Každá recenze těchto počítačů by měla začínat tou nejdůležitější informací: verze kernelu a upstream status. A pokud verze kernelu bude starší než rok a upstream status není, tak nemá cenu v recenzi pokračovat.
Doplním to tedy za autora: 4.4 a v upstreamu nic. Hardware tedy nepoužitelný, pokud nechcete strávit mládí hackováním podivných vendor patchů.
> Společnost Pine64, která už za sebou má několik jednodeskových počítačů
Například Pine64 stále jede na 4 roky starém kernelu (3.10), do mainline se nějaká základní podpora dostala teprve letos a to tam pořád nejsou některé "drobnosti" jako třeba Ethernet. To snad ilustruje přístup výrobce dostatečně.
Můj příspěvek je trošku delší, protože obsahuje rozsahlé vysvětlení Vám a ostaním lidem od kterých v době psaní příspěvku máte 16 palců nahoru. :-)
Musím říct, že souhlasím, informace jako je verze kernelu a upstream by měli být ve článku, ale celkově s Vašim komentářem nesouhlasím. Kdybyste ho napsal pod Orange Pi, tak neřeknu ani ň. Více v posledním odstavci.
Kdo se o o zajímají, tak jako třeba já, tak jsem i na kanálu IRC #linuc-sunxi případně na Pine serveru.
Pokud jste angličtinář a čtete cnx-software.com, kde je vše popsané a v komentářích najdete příspěvky od tkaisera, který se tomu dost věnuje.
Shrnutí v češtině:
Tak to je teda pěkná blbost doporučit Raspberry Pi v dnešní době.
Android:
Kde máte tu slibenou podporu od Googlu? Nějaké pokusy od komunity jsou, ale že by to nějak stabilně fungovalo toho si nejsem vědom. Takže jsme bez podpory Horizon GO a mnoho dalších aplikací.
Celkově:
USB 3.0 máte kde? Gigabitový ethernet máte, prosím, kde? (např. UPC poskytuje větší rychlosti než 100 Mbits). Nezapomínat na to, že USB HUB je sdílený s Ethernetem. eMMC máte kde?
Zpátky k Pine A64:
Před 18 měsíci (KS campaign) tak určite vítě, že podpora byla velice mizerná. Během toho času (!), což je velice důležité se TL Lim (CEO) velice přizpůsobil komunitě a poskytuje nějaký čas developer sample (vč. Pinebooku a Rock64ú komunitě a developerům různých projektů - Armbian, OpenMediaVault a mohl bych pokračovat.
Zdroj: http://www.cnx-software.com/2017/07/04/rock64-and-udoo-x86-boards-and-accessories-are-now-available-for-purchase/#comment-543840 bod 4)
Než budeme pokračovat, tak naslouhání komunitě má výsledky.
Všimněte si, že SoDiMM od Pine už nemá napájení přes micro-usb port. Chystá se Pine A64 LTS, kde výrobci všech komponentů budou vyrábět všechny součástky 10 let a Pine A64 poskytne záruku 1 rok a mnoho dalšího.
SW - Android:
Zdravím do Polska - ayufan(a). Máme díky němu Android 5.x, 6.x, 7.x!
Mainline:
Icenowy (komunita) na tom pracuje. Stačí si otevřít mailing list.
Výrobce SoC =! Výrobce desky tzn. Allwinner na to kašle. Rockchip ne.
Jak je to vlastně s Rock64?
Komunita se mainline moc nevěnuje, ale za to se tomu věnuje Rockchip a progress je velice dobrý a je dost vepředu oproti BSP.
Každý SoC má jiné zaměření. RK3328 je hlavně zaměřený na media/set-top-box.
Zdroj: http://www.cnx-software.com/2017/06/08/rock64-is-a-rockchip-rk3328-development-board-with-up-to-4gb-ram-4k-hdr-gigabit-ethernet-and-usb-3-0/#comment-542879 první odstavec stačí.
Ve článku chybí, že Rock64 má také další síťové rozhraní: Fast ethernet, ale pouze header, ale nabízí DAC, kde už je to hotové.
