE/ATA je prasarna, vypnuty disk zablokuje cely kanal. Na SCSI to pojede. Na SATA netusim, nutno zkusit.
takze.. ide disky se asi 10 let nevyrabi. ata je navrzene tak, ze elektronika musi byt napajena trvale, jinak se neco muze odpalit. proto se treba typicky suplik s ata hdd pripojuje a odpojuje pouze pri vypnutem pocitaci.
jde to obejit jednoduchou elektronikou, ale je potreba prinutit os, aby znovu oscanoval ata sbernici.
tj. pokud se to ma vypinat uplne, chce to koupit odolny ata<->usb prevodnik, pak jde ten hdd klidne i vypinat.