Těm,co přemýšlí o NAS, tak Rock64 je dobrou volbou, protože je to dost levné. Těm, co chtějí něco vykonnějšího, tak nebudou přemýšlet o SBC. ;-)
Zdroj: https://forum.armbian.com/index.php?/topic/3953-preview-generate-omv-images-for-sbc-with-armbian/#comment-35323
Řeknete si, proč nekoupit Odroid-XU4 místo Rock64?
Vše je vysvětleno zde v angličtině: https://forum.armbian.com/index.php?/topic/3953-preview-generate-omv-images-for-sbc-with-armbian/#comment-32340
Pokud to někdo dočetl až sem, tak máte můj obdiv.
Na závěr:
Pokud někdo uvažuje o koupi SBC, tak v dnešní době jedině:
Rock64 nebo Odroid C2 a pak Pine A64 (variantu určitě nechám na Vás)
Pokud chcete Netflix certificatied device, tak jedině Xiaomi Mi TV Box 3.
Proč nekupovat ostatní SBC?
V rámci kampaně na Kickstarteru jsem podpořil Azpen Hybrx. Stejný SoC, který je v Pine A64.
Podpora? Naprosto mizerná. Nemáte DTS. Nemůžete použít buildy pro Pinebook.
Máte pouze RemixOS, PhoenixOS. Podpora RemixOS mizerná. PhoenixOS to jde, ale ani sami neví, že je build pro hybrx k dispozici. Podpora Azpenu? Sorry. Nemáme DTS (device tree file). Napište RemixOS.
Kdo si o tom chce přečíst, tak komentáře na kickstarter kampani a updatu od Azpenu mluví za vše.
Vydali jsme notebook a tím to hasne. Víc nás doopravdy nezajímá. Takže mám doma něco, co mi může ležet na poličce za 3 000 Kč, dobrý, že? Seká se to. Furt to musíte zvírat a otvírat. Touchpad si funguje, jak chce. Takže doopravdy lituji, že jsem si nekoupil Pinebook, protože má eMMC paměť, která jde vyjmout. Azpen Hybrx to nemá. Je to soldered a já nemam ani žádnou možnost extrahovat DTS, protože to není raw image, co mi Azpen poskytl, ale Phoenix image.
A ani nemá cenu kupovat čínské "šmejdy" (s prominutím) na Geekbuyingu, Gearbestu a do toho bych zařadil i výrobce našeho jako je Evolevo - stejný případ.
Podpora? Žádná. Dostanete jeden Android image a je to vše. Komunita? Řeknete si... Android. Určitě bude něco na Xda-developers! Omyl! Možná na jejich fóru něco najdete, ale je otázka, jak dlouhoto bude ten dotyčný developer podporovat a jestli je build stabilní a vybírat SoC. Zdrojáky? Většinou nikde.
Orange Pi? Jako linux může být dobrý, ale podpora Androidu je mizerná.
Mne sa pinebook celkom pozdava, ma velmi dobry teoreticky pomer cena : vykon. Plky o tom, ze 2GB RAM su nutne malo su mne osobne ukradnute, pretoze mam na sebe odskusane, ze s 2GB RAM dokazem fungovat uspokojivo az tu tam na nejaku zravu webstranku alebo bug vo webovom browseri.
Teoreticke parametre pinebooku, resp. pine64 su celkom dobre, ovsem realita je dost blba. Nedavno som cital hands-on recenziu na pinebook od niekoho, kto si ho objednal. Problemov je tam hned niekolko. Externe hdmi nefungovalo - SW problem, nevedno kedy bude odstraneny, mikrofon (a tusim ani externy zvuk) nefungoval - SW problem, nevedno kedy bude odstraneny, displeje na 13" verzii blikaju, rovnako SW problem grafickeho drivera, nevedno kedy bude odstraneny. S Ubuntu bol performance mizerny (to je asi hodne relativne, mne by to mozno prislo pouzitelne, kor za 99 dolarov), 3D akceleracia je IIRC neexistujuca (asi dovod, preco bol performance Ubuntu mizerny). Dalsi faktor je, ze cela masina je BTO a cakacie doby su celkom dost velke (dotycny na svoj kus cakal 6+ mesiacov).
Cely tento biznis mi bohuzial pripomina doby, ked sa 1st class vyrobcovia mobilov dusovali, ze novy model sice bude vydany s outdated androidom 1.6 ale *URCITE* bude bude dostupny aj oficialny upgrade na android 2.0, potom boli rovnake spravy v dobe androidu 2.3, ze podpora na 4.0 je WIP. Bohuzial sa na to vacsina vyrobcov vydlabla. Clovek mal tak v rukach teoreticky vykonny hardware bohuzial s velmi limitovanou podporou.
Druha vec je, ze maloco je na tom lepsie. Onehda bol velky hukot okolo BananaPi R1 az kym sa neprislo na to, ze driver na wifi v master mode dropuje spojenia a nikto nevie, co s tym je (mozno dodnes). Primarne urcenie dosky ako wifi router teda bolo zapovedane. Odroidy maju velky papierovy vykon, ale podpora nebude lepsia ako tu (nedavno sa tusim dostali na 4.4 alebo 4.10?).
Zjistil jsem pro Vás informace a mezitím k tomu prvnímu bodu:
1) Čeká se na lennyraposo, který se věnoval DRM konkrétně sunxi-drm a dokázal zprovoznit MALI na Pine A64, pak by to mělo mít "proper hdmi support"
BTO 6 měsíců se mi nezdá. Maximálně 2-3 měsíce. Je pravda, že Allwinner celkově je trošku oříšek, ale pracuje se na tom. pokud budu mít více informací, tak napíši.
(k Odroid C2) ale nějaký progress v mainline kernelu je a jako headless by to mělo být použitelné.
Já to nezkoušel a mohu Vám odkazat jenom sem: https://forum.odroid.com/viewtopic.php?f=135&t=22717&p=196065#p196065
Mně tam běží Android 6.x a Horizon GO, Kodi a jsem spokojený. :-)
> Tak to je teda pěkná blbost doporučit Raspberry Pi v dnešní době.
Já třeba pro USB3, Android, eMMC ani GE nemám využití. Příklady nasazení RPi, pro které zmíněné věci nejsou potřeba:
brmdoor
brmbar
spectrum/kukuruku/ads-b server s rtl-sdr a airspy
přehazování dat z Bluetooth medicínského senzoru přes GPRS
> poskytuje nějaký čas developer sample
To zdá se nestačí. Podle mě vy se výrobce měl zapojit a ne čekat, že rozdá pár samplů a někdo to za něj vyřeší.
> Těm,co přemýšlí o NAS, tak Rock64 je dobrou volbou, protože je to dost levné.
NAS s jedním SATA portem?
> Pokud to někdo dočetl až sem, tak máte můj obdiv.
Dočetl, ale přišlo mi to poměrně unrelated k mému komentáři.
pridal byl jeste shrnuti od tkaiser (viz: https://forum.armbian.com/index.php?/topic/4583-rock64/):
Pros:
- board vendor actively participates (listens to community, provides information including schematic and cares about correctness, tries to bridge developer community and chip vendor)
- board vendor provides dev samples and documents problems devs might run into (see below)
- chip vendor actively supports mainline Linux and u-boot
- chip vendor is said to focus on ROCK64 as currently best supported RK3328 device to spread market adoption (TBC)
- SDK/BSP not horribly outdated (RK relies currently on 4.4)
- almost all Armbian target audiences might benefit from RK3328 support (desktop replacement, NAS/server, audiophiles + IoT use cases due to exposed GPIOs/interfaces)
- No unreliable shitty Micro USB for DC-IN but sane 3.5/1.35mm barrel plug to be combined with 5V/3A PSU Pine Inc already sells together with Pinebook
Cons:
- new platform (Rockchip 64-bit) needing more initial work
Nezlob se na me ale tohle opravdu myslis vazne? Takze super vyrobce desky na to sere, vyrobce SOC na to sere a vse spasi komunita. Staci aby se na to jeden z komunity vybodnul, protoze proc by to mel delat kdyz za to budou mit prachy hlavne ty co se na to vybodnuli. A navic slibovat, ze neco bude v mainline to uz jsem slysel tolikrat a po nekolika letech vubec nic.
Takze jeste jednou je podpora Rock64 v mainline? Neni!